1. Anasayfa
  2. Zorluklar

15 Çocuklar İçin Başa Çıkma Becerileri

15 Çocuklar İçin Başa Çıkma Becerileri
0

Çocuklar, tıpkı yetişkinlerin yaptığı gibi çok çeşitli duyguları deneyimler. Birkaç isim için sıkılmış, endişeli, üzgün, hayal kırıklığına uğramış, utanmış ve korkmuş hissedebilirler. Birçoğumuz günden güne herhangi bir sayıda duygu yaşarken, onlarla nasıl başa çıkacağımızı ya da nasıl baş edeceğimizi öğretmemize gerek yok.

Çocukların duygularını sağlıklı bir şekilde yönetmek için becerilerini öğrenmeleri gerekir. Onlara korkularıyla yüzleşmelerine, kendilerini sakinleştirmelerine ve kendilerini neşelendirmelerine yardımcı olabilecek baş etme becerilerini öğretmek önemlidir.

 

Makalede Neler Var?

Neden Çocukların Baş Etme Becerilerine İhtiyacı Var?

Sağlıklı başa çıkma becerileri olmadan, çocuklar muhtemelen harekete geçebilir – temel olarak, “Kontrolden çıkıp kendimi kontrolden çıkacağım” diyen bir mesaj gönderir. ayrıca alkol ve yiyecek gibi yaşlandıkça sağlıksız başa çıkma stratejilerine yönelme olasılığı daha yüksektir.

Sağlıklı başa çıkma becerisine sahip olmayan ergenler de başa çıkma ile baş edebilirler.

Örneğin, anlamadığı matematik ödevlerinde çalışmak yerine, kaçınma ile başa çıkma kullanan bir ergen, ödevini yapmaktan kaçınmak için arkadaşlarıyla basketbol oynayabilir.

Görevini verememek akademik problemlerini güçlendirebilir. Okulda daha da geride kalması muhtemeldir, çünkü işi yapmaya çalışırken yaşadığı endişe ve hayal kırıklığı ile nasıl başa çıkılacağını öğrenmek için adımlar atmamıştır.

Addictive Behaviors dergisinde yayınlanan bir çalışmada kaçınma başa çıkma kullanan ergenlerin esrar kullanma olasılıklarının daha yüksek olduğu tespit edildi. Problem çözme becerisine sahip olmayanlar, yaşam boyu esrar kullanımının daha yüksek süresine sahiptir. Bu, başa çıkma becerisinin eksikliğinin bir madde gibi başka bir şeye bağımlı olmasına nasıl yol açabileceğine sadece bir örnektir.

Kapak tarafında, erken yaşta sağlıklı başa çıkma becerilerini öğrenen çocuklar, yaşamda bazı büyük avantajlardan yararlanabilirler. Amerikan Halk Sağlığı Dergisi’nde yayınlanan bir araştırma, anaokulunda sosyal-duygusal beceriler ile yetişkinlikte iyi olma arasında önemli bir ilişki olduğunu keşfetti.

Araştırmacılar, beş yaşındayken duygularını düzenleyebilen çocukların koleje gitme ve yetişkin olarak sürekli iş sahibi olma olasılıklarının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır. Bu çocukların aynı zamanda, maddeleri kötüye kullanma, cezai faaliyetlerde bulunma ve zihinsel sağlık sorunları yaşama olasılığı daha düşüktü.

Duygusal Odaklı vs. Problem Odaklı

Çocuğunuz katıldığı yeni bir kulüpten stresli hissediyorsa , stresini daha iyi idare edebilmesi veya kulüpten ayrılabileceğini söyleyebilmesini öğretir misiniz? Her iki strateji de kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

Duygu odaklı başa çıkma becerileri, çocukların daha az stresli hissetmeleri için duygularıyla daha iyi başa çıkmalarına yardımcı olan becerilerdir. Bu beceriler, çocukların durumu değiştiremediği durumlar için gereklidir – evcil hayvan kaybıyla uğraşmak veya basketbol takımını yapmamak gibi. Bu beceriler ayrıca çocukların stresi nasıl daha iyi tolere edebileceğini öğrenmelerine yardımcı olabilir.

Probleme odaklı başa çıkma becerileri, durumu değiştirmek için harekete geçmeyi içerir. Bu beceriler, sağlıksız olan bir arkadaşlığa son vermeyi ya da bir kabadayı hakkında öğretmene söylemeyi içerebilir. Bu beceriler, bir çocuğun durum üzerinde bir kontrolü varsa, yardımcı olabilir. Çocuğunuzun her iki tür baş etme becerisine sahip olmasını sağlamak önemlidir.

Duygusal Odaklı Başa Çıkma Becerileri

Duygu odaklı beceriler, çocuğunuzun kendisini daha iyi hissetmesine yardımcı olacak şeyler yapmasını içerebilir (sinirlendiğinde sakinleşmek ya da üzgün olduğunda neşelenmek gibi). Bununla birlikte, bu beceriler ayrıca geçici bir dikkat dağıtıcı sunan bir şey yapmayı da içerebilir, böylece daha üst seviye hissettiğinde soruna geri dönebilir (sinirliyken hızlı bir mola vermek gibi).

Aşağıdakiler, çocuklar için bazı sağlıklı duygu odaklı başa çıkma becerileridir.

Etiketleme Duyguları

Sadece “Kızgınım” veya “Sinirliyim” sözlerini verebilmek rahatsız edici bir duygudan acı çekmeye yardımcı olabilir. Çocuğunuza kitap okuyarak, “yüzleri hissetme” posterlerine bakarak ya da duygular hakkında konuşarak duygularını tarif etmesi gereken dili verin.

Ardından, sert bir duygu ile mücadele ederken, nasıl hissettiğini tarif etmesini isteyin.

Nefes egzersizleri

Birkaç yavaş, derin nefes, çocukların zihinlerini ve vücutlarını gevşetmelerine yardımcı olabilir. Çocuklara bunu yapmayı öğretmenin bir yolu, onları “kabarcık nefesleri” almaya teşvik etmektir. Çocuğunuza burnundan derin nefes almasını ve sonra bir değnekle bir balonu uçurmaya çalışıyormuş gibi ağzından yavaşça nefes almasını söyleyin.

Alternatif bir strateji çocuğunuza “pizzanın kokusunu almayı” öğretmektir. Ona bir parça pizza kokuyormuş gibi burnundan nefes almasını söyleyin. Sonra, soğumasını sağlamak için pizzayı patlatmasını söyle. Çocuğunuzu daha iyi hissetmesi için birkaç kez yapmaya teşvik edin.

Egzersiz

Egzersiz yapmak, çocuklar için gergin olduklarında fazla enerjilerini almaları ve morallerini düştüklerinde morallerini yükseltmeleri için harika bir yol olabilir.

Güçlendirme egzersizleri (ağırlık kaldırma gibi) ve aerobik egzersiz (koşma gibi) çocukların duygularını düzenlemelerine yardımcı olmak için mükemmel yollar olabilir.

Sanat eseri

Çocuğunuz su renkleriyle boyamaktan, bir boyama kitabında renklendirmekten, karalamaktan, kilden heykel yapmaktan veya bir kolaj oluşturmaktan hoşlanıyor olsun, sanat eseri mükemmel bir başa çıkma stratejisi olabilir.

Okuma

Kitap okumak, geçici bir dikkat dağıtıcı olabilir. Çocuğunuzun okuması bittiğinde, bir problemle baş etmek için daha donanımlı hissedebilir, çünkü kendini sakin ve gençleşmiş hissediyordur.

Oyun oynamak

Çocuğunuz okulda olan kötü bir şeyi veya gelecekte görmeyi hayal ettiği bir şeyi düşünmeden edemiyorsa, aklını kaygılandırmak için bir şeyler yapın.

Bir masa oyunu oynamayı ya da dışarıdan bir top atmayı, aktif bir şey yapmayı beyindeki kanalı değiştirmeye yardımcı olabilirsiniz. O zaman kendisini kötü hissettiren her şey üzerinde durmak yerine başka şeyler hakkında düşünebilecek.

Yoga

Yoga, zihin ve vücuda birçok fayda sağlar. Body Image’da yayınlanan bir çalışmada, dört haftalık yoga, daha iyi ruh hallerine ve çocuklarda vücut görüntüsünün artmasına neden oldu.

Çocuğunuzu bir yoga sınıfına kaydettirmeye karar verirseniz veya oturma odanızda bir aile olarak birlikte yoga videoları yaparsanız, çocuğunuza yoga hakkında bilgi vermek hayat boyu sürecek bir beceri olabilir. Çocuğunuzun ruh halindeki bir artışa ihtiyacı olduğunda veya gevşemeye yardım etmesi gerektiğinde, ona yoga pozlarının bir kısmını pratik yapmasını hatırlatabilirsiniz.

Müzik çalmak

Çocuğunuz klavyede kendi müziğini yapmaktan hoşlanıyor ya da sakinleştirici şarkılar dinlemekten hoşlanırsa, müzik beynini ve vücudunu etkileyebilir.

Müzik genellikle fiziksel sağlık, ruh sağlığı ve madde bağımlılığı sorunları için tedavi programlarına dahil edilir, çünkü iyileşmeyi hızlandırdığı, kaygıyı sakinleştirdiği ve depresyonu azalttığı gösterilmiştir.

Çocuğunuza, müziğin kendisine nasıl yardımcı olabileceğini keşfetmesine yardımcı olun. Onu sakinleştiren şarkılar var mı? Bazı müzikler onu neşelendirir mi?

Komik Bir Video İzlemek

Gülmek sorunlardan zihinsel bir mola vermenin iyi bir yoludur. Komik bir hayvan videosu, komik bir çizgi film veya videoda çektiğiniz bir şeyi izlemek onu daha iyi hissetmek için harika bir yol olabilir.

Olumlu Kendi Kendine Konuşma

Çocuğunuz üzgün hissettiğinde, kendi kendine konuşması oldukça olumsuz bir hal alacaktır. “Kendimi utandıracağım” veya “Diğer çocukların hiçbiri benimle konuşmayacak” gibi şeyler düşünebilir.

Ona “Nazikçe bu sorunu yaşayan bir arkadaşına ne söylersin?” Diye sorarak kendisiyle nasıl nazik konuşacağını öğretin. Kendisine aynı sözleri vermesi için onu cesaretlendirin.

Bir Mood Booster’a Yerleştirme

Çocuğunuzla, mutlu olduğu zaman yapmayı sevdiği şeylerin bir listesini çıkarmaya çalışın – dans etmek, şarkı söylemek, bir topa vurmak veya şaka yapmak gibi. Bunlar onun duygu durum arttırıcıları.

Ardından, kendini kötü hissettiğinde, ruh güçlendirici listesinde bir şeyler yapması için onu teşvik et. İlk başta yapmak istemiyor olsa bile, eğlenceli bir şeyler yapmak daha iyi hissetmesine yardımcı olabilir.

Sakin Bir Kit Oluştur

Bir ayakkabı kutusunu çocuğunuzun duyularını içine alan nesnelerle doldurun, sıkıştırmak için kullanılan bir stres topu, güzel kokan bir losyon ve hoşlandığı bir resim gibi. Çocuğunuzdan, boyama kitabı ve boya kalemleri gibi üzüldüğü zaman sakinleşmesine yardımcı olacak şeyler hakkında bilgi isteyin.

Sonra, endişeli, öfkeli veya boğulmuş olduğunda, sakinleşmesini sağlamak için onu cesaretlendirin. Bu onun vücudunu ve beynini, onu beklediği araçlarla sakinleştirmek için sorumluluk almasını sağlar.

 

Problem Odaklı Başa Çıkma

Bazen, çocuğunuzun rahatsızlığının, ortamda bir şeylerin değiştirilmesi gerektiğini gösteren bir işaret olduğu durumlar vardır. Örneğin, gelişmiş bir sınıfa yerleştirilmesiyle tamamen boğulursa, en iyi çözüm normal sınıfa dönmesi olabilir. Ya da otobüse binerken tutuklanıyorsa, zorbalığın ele alınması gerekebilir.

Bazen çocuklara sormak faydalı olur: “Durumu değiştirmeniz veya durumla ilgili hislerinizi değiştirmeniz gerektiğini düşünüyor musunuz?” Yardımlarınızla, seçeneklerini tanıma konusunda yetenekli olabilirler.

Probleme odaklı başa çıkma becerileri, stres kaynağını azaltmaya yardımcı olan stratejilerdir.

Problem odaklı başa çıkma becerilerinin birçok örneği vardır.

Yardım isteyin

Çocuğunuz bir şeyle uğraşırken, “Bu konuda size kim yardımcı olabilir?” Diye sorun. Ona yardım edebilecek birden çok insan olduğunu fark etmesine yardımcı olun.

Bir ev ödevi sorunu, sorunu farklı bir şekilde açıklayabilen bir arkadaşınızı arayarak çözülebilir. Veya ertesi gün öğretmenle konuşmak yararlı olabilir. Çocuğunuzun kendisine yardım edebilecek en az birkaç kişiyi adlandırabildiğini görün.

Yardım istemenin uygun olmadığını bilen çocuklar kendilerini güçlenmiş hissedecekler. Her şeyi kendi başlarına bilmek zorunda olmadıklarını ve destek istemenin uygun olmadığını bilecekler.

Problem çözme sürecine katılın

Bir sorunu çözmenin birçok yolu vardır. Bazen, çocuklar kendilerini sıkışmış hissediyor ve yapabilecekleri eylemleri tanımıyor.

Çocuğunuz bir problemle uğraşırken – dansa ne giyeceğini bilemesin veya işlerini yapmayı unutmayı sürdürürken – birlikte oturun ve birlikte sorun çözün.

En az dört veya beş olası çözüm belirleyin ve bunları yazın. Ardından, çocuğunuzun hangisini denemek istediğini seçmesine yardım edin. Zamanla, çocuğunuz kendi başına sorunları çözme konusunda daha iyi olacaktır.

Artılar ve Eksiler Listesi oluştur

Çocuğunuz karar vermekte zorlanıyorsa, flüt çalmak veya keman çalmak gibi, bir artı ve eksiler listesi oluşturmasına yardımcı olun.

Her seçenekle ilgili olası olumlu ve olumsuz notları yazın ve listeyi gözden geçirmesine yardımcı olun. Bir şeyleri kağıt üzerinde görmek, yapmak istediği hakkında daha iyi karar vermesine yardımcı olabilir.

 

Faydalı ipuçları

Nihai hedef, çocuğunuzun başa çıkma becerilerini kendi başına kullanabilmesi için, ne yapması gerektiğini söylemediğiniz zamanlarda rahatsızlıklarını sağlıklı bir şekilde çözebilmesi için olmalıdır.

Ona yardım etmek için kullandığınız stratejileri belirtmek ve gelecekte bunları kendi başlarına kullanmayı nasıl hatırlayabildiği hakkında konuşmak önemlidir.

Bir takımı kesdikten sonra neşelendirmek için onu parka götürürseniz, nedeninizi açıklayın. “Gerçekten üzüldüğünü ve parka bayıldığını biliyorum. Bu yüzden daha iyi hissetmeni sağlamanın iyi bir yolu olacağını düşündüm. Kendinizi kötü hissettiğinizde daha iyi hissetmenize yardımcı olabilecek başka şeyler nelerdir? ”

Aşağıdakiler çocuğunuza bu başa çıkma becerilerini öğretirken akılda tutulması gereken daha yararlı ipuçlarıdır.

  • Çocuğunuzu isteyin. Şunu söyleyin, “Sinirlenmiş gibi görünüyorsunuz. Şu anda sakin olmanıza ne yardımcı olabilir? ”
  • Çocuğunuzun bazen kötü hissetmesine izin verin . Çocuğunuzun her zaman mutlu olması gerekmez. Kızgın, üzgün veya korkmuş hissetmek iyileşme sürecinin bir parçası olabilir. Ancak, kötü bir durumda sıkışıp kalmaması önemlidir. Duyguları, iyi çalışabilme yeteneğine müdahale ettiğinde, başa çıkma becerilerini kullanmaya teşvik edin.
  • Çocuğunu öv . Çocuğunuzun başa çıkma becerilerini kullandığını fark ettiğinizde övgü sağlayın . “Seni bugün oyun alanında biraz nefes alırken gördüm. Güzel iş kendini sakinleştiriyor. ”
  • Bir olaydan sonra bilgi alın . Çocuğunuzun, hangi stratejilerin kendisi için en iyi sonuç verdiğini belirlemesini sağlayın. “Renklendirme daha iyi hissetmenize yardımcı oldu mu?” Gibi sorular sorun.
  • Baş etme becerilerinin ölçülü olduğundan emin olun . Aşırı kullanılması durumunda herhangi bir başa çıkma becerisi sağlıksız olabilir. Fakat özellikle çocuğunuzun elektronik eşyalara ne kadar zaman harcadığını bilmek önemlidir. Ekran zamanı, çocuğunuzun onlarla başa çıkmaktansa sorunlardan kaçınmasına yardımcı olan bir kaçış yolu olabilir.

Çocuğunuz bir hata yaptığında – bir nesneyi öfkeyle kırdığı ya da gergin olduğu için yapmak istediği bir şeyi seçtiği gibi – bunu bir öğretim fırsatı olarak kullanın. Gelecekteki rahatsızlıklarını gidermek için daha donanımlı hissetmesi için yeteneklerini geliştirmesine yardım edin.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir