1. Anasayfa
 2. Halime Kalmak

PKOS ile Hamile Nasıl Gidilir?

PKOS ile Hamile Nasıl Gidilir?
0

Polikistik over sendromu (PKOS), tahminen 5 milyon kadını etkileyen kadın kısırlığının en yaygın nedenlerinden biridir. Ancak PKOS ile hamile kalabilirsiniz . Clomid’den gonadotropinlere ve IVF’ye kadar birçok etkin fertilite tedavisi vardır.

Çoğu kadın yaşam tarzı değişiklikleri ve doğurganlık ilaçlarının bir kombinasyonu ile gebe kalabilecek. PKOS’lu bazı kadınların IVF’ye ihtiyacı olsa da, büyük çoğunluğu düşük teknolojili doğurganlık tedavileri kullanarak hamile kalacaktır. İşte size ve doktorunuza keşfedebileceğiniz seçeneklerden bazıları.

Makalede Neler Var?

Yumurtlamayı Yeniden Başlatmak İçin Kilo Vermek

PKOS’lu kadınların çoğu (tümü değil) obezite ile mücadele etmektedir. Bunun nedeni, PKOS’un vücudunuzun insülini nasıl işlediğini olumsuz yönde etkilemesi ve bu da kilo almanıza neden olabilir.

PKOS’lu kadınların idrak edememelerinin ana nedenlerinden biri yumurtlamadıkları veya düzenli olarak yumurtlamadıklarıdır. Aşırı kilolu PKOS’lu kadınların aylarca süren daha şiddetli anovülasyon yaşama olasılığı daha yüksektir.

Araştırmalar, ekstra kiloların bir kısmını kaybetmenin yumurtlamayı geri getirebileceğini keşfetti. Tüm ağırlığı kaybetmek zorunda değilsin. Araştırmaya göre, mevcut kilonuzun yüzde 5 ila 10’unu kaybetmek adet döngülerinize atlamak için yeterli olabilir.

Ne yazık ki, kilo vermenin kendi başına hamile kalmanıza yardımcı olacağını söyleyecek fazla kanıt yok. Yine de doğurganlık ilaçlarına ihtiyacınız olabilir. Araştırmalar, kilo vermiş kadınların doğurganlık tedavisi başarısı için büyük bir şansı olduğunu buldu.

Kilo vermek herkes için kolay değildir ve PKOS’lu olanlar için daha da zor olabilir. Ayrıca, PKOS’lu kadınların tümü aşırı kilolu değildir. Durumunuz buysa, kilo kaybı doğurganlığa yardımcı olacak bir çözüm değildir.

Doktorunuzun insülin seviyenizi test ettiğinden emin olun. İnsüline dirençli iseniz, diyabet ilacı metforminini almak insülin direncini tedavi edebilir ve bu fazla kilonuzu kaybetmenize yardımcı olabilir. Ayrıca hamile kalmanıza yardımcı olabilir.

Diyet, Egzersiz ve PKOS

PKOS’lu kadınlar için sağlıklı bir diyet yemek gerçekten önemlidir. Bu, kısmen aşırı kilolu olma riskinden ve kısmen de vücutlarının insülin düzenlemesiyle ilgili problemlerinden kaynaklanmaktadır. PKOS için en iyi olan herhangi bir diyet var mı? Bu bir tartışma meselesi.

Bazı çalışmalar, düşük karbonhidrat diyeti olan PKOS için en iyisi olduğunu iddia etti, ancak diğer çalışmalar düşük karbonhidrat avantajı bulamadık. En önemli şey, beslenmenizin besin açısından zengin besinler ve yeterli protein bakımından zengin ve yüksek şekerli besinler bakımından düşük olmasını sağlamaktır. Abur cuburdan ve işlenmiş yiyeceklerden kaçınmak en iyisidir.

PCOS için Doğurganlık Dostu Yeme İpuçları

 • Daha büyük bir kahvaltı ve daha küçük bir akşam yemeği yiyin.
 • Daha fazla protein ve yeşillik ekleyin.
 • Karbonhidratları yerken, onları karmaşık karbonhidrat (kepekli tahıllar ve fasulye gibi) yapın.
 • Şekerler veya yüksek karbonhidratlı yiyecekler yerseniz, şekerli çiviyi yavaşlatmak için sağlıklı yağlarla (avokado, zeytinyağı, fındık) veya protein kullanın.

PKOS semptomlarına yardımcı olacak düzenli egzersizlerin de olduğu bulunmuştur. Bir çalışmada, düzenli tempolu yürüyüş ve sağlıklı bir diyet yeme kombinasyonu, adet döngüsü düzenliliğini yüzde 50 artırdı.

Diyet ve egzersizin tek başına hamile kalmanıza yardımcı olacağı belli değil. Bununla birlikte, sağlıklı bir yaşam tarzı doğurganlık tedavilerinizin daha iyi çalışmasına yardımcı olabilir ve kesinlikle daha iyi hissetmenize yardımcı olacaktır. Kilo vermek gibi, hamile kalmak istiyorsanız da buna değer.

Metformin Tedavisi

Metformin, insülin direncini tedavi etmek için kullanılan bir diyabet ilacıdır. Bazen insülin dirençli olmasalar bile PKOS’lu kadınlara reçete edilir. PCOS için metformin kullanmak etiket dışı kullanım olarak kabul edilir. Bununla birlikte, ilaç nispeten güvenlidir ve PKOS’lu kadınların hamile kalmasına yardımcı olabilir.

Araştırmaya göre, metformin olabilir …

 • Kilo vermenize yardımcı
 • Düzenli adet döngüsünü yeniden başlatın
 • Bazı doğurganlık ilaçlarının etkinliğini artırmak
 • Düşük yapma oranını azaltın (yalnızca tekrarlanan düşüklüğü olanlarda)

Yalnız metformin hamile kalmanıza yardımcı olabilir mi? Bu pek mümkün değil. Daha önce yapılan araştırmalar, metforminin kendi başına yumurtlayan bir kadının oranını arttırdığını bulsa da, daha ileri çalışmalar hamilelikte veya canlı doğum oranlarında artış bulamamıştır. Diğer bir deyişle, yumurtlama ile iyileşme doğurganlığın artmasına yol açmamıştır.

Clomid Tedavisi

Clomid, genel olarak en yaygın kullanılan fertilite ilacıdır ve ayrıca PKOS’lu kadınlar için en yaygın kullanılan tedavidir. PKOS’lu birçok kadın Clomid ile gebe kalacaktır.

Ne yazık ki, herkes için başarılı değil. PKOS’lu bazı kadınlar Clomid direncine maruz kalırlar. Bu, Clomid’in beklendiği gibi yumurtlamayı tetiklemediği durumdur. Araştırmalar bir metformin ve Clomid kombinasyonunun Clomid direncinin üstesinden gelmeye yardımcı olabileceğini buldu.

Bu başarılı olmazsa, doktorunuz ilaç letrozolünü düşünebilir.

Letrozol ile Doğurganlık Tedavisi

Femara markasıyla da bilinen Letrozole, doğurganlık ilacı değildir, PKOS’lu kadınlarda sıklıkla kullanılır. Letrozol aslında bir kanser ilacıdır. Bununla birlikte, çalışmalar PKOS’lu kadınlarda yumurtlamayı uyarmada Clomid’den daha etkili olabileceğini göstermiştir.

İlacın aslında bir kanser ilacı olarak tasarlanmasından korkmayın. Yan etkiler nispeten hafiftir ve gebe kalmaya çalışan kadınlarda yoğun şekilde araştırılmıştır.

PKOS için Gonadotropinler

Clomid veya letrozol başarılı olmazsa, bir sonraki adım enjekte edilebilir fertilite ilaçları veya gonadotropinlerdir. Gonadotropinler, FSH, LH hormonları veya ikisinin bir kombinasyonundan oluşur. Tanabileceğiniz marka isimleri Gonal-F, Follistim, Ovidrel, Bravelle ve Menopur’dur.

Doktorunuz oral ve enjekte edilebilir fertilite ilaçlarının bir kombinasyonunu önerebilir. Örneğin, LH orta devirde “tetikleyici” bir atışla Clomid. Başka bir olasılık, sadece gonadotropinlerle bir döngüdür.

Veya, doktorunuz IUI (intrauterin tohumlama) prosedürü ile gonadotropinler önerebilir. IUI, özel olarak yıkanmış spermin doğrudan bir kateter yoluyla uterusa yerleştirilmesini içerir. Sperm bir sperm donöründen veya eşinizden olabilir.

Gonadotropinlerin olası risklerinden biri, over hiperstimülasyon sendromu (OHSS). Bu, yumurtalıkların fertilite ilaçlarına aşırı tepki göstermesidir. Eğer tedavi edilmezse veya şiddetli ise, tehlikeli olabilir. PKOS’lu kadınlar OHSS geliştirme riski daha yüksektir. Doktorunuz bunu önlemek için daha düşük dozlarda enjekte edilebilir fertilite ilaçları kullanabilir. İdeal olarak, doktorunuz en düşük etkili dozu kullanmalıdır.

Tedavi sırasında herhangi bir OHSS semptomunuz varsa, doktorunuza bildirdiğinizden emin olun.

IVF (İn Vitro Döllenme) veya IVM (İn Vitro Olgunlaşma)

Gonadotropinler başarılı olmazsa, bir sonraki adım IVF veya IVM’dir.

Muhtemelen IVF veya in vitro fertilizasyonu çoktan duymuşsunuzdur. IVF, yumurtalıkları uyarmak için enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları kullanmayı içerir, böylece çok sayıda olgun yumurta sağlarlar. Yumurta, yumurta alımı olarak bilinen bir prosedür sırasında yumurtalıklardan alınır. Bu yumurtalar daha sonra sperm ile birlikte Petri kabına yerleştirilir. Her şey yolunda giderse, sperm yumurtaların bir kısmını gübreleyecektir.

Döllenmiş yumurtaların bölünmesi ve büyümesi için 3 ila 5 gün geçtikten sonra, bir veya iki tanesi uterusa aktarılır. Bu prosedür embriyo transferi olarak bilinir. İki hafta sonra doktorunuz, döngünün başarılı olup olmadığını görmek için hamilelik testi isteyecek.

Sadece gonadotropin tedavisinde olduğu gibi, özellikle PKOS’lu kadınlarda IVF’nin risklerinden biri de overlerin aşırı uyarılmasıdır. IVM’nin girdiği yer orası.

IVM, in vitro olgunlaşmayı ifade eder . Yumurtalıklarınızı birçok yumurtayı olgunlaştırmaya zorlamak için size yüksek dozda doğurganlık dozu vermek yerine, IVM ile doğurganlık ilacı ya da çok düşük dozlar almazsınız. Doktor, yumurtalıklardan olgunlaşmamış yumurtaları alır ve daha sonra laboratuvarda olgunlaşır. Bu nedenle in vitro (laboratuarda) olgunlaşma adı (olgunlaşan).

Tüm doğurganlık kliniklerinde IVM sunulmaz. Bu bir doğurganlık kliniği seçerken dikkate alınması gereken bir şeydir.

Yumurta Bağışçısına ihtiyacınız var mı?

PKOS’lu kadınların, ileri yaşlarda olduğu gibi eldeki ek fertilite sorunları olmadıkça, bir yumurta vericisine ihtiyaç duymaları çok nadirdir. Bununla birlikte, PKOS’larını tedavi etmek için over sondajı veya over kama rezeksiyonu gibi over prosedürleri uygulamış kadınlar daha düşük over rezervlerine sahip olabilir. Bu durumda, bir yumurta donörü önerilebilir. Bu, PKOS için cerrahi tedavinin önerilmemesinin bir nedenidir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir