1. Anasayfa
  2. Kısırlık tedavisi
Trendlerdeki Yazı

Tüp Bebek Nedir?

Tüp Bebek Nedir?
0

IVF, tam anlamıyla “laboratuar anlayışında” anlamına gelen in vitro fertilizasyon anlamına gelir. Tüp bebek tedavisi ile yumurta, bir petri kabındaki sperm ile döllenir. Tipik olarak, her bir yumurta döllenmeyeceğinden ve döllenmiş her bir yumurta canlı bir embriyo haline gelmeyeceğinden biyolojik anneden (amaçlanan ebeveyn olabilir veya olmayabilir) birçok yumurta alınır.

Döllenmeden birkaç gün sonra, en iyi embriyo veya embriyolar, rahim ağzından bir kateter vasıtasıyla anneye veya taşıyıcıya ait rahim içine aktarılır. Herhangi bir ekstra embriyo, gelecekteki döngüler için dondurularak saklanabilir.

Makalede Neler Var?

IVF Ne Zaman Kullanılır?

Yumurtalar doğrudan yumurtalıklardan alındığından ve embriyo rahim ağzından rahim içine aktarıldığı için, IVF açık, berrak fallop tüpleri gerektirmez. Tıkanmış fallop tüpleri olan kadınlar hamileliği sağlamak için IVF kullanabilir.

IVF, IUI tedavisi veya diğer tedavilerle üstesinden gelinemeyecek olan erkek kısırlığı durumlarında da kullanılır. Bazı durumlarda, spermlerinde sperm olmayan erkeklerin spermleri doğrudan testislerden veya vas deferenslerden alınmış olabilir. Sperm sayısı düşük olan erkeklerde IVF ile tedavi başarısı daha fazladır.

IVF, tek bir sperm almayı ve doğrudan bir yumurtaya enjekte etmeyi içeren ICSI ile birlikte de kullanılabilir. Spermin doğrudan yumurtaya enjekte edilmesine rağmen döllenme hala garanti edilmez, ancak gebelikte başarı şansı ICSI ile bu işleme ihtiyacı olanlara göre çok daha yüksektir.

IVF ayrıca açıklanamayan kısırlık durumlarında, bir yumurta veya embriyo bağışçısı kullanmaya ihtiyaç duyan kadınlar, geleneksel bir taşıyıcı veya gebelik taşıyıcı kullananlar veya birden fazla başarısızlık doğurganlığı tedavisinden sonra da kullanılabilir.

Prosedür

IVF prosedürü, hangi yardımlı üreme teknolojilerinin kullanıldığına ve donör yumurtaları, sperm veya embriyoların dahil olup olmamasına bağlı olarak farklı insanlar için biraz farklı olabilir. Ortada bir döngünün iptal edilmesine yol açan bazı durumlar da vardır, çünkü ya yeterli sayıda folikül büyümez ya da ciddi over hiperstimülasyon sendromu (OHSS) riski yüksektir.

Bununla birlikte, bu prosedürün temel bir özetidir.

Genellikle, kadın doğum kontrol haplarını veya tedavi öncesi yumurtlamayı önleyen, kadının normal yumurtlama döngüsünü durduran enjekte edilebilir bir ilaç almaya başlar. Bu, doktor yumurtlamayı düzenleyebilir ve geri alımdan önce yumurtaları kaybetmemelidir. Bazal kan çalışması ve ultrasondan sonra, kadın, tipik olarak gonadotropinler olan, yumurtlama stimülasyon ilaçlarını almaya başlayacaktır.

Minimal stimülasyonda IVF, Clomid veya hiç yumurtlama uyarıcı ilaç kullanılmıyor, fakat bu olağandışı. Klinik folikül büyümesini ve hormon seviyelerini her gün ultrason ve kan çalışmasıyla izleyecektir.

Foliküller hazır göründüğünde, kadın yumurtaları olgunlaştırmak için bir hCG enjeksiyonu alır. Enjeksiyondan sonra kadının IV sedasyon alacağı ve yumurtaların vajinal duvardan ultrason kılavuzluğunda bir iğne ile alınacağı çok sayıda saatte bir yumurta alımı planlanacaktır.

Kadın yumurta alırken, erkeğe semen örneği verilecek. Bazen bu, alımda bir kez ve aynı zamanda numune alımında sorun veya endişe durumunda, alım gününden bir gün önce (ve donmuş) yapılır.

Sperma özel bir yıkama işleminden geçecek ve yumurtalar özel bir kültüre yerleştirilecektir. Sperm, döllenmenin gerçekleşeceği umuduyla yumurtalarla birlikte yerleştirilecektir.

Birkaç gün sonra bir embriyolog, varsa döllenmiş embriyoların en sağlıklılarını seçmeye yardımcı olacak ve doğurganlık doktorunuz kaç tane embriyo transfer edeceğine karar vermede yardımcı olacaktır. Kalan embriyolar daha sonraki bir döngü için dondurulabilir, başka bir çifte bağışlanabilir veya atılabilir.

Başarı oranı

Tüp bebek başarısı için şansınız, yaşınız, kısırlığınızın nedenleri, donör yumurtaların kullanılıp kullanılmadığı, önceki tedavi sonuçları ve klinik gereksinimlerinizdeki uzmanlığı gibi çeşitli faktörlere bağlı olacaktır.

Bununla birlikte, genel olarak, IVF tedavisi mükemmel başarı oranlarına sahiptir. Yardımlı Üreme Teknolojileri Derneği (SART) tarafından toplanan 2009 istatistiklerine göre, 35 yaşın altındaki kadınlar için IVF döngüsü başına canlı doğum oranı yüzde 41 civarındaydı.

Başarı oranları yaşla birlikte azalırken, 41 ila 42 yaş arası kadınlar için yüzde 12’lik bir başarı oranı var.

Emniyet

Tüp bebek genellikle güvenlidir, ancak herhangi bir tıbbi prosedürde olduğu gibi riskler de vardır. Doktorunuz sizinle oturmalı ve her bir işlemin olası tüm yan etkilerini ve risklerini açıklamalıdır.

Over hiperstimülasyon sendromu (OHSS), IVF tedavisinden geçen kadınların yüzde 10’unda görülür. Çoğu kadın için semptomlar hafif olacak ve kolayca iyileşebileceklerdir. Küçük bir yüzde için, OHSS daha ciddi olabilir ve hastaneye yatış gerektirebilir. Yumurta alımından geçen kadınların yüzde 1’inden azı İSG nedeniyle kan pıhtılaşması veya böbrek yetmezliği yaşayacak.

Yumurta alımı işlem sırasında veya sonrasında kramp ve rahatsızlığa neden olabilir, ancak çoğu kadın bir gün içinde kendini daha iyi hissedecektir. Nadir görülen komplikasyonlar arasında mesanenin, bağırsakların veya kan damarlarının kazayla delinmesi; pelvik enfeksiyon; veya yumurtalık veya pelvik damarlardan kanama.

Pelvik enfeksiyon ortaya çıkarsa, intravenöz antibiyotiklerle tedavi edilirsiniz. Nadir görülen ciddi enfeksiyon vakalarında uterus, yumurtalıklar veya fallop tüplerinin cerrahi olarak çıkarılması gerekebilir.

Embriyo transferi işlem sırasında hafif kramplara neden olabilir. Nadiren, kadınlar transferden sonra kramp, kanama veya lekelenme de yaşarlar. Çok nadir durumlarda enfeksiyon oluşabilir. Enfeksiyon tipik olarak antibiyotiklerle tedavi edilir.

İkizler, üçüzler veya daha fazlasını içeren birçok kat riski vardır. Çok sayıda hamilelik hem bebekler hem de anne için riskli olabilir. Doktorunuzla kaç embriyonun transfer edileceğini görüşmek önemlidir, çünkü gereğinden fazla transfer yapmak ikiz veya daha fazla hamile kalma riskinizi artıracaktır.

Bazı araştırmalar IVF’nin çok nadir görülen doğum kusurları riskini artırabileceğini buldu, ancak risk hala nispeten düşük. Araştırmalar, bazı erkeklerde infertilite vakalarında, IVF ile ICSI kullanımının, infertilite riskini ve erkek çocuklar için bazı cinsel doğum kusurlarını artırabileceğini göstermiştir. Ancak bu risk hala düşüktür (IVF-ICSI ile tasarlanan yüzde 1’den az).

Tüp Bebek Gebeliği

IVF’nin katları gebe kalma riski daha yüksektir ve çoğul gebelik hem anne hem de bebekler için risk taşır. Çoklu gebelik riskleri arasında erken doğum ve doğum, anne kanaması, C-kesit doğum, gebeliğe bağlı yüksek tansiyon ve gebelik diyabeti vardır.

Araştırmalar, IVF ile gebe kalan kadınların, bekar bir bebekte bile erken doğum deneyimi yaşamasının daha muhtemel olduğunu bulmuştur.

Tüp bebek ile gebe kalan kadınların erken gebelikte lekelenme yaşamaları daha muhtemeldir, ancak gebeliğe zarar vermeden çözülmeleri daha muhtemeldir.

Düşük yapma riski, doğal olarak gebe kalan kadınlar için aynıdır ve yaş ilerledikçe riskler artar. 20’li yaşlarındaki genç kadınlar için düşük yapma oranı yüzde 15 kadar düşükken, 40 yaşın üzerindeki kadınlar için düşük yapma oranı yüzde 50’nin üzerinde olabilir.

Tüp bebek anlayışı ile yüzde 2-4 oranında ektopik gebelik riski vardır.

Maliyet

IVF için ortalama maliyet 12.000 ABD dolarıdır, ancak bu, hangi teknolojilerin kullanıldığına bağlı olarak değişebilir. Yumurta bağışına sahip IVF en pahalı olanıdır, bir döngü 25.000 – 30.000 $ arasında bir yerdedir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir