1. Anasayfa
 2. Coronavirüs (COVID-19)

Gebe Kadınların Coronavirüs Hakkında Bilmeleri Gerekenler

Gebe Kadınların Coronavirüs Hakkında Bilmeleri Gerekenler
0

Eğer varsa hamile , bunu hızla dünya genelinde yayılıyor yeni coronavirüs’le COVID-19, endişe hissederiz doğal. Virüsün birçok vakası hafif olmasına rağmen, virüs bazı durumlarda ciddi hastalıklara ve ölüme neden olmaktadır. Muhtemelen virüsün sizi ve en önemli varlığınızı nasıl etkileyebileceğini merak ediyorsunuz: büyüyen bebeğiniz.

Makalede Neler Var?

Coronavirus (COVID-19) nedir?

Gerçek şu ki, koronavirüsler yaygın olmasına rağmen (hem SARS hem de MERS koronavirüstür), COVID-19 yeni bir koronavirüstür ve uzmanlar hala farklı popülasyonları ve risk gruplarını nasıl etkilediğinden emin değildir.

Bununla birlikte, birçok uzman, hamile kadınların diğer popülasyon gruplarından daha fazla olumsuz semptom yaşamaları konusunda ihtiyatlı bir şekilde iyimserdir ve aynı şey bebekleri için de geçerlidir.

COVID-19 hakkında daha fazla bilgi edindikçe, doktorunuzla yakın temas halinde olmanız ve hamileliğiniz boyunca ilerlerken rehberlik ve riskler açısından Hastalık Kontrol Merkezi’nden (CDC) güncellemeleri takip etmeniz gerekir .

Hamile Kadınlar COVID-19’a Ne Kadar Duyarlı?

Genel olarak, hamilelik bağışıklık sistemi yanıtınızı azalttığından, hamile kadınlar hamile olmayan kadınlara göre hastalığa daha duyarlıdır . “Hamile kadınlar, COVID-19 dahil olmak üzere viral solunum yolu enfeksiyonlarına daha duyarlı hale gelebilecek immünolojik ve fizyolojik değişiklikler yaşarlar” diyor CDC.

Yine, COVID-19’un özellikle hamile kadınları nasıl etkilediği konusunda şu an için sınırlı bilgi bulunmaktadır. Ancak, SARS-CoV ve MERS-CoV gibi önceki koronavirüs salgınlarına dayanarak, Amerikan Kadın Doğum Uzmanları ve Jinekologlar Koleji (ACOG), hamile kadınların “genel hastalığa göre ciddi hastalık, morbidite veya mortalite riski altında olabileceği konusunda uyarıyor. nüfus.”

 

Araştırma Ne Diyor

Peki ya COVID-19 hakkında özellikle sorabilirsiniz? Yine, veriler sınırlıdır, ancak elimizdeki bilgiler hamile kadınlar için hastalık şiddeti açısından daha az ciddi bir sonuca işaret etmektedir.

Şubat 2020’de, tıp dergisi Lancet , COVID-19’un hamile kadınlar üzerindeki etkileri hakkında çok küçük bir çalışma yayınladı .

Çalışma hakkında bilmeniz gerekenler:

 • COVID-19 için pozitif test edilen dokuz gebe kadın çalışıldı
 •  Tüm kadınlar Ocak 2020’de Çin’in Wuhan kentinde teslim edildi
 • Annelerin hiçbirinde ciddi hastalık veya zatürre belirtisi görülmedi
 • Annelerin hiçbiri ölmedi
 • Annelerin amniyotik sıvısında, kordon kanında veya anne sütünde COVID-19 bulunamadı
 • Yenidoğanların kendileri COVID-19 ile enfekte doğmadı

Bir röportajda, NYU Langone Health’de OB-GYN ve Tasarruflu Annelerin kurucusu Dr. Taraneh Shirazian, çalışmanın hamile anneler için iyimser sonuçlara işaret ettiğini , ancak çalışmanın sonuçları konusunda temkinli iyimserliği teşvik ettiğini söyledi.

Shirazian, “Bu çok temkinli, olumlu bir işaretti,” dedi. “Ama ‘bu inanılmaz’ diyemememizin nedeni, birinci veya ikinci üç aylık dönemi bilmiyor olmamız. Virüs fetusu etkiler mi? ”

Dünya Sağlık Örgütü (WHO) tarafından Şubat 2020’de yayınlanan bir raporda benzer sonuçlar bulundu.

WHO raporunda şunlar bulunmaktadır:

 • Rapor 147 hamile kadına baktı
 • 64’üne COVID-19 bulaştığı doğrulandı, 82’sinde şüpheli vaka vardı ve 1’inde semptom yoktu
 • Bu kadınların% 8’inde “ciddi hastalık” vardı; % 1 kritikti
 • DSÖ şu sonuca varmıştır: “Grip A’nın (H1N1) aksine, hamile kadınlar daha yüksek ciddi hastalık riski altında görünmemektedir.”

COVID-19 Gebeliği Nasıl Etkiler?

Hamilelik Kaybı

Ne yazık ki, şu anda, COVID-19’un düşük ve ölü doğum riskini nasıl etkilediği hakkında bilgi yoktur . Bununla birlikte, CDC’nin de işaret ettiği gibi, “hamilelik sırasında diğer ilgili koronavirüslerle [SARS-CoV ve MERS-CoV] enfeksiyon vakalarında gebelik kaybı gözlenmiştir.” Yine, COVID-19 hakkında yaptığımız tek çalışma, üçüncü trimesterdeki kadınlara baktı, bu da düşük yapma riskini düşündüğünüzde akılda tutulması önemlidir.

Bebekler İçin Olumsuz Sonuçlar

CDC’nin belirttiği gibi, yüksek ateşlerin bebeklerde doğum kusurları riskini arttırdığı bilinmektedir. Genel olarak, CDC’ye göre, grip gibi virüslerin bebekler için erken doğum ve düşük doğum ağırlığı gibi olumsuz sonuçlara neden olabileceğine dair kanıtlar var . Diğer koronavirüsler – SARS ve MERS – erken doğum ve gebelik öncesi küçük bebeklerle ilişkilendirilmiştir.

Daha olumlu bir notta, COVID-19 olan anneler için şimdiye kadar incelenen bebekler (yine, bu çalışmalar küçüktür ve sadece gebelik sonuçlarının sonuna bakılmıştır) olumsuz sağlık sonuçları göstermemiştir.

Hamile bir anne bebeğini COVID-19’u geçirebilir mi?

CDC’nin açıkladığı gibi, “COVID-19’lu hamile bir kadının COVID-19’a neden olan virüsü fetüsüne veya yenidoğana diğer dikey iletim yollarıyla (doğumdan önce, sırasında veya sonra) iletip iletemeyeceği hala bilinmemektedir.”

Bununla birlikte, şimdiye kadar, COVID-19’u uterodaki bebeklerine aktaran kayıtlı bir anne vakası olmamıştır. Lance t çalışması COVID-19’un anneden bebeğe bulaştığını bulamadı ve virüs amniyotik sıvı veya kordon kanında bulunmadı .

Hamile bir Annenin Alması Gereken Özel Önlemler Var mı?

Genel bir kural olarak, hamile kadınlar, hem kendilerine hem de gelişmekte olan bebeklerine maruz kalma riski nedeniyle, bir hastalığa yakalanmamak için her zaman ekstra önlemler almalıdır. COVID-19 hakkında hala bilmediğimiz çok şey olduğu için, hamile kadınların kendilerini enfeksiyondan koruma konusunda uyanık olmaya devam etmeleri mantıklı .

“Genel olarak, hamile annelerin hastalandığını veya virüsü bebeklerine yaydığını gösteren bir kanıt olmamasına rağmen, enfeksiyondan kaçınmak için standart önlemleri almanızı öneririm” KIDZ Medical pediatrik bulaşıcı hastalıklar doktoru Dr. Chad R. Sanborn Florida’daki hizmetler bir röportajda açıkladı.

Dr. Sanborn’un en iyi önerileri:

 • Ellerinizi 20 saniye sabun ve su ile yıkayın.
 • Elde yıkama mümkün olmadığında alkol bazlı el dezenfektanları kullanın
 • Hasta insanlardan uzak durduğunuzdan emin olun
 • Hastaysan mümkün olduğunca evde kal
 • Temel bilgileri unutma: yeterli uyku al ve sağlıklı bir diyet yap
 • İnfluenza da dahil olmak üzere tüm rutin aşılarınızın güncel olduğundan emin olun

Hamile bir anne COVID-19 olduğundan şüphelenirse ne yapmalı?

COVID-19 belirtileri olduğunu düşündüğünüz şeyleri yaşıyorsanız, çok endişe duyacağınız anlaşılabilir ! Herhangi bir endişeniz varsa doktorunuzun veya ebenizin sizin için orada olduğunu unutmayın. Böyle bir süre boyunca ve hamileliğiniz sırasında herhangi bir zamanda, endişe verici sağlık belirtileriniz varsa ulaşmaktan çekinmeyin.

COVID-19 belirtileri

Birçok COVID-19 semptomu, soğuk algınlığı ve grip semptomlarına benzemektedir; genellikle sadece hafif soğuk algınlığı semptomları bulunur. COVID-19’un diğer semptomları şunlardır:

 • Ateş
 • Öksürük
 • Nefes darlığı
  CDC’ye göre, maruz kaldıktan sonra virüs belirtileri göstermek yaklaşık 2-14 gün sürer ve çoğu insan zaten enfekte olmuş kişilerle yakın temastan solunum damlacıkları ile enfekte olur.

COVID-19 Enfeksiyonundan Şüpheleniyorsanız Uygulanacak Adımlar

Herhangi bir COVID-19 belirtisi gösteren hamile bir anne iseniz veya kendisine bulaşmış biriyle temas etmişseniz, endişelerinizi, olası testlerinizi, tedavi seçeneklerinizi ve herhangi bir sonraki tartışmayı tartışmak için hemen doktorunuzu arayın. adımları tekrarlayın.

Doktorunuz semptomlarınızı değerlendirecek, seyahat geçmişinizi gözden geçirecek ve COVID-19 ile enfekte olup olamayacağınıza karar verecektir. Doktorunuz söz konusu olduğunda, şu anda ABD’de sınırlı testler olmasına rağmen test isteyebilirler.

“Hamileyseniz ve COVID-19 belirtileri gösteriyorsanız, doktorunuzla konuşmalısınız,” Dr. Shirazian’ın tavsiyesi. ”Bir şeyler ortaya çıktıkça, COVID-19 için test edilebilirsiniz. COVID-19 için pozitif test yaparsanız, siz ve doktorunuz çeşitli yönetim türlerini tartışacaksınız, ancak muhtemelen hamileliğiniz daha yakından izlenecektir. ”

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir