1. Ana Sayfa
 2. Doğurganlık Zorlukları
Trendlerdeki Yazı

Doğurganlık Tedavisine Erişimin Sınırlı Olduğunda Ne Yapmalı

Finansal, Pratik ve Sağlık Sigortası Engellerini Aşmak

Doğurganlık Tedavisine Erişimin Sınırlı Olduğunda Ne Yapmalı
0

Doğurganlık tedavisi ve teknolojileri, aksi takdirde çocuk sahibi olamayacakları bir aileye sahip olamayacakları kadın ve erkekleri sunar. Ne yazık ki, bu tedaviler her zaman mevcut değildir veya kolayca erişilebilir değildir. Aslında araştırmalar, infertil çiftlerin çoğunun ihtiyaç duydukları doğurganlık tedavilerini almadığını ya da alamadığını göstermektedir.

Hastalık Kontrol Merkezlerinin Ulusal Aile Büyüme Anketi’nde kadınların yüzde 11’i ve erkeklerin yüzde 9’u verdiğini bildirdi. Aynı anket, şu anda doğurganlık sorunu olduğundan şüphelenilen çocuksuz kadınların yalnızca yüzde 38’inin doğurganlık bakımı istediğini veya aldığını tespit etmiştir. Bu kadın grubu içinde çoğu yalnızca doğurganlık testi ve tavsiyesi aldı – ancak tedavi uygulanmadı.

Neden bu kadar çok insan ihtiyaç duyduğu tedavileri alamıyor? Kısırlık tedavisi almakta zorluk çekiyorsanız, erişiminizi geliştirmek için yapabileceğiniz herhangi bir şey var mı? Ve eğer doğurganlık tedavisi sizin için bir seçenek değilse, hamilelik başarı oranınızı optimize etmek için ne yapabilirsiniz?

Yalnız Değilsiniz: Doğurganlık Tedavisine Girişin Ortak Engelleri

İhtiyacınız olan tedaviyi almakta zorluk çekiyorsanız, yalnız olmaktan uzaksınızdır. Bir engelle veya birkaçıyla yüzleşebilirsiniz. İşte doğurganlık bakımı için bazı olası engeller:

Sağlık Sigortalarında Doğurganlığın Yararları Olmaması:  Bu, nerede yaşadığınız ve kimler için çalıştığınıza bağlıdır. Kanada ve Avrupa’da, doğurganlık kapsamı birçok alanda yasalarca zorunludur. Amerika Birleşik Devletleri’nde bu doğru değil. Sadece 11 eyaletteki doğurganlık sigortası kapsamı gerektiren yasalar vardır. Bu 11 kişiden sadece altı tanesi kapsamlı kapsama gerektiriyor.

ABD’de, özel sigorta poliçelerinin yüzde 75’i kısırlığı yeterince kapsamıyor. Bir kamu sigortası planındaysanız, doğurganlık sigortanız olması pek olası değildir.

Sağlık Sigortasının Olmaması : Sağlık sigortası olan kişiler – kısırlık sigortası olmasa bile – en azından temel üreme bakımı alabilirler. Bazen bu basit doğurganlık problemlerini tedavi etmek için yeterli olabilir. Örneğin, OB / GYN’niz , yumurtlamanız düzensiz ise Clomid yazabilir . Haplar için tam fiyat ödemeniz gerekebilir, ancak doktor randevunuz ve çok basit fertilite testleri büyük olasılıkla karşılanacaktır.

Bununla birlikte, herhangi bir sağlık sigortasından yoksunsanız, doğurganlık hizmeti alma beceriniz sınırlıdır. Bu, yalnızca feci bir sağlık sigortası planınız varsa da geçerlidir.

Fon Eksikliği (Sigortalı veya Sigortasız): Büyük sağlık sigortanız olsa bile, sizin ve ihtiyaç duyduğunuz tedaviler arasında maliyet hala kalabilir. Eş ödemeniz bütçeniz için çok yüksek olabilir. Tedavinizin bazı bölümleri tamamen kapalı olmayabilir. Bir çocuğa sahip olmak için bir taşıyıcıya veya bir yumurta bağışına ihtiyacınız varsa , bu özellikle doğrudur.

Yer : Sizin ülkenizde veya ülkenizde yeterince üreme endokrinoloğu bulunmayabilir. Amerika Birleşik Devletleri’nde, Doğu ya da Batı Kıyısı’nda yaşıyorsanız, doğurganlık kliniğine makul bir sürüş mesafesinde, Orta Batı’da yaşamaktan çok daha muhtemeldir. ABD’de, beş veya daha az SART (Yardımlı Üreme Teknolojileri Derneği) akredite doğurganlık doktoru bulunan 16 eyalet bulunmaktadır.

Doğurganlık sağlık sigortası kapsamı gerektiren eyaletlerde daha fazla doğurganlık bakımı olma eğilimi vardır. Devletinizin oranını RESOLVE’in Verimlilik Puan Kartı sayfasında kontrol edebilirsiniz.

Bakım Sağlayıcı Yanlılığı nedeniyle İyi Bakım Alma Zorluğu Önyargı: İdeal bir dünyada, doktorun bakımı kişisel önyargılardan etkilenmemelidir. Ancak doktorlar insandır ve kişisel inançlar bazen tıbbi bakım sağlama yoluna girerler.

Doktorların bir hasta bakımını reddetmesinin ya da yanlış bilgi vermesinin nedenleri (hastaya, alabildikleri zaman bakım alamadıklarını söyleme), şunları içerir:

 • Doktor veya hastanenin IVF’ye dini itirazları
 • Hastanın sosyoekonomik durumu (veya algılanan sosyoekonomik durumu)
 • Fazla kilolu hasta (geçerli tıbbi nedenlerle değil, kişisel önyargı nedeniyle)
 • Medeni durum (bazı doğurganlık sağlık sigortası kapsamı, hastanın evlenmesini gerektirir)
 • Cinsel yönelim
 • Cinsiyet kimliği
 • Etnik köken veya ırk
 • Yaş

Bu barikat birinci basamak doktorunda veya OB / GYN seviyesinde meydana gelebilir veya doğurganlık uzmanı ile zincirde daha da oluşabilir. Önyargı düzeyinde önyargıya sahip olanların, bir doğurganlık kliniğinden hiç yardım isteme olasılığı daha düşük olabilir. (İlk doktorun paylaştığı bilgilere bağlı olarak, isterlerse yapabileceklerini bile bilmiyor olabilirler.)

Kanun, bu önyargıların bazılarına karşı koruyor. Ancak, ayrımcılığın yasadışı olması bunun olmasını engellemez.

Kişisel Yanlılık ve Korku Nedeniyle Bakım Aramanın Zorluğu : Bu engel, doğurganlığın kendi içinde doğabilecek doğanın içinden kaynaklanmaktadır. Birçok erkek ve kadın hamile kalmaya çalıştıklarını biliyorlar, ancak doğurganlık yardımı aramayı ertelediler (ya da asla yardım istemiyorlar).

Bir kişinin doğurganlık yardımına ulaşamamasının olası nedenleri arasında kısırlığa karşı kültürel damgalanma , hekimlere güvensizlik veya korkma, herhangi bir tedaviyi göze alamayacakları varsayımı, dini ideoloji veya kısırlığın üstesinden gelmek için daha fazla zamanın veya şansın yeterli olacağı inancı sayılabilir.

Otomatik Olarak İhtiyacınız Olan Tedaviye Sahip Olamayacağınızı Varma

Bazı çiftler asla doktorlarıyla doğurganlık endişeleri hakkında konuşmazlar çünkü tedavi alamayacaklarını varsayarlar. Doğurganlık tedavisinin çoğunun ucuz olabileceği göz önüne alındığında bu talihsiz bir durumdur.

İlk önce doktorunuza görünün. Temel doğurganlık değerlendirmesi alın. (Bu sağlık sigortanız olduğunu varsayar, iyi sigortasızsanız yapmanız gerekenler için aşağıya bakın.)

Daha sonra doktorunuz bir kez değerlendirme yaptığında, hangi tedavilerin önerildiğini ve maliyetlerini öğrenin. Doğurganlık hastalarının çok küçük bir yüzdesi IVF gerektirir .

Ücretsiz veya İndirimli Sağlık Hizmetlerinden Yararlanın

Diyelim ki sağlık sigortanız yok ya da sağlık sigortanız çok temel. Ücretsiz veya indirimli sağlık kliniğinden uygun fiyatta bakım alabilirsiniz.

IVF tedavisini burada bulamazsınız. Ancak, çok temel doğurganlık testi de dahil olmak üzere temel üreme bakımı sağlanmalıdır.

Altta yatan hastalıkları mümkün olduğunca iyi tedavi et

Doğurganlık problemleri düşündüğünüzde, konunun üreme sisteminden kaynaklandığı varsayılmaktadır. Ancak bu her zaman doğru değildir. Bazen, altta yatan bir tıbbi durum (sadece doğurganlığı etkilemez) kısırlığa neden olur. Kısırlık, fark ettiğiniz ilk belirti olabilir.

Örneğin, şişmanlık kısırlığın yaygın (önlenebilir) bir nedenidir. Tedavi edilmeyen tiroid dengesizlikleri ve diyabet doğurganlık sorunlarına neden olabilir. Tanı konmamış çölyak hastalığının kısırlığa neden olduğundan şüpheleniliyor.

Bu, sağlık sigortanızda doğurganlık avantajınız olmasa bile, gebe kalmakta zorlanıyorsanız doktorunuzu görmenizin başka bir nedenidir. Hamile kalmak için “doğurganlık tedavilerine” ihtiyacınız olmayabilir.

Doğurganlık Doktorunuzdan Maliyeti Mümkün olduğunca Azaltmasını İsteyin

Diyelim ki doğurganlık tedavisine ihtiyacınız var. Bazen, doğurganlık kliniğine mali durumunuzu açıklarsanız, maliyetleri (bir şekilde) düşürebilirler.

Maliyetlerin azaltılabileceği bazı olası yollar şunlardır:

 • Daha az izleme
 • Daha ucuz ilaçlar kullanmak
 • Doğal veya mini-IVF döngüsünü denemek

Tabii ki, daha az izlemenin kullanılması veya geleneksel biri yerine bir mini-IVF döngüsü denemenin riskleri ve faydaları vardır. Bu maliyet düşürme seçenekleri her zaman mümkün değildir. Seçeneklerinizi doktorunuzla tartışın.

Genel Sağlığı En Uygun Şekilde Optimize Edin

Daha sağlıklı bir yaşam tarzı, fallop tüplerinizi engellemeyecek , primer over yetmezliğini iyileştirecek veya ters azoospermiyi (sıfır sperm sayısı) tedavi etmeyecektir . Bununla birlikte, “sınırda” doğurganlık problemleriyle karşı karşıya kalan çiftler, hamilelik ihtimalini lehine itebilir.

Dikkate alınması gereken bazı şeyler:

Sağlıklı bir diyet yapın . Araştırmalar diyetin doğurganlıkta rol oynadığını buldu . Sağlıklı besinler bazen daha pahalı olabilir. Sağlıklı yemek yapmak ayrıca uzun süre çalışıyorsanız, sahip olamayabileceğiniz zaman alabilir.

Diyetinizde daha fazla sebze almak için mevsiminde ürün satın alın ve dondurulmuş sebzelerin en az taze kadar besleyici olduğunu unutmayın.

Ayrıca, (eğer uygunsa) yerel gıda bankanızdan yararlanmaktan utanmayın. Bazı bölgelerde düşük gelirli ailelerin diyetlerine daha taze yiyecekler almalarına yardımcı olacak programlar hazırlanmaktadır.

Yemek pişirirken zamandan tasarruf etmek için, gelişmiş yemek hazırlığı ve “hızlı ve kolay” tarifler hakkında bilgi almak için çevrimiçi ve kütüphaneye bakın. Yavaş pişirici iyi bir yatırım olabilir. Sağlıklı, süslü veya karmaşık olmak zorunda değildir.

Doğru saatlerde yeterince uyuyun . Uyku, genel sağlığınız ve doğurganlığınız için önemlidir. Vardiyalı çalışanlar da artan bir gebelik kaybı riskiyle karşı karşıya kalabilirler . Gebe kalmaya çalışırken, uykuya öncelik ver.

Bu kötü sağlık alışkanlıklarını kır . Sigara içer misiniz? Are alkollü içecekler hayatında bir her gün olay? Sağlıksız alışkanlıklar doğurganlığınıza zarar verebilir.

Rahatlamak için zaman ayırın. Stres kısırlığa neden olmaz, ancak kısırlık çok stresli olabilir. Aşırı stres genel sağlığınız için iyi değil. Zihin-vücut terapileri daha iyi başa çıkmanıza yardımcı olabilir.

Kendinizi Kısırlık Üzerine Eğitin ve Başkalarıyla Bağlantı Kurun

Ne kadar çok bilirseniz, o kadar çok kendinize yardım edebilirsiniz. Kısırlık, doğurganlık tedavisi seçenekleriniz ve gebe kalma ihtimalini kendi başınıza geliştirmek için hangi adımları atabileceğinizi (mümkünse) eğitin.

Ayrıca, doğurganlık mücadeleleriniz için sosyal destek alın. Kısırlık ile uğraşan başkalarıyla bağlantı kurmak, “kırılmadığınızı” ve utanılacak bir şey olmadığını görmenize yardımcı olabilir. Tutumdaki bu değişim yardım aramayı kolaylaştırabilir.

Kendi Avukatın Ol

Doktorumuzun bize kişisel önyargısız, her zaman en iyi tıbbi tavsiyeyi vereceğini varsayıyoruz. Ne yazık ki, bu her zaman gerçek değil. Önyargı potansiyelinin farkında olmak yardımcı olabilir. Bunu tanıma olasılığınız daha yüksek ve başka bir bakım sağlayıcısının farklı seçenekler sunabileceğini biliyorsunuz.

Örneğin, infertil çiftlere doktorları tarafından, IVF’nin bir seçenek olduğu durumlarda bebek sahibi olmak için “seçeneğinin” bulunmadığı, ancak doktorun prosedüre dini itirazları olduğu söylendi. Kadınlara, başka bir doktorun tedavi teklif edeceği zaman, doğurganlık tedavisi için “çok şişman” oldukları söylendi. Diğerlerine doğurganlık tedavi seçeneği bulunmadığı söylendi çünkü doktor ihtiyaç duydukları tedavileri karşılayamayacaklarını varsaydı.

Doktorunuzun verdiği cevaplardan memnun kalmadıysanız veya bir şeyler doğru gelmiyorsa, ikinci bir görüş isteyin.

Bölgenizde sadece bir doğurganlık kliniği var mı ? Bazı doktorlar telefon veya video konferans yoluyla danışmanlık sunacak. Başka bir yerde yardım almaya değip değmeyeceğini öğrenmek için seyahat etmeniz gerekmeyebilir.

Yerel doğurganlık kliniğinin medeni durumunuz, cinsel tercihiniz veya cinsiyet kimliğiniz nedeniyle sizi tedavi etmeyi reddettiğinden şüpheleniyorsanız (ya da biliyorsanız)? Amerikan Üreme Tıbbı Derneği (ASRM) ve Amerikan Kadın Hastalıkları ve Doğum Koleji (ACOG), medeni halleri, cinsel yönelimleri veya cinsiyet kimlikleri ne olursa olsun, üyelerini her hastaya eşit şekilde davranmaları için teşvik etmektedir. Ancak bu tutumu doktorlarına uygulayamazlar.

Medeni haliniz, cinsel tercihiniz veya cinsiyet kimliğiniz ne olursa olsun size tedavi verecek bir klinikle başka bir şehre ya da eyalete seyahat etmeniz gerekebilir. Bu ne yazık ki ek bir mali yük ekler.

Diğer bir seçenek ise, aile veya üreme hukuku alanında uzmanlaşmış bir avukata danışmayı düşünmektir. Kanun sizin tarafınızda muhtemeldir, ancak mutlaka olması gerekmez. Bazı eyaletlerde LGBT hastalarını tıbbi ayrımcılığa karşı koruyan yasalar bulunurken, diğerleri doktorların “dini” veya “ahlaki” gerekçelerle tedaviyi reddetmelerine izin veriyor.

Başkaları için Avukatlık: Bakıma Erişimi Geliştirmek İçin Harekete Geçin

Hayal kırıklığınızı alın ve başkalarına yardım etmek için kullanın. Savunuculuk çabalarınız aile kurmanız için zaman içinde bir fark yaratmayabilir, ancak gelecekte başka biri için bir fark yaratabilir.

Doğurganlık savunucusu olmak güçlendirici bir deneyim olabilir . Katılmak istiyorsanız,

Kısırlık bir hastalıktır ve doğurganlık tedavisine erişim bir insan hakkı olmalıdır. Savunuculuk ve farkındalıkla, umarız doğurganlık tedavisine ihtiyaç duyanların, nerede yaşadıklarına, ne kadar para kazandıklarına veya nasıl tanımladıklarına bakılmaksızın ihtiyaç duydukları bakımı alabilecekleri bir zamana varacağız.

 

  İlginizi Çekebilir

  Yazar Hakkında

  Yorum Yap