1. Anasayfa
 2. Stratejileri

Neden Bazı Okullar Meditasyon Cezası Almaktadır?

Neden Bazı Okullar Meditasyon Cezası Almaktadır?
0

Çoğu okulda, öğretmenin söylediklerini yapmayı reddetmek otomatik bir tutuklama anlamına gelir. Ve sıfır tolerans politikalarının artmasıyla birlikte, herhangi bir fiziksel değişime girmenin bir askıya alınmasına neden olması muhtemeldir.

Ancak bazı okul departmanları, bu cezaların öğrencilerin uzun vadede davranışlarını değiştirmeyeceğini kabul etmektedir. Bunun yerine, daha iyi davranışın anahtarı, hiçbir şekilde cezalandırma değildir.

Maryland, Baltimore’daki birkaç okul departmanı geleneksel disiplini meditasyon programları ile değiştirdi. Çocuklara kötü davranış için müdürün ofisine gönderilmek yerine, dikkatlilik becerileri uygulaması öğretilir. Ve sonuçlar dikkate değerdi.

Makalede Neler Var?

Patterson Lisesi Meditasyon Tanıtırken Ne Oldu?

Baltimore’da bir devlet lisesi olan Patterson Lisesi, 2013-2014 öğretim yılında Mindful Moment programına başladı. Okul, 2012-2013 okul yılına göre şu gelişmeleri gördü:

 • Mücadele için süspansiyonlar 49’dan 23’e düştü
 • Sınıftaki sözlü değişimlerden kaynaklanan süspansiyonlar 36’dan 17’ye düşürüldü
 • Katılım oranı neredeyse yüzde 3 arttı
 • Onuncu sınıfa terfi eden dokuzuncu sınıfların sayısı yüzde 19 arttı
 • İlk dokuzuncu sınıfların ortalama not ortalaması 1.06’dan 1.51’e yükseldi

Dikkat programları diğer okullarda da uygulanmaktadır. Ve yönetim kurulu genelinde, idareler benzer sonuçlar ortaya koymaktadır – davranış sorunları azalmış ve akademik katılım artmıştır.

Dikkatli Moment Programı

Bütünsel Yaşam Vakfı, Dikkatli Moment Programının arkasındaki organizasyondur. Programda her sabah ve her öğleden sonra öğrenciler için çalınan 15 dakikalık bir kayıt yer alıyor.

Öğrencilere nefes teknikleri ve meditasyon çalışmaları konusunda rehberlik edilir. Öğretmenler, alıştırmaların nasıl uygulanacağını modellemek için sınıflarda döner.

Program ayrıca, Mindful Moment Room’u (gün boyu öğrencilere açık olan sakin bir geri çekilme) içerir. Bazı öğrenciler bir molaya ihtiyaç duyduklarını anlarlar ve kendi başlarına sakinleşmek için Mindful Moment Room’a gitmeyi isterler. Diğer zamanlarda, sıkıntılı veya yıkıcı öğrenciler, bir öğretmen tarafından Dikkatli Moment Odasına gönderilir. Amaç, öğrencilere zor zamanlarında dikkatli olma yeteneklerini kullanarak pratik yapmalarını öğretmektir.

Mindful Moment Room’a girdikten sonra, bir öğretmen her öğrenciyi selamlıyor. Beş dakikalık hedefli bir tartışma düzenlerler. Daha sonra, nefes egzersizleri veya yoga da dahil olmak üzere 15 dakikalık bir dikkat eğitimi uygulamasına katılırlar.

Ek olarak, öğretmenlere gün boyunca duygusal konulardaki öğrencilerle nasıl check-in yapılacağı da öğretilmektedir. Ayrıca, farkındalık uygulamalarını bir öğrencinin gününe nasıl entegre edeceğini de öğrenirler.

Dikkatli An her yaştan öğrencilerle birlikte kullanılmıştır. Bazı okullar, düzenli yoga sınıfları ve diğer stres azaltma müfredatı gibi başka stratejiler de içermektedir.

Neden Farkındalık Çalışır?

Anormal Çocuk Psikolojisi Dergisi’nde yayınlanan bir 2010 çalışmasında, farkındalığa dayalı yaklaşımların strese yönelik sorunlu yanıtları azalttığı tespit edildi. Farkındalık becerilerini öğrenen öğrencilerin ruminasyon olasılığı daha düşüktü. Daha az müdahaleci düşünceler yaşadılar ve duygusal uyarılmaları azalttılar.

Araştırmacılar, 12 haftalık bir programın, öğrencilerin daha önce sergiledikleri davranış sorunlarının çoğunun azaltılmasında etkili olduğunu bulmuşlardır.

Dikkat programları özellikle yoksul kent topluluklarında yaşayan öğrenciler için etkili olabilir. Bu öğrenciler genellikle akademisyenleri daha zorlu yapan stresli yaşam deneyimlerine maruz kalırlar.

Dikkat, öğrencilerin geleneksel bir sınıfta öğrenemeyecekleri yaşam becerilerini öğretebilir. Bununla birlikte, zihinsel güç, karakter ve yaşamdaki uzun vadeli tatmin, öğrencilerin en yüksek potansiyellerine ulaşmalarına yardım etmenin anahtarı olabilir.

Farkındalık, karar vermeden düşüncelere ve hislere nasıl dikkat edileceğini öğrenmekle ilgilidir. Yani daha doğrusu düşünmek yerine, bir öğrenci o üzgün olmak normaldir öğrenebilir ama birini vurmak için OK değil “Ben, şu anda çok kızgın olmamalı”.

Dikkat, aynı zamanda, geçmişi yeniden şekillendirmek veya gelecekle ilgili endişe etmek yerine, şu anda neler olduğunun farkında olmayı da içerir.

Çocukları öfkelerini yitirdikleri için cezalandırmak veya dersi bozmak için erken eve göndermek yerine, çocuklara duygularının farkında olmaları öğretilir. Üzgün veya kızgın hissettiğini anladıklarında, rahatsız edici duygularıyla baş etmek için sağlıklı başa çıkma stratejilerini kullanabilirler.

Bu yüzden geleneksel okul politikaları “Seni eve göndeririz çünkü kendini kontrol edemezsin” diyebilir, meditasyon programları “Kendini nasıl daha iyi kontrol edeceğini öğreteceğiz” diyen bir mesaj gönderir. Bu programlar, çocuklara stresi üretken bir şekilde yönetmelerine yardımcı olacak yaşam becerileri öğretmeye odaklanır.

Okullardaki Diğer Farkındalık Programları

Dikkatli Moment Programı, okullarda başlatılan ilk dikkatli olma programı değildir. Aslında İngiltere, 2007’de okullarda dikkatlilik dersi planları vermeye başladı.

Amerika Birleşik Devletleri’nde farkındalık eğitimi veren iki büyük şirket arasında MindUP ve Mindful Schools bulunmaktadır. MindUp, öğrencilerin yüzde 81’inin programlarının bir sonucu olarak duygusal zekalarını artırdığını bildirmektedir. Ebeveynler, okulda farkındalık uygulaması almayan çocuklar için evde bir program satın alabilir.

Dikkatli Okullar, eğitimcilere eğitim sunmaktadır. Okul ortamına geri getirilebilecek dikkatli olma becerileri öğreten kurslar sunarlar.

Farkındalığın Yararları Yetişkinliğe Uzatıyor

Farkındalığın çocuklara nasıl fayda sağladığı üzerine araştırmalar ortaya çıkmaya devam ediyor ve çoğu umut verici görünüyor. Araştırmalar, farkındalığın yetişkinlere çeşitli şekillerde faydalar sağladığını göstermektedir:

 • Artan ilişki doyumu – Farkındalık uygulayan çiftler daha az çatışma ve daha iyi iletişim bildirir.
 • Daha iyi fiziksel sağlık – Dikkat, bağışıklığı arttırdığı, kan basıncını düşürdüğü ve ağrıyı azalttığı bulunmuştur.
 • Azalan duygusal reaktivite – Farkındalık, insanların daha sakin, daha huzurlu bir yaşam sürdürmelerine yardımcı olan olumsuz duyguların yoğunluğunu azaltabilir.
 • İyileştirilmiş odaklanma – Dikkat, konsantrasyonun ve dikkatin artırılmasını sağlar ; bu, elektroniklerin sürekli olarak herkesin ilgisini çekeceği bugünün dünyasında yardımcı olabilir.
 • Daha iyi psikolojik sağlık – Dikkatlilik, stresle mücadele eder ve psikolojik sağlığı iyileştirir. Dikkatlilik uygulayan yetişkinler, birçok zihinsel sağlık sorunu için daha düşük risk altındadır.

Çocuklara küçük yaşta dikkat becerileri öğretilmesi, yaşamlarının geri kalanında onlara iyi hizmet verebilir. Yararlar, sınıfın çok ötesine uzanabilir ve duygularını düzenlemelerine ve streslerini yetişkinliğe yönelik yönetmelerine yardımcı olabilir, bu da uzun vadeli başarının anahtarı olabilir.

Ne de olsa, bir çocuk akademik olarak iyi olsa veya kolej derecesini alsa bile, öfkesini kontrol edemiyorsa, hayatta başarılı olmak için mücadele edebilir. Bir çocuğun akademik sınavlarda ne kadar iyi performans gösterdiğinin önemi yok, o kadar strese girerse dürüst düşünemiyorsa, yaşamında zor zamanlar geçirir.

Evde Çocuğunuza Dikkat Etmeyi Öğretin

Çocuğunuzun okulu, bir farkındalık programını benimsemediyse – ve çoğu da yapmadıysa – evde dikkatli olma becerilerini öğretebilirsiniz. Çocukların farkındalığı öğrenmelerine yardımcı olacak birçok uygulama, kitap ve program vardır.

Elbette, kendi dikkatlilik pratiğinizi geliştirmeniz önemlidir. Sadece stresinizi azaltmakla kalmayacak, aynı zamanda çocuğunuz için harika bir rol model olacak ve becerilerini uygulamada yardıma ihtiyacı olduğunda ona koçluk yapacak şekilde donatılmış olacaksınız.

Ayrıca bir dikkat programı uygulamak için çocuğunuzun okuluyla da konuşabilirsiniz. Yönetimi araştırmaya gösterin ve faydaları hakkında konuşun; bir program benimsemeye veya öğretmenlerin eğitim alması için para ödemeye istekli olabilirler.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir