1. Anasayfa
  2. Uncategorized

Çocuğunuzun Hayali Bir Arkadaşı Olması Tamam mı?

Çocuğunuzun Hayali Bir Arkadaşı Olması Tamam mı?
0

Çocuğunuz, arkadaşının yemek masasında kendi sandalyesine ihtiyaç duyması konusunda ısrar ediyor ya da kendisinin bir odada kendisi olduğu zaman hayali bir arkadaşla konuştuğunu duyunca, çocuklukta hayali eşler oldukça yaygındır.

Ve hayali arkadaş sahibi olmayan çocuklarda yanlış bir şey olmazsa da, hayali yoldaşı olan çocuklar da endişe nedeni olmamalıdır. Aslında, bazı çalışmalar hayali arkadaşlara sahip olmanın birçok yararı olduğunu gösteriyor.

Makalede Neler Var?

Hayali Dostların Amacı

Bütün çocuklar, bebeklerinin konuşabildiğini veya oyuncaklarının sihirli güçlere sahip olduğunu iddia ediyorlar. Ancak bazı çocuklar dramatik oyunlarını bir adım öteye götürür ve hayali bir arkadaş yaratır.

Oregon Üniversitesi’ndeki araştırmacılar tarafından yapılan bir araştırma, 7 yaşında çocukların% 37’sinin hayali bir arkadaşı olduğunu buldu.

Bazı araştırmalar hayali arkadaşları olan çocukların ilk doğumlu veya sadece çocuklar olma ihtimalinin daha yüksek olduğunu gösteriyor, ancak bu hayali arkadaşların sadece yalnız çocuklar için olduğu anlamına gelmiyor. Aslında, araştırmalar hayali arkadaşları olan çocukların oldukça sosyal ve yaratıcı olduklarını göstermektedir.

Hayali arkadaşlar genellikle bir çocuğun sıkıntılı olduğuna dair bir işaret değildir. Ancak hayali arkadaşlar, çocukların sıkıntılarıyla başa çıkmak için kullandıkları bir araç olabilir. Örneğin travma yaşayan çocuklar, zaman içinde onlara yardım etmek için hayali yoldaşlara güvenebilirler.

Bazı ebeveynler hayali bir arkadaşın buluşunun çocuğun gerçek bir arkadaşı olmadığı anlamına gelmesinden endişe duymasına rağmen, hayali arkadaşlar sosyal sorunları veya sosyal beceri eksikliği olduğunu göstermez. Ancak hayali arkadaşlar, çatışmaları çözme ve paylaşma gibi arkadaşlık becerilerini uygulamada güvenli bir yol olarak hizmet edebilir.

Hayali bir arkadaşla konuşmak, çocuğun iletişim becerilerini bile artırabilir. Hayali bir arkadaşla diyalog içinde olmak bir çocuğun hayali arkadaşın bakış açısını benimsemesini gerektirir. Sonuç olarak, çalışmalar hayali arkadaşlara sahip çocukların bir dinleyiciyi veya gözlemcinin bakış açısını anlamada daha iyi olabileceğini göstermektedir.

Çocuğunuzun Hayali Arkadaşıyla Nasıl Etkileşim Yapılır?

Çocuğunuzun hayali arkadaşının varlığına meydan okumayın. Bunun yerine, birlikte oynamak sorun değil.

Bununla birlikte, çocuğunuzun hayali arkadaşına kendi kase mısır gevreğine servis yapmanız gerektiğini söylemiyorsunuz. Ne yapmak istediğinize dair bazı sınırlar koyabilirsiniz.

“Sandviçini neden arkadaşınla paylaşmıyorsun?” Gibi şeyler söyleyerek problem çözmeyi teşvik et.

Çocuğunuzun hayali arkadaşının da kötü davranışlardan dolayı suçlanmasına izin vermeyin. “Hanginizin karıştığını umursamıyorum ama almanı bekliyorum” gibi şeyler söyleyin.

“Arkadaşınız eğlenmek için ne tür şeyler yapmaktan hoşlanır?” Gibi hayali arkadaşınızla ilgili sorular sormanız sorun değil.

Çocuğunuz Hayali Dostları Aştığında

Çoğu çocuk hayali arkadaşlarını ilkokulda büyütür, ancak çocuğunuzun hayali arkadaşlarıyla iletişim kurmayı bırakması konusunda ısrar etmeniz gereken belirli bir yaş yoktur. Ara yıllarda bile, hayali bir arkadaş muhtemelen bir sorun değildir.

2010 yılında yapılan bir çalışma, hayali arkadaşlarıyla yüksek riskli ergenlerin yaşıtlarından daha iyi başa çıkma becerileri ve daha iyi olumlu ayarlamalar yaptığını ortaya koymuştur.

Çocuklar, hayali arkadaşlarının gerçekten orada olmadığını anlarlar – arkadaşlarının kendi kurabiyelerine ihtiyaç duymakta ısrar ettikleri zaman bile.

Bir çocuğun gerçeği fanteziden ayırmaya çalıştığı nadir durumlarda, çocuk doktoru ile konuşmak önemlidir. Çocuğunuz arkadaşının gerçekten varolmadığını anlayamıyorsa, bu bir problemdir (zihinsel bir sağlık sorununun işareti olabilir). Ancak, çocuklarda psikozun nadir olduğunu bilin.

Çocukluk çağında hayali bir arkadaş, daha sonra yaşamda bir psikozun belirleyicisi değildir. 2019 tarihli bir çalışma, hayali eşleri olan çocukların yetişkinlikte disosiyatif semptomlar geliştirme ihtimalinin daha fazla olmadığı sonucuna vardı.

Öyleyse çocuğunuzun hayali arkadaşı ile ne zaman etkileşime girmeyi bırakacağına karar vermesine izin verin. Bu arada, evinizdeki ekstra şirketin tadını çıkarın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir