1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Kalmak
Trendlerdeki Yazı

Aile İçi Şiddet ve Gebelik

Aile İçi Şiddet ve Gebelik
0

Hamileliğin barış ve güvenlik zamanı olduğu sanılıyor. Ailenin gelecek nesli yetiştirmeye ve sağlıklı bir bebek yetiştirmeye yönelik düşüncelerini değiştirdiği bir zaman. Ne yazık ki birçok kadın için hamilelik, yaşamlarında şiddetli bir zamanın başlangıcı olabilir.

Makalede Neler Var?

Aile İçi İstismarın Gebelik ve İşgücü Üzerine Etkileri

Ev içi istismar ve hamile kadınlara yönelik şiddetin hemen ve kalıcı etkileri vardır. Şüphe edebileceğiniz bazı komplikasyonlar mevcut olsa da, kadının veya bebeğin derhal yaralanması gibi, hamileliğin başka etkileri de vardır.

Hamilelik sırasında dövülen birçok kadın, sigara içme, uyuşturucu kullanımına başvurma ve uygunsuz beslenme alışkanlıkları gibi stres nedeniyle sağlıksız alışkanlıklara devam edecektir. Bunlar aynı zamanda hamileliği de etkiler.

Hamilelik üzerindeki acil etkiler şunları içerebilir:

 • Karın Künt Travması
 • Kanama (plasenta ayrılması dahil)
 • Rahim rüptürü
 • Çocuk Düşürme / Ölü doğum
 • Erken doğum
 • Membranların erken yırtılması

Hem geçmişte hem de şu anki bir ilişkide, özellikle cinsel tacizde istismara uğramanın, emekçi kadınları etkilediği gösterilmiştir. Daha önce cinsel istismar geçmişinin bebeğin pelvise düşmesini geciktirip geciktiremeyeceği, itici aşamayı daha uzun süre alabileceği gibi bazı spekülasyonlar bile var.

Sürekli pelvik muayeneler birden fazla kişi tarafından yapılır, mahremiyet eksikliği, pelvik alanda kasılma ve bebeğin artan duyumları ve kendi kendini kontrol etme hissinin kaybolma potansiyeli, bu geçmişe sahip kadınlar için potansiyel tetikleyicilere katkıda bulunur.

Doğum öncesi danışmanlık, birincil ebe ya da doktorun katılımı, çalışma senaryosunda istismara uğrayan kişi için bu algıları azaltmaya yardımcı olabilir. Daha az vajinal muayenenin, kadının seçiminde ağrı kesilmesinin ve doğumdaki yabancı personel sayısının azaltılmasının sağlanması için alınan önlemler, bu kadınlar için sorunların görülme sıklığını azaltmanın yoludur.

Ev içi Suistimali Taraması

Beş kadından birinin hamilelik sırasında kötüye kullanılacağı tahmin edilmektedir. Artık hamilelik sırasındaki cinayet, öncü ölüm nedenlerini (otomobil kazaları ve düşmeleri) aştığından, kadınları aile içi şiddete ilişkin işaretleri ve uygun şekilde taraması, her zamankinden daha önemlidir.

İyi haber şu ki, birçok kadın, özellikle hamilelik ve iyi bebek ziyaretleri sırasında, doğumdan sonra (daha düşük gelirli aileler için bile) bir sağlık kuruluşu ile bir ilişkiye sahip. Bu, tarama ve önleme için daha fazla fırsat sağlar.

Hala üzerinde çalışmamız gereken şey, bakım sağlayıcıların ve acil servis çalışanlarının istismar belirtilerini ve onlar hakkında ne yapmaları gerektiğini bilmelerini sağlamak. Halen, tüm rutin sağlık hizmeti sağlayıcılarının yaklaşık% 17’si ilk ziyaretlerinde aile içi şiddete maruz kalmaktadır, ancak sonraki ziyaretlerde sadece% 10’dur.

İstismara uğrayan kadınlar, her kökenden ve sosyoekonomik alanlardan geliyor. Şiddet ortağı tarafından misilleme korkusu, para ve barınma konularında bilgili uygulanabilir alternatiflerin bulunmaması ve bu durumda bile olduğu için utanç duyması nedeniyle kimi istismara uğradığını belirleme konusunda engeller var. Uygulayıcıların bu sorunlara duyarlı olmaları gerekir.

Ortak işaretler şunlar olabilir:

 • Doğum öncesi bakım arayışında gecikme
 • Açıklanamayan morarma veya göğüslerinde veya karnında hasar
 • Hamileliğe zararlı ürünlerin (sigara, uyuşturucu, alkol) sürekli kullanımı
 • Psikosomatik hastalıkları tekrarlamak
 • Doğum öncesi eğitime katılma eksikliği

Yardım almak

Kötü niyetli ilişkilere karışanlar için yardım mevcuttur. Birçok yerde, size barınma ve kıyafet sağlama, hatta doğum öncesi bakım sağlama programları vardır. Unutma, bu yardım mevcut ve yalnız değilsin. Lütfen, iyiliğiniz ve bebeğinizin yardım aramada gecikmediği için, yaşamınız buna bağlı olabilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir