1. Ana Sayfa
  2. Doğurganlık Zorlukları
Trendlerdeki Yazı

Hamile kalamıyorsanız ne yapmalı


0

Bir süredir deniyorsanız gebe kalmamak kalp kırıcı olabilir. Fakat atabileceğiniz ve atmanız gereken adımlar var. Bazen kısırlığın nedenini teşhis etmek kolaydır ve tedavi edilebilir.

Ne zaman yardım arayacağınızı nereden biliyorsunuz? 35 yaşın altındaysanız ve bir yıl boyunca gebe kalmaya çalışıyorsanız veya 35 yaşın üzerindeyseniz ve altı aydır çalışıyorsanız, yardım alma zamanı. Eğer arka arkaya iki ya da daha fazla düşük yaptıysanız, bir profesyonel görmelisiniz. Aynı şey, endişe verici semptomlarınız varsa veya bir yıldır bir bebek için çalışmamış olsanız bile, kısırlık için risk faktörleri varsa da geçerlidir.

Makalede Neler Var?

Adım 1: OB / GYN’nizle Randevu Alın

İlk durağınız düzenli jinekoloğunuzda olmalı – doğurganlık kliniğine doğrudan gitmenize gerek yok. Aslında, çoğu klinik birincil jinekoloğunuzdan veya doktorunuzdan sevk almanızı tercih eder. Bu noktada mutlaka gerekli olmamakla birlikte, ortağınızı bir araya getirmek isteyebilirsiniz.

Randevunuza hazırlanmak için aşağıdaki bilgileri toplayın:

  • Saat işine benziyor olsanız bile, son altı döneminizin tarihleri. Bir doğurganlık takvimi veya vücut bazal sıcaklık çizelgesi tutuyorsanız, son altı ayın bilgisini getirin.
  • Sizin ve eşinizin – tüm ilaçlarının bir listesi düzenli olarak alınmaktadır: Bazı ilaçlar, bazı antidepresanlar ve hatta reçetesiz alerji tedavileri dahil olmak üzere doğurganlığa müdahale edebilir.
  • Sahip olduğunuz kısırlık semptomlarının veya risk faktörlerinin bir listesi.
  • Herhangi bir sorunuz varsa. Onları bir yere yazarsanız, onlara sormanız daha olasıdır.

Belirtilerinizi tartıştığınızda, ağrılı seks, istenmeyen kıllanma veya düşük libido gibi “utanç verici” durumlardan da bahsettiğinizden emin olun. Bunların hepsi doğurganlık probleminin belirtileri olabilir. Erkek arkadaşınızın da yaşayabileceği belirtileri belirtin. Kısır çiftlerin yüzde 40’ına varan erkek kısırlığı ile karşı karşıya.

Adım 2: Temel Verimlilik Testine Başlayın

Doğurganlık testi, kadın için kan çalışmasını ve erkek için bir semen analizini içerir. Belirtilerinize bağlı olarak, test ayrıca bir HSG, vajinal ultrason veya tanısal laparoskopi içerebilir. Doktorunuz ayrıca temel bir pelvik muayene, pap smear ve bazı cinsel yolla bulaşan bazı enfeksiyonlar veya hastalıklar için sizi test edecek.

Temel doğurganlık testleri tanıya neden olabilir veya olmayabilir. Çiftlerin yüzde 30’a kadarı neden hamile kalmadıklarını asla bulamıyor, bu durumda açıklanamayan kısırlık teşhisi konuyor.

Doğurganlık testinden geçerken endişeli ve endişeli hissetmek normaldir. Arkadaşlardan, aileden veya bir terapistten destek alın. Bir kişisel destek grubu veya çevrimiçi doğurganlık forumu da duygusal destek sağlayabilir.

Adım 3: (Belki) Temel Doğurganlık Tedavisine Başlayın

Doğurganlık testlerinizin sonucuna dayanarak, doktorunuz bir çeşit doğurganlık tedavisi ile devam etmenizi önerebilir. Örneğin, östrojen seviyelerini artıran bir meme kanseri ilacı olan Clomid (clomiphene), Femara (letrozol), östrojen seviyelerini arttıran bir meme kanseri ilacı veya Metülini (örneğin tedavi etmek için kullanılan bir insülin duyarlılaştırıcı ilaç) gibi doğurgan bir ilaç alarak başarıya ulaşabileceğinizi hissedebilir. ayrıca bazen Clomid ile birlikte kısırlığın tedavisinde kullanılan diyabet.

Testler yapısal anormalliklerin (örneğin uterusun) veya endometriozisin olduğunu ortaya çıkarırsa, doktorunuz cerrahi tedavi önerebilir ve belki de sizi doğrudan doğurganlık uzmanına veya üreme uzmanına yönlendirebilir.

Bazı yaşam tarzı değişikliklerinin, tedaviye devam ederken (ve eğer istemeseniz bile) hamile kalma şansınızı büyük ölçüde artırmaya yardımcı olabileceğini unutmayın. Bunlar arasında sigarayı bırakmak, alkol almayı kesmek, aşırı kilolu veya obezseniz kilo vermek (obezitenin hormonal bir dengesizlik ile tetiklenebileceğini unutmayın) ve hatta çalışmaya meyilliyseniz yaptığınız egzersiz miktarını geri çevirmeyi de unutmayın aşırı veya zayıf.

Adım 4: Doğurganlık Kliniği Mezunu

Temel doğurganlık tedavisi başarılı olmazsa veya test sonuçlarınız jinekoloğunuzun görüşünün ötesine geçen tedaviler önerirse, sizi doğurganlık uzmanına ya da doğurganlık kliniğine sevk edebilir. Doğurganlık tedaviniz muhtemelen sigorta kapsamında olmayacağından, alabileceğiniz en iyi bakımı bulmak için doktorunuzu veya kliniğinizi araştırmaya odaklanın.

Doğurganlık kliniğini aramaya başladığınızda veya web sitelerine bakmaya başladığınızda, ilk danışma sürecinin ne kadara mal olacağından emin olun. Tedavi ile ilerlemeye karar verirseniz, ücretleri önceden görüşün. Yakında olmayan bir klinik düşünüyorsanız, seyahat etmeyi ve çalışma zamanını kaybetmeyi düşünün.

Adım 5: Daha Fazla Doğurganlık Testi

Çoğunlukla (ancak her zaman değil) doğurganlık kliniğiniz daha fazla test yapmak veya daha önce yaptığınız bazı testleri tekrar yapmak isteyecektir. Örneğin, jinekoloğunuz FSH seviyenizi kontrol etmiş olabilir, doğurganlık kliniği ayrıca bir antral folikül sayımı veya başka bir over rezerv testi yapmaya karar verir. Herhangi bir düşük yaptıysanız, jinekoloğunuz analiz için düşükten dokuyu yollamış olabilir, doğurganlık kliniği karyotipleme veya bir histeroskopi önerebilir.

Adım 6: Bir Eylem Planı Oluşturun

Herhangi bir ikinci tur veya tekrarlanan testlerin sonucunu aldıktan sonra, doğurganlık doktorunuz önerilen bir tedavi planını gözden geçirecektir. Onunla buluştuktan sonra, ödeme ücretlerini ve seçeneklerini tartışmak için kliniğin mali danışmanıyla da görüşebilirsiniz.

Doktorunuz size ve eşinize önerilen tedavileri göz önünde bulundurmaları ve neleri karşılayabileceklerini çözmeleri için zaman vermelidir.

Adım 7: Doğurganlık Tedavi Planlarına Başlayın

Kısırlık tedavileri nispeten basit ila karmaşık ve ilgili arasında değişmektedir. Örneğin, endometriozis varsa, önce endometrial birikintileri gidermek için doktorunuz ameliyat yapabilir. Sonra iyileşmek için zamanınız kaldıktan sonra IVF’yi başlatabilir veya bir süre kendi başınıza deneyebilirsiniz.

Adım 8: Başarısız Olduğunda Tedavi Planlarını Yeniden Değerlendirin

Doğurganlık tedavisi kesin bir çözümden daha az ve bu türden bir deneyden daha fazlasıdır. İlk tedavi döngüsünüzü düşünebilirsiniz, ancak başarılı olabilmeniz için önce birkaç döngüye ihtiyaç duymanız daha olasıdır.

Bir başarısız döngü, tedavinin asla işe yaramayacağının bir işareti değildir. Doğurganlık problemi olmayan çiftlerin bile gebe kalabilmesi için üç ila altı ay gerekir.

İyi bir doktor mevcut tedavi planına ne zaman uymanız gerektiğini ve ne zaman büyük veya küçük değişiklikler yapacağınızı anlamanıza yardımcı olacaktır. Ayrıca tedavilerde önerilen sınırlar vardır. Örneğin, Clomid’i altı döngüden daha uzun süre kullanmamalısınız.

Kendinizi boğulmuş hissediyorsanız, ama pes etmeye hazır değilseniz, ara vermek için doktorunuzla konuşun. Tedaviyi geciktirmenin başarı şansınızı azaltacağından endişe duyabilirsiniz, ancak bu her zaman doğru değildir. Artı, bazen zihinsel sağlığınız daha önemlidir.

Adım 9-A: Sağlıklı Bir Gebelik İçin Plan Yapın

Eğer tedavi başarılı olursa ve hamile kalırsanız, doğurganlık kliniği sizi hamileliğin ilk birkaç haftasında izleyecektir ve bazı hormonal tedavilere veya enjeksiyonlara devam etmeniz gerekebilir.

Kısırlığınızın nedenine bağlı olarak ve katları alsanız da, hamileliğiniz sırasında daha yakından izlemeniz gerekebilir.

Kısırlık sonrası gebelik, “kolay anlaşılır” bir hamilelik ile aynı değildir. Beklediğiniz insanlara ne zaman söyleyeceğinize karar vermek bile stresli olabilir. Kısır arkadaşlarınız varsa, hayatta kalanın suçluluğunu yaşayabilir veya onları geride bırakıyormuş gibi hissedebilirsiniz.

Adım 9-B: Devam Etmeye Karar Verme

Tüm infertil çiftler gebe kalmayacak. Sonuçta hamile kalamıyorsanız veya finansal nedenlerden dolayı tedaviyi kesmeniz gerekiyorsa, kalp kırıcı olabilir. Hayal kırıklığınız ezici ise, bir danışman gördüğünüzden veya kendi kendine yardım grubuna katıldığınızdan emin olun.

    Yazar Hakkında

    Yorum Yap