1. Anasayfa
 2. Doğum Sırasında Ağrı kesici
Trendlerdeki Yazı

Çalışma Sırasında Sırt Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi

Çalışma Sırasında Sırt Ağrısının Nedenleri ve Tedavisi
Çalışma Sırasında Sırt Ağrısının Nedenleri Tedavisi
0

Çalışma sırasında sırt ağrısının nedenleri ve tedavisi ile ilgili kadınların doğum sırasındaki yaşadıkları acıların çoğu, bebeği doğum kanalına indirgemeye yardımcı olan yoğun kasılmaların bir sonucu olarak uterusa odaklanır.Ancak, kadınların yaklaşık yüzde 25’inde sırt ağrısı da ortaya çıkabilir ve bazı durumlarda dayanılmaz hale gelebilir. “Geri emek” olarak adlandırılan nedenleri anlayarak, semptomları daha iyi yönetmek için adımlar atabilirsiniz.

Makalede Neler Var?

Geri Emek Nedenleri

Geri doğumun, genellikle pelvisinizdeki bebeğin konumu ile ilgili olduğu düşünülmektedir. Oksiputun arka pozisyon (OP) genellikle en olası suçlu olarak belirlenirse. OP pozisyonunda, bebek annesinin kasık kemiğine doğru bakar, böylece bebeğin kafatasının sert kısmı omurganın kemik kısmına dayanır, sinirlere bastırır ve ağrıya neden olur.

Araştırmalar, 40 haftadan fazla hamile kalmanın, fazla kilolu olmanın ve ilk kez anne olmanın OP pozisyonu riskini artırabileceğini göstermektedir. Bu pozisyon ayrıca indüklenen işçiler sırasında ve membranların yapay yırtılmasını içerenlerde daha sık ortaya çıkma eğilimindedir.

Bebeğin Konumunu Değiştirme

Bebekleri yüzleri yukarı bakmakta olan anneler daha uzun süre zorlanma eğilimindedir ve forseps, vakum yardımlı doğum veya Sezaryen gerektirebilir. Bir vajinal doğum sırasında bir epizyotomi ve perineal gözyaşı geçirme olasılığı, bebeklerin yüz aşağı olduğundan daha fazladır.

Bebeklerin çoğu, hamileliğin sonuna doğru yüz yukarı pozisyonda iken, doktorunuz veya ebeniz bu olmazsa, bebeği elle çevirmeyi deneyebilir. Prosedür dış sefalik versiyon (ECV) olarak adlandırılır. Rahminizi gevşetmek için size bir ilaç verdikten sonra, doktorunuz rehberlik için ultrason kullanarak karnınıza baskı uygular ve bebeğinizi istenen pozisyona sokmaya çalışır. ECV girişimlerinin yarısından fazlası başarılı.

Ayrıca, hamileliğinizin son aylarında aşağıdaki adımları izleyerek bebeğinizin en uygun pozisyonda kalma olasılığını artırabilirsiniz:

 • Dinlenirken veya uyurken sol tarafınıza uzanın. Bu bebeği vena kava basıncınızı düşürürken hareket ettirmeye teşvik eder (kanı alt vücudunuzdan kalbe geri döndürmekten sorumlu olan arter).
 • Haftanın çoğu günü en az 30 dakika boyunca orta hızda egzersiz yapmaya çalışın. Karnınız aşağı bakacak şekilde yüzmek özellikle yararlı olabilir.
 • Pelvik yatırır mı? Son ayınızda tam bir egzersiz yapmasanız bile, günde birkaç kez yaklaşık beş dakika boyunca pelvik eğim yapma alışkanlığı kazanın.
 • Sandalye ciğerlerini yapın, ayağınızı sandalyenin koltuğuna oturtun ve kalçalarınızı kontrollü akciğer hareketine doğru bastırın. Beşe kadar basılı tutun ve tekrarlayın. Bebeğiniz sol tarafa yerleştirilmişse, sol taraftaki ciğerleri yapın. Sağ ise, sağ akciğerleri yapın.
 • Ayakta dururken, bebeği doğru pozisyonda tutmaya teşvik etmek için tezgahların veya koltukların arkasına yaslanın.
 • Yürüyen merdivenler, bebeği nazikçe en uygun pozisyona getirmek için yerçekimi ve eklem hareketini kullanmakta yardımcı olur.
 • Kalçalarınızdan daha yükseğe çıkacak şekilde dizlerinizle yarı uzanmaktan kaçının çünkü bu, pelvisin açısını azaltır ve OP konumunu arttırır.

Ağrıyı Giderme Yolları

Çalışma sırasında sırt ağrısının nedenleri ve tedavisi için eğer emeği geri alırsanız, bir epidural ağrıyı hafifletmeye yardımcı olabilir. Bununla birlikte, sırt ağrısı genellikle bir epiduralın etkilerine uterus doğum sancılarından daha dirençlidir. Ağrı devam ederse veya doğal bir doğum umuyorsanız, bu alternatif teknikler yardımcı olabilir:

Karşı basınç

En çok acı hissettiğiniz yerde sakrumun (kuyruk kemiği) birisinin üzerine ya da hemen üstüne itmesini sağlayın. Basıncı uygulamak için sıcak bir ped, soğuk bir paket veya oklava benzeri bir masaj cihazı gibi bir cismin kullanılmasına da yardımcı olabilir. Bazı insanlar bir tenis topu ya da soğuk bir içeceğin yuvarlanmasının aynı düzeyde akut bir rahatlama sağlayabileceğini düşünüyor.

Ellerin ve Dizlerin Konumu

Bu emek pozisyonunun yapılması nispeten kolaydır ve ağrı kesici için mükemmeldir. Elleriniz ve dizleriniz üzerindeyken, bebek pelvisin dışına hafifçe eğilir ve dönmesi için daha fazla yer sağlar. Serviks üzerindeki baskı nedeniyle, kasılmalar sırasında ağrı hissetmeyebilirsiniz. Bu pozisyon ayrıca alt sırt için mükemmel karşı basınç sağlar.

Açık Diz Pozisyonu

Bu, eller ve dizlerin pozisyonuna benzer, ancak dört ayak üstünde olmak yerine, üst bedeninizi ön kollarınıza yerleştirin, kalçalarınızı yüksek ve dizlerinizi geniş tutun. Bu pozisyonu ellerinizle ve dizlerinizle her gün 30 dakika boyunca değiştirerek, sol tarafınızda bir dakika kadar pozisyonları arasında dinlenmeye çalışın.

Çift kalça sıkmak

Dizin açık pozisyonundayken, eşinizin arkanızda çömelmesini sağlayın ve ellerinizin avuç içi, parmakları omurgaya doğru dönük olacak şekilde kalçalarınızın her iki tarafına bastırın. Kasılmalar sırasında bunu yapmak, bebeğinizin başının sakrara karşı baskısını hafifletmeye yardımcı olur.

Karın asansörleri

Ağrı ve baskıyı hafifletmenin en iyi yollarından biri, duyuları azaltana kadar göbeği tam anlamıyla kaldırmaktır. Bunun için, eşinize arkanızda durması ve kollarını karnınızın altına sarması gerekir.

Parmaklarınızı birbirine bağlarsanız, eşiniz fetal omurganın yatay açısını daha dikey olana çevirmek için hafifçe yukarı ve içe kaldırmalıdır. Bunu yapmak sadece ağrıyı azaltmakla kalmaz, aynı zamanda bebeği daha iyi bir pozisyonda tutmaya yardımcı olur. Herhangi bir rahatsızlık veya acı hissederseniz, derhal durun.

Doğum Balosu

Doğum topu, spor salonunda veya fizyoterapistin ofisinde görmüş olabileceğiniz egzersiz toplarıyla aynıdır. Doğum sancılarını hafifletmek için birçok farklı şekilde kullanılabilir. Üzerine oturabilir ve etrafına dönebilir ya da sıçrayabilir ya da bir duvara yaslayabilir ve üzerine yaslanabilirsiniz;

Su tedavisi

Kendinizi bir küvete sokmak, emek sırasında da büyük bir rahatlık olabilir. Ya da ellerinizi ve dizlerinizi duşta konumlandırabilir ve ılık suyun sırtınızdan akmasına izin verebilirsiniz. Havluları daha rahat hale getirmek için duşun zeminine yerleştirebilir veya bir doğum topuna yaslanabilirsiniz.

Doğum Dansı

Bu teknik için eşiniz sizi dans ediyormuş gibi kucağında tutar. Ağırlığı bir bacaktan diğerine kaydırırken, siz ve eşiniz ileri geri sallanırken kollarınızın gevşek şekilde sarkmasına izin verin.

Steril Su Bloğu

Steril bir su bloğu, ağrı özellikle şiddetli ise hemşire veya ebe tarafından gerçekleştirilebilecek bir şeydir. Blok, sakrum boyunca küçük papül steril su enjeksiyonunu içerir. Bir ilk acı olmasına rağmen, su bloğu, muhtemelen ağrı sinyallerini engellemek için yerel endorfin üretimini uyararak birkaç saat rahatlama sağlayabilir.

Transkutanöz elektriksel sinir uyarımı

Transkütanöz elektriksel sinir stimülasyonunun (TENS) doğum sırasında sırt ağrısı ile baş etmenin etkili bir yolu olduğu gösterilmiştir. Bu tıbbi olmayan ağrı kesici formunun doğum eyleminde en iyi etki için erken başlatılması gerekir.

Küçük elektrik darbeleri, sırtınıza yerleştirilen elektrotlar yoluyla ağrı hissini azaltmaya yardımcı olur. Kendi TENS cihazınızı, hastaneler ve doğum merkezlerinin ellerinde bulundurmadığından temin etmeniz gerekecektir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir