1. Anasayfa
  2. İkizler veya Katları ile Hamile

İkizler Miyim?

İkizler Miyim?
0

Çoğu insan, aynı anda birden fazla bebek sahibi olma fikrini büyüleyici bulur. İkizlerimi “Ah! Her zaman ikizler istedim!” İkizlerde görülmek genellikle “Doğal mı?”, “Özdeş mi, kardeş mi?” Gibi diğer yorum ve sorulardan sonra gelir. ve “Onları nasıl aldın?”

Kaba sorular ve uygun cevapları bir yana, ikiz olma arzusu birçok insanda mevcuttur. Ayrıca ikizlere hamile kaldıkları inancını yaratabilir ya da ikiz olma şansını arttırmak için neler yapabileceklerini merak edebilir. Bu aynı zamanda kişinin ikiz, üçlü veya daha fazlasını beklediğini nasıl bildiği ile ilgili sorulara yol açar. Çoklu gebeliklerinizi belirtilerden ve semptomlardan ultrason ve hatta doğumlara kadar birçok şekilde öğrenebilirsiniz. İkiz hamileliğin daha yaygın belirti ve semptomlarından bazıları şunlardır.

Makalede Neler Var?

Hamilelik Belirtileri

İkizlere hamileyseniz, hangi gebelik belirtilerine sahip olacağınızı merak edebilirsiniz. İkiz annelerin çoğu, ortalama olarak semptomları olduğunu, henüz çoğaldıklarını bildirdi. Pek çok kişi bulantı ve kusmanın arttığını, sabah rahatsızlıklarını bildirmiştir. Bazı ikiz anneler uykululuk geçirmenin önceki hamileliklerden ondan daha kötü olduğundan ya da hamilelikten ne beklediklerinden şikayet ettiler. Sadece artan hamilelik belirtileri olmadığı için ikiz sahibi olmadığınız anlamına gelmez. Pek çok katlı anneler de çoğul gebeliklerin teşhisinde tamamen şaşırdıklarını, çünkü sıra dışı bir şey yaşamadıklarını bildirmiştir.

Boyut Önemlidir

Karın veya hamile karnınız normalden daha hızlı büyümeye başlarsa, doktorunuzun veya ebenizin ikiz veya daha fazla olup olmadığını merak etmesine neden olabilir. Her ziyarette uterusunuzun büyümesini kontrol edeceklerdir, yaklaşık 12 haftadan başlayarak, beklenenden daha büyük görünebilir. Bu ikizleriniz olduğu veya randevularınızı yanlış anladıkları anlamına gelebilir. Bazen artmış büyüme hamileliğin ilk haftalarında belirgin değildir. Bazı uygulayıcılar, bebeklerin pozisyonlarına bağlı olarak, beklenenden daha büyük bir artış olduğunu fark etmeden önce 20 hafta olabileceğini söylediler. Bu aynı zamanda doğrudur çünkü her iki bebek de bu noktada gerçekten küçüktür.

Fetal Hareketler

Bazı anneler, karnlarında bir ahtapot olduğunu hissediyorlar. Her yöne sürekli hareket etmeye yakın olduklarını iddia ediyorlar. Bu, birden fazla bebeğiniz olduğuna dair bir işaret olabilir. Bu genellikle hamileliğin ortasında ya da sonunda olduğundan daha fazla rapor edilen bir işarettir.

Laboratuvar çalışması

Çoğu zaman laboratuvar çalışmanız değişmiş sayılarla geri gelebilir. Bu özellikle hamilelik testi ve AFP testindeki hCG değerleri için geçerlidir. Bu testlerde normalden daha yüksek bir değer birden fazla bebek taşıdığınız için olabilir. Bazen bir anneye AFP gibi testten sonra bebeğinin şüpheli bir problemi olduğu söylenebilir.

Gerçek Bulmak

İkizleri veya daha fazlasını onaylamanın birçok yolu vardır. En yaygın olanı erken ultrasondur. Bir ihtar olsa da, çok erken yapılsa ve bebeklerden biri ekranda yakalanmayabilir! Bu test, kanama, şüpheli tarihler, şüpheli ektopik (tubal) gebelik veya diğer endişeler gibi şüpheli bir sorun nedeniyle yapılabilir.

Ultrason, ikiz ikiz sendromu, ikiz-ikiz transfüzyonu (TTTS), büyüme problemleri vb. Gibi potansiyel problemlere dikkat etmek için çoğul gebeliklerinizi takip etmek için kullanılabilir. Komplikasyonlarınız varsa bu sayı artacaktır.

Zaten çoğumuz için, ikizlerimizin doğana kadar teşhis edilmediği günler geride kaldı. Her ne kadar hatırlıyorum ama ikiz veya diğer katlarla ilgisi olmayan yoğun belirtileri açıklamak için birçok neden var. Şahsen ben tekillerimle olandan daha az mide bulantısı yaşadım. Asla kocaman olmadım, çünkü sürekli yan yana oldular. Ayrıca rahim önündeki bir plasenta yüzünden tüm bu yumrukları bloke eden fazla hareket hissetmedim.

Sonuç olarak, katları taşıdığınıza inanmak için birden fazla nedeniniz varsa, gerçeği belirlemek için ebe veya doktorunuzla konuşun. Bazen bir annenin sezgisi ikiz olup olmadığının en iyi göstergesidir. İçinde iki veya daha fazla olup olmadığını belirlemek için ultrason ve bazen palpasyon kullanılabilir. Sadece semptomlara veya laboratuvar değerlerine güvenemezsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir