1. Anasayfa
 2. Sağlıklı Kalmak

Hamilelikte Akupunktur Güvenli midir?

Hamilelikte Akupunktur Güvenli midir?
0

Bazı doktorlar, eski muayenehanenin gebe kalmak isteyen çiftlerde doğurganlığı artırmaya yardımcı olabileceğini veya bulantı, kusma ve hormon değişikliklerinden kaynaklanan baş ağrıları gibi genel hamilelik rahatsızlıklarını hafifletmeye yardımcı olabileceğini iddia ettiklerinden, hamilelik sırasında akupunktur konusunda bazı ilgi artmıştır. .

Diğer doktorlar ve sağlık hizmeti sağlayıcıları, doğum sırasında ve sonrasında ağrı kesilmesinin bir yolu olarak ve opioid kullanımını azaltma stratejisi olarak akupunkturu önermektedir.

Hamileyseniz ve akupunkturu denemekle ilgileniyorsanız, onun güvenliği hakkında endişeleriniz olabilir.

Hamilelik sırasında akupunktur ayrıntılı olarak çalışılmamıştır, bu nedenle hamilelik sırasında akupunkturun güvenli veya etkili olup olmadığını yüzde 100 kesin olarak söylemek zordur.

Ek olarak, faydalarıyla ilgili tüm iddialar bilim tarafından desteklenmemektedir. Hangi akupunkturun yardım edebileceğini veya yardım edemeyeceğini bilmek, denemeyi seçerseniz hayal kırıklığından kaçınmanıza yardımcı olabilir.

Makalede Neler Var?

Potansiyel faydalar

Medical Acupuncture tarafından yapılan 2013 tarihli bir inceleme, Avrupalı kadınların yüzde 4 ila 13’ünün gebeliklerinde akupunktur kullandığını ortaya koydu. Amerikalı kadınlar için kesin sayıları yoktu, ancak genel olarak ABD’de akupunktur kullanımının arttığını belirtti. Araştırmacılar, hamile kadınların bu büyüyen nüfusun bir parçası olacağı teorisini ortaya koydu.

Genel olarak, akupunktur temel olarak alternatif tıp olarak kullanılır ve bazı çalışmalarda ağrı giderimindeki etkinliği için ümit verici sonuçlar vermiş olmasına rağmen, Batı tıbbının bir parçası değildir. Ayrıca artrit, migren ve baş ağrısından rahatsızlık duyduğunu ve hatta dolaşımını iyileştirerek ve yüz kaslarını sıkılaştırarak cilt görünümünü iyileştirdiği bildiriliyor.

Teorik olarak, hamilelik sırasındaki akupunktur, çeşitli hamileliğe bağlı rahatsızlıkları tedavi etmek için kullanılabilir ya da doğum eylemine ya da gebe kalmaya yardımcı olmak için kullanılabilir. Kullanım alanları:

 • Kadınlara hem doğal olarak hem de IVF gibi yardımcı üreme teknolojisini kullanma konusunda yardımcı olun.
 • Emek indüksiyonu ile yardımcı
 • Hamilelikten genel ağrı ve rahatsızlığa yardımcı olmak
 • Doğum sırasındaki ağrıyı hafifletmek
 • Cerrahi doğumdan sonra ağrıyı hafifletmek
 • Hamilelik sırasında makat pozisyonunu düzeltin
 • Hamilelik sırasında panik ve depresyon hafifletmek

Ağrı

Doğum sırasında ve ameliyat sonrası ağrı hafiflemesi için akupunktur (C-bölüm), özellikle sağlık hizmet sağlayıcıları opioidlere alternatifler aradığı için en çok atıfta bulunulan kullanımlardan biridir. Yeni anneler hamileliğe bağlı ağrı nedeniyle opioid ağrı kesici reçete edildikten sonra bağımlılık riski daha yüksektir.

Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Koleji’nin doğum ve doğum yönetimi hakkındaki en son raporunda, doğum sırasında ağrıyı yönetmeye yardımcı olabilecek birkaç belgelenmiş stratejiden biri olarak akupunktur belirtilmektedir. Ancak raporda ayrıca, akupunkturun önerilmesi gerektiğine kesin olarak karar vermek için yeterli çalışma bulunmadığına dikkat çekiliyor.

Mide bulantısı ve kusma

2013 gözden geçirmesi, akupunkturun C bölümlerinden analjezi ile ilişkili bulantıyı gidermek için etkili olduğunu, bu nedenle hastane ortamında bile semptomları hafifletmek için birçok yararı olduğunu buldu.

Akupunktur ayrıca, hamilelik döneminde, özellikle ilaç tedavisi almaktan kaçınmak isteyenler için, şiddetli mide bulantısı veya kusma çeken kadınlar için de faydalı olabilir.

İşgücü indüksiyon ve makat pozisyonları

Gözden geçirmede en az iki vakada, akupunktur herhangi bir ilaç kullanmadan işgücünü teşvik etmenin bir yolu olarak başarıyla kullanılmıştır. Bu tam zamanlı olan ve doğum eylemi için önerilen annelerdeydi.

Akupunkturun, makat pozisyonunda olan bir bebeğin düzeltilmesinde, kafanın teslime hazır olması için aşağı döndürülmesinde yardımcı olduğu söylenir.

Pelvik ağrısı

Hamilelik sırasında akupunktur üzerine en çok saygı duyulan ve en çok atıf yapılan incelemelerden biri, uygulamanın pelvik ağrının ve hamilelikle ilişkili bel ağrısının hafifletilmesinde yararlı olduğu sonucuna varmıştır.

Depresyon

Akupunktur, hamilelik sırasında depresyon semptomlarının hafifletilmesi ile ilişkilendirilmiştir. Akupunkturun doğmamış fetüste bilinen potansiyel riskleri olmadığından, antidepresanlar veya yaygın olarak depresyon tedavisi için kullanılan diğer ilaçların aksine, bunu not etmek özellikle önemli olabilir.

fikir

Akupunktur, kadınların özellikle hamile kalmasına yardımcı olmakla ilişkilendirilmiş olsa da, özellikle IVF ile birlikte kullanıldığında , Amerikan Tıp Derneği Dergisi tarafından yapılan 2018 tarihli bir çalışma, akupunkturun hamile kalmak için IVF kullanan kadınlarda canlı doğum oranını artırdığına dair bir kanıt bulunmadığına karar verdi. .

Bununla birlikte, çalışma, birçok akupunktur alıcısının, IVF’ye girerken yardımcı olan akupunktur ile daha rahat ve daha az stresli olduğunu bildirdiğini, bu nedenle gebe kalmaya çalışırken uygulamanın tamamen dışlanmaması gerektiğini belirtti. Güvenli olan ve annenin gebe kalmaya çalışırken daha fazla rahatlamasına yardımcı olabilecek herhangi bir uygulama, sağlıklı kalmaya yardımcı olabilir.

Potansiyel risk

Akupunkturun olumsuz etki riski çok düşüktür. En sık bildirilen advers reaksiyonlar, iğne bölgesindeki ağrı, lokal morarma, halsizlik, yorgunluk, terleme ve bulantıdır.

2013 yılında yapılan bir incelemeye göre, akupunkturun hamilelik sırasındaki olumsuz etkilerinden yalnızca bir tanesi belgelenmiştir ve astım komplikasyonları sonucu yaralanma ile ilişkili bulunmuştur. Bebek etkilenmedi ve sağlıklı ve tam bir süre ile doğdu.

Basınç noktaları

Akupunkturun uygulandığı yerlerde dikkate almak önemli olabilir.

Gözden geçirme, ACOG’dan erken doğum eylemine neden olan bazı akupunktur noktalarına ilişkin bir endişe bulunduğunu, özellikle de bir kadının hamileliğinde bir süre dolmadan önce kullanıldığını belirtti.

IVF ve akupunktur üzerine yapılan 2018 JAMA çalışması ayrıca, akupunktur alan grupta, akupunktur almayan kadın grubuna kıyasla daha yüksek bir düşük oranının (neredeyse iki katı) olduğunu buldu. Çalışma, akupunkturun yanlış yönetilebileceği sonucuna varmıştır, bu da yüksek düşük oranları için hesap verebilir. Ayrıca, LI4 ve SP6 akupunktur noktaları ve düşük arasında özellikle yüksek bir bağlantı olduğunu belirtmişlerdir.

Ancak, kesin olarak erken emeğe veya düşüke neden olan belgelenmiş akupunktur vakası olmamıştır, bu nedenle ilk üç aylık dönemde uygulamadan kaçınmanız genel bir öneridir.

Sertifikalı Olmayan Yerler

Ayrıca, hamilelik sırasında ve başka şekilde, sertifikalı olmayan ya da iğneleri kullanırken uygun güvenlik protokollerini izlemeyen bir uygulayıcıyı seçtiyseniz, akupunkturun bazı belirgin riskleri vardır. HIV gibi kan kaynaklı hastalık bulaşma riski, insan vücudundaki iğnelerle çalışırken her zaman bir risktir.

Ayrıca tüm akupunktur uygulamalarının tamamen aynı olmadığını söylemeye değer. Geleneksel akupunktur uygulamasından daha fazla advers reaksiyon ve riskle ilişkili olabilecek yanlış iğneler veya geleneksel akupunktur şekli ve uygulamasına uygun olmayan farklı boyutta iğneler kullanan bazı taklit tipi akupunktur uygulamaları vardır.

Verywell’den Bir Kelime

Hamilelik sırasında akupunkturu destekleyecek bazı ümit verici kanıtlar olsa da, akupunkturun hamile kadınlar için rutin olarak önerilmesi için yeterli yüksek kaliteli kanıt yoktur.

Bununla birlikte, hamilelik sırasında akupunktur riskleri ve maliyetleri çok düşük olduğundan, hamilelik semptomlarını yönetmek için pratik yapmak veya akupunkturu doğum için ağrı kesici planınıza dahil etmekle ilgileniyorsanız, doktorunuzla seçenekleriniz hakkında konuştuğunuzdan emin olun. Hamilelik akupunkturu konusunda uzmanlaşmış bir uygulayıcı bulmakla ilgileniyorsanız, Ulusal Akupunktur ve Oryantal Tıp Sertifika Komisyonu ile lisanslı ve onaylı olduklarından emin olun.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir