1. Anasayfa
 2. Hamilelik Kaybı

Ölü Doğum Sebepleri ve Riskleri

Ölü Doğum Sebepleri ve Riskleri
0

İntrauterin fetal ölüm, rahimdeki bir bebeğin ölümünü tanımlamak için kullanılan ölü doğum için kullanılan klinik terimdir. Bu terim genellikle gebelik haftasının 20. haftasında veya sonrasında yapılan kayıplara uygulanır.

Fetal ölüm, fetüsün gebelik yaşı ve ağırlığına bağlı olarak, dünya genelinde farklı tanımlanmaktadır. Bazı yerlerde, eşik en az 16 hafta ila en az 26 hafta arasında değişebilir, ağırlık en az 400 gram ila en az 500 gram arasındadır.

Daha önce kaybedilen gebelikler, düşükler olarak kabul edilir ve tıbbi muayeneciler tarafından farklı şekilde tedavi edilir. Örneğin, doğmamış bir bebeğin anne babası, doğumdan ölüme sertifika alırken, düşük fetüsünkiler de almaz.

Böyle bir kayıp yaşamış birçok kişi için ölü doğum ile düşük arasındaki çizgi çoğu zaman rasgele görünebilir, ancak hiçbir şekilde bir ebeveynin duygusal tepkisinin daha fazla veya daha az derin olduğunu göstermemelidir.

Makalede Neler Var?

Ölü doğum insidansı ve nedenleri

Hastalık Kontrol ve Önleme Merkezlerine göre, ABD Ölü doğum günlerinde (20 ila 27 hafta arasında meydana gelen) her 1.000 doğumdan kabaca altı’sında cenin ölümü meydana gelir (20 ila 27 hafta arasında meydana gelen), geç doğumdan (28 hafta veya daha sonra) sadece biraz daha yaygındır.

Hepsi anlatıldı, her dört ölü doğumdan biri açıklanamayacak. Teşhis nedeni olanlardan en yaygın olanları:

 • Fetal büyüme kısıtlamasına yol açan plasental disfonksiyon
 • Plasental abrupsiyon ve diğer plasental bozukluklar
 • Genetik anormallikler
 • Konjenital doğum kusurları
 • Göbek kordonu komplikasyonları
 • Rahim rüptürü

Ölü Doğum için Risk Faktörleri

Bir kadını ölü doğum için daha büyük risk altına sokabilecek birkaç faktör vardır. Bazıları kontrol edebileceğiniz faktörlerdir; diğerleri yapamazsın. Onların arasında:

 • Genel sağlığınız ve iyiliğiniz , çocuğu tereddüt etme yeteneğinizi belirlemede kilit öneme sahiptir. Hipertansiyon, diyabet, lupus, böbrek hastalığı, tiroid hastalıkları ve trombofili, ölü doğumla ilgili koşullardan bazılarıdır. Sigara, alkol ve obezite de katkıda bulunabilir.
 • Etnik köken ve ırk aynı zamanda hem genetik yatkınlık hem de bazı annelerin perinatal bakıma erişimini engelleyen sosyoekonomik engeller açısından bir rol oynamaktadır. Afrikalı Amerikalı kadınların bugün beyaz kadınlara kıyasla ölü doğumlarının iki katı olduğu görülmektedir.
 • İleri anne yaşı , ilerlemiş perinatal teknolojiler sayesinde olması gereken faktör değildir. Yine de, 35 yaşından büyük kadınların, açıklanamayan ölüleri genç kadınlardan daha fazla gösterme olasılığı yüksektir.
 • Birden fazla bebek taşımak, ölü doğum riskinizi arttırır. Sonuç olarak, in vitro fertilizasyona (IVF) maruz kalan kadınlarda, ölü doğum şansını azaltmak için döngü başına bir embriyonun aktarılması önerilir.
 • Ev içi şiddet , tüm ırkların kadınlarını ve ekonomik duruşlarını etkileyebilir. Bununla birlikte, daha fakir topluluklarda, yüksek işsizlik oranları, uyuşturucu kullanımı ve hapsetme, bir anne ve doğmamış çocuğu daha da büyük bir riske sokmak için birleşebilir.
 • Fetal büyüme kısıtlaması ve erken doğum gibi hamilelik problemleri öyküsü, sonraki gebeliklerde daha yüksek ölü doğum riski anlamına gelir. Bu arada, daha önce ölü doğum yapan kadınların, başka birini deneyimleme olasılığı iki ila 10 kat daha fazladır.

Bir Ölü Doğum Yaşarsanız Ne Olur?

Bir ölü doğumun en yaygın işareti, bir annenin artık bebeğini kımıldamadığını hissetmesidir. Doktorunuz, bebeğinizin aslında ölü doğduğunu onaylarsa, muhtemelen iki seçenek sunulur:

 • İlaçla işçilik başlatmak, birkaç gün içinde başlar
 • Doğumun bir veya iki hafta içinde doğal olarak gerçekleşmesini beklemek

Bir ölü doğum görürseniz, sık sık baş döndürücü bir dizi duygu hissetmek doğaldır. Onları yutmaya çalışmayın. Bunun yerine, kaybedilmenize yardımcı olmak için destek ağınıza (arkadaşlarınız, aileniz ve tıp uzmanınız da dahil olmak üzere) dönün.

Baş edemediğinizi tespit ederseniz, lisanslı bir danışmandan veya ruh sağlığı uzmanından profesyonel yardım alın. Başvurular için doktorunuza veya doğum uzmanınıza danışın.

Sonunda ölü doğumla sona ermek bir olay değildir; bu bir süreç. Kendine zaman ver ve kendini kapatma. Her şey iyi olacak.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir