1. Anasayfa
  2. Zorluklar

15 Ebeveynler için Öz Bakım Stratejileri

15 Ebeveynler için Öz Bakım Stratejileri
0

Ebeveyn olduğunuz an, odak noktanız yeni neşe paketinize bakıyor. Çocuğunuz bir bebekden bir yürümeye başlayan çocuğa ve ötesine doğru büyüdükçe, dikkatinizi kendinize bakmaya geri döndürmenin zor olduğunu görebilirsiniz.

Bununla birlikte, öz bakım eksikliği, aşağı doğru bir spiral oluşturabilir. Kendinizi önemsemediğinizde, empatik ve sabırlı bir ebeveyn olmayı zorlaştıran stresli ve bunalmış hissetme ihtimaliniz yüksektir. Buna karşılık kendinizi suçlu ve bunalmış hissedebilirsiniz – öz-bakım aklınızdaki son şey olabilir.

Manevi, fiziksel, psikolojik ve sosyal ihtiyaçlarınızla ilgilenmek, elinizden gelenin en iyisini hissetmeniz için elinizden gelenin en iyisini yapmanıza yardımcı olacaktır. Kendinize ayırmak için bir saniyeniz bile yokmuş gibi hissettiğinizde bile, öz bakım için biraz zaman ayırmanız önemlidir. Ebeveynler için birçok farklı kişisel bakım stratejisi olsa da, hangi stratejilerin sizin için en uygun olduğunu bulmak için onlarla deney yapmak önemlidir.

Makalede Neler Var?

1. Meditasyon

5 dakikalık hızlı bir meditasyon bile gençleşmenize yardımcı olabilir. Meditasyonda yeniyseniz, rehberli meditasyon iyi bir seçenek olabilir. Meditasyon adımlarında size rehberlik edebilecek birçok uygulama, web sitesi ve ses dosyası var.

Birkaç dakika içinde stresinizi azaltmaya yardımcı olabilecek birçok nefes alıştırması da vardır, bu da vaktinizi kısa tuttuğunuzda bile uygulayabileceğiniz anlamına gelir. Hızlı olmalarına rağmen, birkaç derinlemesine temizleyici nefes, zihninizi ve vücudunuzu sakinleştirmek için harikalar yaratabilir.

Çocuğunuzu meditasyona dahil etmeye bile karar verebilirsiniz. İkinize de fayda sağlayabilecek harika bir ömür boyu beceri.

2. Doğada Zaman Harcayın

Araştırmalar, doğada zaman geçirmenin psikolojik iyiliğiniz için iyi olabileceğini buldu. Parkta hızlı bir yürüyüş, patikada yürüyüş yapmak veya bahçede oturarak vakit geçirmek dinlenmiş ve rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Dışarı çıkıp doğada olmak için pek çok fırsatınız yoksa, hala bazı seçenekleriniz var. Manzara fotoğraflarına bakmak, fiziksel olarak doğada olmak kadar sakin olabilir.

Araştırmacılar, yeşil alanlara bakan bir pencereyle hastane alanlarında yaşayan hastaların, dışarıya bakamayan hastalardan daha hızlı iyileştiğini keşfetti. Penceresi olmayan hastalara manzara resimleri verildi. Bu hastalar daha az ağrı ve daha az endişe duymaya başladı ve bu da manzara resimlerinin fiziksel ve zihinsel refahları için iyi olduğunu gösteriyor.

Bazı iç mekan bitkileriyle iç mekanlara yeşil alanlar da getirebilirsiniz. Tabii ki, eğer bakım yaşamınız üzerinde daha fazla stres yaratacaksa, tonlarca iç mekan bitki satın almamak önemlidir.

Kıyıya yakın yerlerde yaşıyorsanız, okyanusa bir gezi planı yapın. Suya yakın olmak da bir rahatlama etkisi yaratır. Health & Place’de yayınlanan bir araştırma “mavi alanlara” bakmanın bireyin depresyon ve endişe riskini azalttığını buldu.

İç sakinliği hissi yaratmanın yanı sıra, suyun yaratıcılığı arttırdığı da tespit edilmiştir.

3. Müzik Dinle

İster klasik müzik dinlendirici bulursanız, ister 80’lerin melodileriyle dans etmeyi tercih edin, müzik dinlemek kendinize bakmak için harika bir yol olabilir. Müzik dinlemek için özel bir zaman ayırmanıza gerek yok. Küçük çocuğunuzu beslerken açın veya güne hazırlanırken en sevdiğiniz şarkıyı dinleyin. Bu, ruh halinizi yükseltmek için uzun bir yol kat edebilecek ve hayatın yoluna koyduğu her hangi bir şeyle baş etmeye hazır hissetmenize yardımcı olacak basit bir şey.

4. Bir Kitap Kulübüne Katılın

Bir kitap kulübü çeşitli amaçlara hizmet edebilir. Şahsen tanışan bir kitap kulübüne katılmak düzenli sosyal etkileşim kurmanıza yardımcı olacak, okumak için zaman ayırmanız için sizi motive edecek ve her hafta dört gözle bekleyeceğiniz bir şeye sahip olmanıza yardımcı olabilir. Yerel kitap kulüplerinden haberdar değilseniz, kütüphanenizle iletişime geçin. Kitap kulüplerine ev sahipliği yapabilir veya topluluğunuzda bir tane bulmanıza yardımcı olabilirler.

Her zaman kendi kitap kulübünüzü de başlatabileceğinizi unutmayın. Her hafta bir kitabın bir bölümünü tartışmak için birkaç kişiyi toplayın. Sırayla kitapları toplayın ve tartışmayı evinizde veya bir kahve dükkanında yapın.

Çevrimiçi kitap kulüpleri de bir seçenek olabilir, ancak her zaman yüz yüze etkileşim için iyi bir alternatif değildir. Çevrimiçi ayarlar ayrıca sizi daha az motive edebilecek şekilde büyük ve kişisel olmayan olabilir.

5. yürüyüşe gitmek

Egzersiz, bedeniniz için olduğu kadar zihniniz için de iyi olabilir. Her zaman spor salonuna gitmek veya yoğun bir antrenmana katılmak için vaktiniz olduğunu hissetmeseniz de, neyse ki hızlı bir yürüyüş mükemmel bir kişisel bakım stratejisi olabilir.

Bir bebek arabasını bastırıyor veya kendiniz yürüyorsanız, vücudunuzu 20 dakika boyunca hareket ettirin. Küçük bir ekstra aktivite günün geri kalanında kendinizi enerjik hissetmenize yardımcı olabilir.

6. Şükran Günlüğüne Yaz

Araştırmalar şükran günlüğünü daha uzun süre uyuduğunu ve daha yüksek kalitede uykuyu yaşadığını gösteriyor (her ebeveynin kullanabileceği bir şey). En iyisi şükran günlüğüne yazmak sadece birkaç dakikanızı alır ve bu size herhangi bir paraya mal olmaz.

Uyumadan önce, müteşekkir olduğun üç şeyi not al. Listeniz güneşli bir gün gibi basit şeyler içerebilir veya bir borcunun ödenebilmesi gibi büyük şeyler içerebilir. Her iki durumda da, kendinize minnettar olmanız gereken şeyleri kendinize hatırlatmak, yaşam hakkında iyi hissetmenize yardımcı olabilir.

7. Duyularınızı Etkileyin

Hayatın yoğun olduğu anda olmak zor. Duyularınızı meşgul etmek, rahatlamak ve bir iç huzur duygusu bulmak için iyi bir yoldur. Kokulu bir mumu yak, sıcak bir banyo yap, sakinleştirici sesler dinle veya biraz bitkisel çay iç. Duygularınızdan bir veya daha fazlasını kullanmak, acele ve karmaşadan biraz zaman geçirmenin basit ama etkili bir yolu olabilir.

8. Yalnız Olma Zamanını Kazanın

Bazı ebeveynler, yalnızlık için tek fırsatın tuvalette olduğu anlaşılıyor. Banyo molalarının dışında kendinize birkaç dakikalık bir süre ayırmanız önemlidir.

Her gün sadece beş dakika kendiniz gevşemeye karar vermiş olsanız bile, biraz yalnızlık gevşemenize yardımcı olabilir. Bu, çocuğunuzun kestirinceye kadar beklemek ya da bir arkadaş ya da aile üyesi çocuğunuzu izleyene kadar beklemek anlamına gelse de, pillerinizi biraz yalnız şarj etmek için izin verin.

9. Arkadaşlarınız veya Ailenizle Zaman Planlayın

Sosyal bağlantılarınızı sürdürmek öz bakımın ayrılmaz bir parçasıdır. Ancak arkadaşlarınız ve ailenizle görüşmek için zaman bulmak, özellikle de aktiviteler çocukları içermiyorsa zor olabilir.

Kendiniz için gelecekteki bir sosyal aktivite planlarsanız, sizi dört gözle bekleyeceğiniz bir şey verir (bu kendi içinde iyi bir kişisel bakım stratejisi olabilir). O zaman, aslında sosyal aktiviteye dahil olmak, psikolojik iyiliğiniz için başka bir destek sağlayacaktır.

İster bir aile üyesiyle golf oynamaya karar verirseniz, komşunuzla öğle yemeği yiyin, ya da çivilerinizi arkadaşlarınızla yapın, diğer yetişkinlerle bağlantıda kalmanıza yardımcı olacak şeyler yapın.

10. Yapılacaklar Listesini kontrol edin

Ev işleri yaparak kendinize iyi bakmanın iyi bir yolu gibi görünmeyebilir. Ne de olsa, temizlik yapmak ve işlerinizi yürütmek bazen hissettiğiniz gibi hissedebilirsiniz.

Öte yandan, sizi rahatsız eden, yapılacaklar listenizdeki bir şeyi kontrol etmek çok fazla zihinsel enerjiden kurtulmanızı sağlar. İster kendiniz için bir randevu planlıyor olun, isterse dağınık kabini temizleyin, yapılacaklar listenizde size rahatlama ve başarı hissi verecek bir şeyler yapmayı düşünün.

Normal görevlerinizin dışında mücadele etmek için her gün bir görev seçmeye karar verebilirsiniz. Küçük şeylerin üst üste yığılmasına izin vermek yerine, sakinleşmeye devam etmenize yardımcı olacağına karar verebilirsiniz.

11. Yatak Odanızı Bir Çekmeceye Dönüştürün

Yatak odanızda elbise yığınları ve karışıklık varsa, girdiğinizde daha fazla stres hissedebilirsiniz. Kendine iyi bakmanın iyi bir yolu, yatak odanızı girmeyi dört gözle beklediğiniz bir inzivaya dönüştürmektir. Alanınızı kısaltın, rahat çarşaflar alın ve biraz tadilat yapın. İyi bir kitap okumak veya rahat bir dolap için rahat bir sandalye daha rahat hissetmenize yardımcı olabilir.

Odanızın şimdi geri çekilmesi için biraz zaman harcamak, günün sonunda gevşemek için rahat bir yer edinmenizi sağlar.

12. Kendinize Biraz Para Harcayın

Kendinizi biraz ihmal ederken çocuklarınıza para harcamanın kolay olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak, çocuklarınıza da kendinize değer verdiğinizi göstermek önemlidir. Kendinize biraz zaman ve para harcamak için izin verin.

Sadece kendine yeni bir gömlek almak ya da saçını kestirmek için ödeme yapmak kendini iyi hissettirebilir. Her ay bütçenizi biraz ayırıp kendinize harcamak isteyebilirsiniz veya belki de arada sırada kendiniz için iyi şeyler yapabilirsiniz. Her iki durumda da, bazen kendinizi tedavi etmek sorun değil.

13. Elektronikten Ara Verin

Sosyal medyada gezinmek, internette gezinmek ve televizyon izlemek, dinlenmek için iyi bir yol gibi görünebilir. Aksine, bu faaliyetler bazen rahatladıklarından daha fazla strese neden olabilir.

Dijital cihazlar “açık” olmak için çok fazla baskı yaratabilir. Geceleri bir iş e-postasını yanıtlamaya mecbur hissetmek veya yatmadan hemen önce sosyal medya mesajlarına cevap vermek zorunda kalsanız da, elektronik alışkanlıklarınız sizden daha büyük bir engel olabilir biliyoruz.

Dijital detoks, bazı alışkanlıklarınızı sıfırlamanıza yardımcı olabilir ve çocuklarınız için de iyi olabilir.

Dijital Detoks Yöntemleri

  • Cihazınızı her gece bir saatliğine çıkarın
  • Akıllı telefonunuzdan uzaklaşmak için ayda bir hafta sonu ayırın
  • Telefonunuzu yatak odanızın dışında tutmak için bir kural yapın

İlginçtir ki araştırma, odalarında telefon olmadan uyuyan insanların kendilerini daha mutlu ve daha dinlenmiş hissetmelerini göstermektedir. Bu hızlı ipuçları, daha rahat ve huzurlu hissetmeniz için gerekenler olabilir.

14. Birşeyin Tadını Çıkarın

Her zaman acele ediyorsanız, gerçekten hiçbir şeyin tadını çıkarmamanız için iyi bir şans. Bir şeyin tadını çıkarmayı ve onu günlük bir alışkanlık haline getirmeyi taahhüt edin. İlk fincan kahvenizin tadına bakmak isteyip istemediğiniz veya çocuğunuzla birlikte vakit geçirdiğiniz anların tadına bakmaya karar verirseniz, o anda pratik yapma.

15. Farkındalık Uygula

Farkındalık programları veya sadece günlük bir farkındalık uygulaması daha mevcut olmanıza yardımcı olabilir – bu, şu anda olanları tam olarak keşfetmenin anahtarıdır. Aklınızda dün olan bir şeyi tekrarlamak yerine veya bugün daha sonra olabilecekler konusunda endişelenmek yerine, anın tadına varmak, hemen önünüzdeki şeyin tadını çıkarmanıza yardımcı olacaktır.

EniyiAile’de Bir Kelime

Öz bakımın en temel bileşenlerini ihmal etmeyin: sağlıklı bir diyet yapın, her gece yedi ila sekiz saat uyuyun ve düzenli egzersiz yapın. Düzenli bir ev bakımı söz konusu olduğunda mükemmellik beklemeyin, ancak temelleri (yemekler, vakum ve çamaşır yıkama) takip edin.

Ardından düzenli kişisel bakım stratejilerini rutininize dahil edin. Kendine iyi bakacak zamanın olmadığını düşündüğün zamanların, kendine en çok bakıma ihtiyaç duyduğun zaman olduğunu unutmayın.

Çok fazla stres ve endişe yaşıyorsanız veya depresyonda olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla konuşun. Bir akıl sağlığı profesyoneline yönlendirmeden faydalanabilirsiniz. Bununla birlikte, doktorunuz önce fiziksel sağlık problemlerini ekarte etmek isteyebilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir