1. Anasayfa
 2. Doğurganlık Zorlukları

Akupunktur Doğurganlığa Nasıl Yardımcı Olur?

Akupunktur Doğurganlığa Nasıl Yardımcı Olur?
0

Akupunktur doğurganlığı arttırmak ve kısırlığı tedavi etmek için kullanılan en popüler alternatif tıp formlarından biridir. Fakat tam olarak nasıl hamile kalmanıza yardımcı olması için vücuda küçük iğneler sokmak? O nasıl çalışır?

Bu soruyu cevaplamanın iki yolu var. Bu soruyu Doğu perspektifinden cevaplayabiliriz. Başka bir deyişle, geleneksel Çin tıbbının (TCM) akupunktur ve doğurganlık hakkında söylediği şeylerle.

Ayrıca soruyu Batı açısından da cevaplayabiliriz: Tıbbi araştırmalar akupunktur hakkında ne öneriyor? Akupunktur kısırlığa sahip kişilere nasıl yardımcı olabilir?

Makalede Neler Var?

Geleneksel Çin Tıbbına Göre Akupunktur Nasıl Çalışabilir?

Jill Blakeway’den – lisanslı akupunktur uzmanı, sertifikalı bitki uzmanı, New York Şehrindeki YinOva Merkezi Klinik Direktörü ve Bebek Yaratımı: Eşsiz Bir Maksimum Ay Verim İçin Üç Aylık Bir Program Yapma (Küçük Kahverengi, 2009) kitabının ortak yazarı (Little Brown, 2009) sordum akupunktur işleri.

Klasik Çin felsefesi Blakeway, bedenlerimizden geçen meridyen denilen “enerji” kanallarına sahip olduğumuzu söylüyor.

“Genellikle dokuları beslemek için vücutta akan nehirlerle karşılaştırılır” diye açıklıyor. “Bu enerji nehirlerinin akışındaki durgunluk, yedeklenmiş bir baraj gibi.”

Geleneksel Çin tıbbına göre, akışın kesilmesi, kısırlık dahil olmak üzere fiziksel ve duygusal hastalıklara yol açabilmektedir. Bu meridyenler, akupunktur noktaları olarak da bilinen özel noktalara ihtiyaç duymadan etkilenebilir.

Akupunktur noktalarına ihtiyaç duyulduğunda, enerjinin akışı “tıkanmaz” olur ve serbest ve dengeli bir şekilde akmasına izin verilir.

Güncel Araştırmalara Göre Akupunktur Nasıl Çalışabilir?

Tabii ki, Batılı, bilimsel açıklama oldukça farklı. Kimse akupunkturun nasıl çalıştığından emin değil. Fakat teoriler var.

Bir teori, vücut üzerindeki noktalara ihtiyaç duyularak kimyasalların ve hormonların tetiklenmesi ve salınmasıdır.

Blakeway, “Bu kimyasallar ya ağrı deneyimini değiştirir ya da vücudun kendi iç düzenleme sistemini etkileyen bir dizi kimyasal ve hormonu tetikler” diyor. “Akupunktur tarafından üretilen gelişmiş enerji akışı ve biyokimyasal denge, vücudun doğal iyileşme yeteneklerini teşvik eder ve fiziksel ve duygusal refahı artırır.”

Araştırma, özellikle akupunkturun vücutta akan beta-endorfin miktarını arttırdığını göstermiştir. Beta-endorfinler, ağrıyı azaltmaya yardımcı olan iyi hissettiren hormonlardır.

Egzersizin vücuttaki beta-endorfin miktarını arttırdığı da bilinmektedir. Eğer bir “koşucunun zirvesi” yaşadınızsa, beta-endorfin artışından zevk aldınız.

Ancak akupunktur noktalarına ilişkin bazı ilginç araştırmalar, oyundaki beta-endorfin ve hormonlardan daha fazlası olduğu anlamına gelebilir.

UC Irvine’deki bir araştırma çalışmasında, araştırmacılar, hastalar akupunktur tedavisi alırken beyine bakmak için MRI kullandılar.

Blakeway, “Geleneksel olarak akupunktur uzmanları küçük parmağı üzerinde bir nokta kullandılar” diyor. “Konu seçildi, çünkü gözle aynı meridyen üzerinde.”

Asıl şaşırtıcı olan bu çalışmada, göz ağrısı için ayağımdaki nokta uyarıldığında, beynin görüşü düzenleyen kısmı aydınlatmasıdır.

Akupunktur ve Kısırlık

Akupunktur ve kısırlık araştırmaları devam etmektedir ve konu tartışmalıdır.

Bazı çalışmalar, gelişmiş gebelik oranlarıyla kesin bir bağlantı kuracak kadar küçüktü ve bazı çalışmalar sonuçlarında birbiriyle çelişiyor. Diğer çalışmalar, herhangi bir yararın sadece plasebo etkisinin bir sonucu olup olmadığını sorguluyor.

Bununla birlikte, ön araştırmaya göre, burada akupunkturun olası faydalarından birkaçı:

 • Akupunktur embriyo transferi gününde gerçekleştiğinde, IVF tedavisi sırasında artan gebelik oranları
 • Uterusa artan kan akışı, endometriyal tabakanın iyileştirilmesine yol açar
 • Azalan stres ve kaygı düzeyleri
 • PKOS’lu kadınlar için yumurtlamada olası iyileşme
 • Kısırlığı olan erkeklerde sperm sayısında ve kalitesinde olası iyileşme
 • Sonradan yumurtlamanın düzenlenmesine yardımcı olabilecek gonadotropin salgılayan hormonun olası düzenlenmesi

Akupunktur hamile kalmanıza yardımcı olur mu? Söylemesi zor. Bazıları akupunkturun stres ve endişeyi azalttığını keşfetti;

Akupunktur denemek istediğiniz bir şeyse, lisanslı bir akupunktur uzmanı aradığınızdan emin olun. Doğurganlık konusunda uzmanlaşmış akupunktur uzmanları var ve bazıları doğurganlık klinikleriyle ilişkili. Üreme endokrinologundan bir öneri isteyin.

 • Bir Doğurganlık Akupunkturcusu Nasıl Bulunur?
 • Kısırlık ve Akupunktur Üzerine Araştırmalar
 • Erkek Verimliliğini Artırmak için 10 Tavsiye
 • Verimliliği Artırmak için 8 Kötü Alışkanlık
 • Doğurganlık Sağlığınızı İyileştirmeye Nasıl Başlayabilirsiniz?

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir