1. Anasayfa
 2. Hamile Vücudunuz

Gebelikte Obezite Anlamak

Gebelikte Obezite Anlamak
0

Hamilelik ve kilo, sıkça konuşulan bir şeydir, ancak tartışmaların çoğu, hamileyken ağırlık kazanma eğilimindedir. Tartışılacak başka bir konu da, aşırı kilolu veya obez kategorilerde hamileliğe başladığında bir kadına ve hamileliğine ne olduğudur. Gerçek şu ki bu sadece tıbbi ya da kilo ile ilgili değil, çok yönlü bir konudur.

Makalede Neler Var?

Gebelikte Obezite Nasıl Tanımlanır?

Obezite, fazla kilolu veya obez kategorilerde, hamileliğe başlayan kadınların sayısı arttıkça artan bir konudur. Dünya Sağlık Örgütü’ne (WHO) göre kadınların yüzde kırkının fazla kilolu olduğu ve yüzde 15’inin obez olduğu düşünülüyor. Aşırı kilolu, vücut kitle indeksi (BKİ) yirmi beş ile yirmi dokuz nokta dokuz arasında tanımlanırken, obezite otuzun üzerinde bir BMI olarak tanımlanmaktadır. Bunlar hamilelikten önce kullanılan tanımların aynısıdır. BMI tipik olarak hamilelik öncesi kilo üzerinden hesaplanır ve hamilelikteki kilo artışı ile hesaplanmaz.

Gebelikte ve Ötesinde Bakım

Hamilelik ve kilo ile ilgili konular hakkında en nadir fakat konuşulanlardan biri, büyüklükteki hamile kadınların nasıl tedavi edildiğidir. Genel olarak, obez veya fazla kilolu hastaların, bakımlarından memnun olmadıklarını veya yeterli bakım almadıklarını hissetmediklerini hissedebildiklerini biliyoruz. Bu kabul edilemez ve kilonuz nedeniyle kötü davranılmaya tahammül etmemelisiniz.

Hamile bir kişi olarak, saygılı ve hamileliğiniz ve / veya tıbbi koşullarınız için uygun özenle tedavi edilme hakkınız vardır. Bu, kilonuz için yeterli tıbbi aletlere sahip olduğunuzdan emin olmanızı da içerir; bunun için iyi bir örnek, uygun bir kan basıncı manşetidir. Bu, kan basıncınızın yeterince ölçülmesini sağlamada etkilidir, daha fazla örnek: sizi doğru tartıran teraziler ve bir çalışma yatağı ve muayene masası dahil, size uygun mobilyalar.

Obezite Gebeliği Nasıl Etkiler?

Aşırı kilolu veya obez olurken birinin hamile kalmaya çalıştığı ilk sorun, gebe kalmaktır. Polikistik over sendromu (PKOS) ile infertilite veya hamile kalmaya neden olabilecek sorunlardan muzdarip olacak bazı kadınlar vardır. Kısırlık denilen kısırlık oranı düşük olan bazı kadınlar da vardır. Bu, yüksek tansiyon ve diyabet gibi, genel olarak obezite komplikasyonlarından kaynaklanan, doğurganlığın zarar görmesinin potansiyel risklerine ek olarak sunulmaktadır.

Hamile kaldıktan sonra, aşağıdakiler dahil artan kilonun başka potansiyel komplikasyonları da vardır:

 • Nöral tüp defektleri gibi bazı doğum kusurları riskinde artış
 • Düşük yapma riski arttırıldı
 • Gebelikte diyabet riskinde artış
 • Artan uyku apnesi riski
 • Amniyotik kese (korioamniyonit) enfeksiyonu riskinde artış
 • Preeklampsi riskinde artış

Bu sorunların her birinin kendileriyle ilişkili riskleri vardır. Bu, artan sayıda doğum öncesi bakım ziyareti yapmanız, ilaç tedavisine veya daha yakın izlemeye ihtiyacınız olması anlamına gelebilir. Bu, doğum öncesi bakımın bu kadar önemli olmasının ve sizin için uygun olmasının neden önemli olduğunun bir nedenidir.

Gebelikte Kilo Alma

Hamileliğe, uygulayıcılarınızın istediğinden daha fazla ağırlıkla başlasanız bile, net olan bir şey, yine de hamilelikte kilo almaktır. Aşırı kilolu ya da fazla kilolu kategorideki bir kadının sağlıklı bir hamilelik için daha az kilo alması gerekir, ancak kilo alımı hala teşvik edilen bir şeydir.

Fazla kilolu kadınlar için, ilk trimesterden yaklaşık iki ila altı buçuk kilo, ikinci ve üçüncü trimesterlerde her hafta yaklaşık yarım kilo ağırlık artışı ile on beş ila yirmi beş kilo arası bir kilo alımı önerilir . Bu ağırlık artışı ikizlerde toplam otuz bir ila elli kilo arasında artar.

Hamileliğin başlangıcında obezseniz, birinci trimesterin sonunda dört pounddan fazla kazanmamanız ve ikinci ve üçüncü trimesterde haftada sadece yarım pound kazanmanız önerilir. Amaç, on bir ve yirmi pound arasında toplam ağırlık kazanımı elde etmektir. İkiz bekliyorsanız, bu rakam toplamda yirmi beş ila kırk iki pound arasındadır.

Hamileyken Kilo Vermek

Hamilelikte kimsenin kilo vermeye kalkışması önerilmez. Bu, başlangıç ağırlığınız ne olursa olsun doğrudur. Hamilelikte diyet yapmak bebeğinizi ihtiyaç duyulan kaloriden mahrum eder. Ayrıca, maternal yağ depolarında toksinlerin vücuda salınması için potansiyel bir soruna neden olduğu düşünülmektedir. Bu ne istersen yemelisin demek değil, iyi yuvarlanmış ve doyurucu yiyeceklerle dolu bir diyet, hamilelik ve bebeğiniz için yüksek kalorili ve düşük kaliteli bir diyetten çok daha iyidir.

Obez Kadınlarda Emek

Fazla kilolu veya obez bir kadınla doğum hakkında söylenenler ya da inançlar hakkında söylenen birçok şey var. Yeni bir araştırma dalgası, bu düşünceleri netleştirmemize ve onları modern bir tıbbi bağlamda yerine koymamıza yardımcı oldu.

Aşağıdakiler için işgücü riskinde artış olabilir:

 • Emeğin teşvik edilmesi
 • Sezaryen
 • Uzun süreli birinci aşama doğum
 • kanama

Bu ağırlık kategorilerinde kadınlar, rahim ağzının dilate olduğu kısım olan daha uzun bir doğum eylem aşamasına sahip olabilir. Bir uygulayıcıya, doğum eyleminde bu süre boyunca ekstra zaman sağlaması ve anne ile bebek iyi durumda olduğu sürece müdahale etmemesi tavsiye edilir.

Epidural anestezi, yüksek kilo kategorisindeki kadınlar için mümkündür. Her ne kadar teknik olarak anestezi uzmanının bakış açısından daha zor olabilir. Bu kategoriye girerseniz, size özel bilgiler için hastanenizdeki anestezi departmanına doğum öncesi danışmayı düşünebilirsiniz. Emek, sürpriz yapmak istemediğiniz zaman değildir.

Doğum eyleminin ya da itmenin ikinci aşamasının bir zamanlar aşırı kilolu ya da obez kadınlar için daha uzun olduğu düşünülüyordu. Son araştırmalar bunun böyle olmadığını buldu. Aslında, küçük bir çalışma, bu kadınların normal karındaki meslektaşlarla benzer karın içi basınçları olduğunu gösterdi. Bununla birlikte, sentetik oksitosin ile büyütme daha yaygındı. Ayrıca, artmış BMI’nin perine üzerinde üçüncü veya dördüncü derece laserasyon oluşmasına karşı koruyucu bir etkiye sahip göründüğüne dikkat etmek önemlidir.

Emek ve Sezaryen Doğumun Uyarılması

Sezaryen fazla kilolu ve obez kadınlarda kendi sorunları vardır. Sadece kilo için planlanmış bir sezaryen bölümünün bebeğin veya annenin sonuçlarını iyileştirmediğine dikkat etmek önemlidir. Sezaryene ihtiyaç duyma riski, tahmin edebileceği kadar kolay değildir.

Doğum eylemine kendiliğinden başlarsanız, doğum sırasındaki sezaryen oranları, tüm ağırlık kategorilerindeki kadınlar için aynıdır. Sezaryen riski yüksek kilolu ve obez kategorilerdeki anneler için arttığında, doğum indüklendiğinde veya yapay olarak başlatıldığında olur. Şu anda, bu artışı kontrol etmek için neyin değiştirilebileceğini incelemek için çalışmalar yapılmasına rağmen, şu anda ne tür bir indüksiyonun en etkili olacağına ilişkin bir tavsiye bulunmamaktadır.

Bildiğimiz şey, fazla kilolu veya obez olan kadınların, emeğin indüklenmesini uygun müdahale haline getirecek daha yüksek komplikasyon oranına sahip olduklarıdır. Daha sonra gelen hamileliğin uzaması riskini ve indüksiyon ve potansiyel sezaryen doğum riskini dengelemek.
Sezaryen doğum teknik olarak anestezi ekibinin ve cerrahın bakış açısından daha zordur. Bu, yeterli boyutta ekipmana sahip olmanın hem cerrah hem de hasta için çok yararlı olabileceği bir başka zamandır.

Gelecek İçin Önyargı Planlaması

Genellikle önerilen bir şey, obezite ve kilo ile ilgili konuların gebelikten önce ele alınmasıdır. Ancak, neyin etkili olduğu ve neyin en iyisi olmadığı konusunda gerçek bir çalışma yapılmamıştır. Uzmanlar üzerinde mutabık kalınan şey, mümkün olduğunda kilo vermeniz gerektiği, kilo konusunu tamamen çözmese bile, kilo vermenin faydalı olduğu kabul edilir.

Kilo vermekte zorlanıyorsanız veya beklememeyi seçtiyseniz, o zaman mümkün olduğu kadar sağlıklı olmaya çalıştığınızdan emin olun. Fazla kilolu veya obez olmak sağlığınız üzerinde zararlı bir etkiye sahip olabilir, ancak bu bir komplikasyon vaadi değildir. İyi kişisel sağlık taraması olası sorunları tespit edebilir ve hamile kalmadan önce bunları çözebilirsiniz. Bu, hamilelik sırasında ek sorunları tespit etmeye ve tedavi etmeye çalışmadığınızda gelecekteki hamileliğinizin daha sağlıklı olmasına yardımcı olabilir.

Bunların tümü, gebelikler arasında kilo vermenin temelde kilo ile yo-yo etkisine neden olabileceğini, potansiyel olarak bir kadının hamileliği sırasında veya hamileliği arasında kilo almasına neden olabileceğini gösteren araştırmalar olduğunu söyledi. Yapılacak en etkili şeylerden biri hamilelikten önce kilo ile ilgili hastalıklar, yüksek tansiyon ve kan şekeri sorunları ile ilgilenmektir, çünkü hamilelikte görülen komplikasyonların çoğu bu sorunlardan kaynaklanmaktadır.

Yüksek Riskli Etiket

Birçok kilolu veya obez kadın, kronik problemler olmasa bile, hepsi yüksek riskli tıbbi uygulamalara zorlanmakta ve istemedikleri müdahaleleri veya testleri kabul etmek zorunda kalmaktadırlar. Bunun nedeni, fazla kilolu ve obez kategorideki kadınların çoğunluğunun genellikle yüksek riskli hastalar olarak etiketlenmesidir.

Aşırı kilolu veya obez olmak bazı komplikasyonları artırabilirken, bu kilo kategorileri içinde gebeliklerde meydana gelen komplikasyonların çoğu hala kilo ile ilgili olan veya olmayan kronik bir durumdan kaynaklanmaktadır. Harika bir örnek önceden var olan kan basıncı problemleri olabilir. Aynı zamanda, birçok kadının yüksek riskli olarak etiketlenmenin, hamilelikte kesinlikle bir komplikasyon yaşayacağınızı söylemekle aynı şey olmadığını anlamadığı doğru olsa da, sadece bunun daha büyük bir şansı olduğu söylenebilir.

Yüksek riskli etikette bile, çok sayıda kadın, düşük hamilelik ve doğumlara müdahale edebilmelidir. Bu, büyük ölçüde seçtiğiniz uygulayıcıya ve onların rehberlik felsefesine bağlıdır. Hamile bir kişi olarak haklarınız var ve bunları uygulayabilirsiniz, buna uygunsa yeni bir pratisyen bulma da dahil olabilir.

Kilonuzdan dolayı Kötü Muamele Gördüğünüzde Hissederseniz Ne Yapmalısınız?

Her şeyden önce konuşmalısın. Doktorunuz veya ebeniz, bakımınız konusunda kötü hissettiğinizin farkında olmayabilir. Bu size havayı temizleme şansını verir. Bunu şahsen yapmakta rahat değilseniz, sağlayıcınıza bir mektup yazmayı düşünün. Endişelerinizi dilediğiniz gibi ele almıyorsanız, başka bir hekim grubundan yardım almayı düşünün.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir