1. Ana Sayfa
 2. Hamilelik Kaybı
Trendlerdeki Yazı

Gebelikte Karın Sorunları

Gebelikte Karın Sorunları
0

Beklediğiniz zaman, kendinizi iyi hissetmediğinizde hamileliğinizi veya doğmamış çocuğunuzu etkileyebileceğinden endişelenmek kolaydır. Kötü bir soğuk, bebeği de hasta eder mi? Bronşit veya kulak enfeksiyonu ne durumda?

Bazı kadınlar ishal ve kabızlıktan endişe duyuyor, bu da düşüklere neden olabileceğinden korkuyor. Bu çok zor bir korku değil. İshal ile ilişkili kramp, düşük sırasında meydana gelen krampa çok benzeyebilir. Bağırsak hareketini zorlamak zorunda kalırsanız, bebeği de dışarı çıkarabilir misiniz? Daha önce bebeğiniz varsa, doğum sonunda itmenin aynı karın kaslarının çoğunu kullandığını hatırlayabilirsiniz.

Sadece bu değil, rahim ve bağırsakların her ikisi de vücudun aynı genel bölgesindedir. Ancak, her birinin ait olduğu bedensel sistemler tamamen ayrıdır. Üreme organları sindirim organlarından bağımsız olarak çalışır.

Makalede Neler Var?

Hamilelik ve Banyo Alışkanlıklarınız

Hamilelik, hormonlarınızdaki değişiklikler, ayrıca uterusunuz büyüdükçe meydana gelen fiziksel değişimler, iç organlarınızı kalabalıklaştırmak ve işlevlerini engellemek; bağırsaklarınızın hareketliliği; ve vücudunuzun sıvıları kullanma şekli.

Bu nedenle, hamilelik sırasında kabızlık veya ishal gelişmesi yaygın olmasına rağmen, hiçbiri bebeğiniz için bir tehdit oluşturmayacaktır. Buna rağmen, sonuçlarla baş etmek zorunda kalabilirsiniz.

İshal ile Başa Çıkma

Hamilelik sırasında ishalin birçok yaygın nedeni vardır ve nadiren endişelenecek bir şeydir. Genellikle, ishal bir iki gün içinde kendi kendine geçer. Olmazsa ve başka semptomlarınız varsa, ishal, enfeksiyon belirtisi olabilir. Düşük olmasına neden olmasa da, ishal gebeliği etkileyebilir. Arada sırada gevşek bir dışkı normal olabilir, ancak aşağıdakilerden herhangi birine sahipseniz doktorunuzu arayın:

 • 3 günden fazla ishal
 • 100,4 F veya daha yüksek ateş
 • Karnınız veya rektumunuzdaki şiddetli ağrı
 • Dışkıda kan
 • Siyah, katranlı tabure
 • Koyu veya düşük miktarlarda idrar (veya hiç idrar yok) dahil olmak üzere dehidrasyon belirtileri; baş dönmesi; kuru ağız; baş ağrısı; mide bulantısı ve kusma; ve zayıflık.

İshalin varsa, susuz kalmak çok önemlidir. Bol miktarda sıvı alın, ancak suya veya spor içeceklerine tutun; Bazı meyve suları ve süt ishali daha da kötüleştirir.

Doğum uzmanınıza veya ebenize sorun olup olmadığını sormadan reçetesiz reçetesiz ilaçlar almayınız.

Kabızlık ile başa çıkmak

Hamileliğin erken döneminde, çoğu kadın en azından bazen kabız olur. Kabızlık nadiren tehlikelidir, ancak çok rahatsız edici olabilir. Kabızlık için en iyi tedavi önlemedir.

Bağırsak hareketleri veya sert, kuru dışkıları atmakta zorluk çekiyorsanız, aşağıdaki evde yapılan tedavilerden yararlanmalısınız:

 • Bol miktarda sıvı için
 • Özellikle meyvelerden, sebzelerden ve kepekli tahıllardan daha fazla lif alın
 • Daha aktif ol. Basitçe yürümek, sindirim sisteminizin sürekli hareket etmesine yardımcı olabilir

İshal ilaçlarında olduğu gibi, bakıcınızı kontrol etmeden kabızlık için herhangi bir şey almayın. Uzun süreli ve şiddetli olan kabızlık dışkı yumuşatıcı veya yumuşak müshil ile rahatlatılabilir.

  Yazar Hakkında

  Yorum Yap