1. Anasayfa
  2. Teknoloji

Rol Model olun ve Çocuklarınıza Sağlıklı Elektronik Kullanımını Gösterin

Rol Model olun ve Çocuklarınıza Sağlıklı Elektronik Kullanımını Gösterin
0

Çocukların elektronik cihazlarında çok fazla zaman harcadıklarında karşılaştıkları tehlikelerle ilgili birçok haber ve araştırma çalışması var. Ancak, özellikle bu yetişkinlerin ebeveynleri olduğunda, ekranın yetişkinler üzerindeki etki zamanıyla ilgili daha az bilgi vardır.

Bununla birlikte, birçok ebeveynin ekran zamanından fazla istekli olduğu açıktır. Common Sense medyası tarafından yapılan 2016 araştırması, araların ve gençlerin ortalama ebeveyni bir perdenin arkasında günde dokuz saatten fazla harcıyor.

Yetişkinlerin meslekleri için bir bilgisayarda olması gerektiğine inanıyor olsanız da, ankete göre çalışma süresi çok az bulundu. Aslında, ebeveynler, ebeveynlerin dijital cihazlara harcadıkları sürenin yüzde 82’sinin kişisel ekran medyasına ayrıldığını söyledi.

Ebeveynlerin dijital cihazlara harcadıkları saatlerin sayısına rağmen, bunların yüzde 78’i çocukları için iyi bir teknoloji rolü modelleri olduğuna inanıyor. Ancak gerçekte, ebeveynlerin her zaman ekranların arkasında harcadıkları zaman, çocuklar için kötü bir örnek teşkil edebilir.

Makalede Neler Var?

Ebeveynler Cihazlarında Ne Yapıyor?

Anket, çoğu ebeveynin ortalama zamanını günde üç saatten fazla televizyon izleyerek televizyonda geçirdiklerini gösteriyor. Ancak ebeveynler ayrıca günde bir buçuk saat video oyunları ve bir başka sosyal medyada oyun oynadıklarını bildirdi.

Günde sadece 15 dakika e-okuyucular için kitap okuyarak harcandı. Tarama web siteleri bir buçuk saatten fazla sürdü ve yalnızca yaklaşık bir buçuk saat işle ilgili faaliyetlere harcandı.

Ebeveynler Ekran Zamanının Çocuklara Etkileri Konusunda Endişeli

Ebeveynlerin çoğu ekran zamanları için endişelenmiş gibi görünmese de, çoğu çocuklarının elektronik kullanımı konusunda endişeli. Ara ebeveynlerin yüzde kırk yedisi ve genç ebeveynlerin yüzde otuz dokuzu, çocuklarının çevrimiçi ortamda çok fazla zaman geçirdiğini düşünüyor.

Birçoğu, çok fazla sosyal medyanın bir çocuğun davranışına zarar vereceği, odaklanmayı bozacağı, yüz yüze iletişime zarar vereceği ve fiziksel aktiviteyi azaltacağı endişesini dile getirdi. Araştırmalar, çok fazla ekran zamanının olduğunu belirten bu endişeleri, çocukları çeşitli zihinsel ve fiziksel sağlık sorunları, sosyal konular ve eğitim sorunları riskine sokar.

Tüm ebeveynlerin yarısından fazlası gençlerinin teknolojiye bağımlı hale gelmesinden korkuyor. Bu aynı zamanda birçok gencin elektronik cihazların yokluğunda çalışmak için uğraştığı meşru bir mesele.

Ne yazık ki, bazı çocuklar sağlıklı çocukluk deneyimlerini kaçırıyor. Arkadaşlarla vakit geçirmek yerine, internetteki yabancılarla konuşuyorlar ve dışarıda oynamak yerine, video oyunları oynuyorlar.

Çok Fazla Ebeveyn Ekran Zamanının Tehlikeleri

Her ne kadar ebeveynler, tweens’leri ve gençleri dijital cihazlarında çok fazla zaman harcamaktan endişe duysalar da, ekran süresinin kendi hayatlarını ne kadar çok etkileyebileceği konusunda çok daha az endişe verici görünüyor.

Her gün dijital cihazlarını kullanarak saatler harcayan yetişkinler, kilo alımı, uykudan mahrum bırakma, göz yorgunluğu, baş ve boyun problemleri ve azalan sosyal beceriler dahil olmak üzere çocukların yüzleri aynı zararlı etkilerin çoğuyla karşılaşabilir.

Ancak, belki de en büyük problem, dijital cihazlarda çok fazla zaman geçirmenin, ebeveynlerin çocuklarıyla ilişkilerini zayıflatması olabilir.

Ebeveynler telefonlarına bakarken, gençlerine bölünmemiş dikkatlerini vermek yerine, iletişimleri etkilenir. Veya aile, kendi ayrı ekranlarına bakarak ayrı odalarda oturduğunda, bağlanması daha az fırsat vardır.

Aynı odada TV izleseniz bile, ekran süresi gerçek etkileşimi sınırlar. Çocuğunuzla gerçekten kaliteli zaman geçirmek istiyorsanız, yakalamak veya yürüyüşe çıkmak gibi etkileşimli bir aktivite çok daha verimli olacaktır.

Ekranları Kullanan Ebeveynlerin Ekranları Kullanan Çocukları Var

Araştırmalar, dijital cihazlarında çok fazla zaman harcayan ebeveynlerin, çocuklarının ekran zamanlarında zaman sınırı koyma ihtimalinin daha düşük olduğunu gösteriyor. Bu, çocuğunuzu diğer odadaki Xbox’a yapıştırdığınızda video oyunları oynamamaya ikna etmenin zor olması nedeniyle mantıklıdır.

Ancak çocuğunuza hangi alışkanlıkları verdiğinizi düşünmek önemlidir. Araştırmacılar, çocukluk dönemi tarama alışkanlıklarının yetişkinliğe yayıldığını bulmuşlardır. Çocuğunuz 10 yaşında günde sekiz saat televizyon izlerse, 20 yaşında günde sekiz saat televizyon izlemesi muhtemeldir.

Ara ve genç yılları birçok gelişimsel değişimin işaretlediği biçimlendirici bir zamandır. Bu süre zarfında çocuğunuzun geliştirdiği alışkanlıkların çoğu yaşam için kök salınabilir.

Çocuğunuza şimdi sağlıksız bir örnek vermek ve aşırı ekran zamanına maruz kalmasını sağlamak – ömür boyu sürecek sonuçlar doğurabilir. Çocuğunuzun sorumlu bir yetişkin olmak için ihtiyaç duyacağı becerileri kazanması önemlidir. Ve eğer her zaman bir ekrana yapıştırılmışsa, zengin ve dolu bir hayat yaşayamaz.

Elektronik Kullanımınızı Geri Ölçeklendirme

Kesinlikle dijital cihazları yasaklamanız veya her zaman her şeyin bağlantısını kesmeniz gerekmez. Ancak çocuğunuzun elektronikle sağlıklı bir ilişki kurmasına yardımcı olmak önemlidir.

Ona, teknolojinin kullanışlı bir araç olduğunu ve elektroniğin yaşamında birçok yararlı amaca hizmet edebileceğini öğretin. Ancak elektronik cihazların ailenizin tek eğlence ve iletişim kaynağı olmadığından emin olun.

İşte çocuğunuz için nasıl sağlıklı bir rol model olabilirsiniz:

  • Elektronik ile ilgili hane halkı kurallarını belirlemek. Sadece çocuğunuzun elektronik kullanımına ilişkin sınırlar koymak yerine, herkes için kurallar belirleyin. “Komodinin üzerinde akıllı telefon yok” veya “Arabada mesajlaşma yok – yolcu olsanız bile” demek herkes için daha sağlıklı alışkanlıklar kazanmanıza yardımcı olabilir.
  • Çok görevli olmayın. Biriyle sohbet ederken TV izlerken veya sosyal medyada gezinirken kısa mesaj göndermek cazip gelebilir, ancak çoklu görev yapmak kötü bir fikirdir. Çalışmalar çoklu görevde zararların konsantrasyonunu, hafızasını ve üretkenliğini göstermektedir. Çocuğunuzun ödevini yaparken internette gezinerek ya da sınıftayken telefonunu kontrol ederek bu kötü alışkanlığı edinmesini kesinlikle istemiyorsunuz.
  • Cihazsız yemek yiyin. Yemek ve sohbet hakkında yemek zamanları hazırlayın. Çocuğunuz masada kendi başına kahvaltı yiyorsa, elektronik kullanmasına izin vermeyin. Ailedeki herkesi, ekranları olmayan öğünlere ayırmaya zaman ayırmaya teşvik edin.
  • Ekransız etkinlikler düzenleyin. Kitap okumak gibi, ekransız etkinlikler yapma alışkanlığı edinin. Aynı zamanda, aile ile ekransız etkinliklerde bulunmayı alışkanlık haline getirin. Birlikte masa oyunları oynayın veya hafta sonları yürüyüşe çıkın.
  • Arka plandaki gürültüyü kapatın. Birçok aile, televizyonu arka plan gürültüsü için açık tutma alışkanlığına sahiptir. Ancak, bunu yapmak çocuğunuz için sağlıksız bir emsal teşkil eder. Arka plandaki gürültüyü kapatın ve konuşmaya izin verin; hatta sessiz bir süre.
  • Dijital alışkanlıklarınıza dikkat edin. Alışkanlıklarınızı ve çocuğunuz için belirlediğiniz örneği tanımak, daha iyi bir rol model olmanın anahtarıdır. Çocuğunuzla telefonunuz olmadan elinizde zaman geçirmek için uğraşıyorsanız veya internetsiz kaybederseniz, çocuğunuz kötü alışkanlıklarınızdan haberdar olacaktır. Her gün cihazlarınıza ne kadar zaman ayırdığınıza ve gerektiği gibi azaltmaya dikkat edin.
  • Dijital bir detoks düşünün. Ekran saatinizi geri çevirmek imkansız görünüyorsa, dijital detoksu düşünün. Her şeyden fişi çekin ve ailedeki hiç kimsenin ekranları kullanmasına izin vermeyin. Bunu her ay bir cumartesi yapmayı veya bir hafta boyunca ekranlardan kurtulmaya karar verirseniz, dijital bir detoks herkese yarar sağlayabilir.

İyi Alışkanlıklar Sizinle Başlar

Çocuklarınız için ekran zamanlarını kısıtlayan kurallar koymak yeterli değildir. Çocuğunuzu başarı için hazırlamak istiyorsanız, sağlıklı alışkanlıkları da örneklemelisiniz.

Kötü dijital alışkanlıklar size gizlice girip yavaşça hayatınızı devralabilir. Akıllı telefonunuzu kontrol etmek için gece uyanıyorsanız veya trafik ışıklarında sosyal medyada geziniyorsanız, gençlere kötü bir örnek olursunuz.

Akıllı telefonunuzu kapatmakta zorluk çekiyorsanız veya ekranlardan uzaklaşırken sorun yaşamanız olduğunu fark ederseniz, profesyonel yardım alın. Doktorunuzla konuşun veya bir ruh sağlığı uzmanıyla randevu alın.

Çocuğunuza bir sorunu tanıdığınızı ve en iyi ebeveyn ve olabileceğiniz en sağlıklı rol model olmak için gerekli adımları atmaya istekli olduğunuzu göstermek önemlidir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir