1. Anasayfa
  2. Doğurganlık Zorlukları

Semen Analizinde Boşalma Sorunları

Semen Analizinde Boşalma Sorunları
0

Semen analizi veya fertilite tedavisi kullanımı için bir semen örneği üretmeye ihtiyaç duyulması “performans kaygısı” veya boşalma yetersizliğine neden olabilir. Semen örneğini oluştururken tüm faktörleri göz önüne aldığınızda bu sürpriz olmamalıdır.

Genellikle semen örneği doğurganlık kliniğinde, bu amaç için ayrılan bir odada üretilmelidir. İyi bir klinik gizlilik duygusu sağlamak için elinden gelenin en iyisini yapsa da, hala senin evin ya da odan değil. Sağlanan bazı “ilham verici dergiler” olabilir, ancak romantik olmaktan çok uzak.

Ayrıca, değerlendirilme kaygısı ve bir tedavi döngüsüyle ilgili endişeler de var. Utanç duygusu, özellikle de bir çift olarak düzenli şekilde hamile kalmamanız nedeniyle ortaya çıkabilir.

Ayrıca, basmakalıp olmasına rağmen, her insan kendini teşvik etmekten hoşlanmaz. Nadiren zevk için mastürbasyon yaparsanız, klinik amaçlar için örnek üretme şansı daha da düşüktür.

Doğurganlık testi veya tedavisi için bir semen örneği hazırlamanız gerekiyorsa ne yapabilirsiniz?

Makalede Neler Var?

Evde Semen Örneği Yapıp Yapamayacağınızı sorun

Evde örnek üretebilmek bir doktor ofisinde yapmaktan daha kolay olabilir.

Bunun mümkün olup olmadığına bakmak, klinik protokollerinize ve ne kadar uzakta yaşadığınıza bağlı olacaktır. Uzun seyahat süresi ölü spermlere yol açabilir, bu test için ne tedavi amaçlı ne de faydalı değildir.

Ancak, evde daha az endişe duyacağınızı düşünüyorsanız, bu seçenek hakkında soru sormaya değer. Kliniğiniz çok uzaktaysa, onu eve yakın olacak bir laboratuara getirme olasılığı bile olabilir.

Bir tedavi döngüsü için, bir otelde oda kiralamayı düşünebilirsiniz.

Onaylanmış Yağlayıcı kullanın

Tipik olarak, bir semen örneği üretirken kuru bir ova kullanmanız istenir. Bunun nedeni çoğu yağlayıcının sperm öldürücü olmayanlar bile spermlere zarar verebilmesi veya engelleyebilmesidir.

Ancak yağlayıcıya ihtiyacınız varsa, bir seçenek var. Ön Tohum, doğurganlık amacıyla onaylanmış popüler bir sperm dostu yağlayıcıdır. Spermlere zarar vermez ve test ve tedavi amaçlı kullanılabilir. (Hamile kalmaya çalışırken cinsel ilişki sırasında da kullanılabilir.)

Kliniğiniz Ön Tohum satabilir veya bir eczanede bulabilecek kadar şanslı olabilirsiniz. (Önce etrafı arayın.) Değilse, çevrimiçi sipariş verebilirsiniz. Yeterince erken bir sipariş verdiğinizden emin olun, böylece test veya tedavi tarihi gelmeden önce alırsınız.

Boşalma teşvik etmek için bir vibratör veya seks oyuncak kullanın

Başka bir seçenek de yardım için seks oyuncağı veya vibratör kullanmaktır. Hatta pille çalışan bir seks oyuncağını kliniğe bile götürebilirsiniz. (Daha önce hiç denemediyseniz, önce başka bir günde evde çalışın.)

Semen Analizi ve Doğurganlık Tedavisi için Uzmanlık Koleksiyon Prezervatif kullanın

Aslında kendi kendini uyarmasından daha iyi bir semen örneği üretebilecek seçeneklerden biri özel bir koleksiyon prezervatif kullanmaktır. Eğer sperm öldürücü içermez bile sperm zarar verebilir düzenli prezervatif kullanmak unutmayın.

Özellikle doğurganlık testi ve tedavi amaçlı tasarlanmış prezervatifler, spermin cinsel yolla doğal bir şekilde toplanmasını sağlar. Semen daha sonra toplama kondomundan alınır ve klinikte hazırlanır veya analiz edilir. Araştırmalar, bu şekilde toplanan sperm sayısının, kendi kendini uyarma yoluyla toplandığından daha yüksek olduğunu göstermiştir.

Bunu yapmak için, kliniğinizden veya yakındaki bir laboratuardan makul bir mesafe (30 dakikadan fazla) uzakta olmanız veya bir otelde bir gün veya gece kiralayabilirsiniz. Bu prezervatifler doğurganlık kliniğinizden doğrudan satın alınabilir veya önceden bir tane sipariş edebilirsiniz.

Yağlama maddesinin kullanılması gerektiğini unutmayın, ancak yalnızca onaylanmış bir doğurganlık yağlama maddesi kullanabilirsiniz. Yukarıda belirtilen Ön Tohum, bu özel prezervatiflerle kullanmak için güvenlidir. Ayrıca, birden fazla satın almak isteyebilirsiniz, böylece siz ve eşiniz büyük günden önce pratik yapabilirsiniz.

Zamanın Önünde Bir Semen Numunesini Dondurun

IVF veya IUI tedavisi için ihtiyaç duyduğunuz gün semen örneği üretme konusunda endişeleriniz varsa, doğurganlık kliniğinizle konuşun ve vaktinden bir örnek üretip üretemeyeceğinizi sorun. Taze bir semen örneği üretmemeniz durumunda, onları dondurup yedek olarak kullanabilirler.

İdeal olarak, kliniğiniz yine de size bunu sunmalıdır. Ama istemezlerse, sormaktan utanmayın. Dondurulmuş numuneyi hazırlamak ve hiçbir zaman ihtiyaç duymamak, hazırlamaktan ve performans kaygısı nedeniyle bir aylık tedaviyi kaybetmekten iyidir.

Son Çare: Cerrahi Sperm Alma

Boşalma ile semen örneği üretemezseniz, bir alternatif var: cerrahi sperm alımı. Bu genellikle tıbbi nedenlerden dolayı boşalaamayan erkekler veya boşalması sıfır sperm sayısı olan erkekler için ayrılmıştır. Bununla birlikte, cerrahi sperm alımı, anksiyete kaynaklı boşalma zorluğu durumlarında da kullanılabilir.

Doktorunuz lokal anestezi uygulayacaktır ve ayrıca yatıştırıcı veya hafif bir genel anestezi sunabilir. İki çeşit sperm alımı vardır: perkütan epididim sperm aspirasyonu (PESA) ve Testiküler sperm ekstraksiyonu (TESE)

Her iki durumda da, aspire edilmiş spermlerde, spSI hücresinin doğrudan bir yumurtaya enjekte edildiği bir prosedür olan ICSI ile IVF’ye ihtiyacınız olacaktır. (Bu, birçok spermin bir yumurta ile birlikte bir petri kabına koyulmasına karşıdır.) IVF-ICSI, ek riskler ve maliyetler ile birlikte gelir.

Verywell’den Bir Kelime

Doğurganlık testi ve tedavisi için boşalma zorluğu nadir değildir. Utanmana veya utanmana gerek yok. Boşalma mücadelesi yaşayacağınızdan şüpheleniyorsanız veya sorun yaşıyorsanız doktorunuzla konuşun. İdeal olarak, planlı tedavilerden önce onlarla konuşun. Bir çözüm bulmanıza yardımcı olabilirler.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir