1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Kalmak

Hamileyken Kullanılacak En İyi Temizlik Ürünleri

Hamileyken Kullanılacak En İyi Temizlik Ürünleri
0

Hamileyken bebeğinizin sağlıklı olmasını sağlamak için elinizden geleni yapmak istersiniz. Temizlik ürünlerinin çoğunun toksik maddeler içerdiğini biliyorsunuz. Hamileyken kullanmak güvenli midir? Cevap karmaşık.

Birkaç temizlik malzemesi, artmış konjenital anomaliler riski ile ilişkili bileşenler içerir. Bu özellikle fırın temizleyici gibi ağır hizmet temizleyicileri için geçerlidir. Çoğu, araştırmacıların endişelendiği bileşenleri içerir, doğmamış çocuğu etkileyebilir, ancak henüz net değil. Mutlaka “güvensiz” değiller ama yüzde 100 güvenli olduğu da kanıtlanmadı.

New York Eyalet Sağlık Bakanlığı tarafından yapılan bir araştırma, kapıcı veya temizlikçi kadın olarak çalışan kadınların ortalama olarak doğum kusurları olan çocuk sahibi olma ihtimalinin yüksek olduğunu buldu. Bu çalışma aynı zamanda bilim insanlarının ve elektronik ekipman operatörlerinin risk altında olduğunu da ortaya koydu. Toksinlere ve kimyasallara maruz kalma, bu işler arasında ortak faktördür.

Ne yapabilirsin? “Şüpheli” çevresel toksinlere maruz kalmayı tamamen ortadan kaldırmak mümkün değildir. Bununla birlikte, maruz kalmanızı azaltmak için adımlar atabilirsiniz. Nelerden kaçınmanız ve alternatiflerinizin neler olduğunu bilmek sizi ve bebeğinizi en iyi şekilde korumanızı sağlayabilir.

Makalede Neler Var?

En İyi ve En Kötü Temizlik Ürünleri

İşte hamileyken kullanabileceğiniz en kötü ve en iyi temizlik ürünleri hakkında bazı kurallar. Bunların neden en iyi ve en kötü seçenek olduğu hakkında daha ayrıntılı bilgi bu listenin altında:

 • Glikol eterlerle temizlik ürünlerinden kaçının. Bunlar muhtemelen ev temizlik ürünlerinde bulunan en toksik maddelerdir ve düşük, erkek doğurganlığının azalması ve doğum kusurları ile ilişkilendirilmiştir. 2-bütoksietanol (EGBE) ve metoksdiglikol (DEGME) olarak listelenebilirler. Çoğu fırın temizleyici glikol eter içerir.
 • Ftalat içeren ürünlerden uzak durmaya çalışın. Fitalatlara doğum öncesi maruziyet, erkek çocuklarda konjenital üreme anomalisi riskini artırabilir. Ftalatların temizlik ürünlerinde listelenmesi nadirdir, ancak “koku” listeleniyorsa, kokunun ftalat içermesi olasılığı yüksektir. Çamaşırlarınızı kontrol etmeyi unutmayın. Bütün gün etrafta dolaşıyor ve o çamaşır parfümlerini soluyorsunuz. Bir çalışma, düzenli olarak yumuşatıcı kullanan hamile kadınların idrarlarında belirli bir tür fitalat seviyesinin daha yüksek olduğunu tespit etti. (Bunun doğmamış çocukları üzerinde ne gibi bir etkisi olabileceği bu özel araştırma çalışmasında araştırılmamıştır.)
 • Belki parabenden uzak durmaya çalış. Temizlik ürünlerinde parabenlerin zararsız olup olmadığı, bilim dünyasında tartışma konusudur. Mesele, parabenlerdeki vücuttaki östrojen gibi davranabilmesi gerçeğinden geliyor. Hayvan çalışmaları, butil parabenin erkeklerin doğurganlığına zarar verebileceğini keşfetti. Parabenler, metilparaben, etilparaben, propilparaben, butilparaben, izobütilparaben veya izopropilparaben olarak listelenebilir.
 • Kendi süper basit temizlik ürünlerinizi yapın. Kanun, bu kimyasalların çoğunun ürün etiketlerinde tam olarak açıklanmasını gerektirmez. Temizlik ürünlerinizde neler olduğunu bilmek istiyorsanız, bunları kendiniz yapın! Bu kolay. Sirke ve suyu bir sprey şişesinde karıştırabilir, pencereleri ve yüzeyleri temizlemek için kullanabilirsiniz. Tane ihtiyacınız olursa, kabartma tozu ve su kullanabilirsiniz. Bu fırın veya küvetlerde kullanılabilir. Bu seçeneklerle daha fazla “dirsek yağı” kullanmanız gerekebilir, ancak evinizi temiz tutarlar.
 • EWG (Environmental Working Group) web sitesinde temizlik ürünlerini arayın . Herhangi bir temizlik ürününü EWG veritabanında arayabilir ve hangi içerikleri içerebileceğini ve potansiyel sağlık risklerini öğrenebilirsiniz. Veritabanının nasıl çalıştığından dolayı sıfır riskli bir şey bulamazsınız. Ancak, A veya B derecesine sahip bir temizleyici arasında, C, D veya F derecesine sahip bir temizleyiciye kıyasla bir seçeneğiniz varsa, A veya B’yi seçebilirsiniz.
 • Mümkünse, sprey ve aerosol temizleyicilerden kaçının. Birçok çalışma, sprey temizleyicilere doğum öncesi maruz kalmanın astım riskini artırabileceğini bulmuştur. (Bu durumda ürünün “doğal” olup olmadığı belli değil.) Özellikle sorunlu bulunan maddeler alkol, amonyak, klor, glikol ve glikol-etilen, sodyum hidroksit (kostik soda), akrilik polimerler ve terpenler. Temizleyiciler püskürtülmediğinde artan astım riski bulunmadı.
 • Oda spreyleri kullanmaktan kaçının. Sprey temizleyicilerde olduğu gibi, oda spreylerine karşı doğum öncesi maruz kalma, astım riski ve solunum problemleri ile de ilişkilendirilmiştir. Oda spreyleri ile ilgili diğer bir problem, etiketlerinde neredeyse her zaman bu belirsiz “koku” bileşenini içermeleridir. Bu, hamileyken kaçınmanız gereken ftalatları içerebilecekleri anlamına gelir. Pencerelerinizi açarak ve mümkün olduğunda evinizi “havalandırın” ile ilk etapta istenmeyen kokuların oluşmasından kaçının. Eğer varsa, pişirirken fırınınızın ağzını kullanın. Çöpü sık sık dışarı çıkarın ve evinizi düzenli tutun.
 • Her zaman iyi havalandırılan bir alanda temizleyin. “Yeşil” doğal ürünlerle temizleniyor olsanız da olmasanız da, iyi havalandırılan bir alanda temizlediğinizden emin olun.
 • Bir arkadaşınızdan yardım isteyin. Bazen, temizlik ürünleri hamile bir kadının bulantı hissetmesine neden olabilir veya sabah rahatsızlığını tetikleyebilir. Bu en güvenli seçenek için geçerli olabilir. Temizlik beklediğiniz zaman zorlaşıyorsa yardım istemekten korkmayın! Bir arkadaş, önemli bir başka, hatta işe alınmış bir yardım (eğer karşılayabiliyorsanız) daha iyi seçenekler olabilir.

Temizlik Ürünü Kimyasalları ve Gebelik Araştırması

İşte temizlik ürünlerinde bulunan ve hamile kadınların kaçınmak isteyebileceği kimyasal bir alfabetik liste ve bunun arkasındaki araştırma.

Glikol Eterler

Glikol eterleri fırın temizleyici, halı temizleyiciler ve bazı cam temizleyiciler gibi temizlik ürünlerinde bulunan güçlü kimyasallardır. Ayrıca boyalarda, fren hidroliğinde ve hatta bazı kozmetik ürünlerinde bulunurlar.

Glikol eterleri, erkek ve kadın doğurganlığına zarar verebilir. Yarı iletken endüstrisinde çalışan, glikol eterlere maruz kalan, kısırlık yaşama olasılığı daha yüksek ve düşük yapma riskinin yüksek olduğu kadınlarla ilgili çalışmalar. İşyerinde glikol eterlere maruz kalan erkeklerin sperm sağlığında bozulma olduğu bulundu. Hayvan çalışmaları, glikol eterlere doğum öncesi maruz kalmanın erkek bir sıçanın üreme sistemine zarar verdiğini tespit etti.

Doğum öncesi glikol eterlere maruz kalmanın çocuklukta bilişsel performansı etkileyip etkilemediğine dair ilginç bir çalışma vardı. Araştırmacılar, maternal idrar örneklerinde glikol eter düzeylerine bakmış, hamilelik sırasında alınmış ve altı yaşında bilişsel bir testte çocukların performansıyla olası ilişkiye bakmışlardır.

İki çeşit glikol eter doğum öncesi idrar konsantrasyonunun, WISC Sözlü Anlama Endeksi’ne göre daha düşük puanlarla ilişkili olduğunu bulmuşlardır. Başka bir deyişle, hamilelik sırasında idrarlarında bu kimyasallardan daha yüksek seviyelere sahip olan annelerin, birinci sınıfta bir zeka testinde daha kötü performans gösteren çocuklara sahip olma olasılığı daha yüksektir.

Parabenler

Parabenler, temizlik ürünleri dahil olmak üzere kişisel bakım ürünlerinin ve ev eşyalarının büyük çoğunluğunda bulunur. Bazı uzmanlar, özellikle ev ürünlerinde bulundukları çok düşük miktarlarda tamamen güvenli olduklarını söylerken, diğer araştırmacılar, potansiyel endokrin bozucu özellikleriyle ilgili endişe duyuyorlar.

Parabenler vücutta östrojen taklit edebilir ve araştırma çalışmaları parabenler ve meme kanseri arasında bir ilişki bulduğunda manşetlerde bulunabilir. Meme dokusunda ve kanserlerde parabenler bulundu. Hücresel düzeyde yapılan laboratuar çalışmaları, çok az miktarda parabenin meme dokusu ve meme kanseri hücrelerinin davranışını değiştirebileceğini buldu.

Hamilelik sırasında parabene maruz kalmaya ne dersiniz? Parabenlerin, özellikle erkek çocukların doğum ağırlığını etkileyebileceği konusunda bazı endişeler var. Erkek çocuklar üzerinde yapılan bir araştırma, maternal idrarda daha yüksek parabenler seviyesinin, bebek erkekler için doğumda artan bir kilo ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Bu artan ağırlık 3 yaşına kadar devam etti. Ancak diğer çalışmalar çelişkili sonuçlara ulaştı.

Bu araştırma ayrıca, eğer varsa parabenler’in kız çocuklar üzerinde ne gibi bir etkisi olabileceğini de söylemiyor.

Hayvan çalışmalarında, bütil parabene maruz kalan hamile sıçanlarda testislerin üreme anomalileri olan erkek yavrular ve düşük sperm kalitesi vardı. Şimdiye kadar, hiçbir insan çalışması bu etkileri parabenler ile bulamadı.

Bazı temizlik ürünlerinde parabenler bulunur. Endişelenecek tüm kimyasallar arasında, parabenler muhtemelen endişelenmesi en az olasıdır, çünkü zararlarının kanıtı zayıftır. Bu, eğer ekstra güvende olmak istiyorsan, onlardan uzak durmaya çalışabileceğini söyledi.

Pitalik

Parabenler gibi, ftalatlar da bilinen endokrin bozuculardır. Yani etkileşimdedirler ve vücudumuzdaki hormonları etkileyebilirler. Kongre, zarar görme ihtimalinden dolayı çocuk oyuncakları ve çocuk bakım ürünlerinde fitalatları yasakladı.

Bununla birlikte, birçok temizleme spreyi ve deterjan da dahil olmak üzere sayısız üründe hala bulunur. Ftalatlar en çok “koku” olarak bileşen listelerinde gizlenir. Parfüm listeleyen ürünlerin tümü ftalat içermez, ancak çoğunluğu yapar.

Araştırma, doğum öncesi fitalatlara maruz kalma ile doğum kusuru hipospadiası arasında olası bir ilişki bulmuştur. Hipospadias, bir çocuğun penisin ucunda olmayan bir üretra ile doğmasıdır.

Bir 2015 çalışmasında, ftalat maruziyeti ile bilinenlerin anogenital mesafe (AGD) olduğu arasında bir ilişki olduğu da ortaya konmuştur. Anogenital mesafe (AGD), anüs ve cinsel organlar arasındaki mesafedir. Daha kısa AGD, erkeklerde doğurganlığın azalması ile ilişkilidir.

Ftalatlar her yerdeler ve onları tamamen önleyemezsiniz. Bununla birlikte, maruziyetinizi azaltabilirsiniz. Örneğin, araştırmacılar oda spreyi veya yumuşatıcı tabakaları kullanan kadınların sık sık idrarlarında fitalat konsantrasyonlarının daha yüksek olduğunu bulmuşlardır.

Triklosan

Triklosan anti bakteriyel ürünlerde bulunur. Parabenler ve ftalatlar gibi, triklosan bir endokrin bozucudur. FDA triklosan’ı sabunlardan yasaklamıştır, ancak yine de bazı kişisel bakım ve ev ürünlerinde de bulunur.

Araştırmalar gebe kadınlarda daha yüksek üriner triklosan düzeylerinin düşük büyüme ile ilişkili olduğunu bulmuştur. Bebek ağırlığı, boyu ve baş çevresi etkilendi.

EniyiAile’de Bir Kelime

Her türlü farklı kimyasallara çevreye maruz kalma günlük hayatımızın bir parçasıdır. Yukarıda listelenen kimyasalların çoğundan tamamen kaçınamazsınız.

Endişelenme. Olumsuz sonuçlar veren araştırma çalışmaları, sık veya yüksek maruz kalma seviyelerine bakıyordu. Örneğin, idrarda ftalat seviyelerine bakarak yapılan çalışmalar, ftalatlarla olan ve olmayan kadınları karşılaştırmıyordu. Bütün kadınların idrarlarında bulunan bu kimyasallardan bazıları vardı. Asıl soru, seviyeler ortalamanın üstünde olduğunda ne oldu?

Bu kimyasallara düzenli maruz kalmayı azaltmak için elinizden gelenin en iyisini yapın, bu sadece temizlik yaparken elinizi tutarken veya eldiven giyerken camlarınızı açmak anlamına gelse bile. En küçük adımların atılmasının size ve bebeğinize yardımcı olacağından emin olabilirsiniz.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir