1. Anasayfa
 2. Doğurganlık Zorlukları

Kısırlık Teşhisi Alma

Kısırlık Teşhisi Alma
0

Kısırlık teşhisi almak hem duygusal olarak zor hem de rahatlama olabilir. Yaşadıklarınız için bir ad almak, ihtiyaç duyduğunuz yardımı bulmanıza yardımcı olabilir. Aynı zamanda, bir şeyin yanlış olduğunu kabul etmek kolay değildir.

Kısırlık tanısı genellikle, bir yıl hamile kalmaya çalıştıktan sonra hamile kalmayacağı zaman verilir. Eğer bir çift ilk çocuğunu almaya çalışıyorsa, verilen tanı birincil kısırlıktır. Daha sonraki bir çocuğa sahip olmaya çalışıyorlarsa, ikincil kısırlık tanısı verilir.

Tekrarlayan düşüklerden muzdarip olan bir çifte (genellikle art arda üç kayıptan sonra) da kısırlık tanısı verilir.

Kısırlığı olan çiftler, hamile kalmakta zorluk çekmenin yanı sıra belirgin semptomlar gösterebilir veya göstermeyebilir.

Bir Kısırlık Teşhisi İçin Yıl Beklemek Gerekir mi?

“Bir yıl deneyin ve sonrasında hamile değilseniz geri dönün”, özellikle 35 yaşın altındakiler için gebe kalmaya çalışan çiftlere verilen en yaygın cevaptır.

Fakat bir yıl beklemek çok uzun. Yardım istemeden önce bir yıl denemek zorunda mısın?

Her zaman değil.

 • Risk faktörlerine veya kırmızı bayraklara bakınız : Tanı alma sürecini hızlandırmanın bir yolu, kısırlık problemine işaret edebilecek risk faktörlerine veya kırmızı bayraklara dikkat etmektir. Uyarı işaretleri, belirtileri veya geçmiş sağlık sorunları varsa, bir yıl beklemek için hiçbir neden yoktur.
 • Grafik çizmeyi düşünün : Tanılamayı hızlandırmanın başka bir yolu da döngülerinizi grafik olarak düşünmektir. Döngülerinizi belirtmek, en temel düzeyde sabah sıcaklığınızı kaydetmeyi ve döngü içindeki belirli kalıpları izlemeyi içerir.
 • Altı aydır döngülerinizi grafik haline getirdiyseniz ve doktorunuza bu altı ay boyunca yumurtlama süresi boyunca cinsel ilişkide bulunduğunuzu ve hala hamile olmadığınızı belgeleyebilirseniz Bekleme “yılı” doldu.
 • 35 yaşın üzerindeyseniz altı aydan fazla beklemeyin : 35 yaşın üzerindeyseniz, doktora görünmeden önce altı aydan fazla beklememelisiniz. Doğurganlığınız doğal olarak yaşınız azaldıkça azaldığından (erkekler için 25 yaşında, kadınlar için 30 yaşında), 35 yaşını doldurduğunuzda zaman esastır.

  Makalede Neler Var?

  Kısırlık Teşhisi Kim Yapar?

  Genellikle, düzenli jinekoloğunuz infertilitenin ilk tanısını koyar.

  Ancak, her zaman durum böyle değil. Bir endokrinolog veya normal aile doktorunuz, tiroid sorunları, diyabet veya PKOS gibi kısırlığa yol açabilecek sağlık sorunlarınız varsa sizi doğurganlık problemleri konusunda uyarabilir.

  İnfertilitenin ilk tanısından sonra, düzenli jinekoloğunuz sizi tedavi edebilir veya üreme endokrinolojistine yönlendirilebilir. Üreme endokrinologları (RE) çiftlerde kısırlığın tedavisinde uzmanlaşmıştır.

  Kısırlık Nedenleri

  Kısırlık teşhisi genellikle iki aşamada gelir; ilk aşama genel kısırlık teşhisidir ve ikinci aşama ise spesifik kısırlık nedeninin teşhisidir. Kısırlık neredeyse bir semptomdur. Kısırlığı en iyi şekilde tedavi etmek, nedenini bulmakta yardımcı olur.

  Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’ne göre, kısırlık vakalarının üçte biri kadının tarafında bir sorundan, üçte biri erkeğin tarafında ve geri kalan üçünde de her iki tarafta da açıklanamayan nedenler var. Aslında, infertilite vakalarının% 20’sinde infertilitenin nedeni bilinmemektedir.

  Kadın faktörü kısırlığının en yaygın nedenlerinden ikisi şunlardır:

  • Ovutoryum Bozuklukları: Kadınlarda kısırlığın% 18 ila% 30’unu oluşturur.
  • Anatomik Bozukluklar: bloke edilmiş fallop tüpleri gibi, sıklıkla endometriozis veya pelvik enflamatuar hastalık gibi enfeksiyonların veya enflamasyonların sonucu.

  Erkek faktörü kısırlığının en yaygın iki nedeni şunlardır:

  • Düşük Sperm Üretimi: Tıbbi olarak azospermi (sperm hücrelerinin tamamen yokluğu) veya oligospermi (az sayıda sperm hücresi üretilir) olarak adlandırılır, bu erkek faktörü kısırlığının en yaygın nedenidir.
  • Sperm Malformasyonları: Sperm miktarı normal aralık dahilinde olsa bile, hatalı biçimlendirilmiş spermin yanı sıra spermin ölmeden önce yumurtaya yapabilme kabiliyeti kısırlığa neden olabilir.

  Kısırlık Teşhisi Sonrası

  Bir sonraki adım, sorunun nedenini belirlemek için genellikle doğurganlık testidir. Neyin yanlış olduğunu bulmak doktorunuzun sizin için en iyi tedavi planını bulmasına yardımcı olabilir.

  Bazı durumlarda, doktorunuz neden hamile kalamayacağınızı belirleyemez. Bu açıklanamayan veya idiyopatik kısırlık olarak bilinir. Zamanın% 30’una kadar oluşur.

  Bu durumda, doktorunuz muhtemelen önce en düşük teknolojili doğurganlık tedavisini denemeyi önerecektir (Clomid gibi) ve ardından tedaviler başarısız olursa merdiveni çalıştırmalıdır.

  Sebep kısırlığınız için ne olursa olsun, umut sebebinin olduğunu bilmelisiniz.

  Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’ne göre, kısırlık vakalarının% 85 ila% 90’ı, ilaç tedavisi veya cerrahi onarım gibi geleneksel tedaviler kullanılarak tedavi edilebilir. İnfertilite hastalarının% 3’ünden azı in vitro fertilizasyon gibi ileri tedavilere ihtiyaç duyar.

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir