1. Anasayfa
 2. Yıllar boyunca

Tweens ile Mücadeleler nasıl Disipline Edilir

Tweens ile Mücadeleler nasıl Disipline Edilir
0

Çocuklar tweens olunca, daha küçükken iyi çalışan disiplin stratejilerinin bazılarını aştı. Ve, disiplin gerektiren davranışların, çocuklar 10 yaşına girdiğinde de değişmesi muhtemeldir.

Gençlerin yaşadığı dönemlerde gelişmesi gereken becerileri öğrenmelerine yardımcı olacak etkili disiplin stratejileriyle davranış problemlerini ele almak önemlidir.

Discipline strategies for tweens
Çizim Emily Roberts, Verywell tarafından

Makalede Neler Var?

Tipik Tween Davranışı

Ara doldurmanızın muhtemelen arkadaki konuşmayla bebeğin konuşmasının yerini alacağı ve pint büyüklüğündeki öfke nöbetinin yerini somurtma ile değiştireceği söylenebilir.

Hepsi normal gelişimlerinin bir parçası. Tweens, hormonal değişimlerden fiziksel büyümeden sosyal baskıya ve artan akademik çalışmalara kadar çeşitli konularla mücadele ediyor.

Ayrıca araların aile yerine arkadaşlarıyla daha fazla zaman geçirmeye başlaması da normaldir. Bu yüzden, 10 yaşındaki çocuğunuz geceyi arkadaşınızın evinde pizza yapmak ve sizinle bir film izlemek yerine harcamak istediğinde şaşırmayın.

Bazı aralar gerçekten akademik olarak parlamaya başlarken, diğerleri okulda akranlarından daha fazla mücadele ettiklerinin farkında olarak acı çekebilirler.

Aralarında, benlik saygısı olan bir itme ve çekme ilişkisi ile mücadele etmeleri yaygındır. “Tüm okulun en zeki çocuğuyum” gibi şeyler söyleyerek bir dakika alçakgönüllülükten yoksun gibi görünebilirler ancak “Kimse beni sevmiyor” demiştir.

Bilinçli olmaları yaygındır. Bir çocuk güvensiz hissedebilir, çünkü arkadaşları daha hızlı gelişirken, bir diğeri de akranlarından daha erken gelişmekte olduğu için kendini kötü hissedebilir.

Ara yıllar, çoğu çocuğun başkalarının onları nasıl algıladığı hakkında daha fazla düşünmeye başladığı zamanlardır. Arkadaşlarının onlar hakkında ne düşündüğü konusunda endişeleniyorlar.

Tweens ile Ortak Zorluklar

Tweens uyum sağlamaya, harika görünmeye ve büyümüş görünmeye çalışıyor. Pek çoğu daha yaşlı görünmek (veya arkadaşlarını etkilemek için) küfretmeye başlar.

Görünüşe göre küçük şeyler yüzünden sinirlenebilirler. Kötü bir sınav notu, bir arkadaşla tartışma, top sahasında kötü bir gün veya bir yatak odasını temizleme isteği onları erteleyebilir. Öfke bağırmaya, somurtmaya veya çarparak kapılara neden olabilir.

“Her şeyi bilen” tutumu, ara yıllar boyunca da ortaya çıkmaya başlayabilir. Çocuğun akıl yürütme ve problem çözme becerileri bu çağda daha gelişmiş hale gelse de, birçok tweens her şeyi kendi başlarına yapabileceklerini düşünüyor.

Çocuğunuza, çoraplarını almasını ya da akşam yemeğinden önce ellerini yıkamasını hatırlattığınızda, “biliyorum!” Diyorsa şaşırmayın.

Ayrıca, 11 yaşındakilerin tartışmacı hale gelmesi de yaygındır. Çocuğunuz, “Büyükannenizle sadece birkaç dakika konuşacağınızı söylemiştiniz” gibi sorular sorarak davranışınızı sorgulamaya başlayabilir. Öyleyse neden bir saat boyunca telefonda kaldınız? ”Veya“ Abur cubur yemenin her zaman sağlıklı olmadığını söylersiniz. Peki neden masanızda bir torba çikolata şeker tutuyorsunuz? ”

Ara, kurallarınızda boşluklar arayabilir. “Akşam yemeğinden sonra TV yok” derseniz, akşam yemeğini mümkün olduğu kadar geciktirmeyi deneyebilir, böylece daha uzun süre televizyon izleyebilir. Veya ona TV izlemeyi bırakmasını söylerseniz, “TV izlemiyorum. Tabletimi izliyorum. ”

Tweens Üzerinde Çalışan Disiplin Stratejileri

Disiplin stratejilerinizin çocuğunuzun ihtiyaçlarına uygun olduğundan emin olmak önemlidir. Çocuğunuz kuralları çiğnerse ya da yaramazlık yaparsa, gelecekte daha iyi seçimler yapmayı öğretecek disiplin stratejileri kullanın. Aralarında en etkili disiplin stratejileri:

 • Bir davranış sözleşmesi oluşturun. Bir davranış sözleşmesi, ekstra ayrıcalıklar kazanmak ve elde tutmak için ne yapması gerektiğini özetler. Bir akıllı telefon istiyorsa, bu sorumluluk için hazır olduğunda size nasıl gösterebileceğini açıklayın. Ondan görmeniz gereken davranışları yazın; işleri zamanında yapmak ve tartışmadan diğer elektronik aksamlarını ortadan kaldırmak gibi.
 • Ayrıcalıkları ortadan kaldırın. Çocuğunuz yaramazlık yaptığında, anlamlı bir ayrıcalık kaldırın. 24 saat boyunca elektroniği elinize alın veya hafta sonu boyunca bir arkadaşınızın evine gitmesine izin vermeyin. Bu ayrıcalıkların kaldırılması yetkinizi korur ve ayrıcalıkların kazanılması gerektiğine dair bir mesaj gönderir.
 • Ödül iyi davranış. Çocuğunuzun motive kalmasına yardımcı olmak için basit bir ödül sistemi anahtar olabilir. Ev ödevlerini zamanında yapması için ona ev ödevlerini yapması için bir izin verin veya sinemaya bir arkadaşı davet etmesine izin verin. Veya yeni davranışlar geliştirmesine yardımcı olan belirteçli bir ekonomi sistemi oluşturun.
 • Ön öğretim sağlayın. Ben büyük olasılıkla sizin kendi başına daha fazla şeyler yapmaya başlayacaktır 11 yaşındaki. Onu yeni durumlara göndermeden önce kurallar ve beklentileriniz hakkında konuşun. Ortaya çıkabilecek özel problemlerle nasıl başa çıkabileceğini gözden geçirmek için biraz zaman ayırın.
 • Problem çözme sürecine katılın. Çocuğunuza ne yapacağını söylemek yerine, onunla problem çözün. Bir sorunu işaret edin ve “Basketbol spor ayakkabılarınızı okula getirmeyi unutmaya devam edin. Ne yapabiliriz ki hatırlayalım mı? ”Olası çözümler üzerinde durursa davranışını geliştirmek için daha fazla motive olur.
 • Doğal sonuçlara izin verin. Kenara çekil ve çocuğunuzun bazı hatalar yapmasına izin verin. Davranışının doğal sonuçlarıyla yüzleşmesine izin verin. Bu yüzden, okula atıştırmalık yiyeceklerini toplaması için defalarca hatırlatmak yerine, bir gün unutmasına izin verin. Bir atıştırmayı kaçırmak ve aç hissetmek, bir dahaki sefere bir atıştırmalık hazırlamayı hatırlamasına yardımcı olabilir.

Gelecekteki Sorunları Önlemek

Birkaç basit strateji başlamadan önce davranış problemlerini önlemede uzun bir yol kat edebilir. Ara doldurucunuzdaki iyi davranışları nasıl teşvik edebileceğinizi aşağıda bulabilirsiniz:

 • Çocuğunuzu etiketlemekten kaçının. Çocuğunuza “atletik olan” veya “küçük sanatçım” olarak atıfta bulunmak iyi bir fikir değildir. Olumlu olması gereken etiketler bile zararlı olabilir. Çocuklar büyüdükçe ve olgunlaştıkça ilgileri ve yetenekleri de değişebilir. Etiketler çocuğunuzun üzerine koyduğu etiketlere uyması için çocuğunuzun kendisini baskı altında hissetmesine neden olabilir.
 • Beklentilerinizi vaktinden önce açıklayın. Beklentilerinizi önceden açıklayarak birçok davranış sorunu önlenebilir. Bu nedenle, çocuğunuz bir arkadaşınızla bir filme gitmeden önce veya onu kasabadaki havuza bırakmadan önce, kurallarınızı önceden açıklayın. Ondan ne görmek istediğinizi ve herhangi bir sorunla karşılaşırsa ne yapmasını beklediğinizi açıkça belirtin.
 • Çocuğunuza, kurallarınızın altında yatan nedenlerden bahsedin. Çocuğunuzun neden kurallarınızı koyduğunuzu bildiğinden emin olun. “Erken yatmam gerekiyor, çünkü annem kötü” diye düşünmesini istemiyorsun. Bunun yerine, ona uyumasını gerektiğini çünkü beynine ve vücuduna iyi geldiğini öğret. Kurallarınızın arkasındaki nedenleri anladığı zaman, onları uygulamak için orada olmadığınız zamanlarda iyi seçimler yapma olasılığı daha yüksektir.
 • Çocuğunuzun günlük aktivitelerini izleyin. Her ne kadar aralarınız büyük bir özgürlük isterse de, hayatın tüm zorluklarını aşma konusunda karar verme becerisine sahip olmayacak. Bu yüzden faaliyetlerine göz kulak olmak önemlidir. Kiminle zaman geçirdiğini, nereye gittiğini ve çevrimiçi ortamda ne yaptığını bilin.
 • Çocuğunuza biraz özgürlük verin. Öte yandan, aşırı korumacı olmaktan kaçının. Çocukların hata yapmak ve problemleri bağımsız olarak çözmek için biraz özgürlüğe ihtiyacı var. Çocuğunuza seçimlerinizi şimdi vermek, daha sonra isyanın daha büyük şekilde gerçekleşmesini önleyebilir.
 • Öfke yönetimi becerilerini öğretir. Birçok davranış sorunu öfke yönetimi sorunlarından kaynaklanmaktadır. Proaktif olarak çocuğunuza, futbol maçındaki haksız arama veya planlardaki son dakika değişiklikleri gibi günlük sıkıntılarla nasıl başa çıkacağını öğretin.
 • Ayrıcalıkların kazanılması gerektiğini açıkça belirtin. 10 yaşındaki çocuğunuzun ayrıcalıkları, TV izlemek, bir tablet üzerinde oynamak ve bir arkadaşınızın evine gitmeye izin vermek gibi şeyleri içerebilir. Çocuğunuzun, yalnızca sorumlu davrandığı zaman bu ayrıcalıklara sahip olmasına izin verin.
 • Uygun davranışı modelleyin. Aralarınıza iyi davranışlar öğretmenin en iyi yollarından biri, onu kendiniz modellemektir. Yapabileceğiniz en iyi örneği belirleyerek, çocuğunuza zamanlar zorlaştığında veya duyguların yoğunlaştığı zamanlarda bile başkalarıyla aynı fikirde olmamanın ve yine de saygı göstermenin mümkün olduğunu gösterin. Kendi davranışınızı değiştirmek zor olabilir, ancak çocuğunuzda görmek istediğiniz davranışı modellemenin en iyi yolu budur.

Tweens Velileri için İletişim İpuçları

Bir ara ile konuşmak bazen bir yokuş yukarı savaş gibi hissedebilir. Aralarınız, ona anlattığınız her şeyi bildiği için ısrar edip etmediği veya gününüzü sorduğunuzda söyleyecek hiçbir şeyleri yokmuş gibi görünüyor, pes etmeyin. Ara ile sağlıklı bir iletişim geliştirmek için bazı stratejiler şunlardır:

 • Çocuğunuza, dırdır etmeden kuralları hatırlatın. Hane kuralları ve bunların uygulanmasının önemi hakkında konuşmaya hazır olun. İyilik ve saygı gibi konulara sürekli değinmek de zorunludur.
 • Çocuğunuzun görüşünü dinleyin. Ne düşündüğünü değer verdiğini gösterdiğinde, kendi görüşüne değer vermeye başlayacak. Bu önemlidir çünkü onun sağlıklı kararlar verebileceğini bilen eleştirel bir düşünücü olmasını istersiniz.
 • Açık uçlu sorular sorun. Film karakterleri, arkadaşlarının ne yaptığı ve güncel olaylar hakkında nasıl hissettiği hakkında sorular sor. Kararlarına nasıl ulaştığını ve neden böyle düşündüğünü sormasını sorun. Yakında kendi değerlerinden ve inançlarından bazılarını geliştirmeye başlayacak ve bunların çoğu sizinkinden farklı olabilir. Şimdi, neden onun neden böyle düşündüğünü anlamasına yardımcı olmak için harika bir zaman – basitçe birisi ona düşünmesini söylediği için değil.
 • Nasıl daha fazla özgürlük kazanılacağı hakkında konuşun. Kuralların çocuğunuzun size daha fazla sorumluluk alabileceğini gösterme yeteneğine dayandığını açıklayın. Yani ev ödevini yaptırır ve görevlerini bir hatırlatma olmadan yaparsa, daha bağımsız olması için ona güvenebilirsiniz.
 • Çocuğunuzun da arada bir kurallar üzerine girişini davet edin. Çocuğunuza, düşüncelerini ve fikirlerini sosyal olarak uygun bir şekilde ifade etme pratiği yapma fırsatı vermesi için kurallar hakkında ne düşündüğünü sorun. Sadece nihai kararın size bağlı olduğunu ve sızlanmaya, şikayet etmeye veya saygısız davranmaya mağara etmeyeceğinizi açıkça belirtin.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir