1. Anasayfa
 2. Bebekler

Bebeğinizle Uyku Paylaşımı

Bebeğinizle Uyku Paylaşımı
0

Yıllar boyunca yatağınızda uyuyan bir bebek normdu. Batı kültüründe, bu değişti ve gittikçe daha fazla sayıda yenidoğan, ebeveynlerinden uzak kalmak için beşiklere yerleştirildi. Her ne kadar aile yatağı ya da birlikte uyumak hala dünyanın diğer yerlerinde kültürel bir norm olsa da, birçok ailenin bir tür ortaklaşmayı seçmesine rağmen, ABD’de normal bir uygulama olarak görülen bir şey değildir. kendileri için uyku. James McKenna, ABD ailelerinin en az yarısının, gecenin tamamı veya bir kısmı bebeği ile yattığını tahmin ediyor.

Makalede Neler Var?

Co-Sleeping Nedir?

Birlikte uyumaya birçok isim verilir: aile yatağı, uykuyu paylaşma, vb. Genellikle bebeğin bir ebeveyn yatağında ebeveynlerle uyuduğu anlamına gelir. Amerikan Pediatri Akademisi (AAP) yatak paylaşım terimini tercih ediyor. Bir bebeğin yetişkin bir yatakta uyumasını önermese de, bir anne emziriyorsa, yanlışlıkla uyuya kalması durumunda bebeğini bir koltuk veya sandalyeden ziyade yatağına getirmesi gerektiğini belirtmişlerdir. Bunun daha güvenli olduğuna ve ebeveynlerin yatağı güvenli bir şekilde hazırlamalarına izin verdiğine inanıyorlar. AAP altı aylıktan küçük bir çocuğun ebeveynleri ile aynı odada olması gerektiğine inanmaktadır. Bu yüzden birlikte uyumak ebeveynlerin yatağında bir bebek, ebeveyn yatağına bağlı bir uyuyan bir bebek olabilir veya bebek ebeveynlerle aynı odada bir beşik veya beşikte olabilir.

Neden birlikte uyumak?

Aile yatağının savunucuları faydalara işaret etmektedir. Bebekleriyle yattıkları zaman daha uzun ve daha iyi uyuduğunu söylerler. Emziren anneler, yatağını yenidoğan veya yaşlı bebekleriyle paylaşmanın emzirmeyi çok daha kolay hale getirdiğini ve daha fazla uyku aldıklarını söylüyorlar. Ayrıca, bebeğinizle bir yatağın paylaşılmasının onu Ani Ani Ölüm Ölümü Sendromu’na (SIDS) karşı da koruyabileceğini söyleyen bazı doktorlar var.

Genel olarak, birlikte yatmanın faydaları, uzun süreli emzirme ve ebeveynler için daha fazla uyku ile ilgilidir.

Birlikte Uyumanın Riskleri

Uyumak için riskler vardır, tıpkı beşik gibi başka yerlerde uyumayı riskli yapan şeyler gibi. Önemli olan bebeğinizin uyuyabileceği en iyi yeri bulmak ve güvenle yapmaktır. Aşağıdaki durumlarda bebeğinizle yatmamalısınız:

 • Alkol içtin
 • İlaç alıyorsun, ağrı kesici ilaçları vs.
 • Sen sigara iç
 • Yatakta başka çocuklar var
 • Evcil hayvanlarınla yatarsın
 • Su yatağında uyuyorsun
 • Kanepede uyuyorsun
 • Bir sandalyede ya da yatarken yatarsın
 • Çok yorgunsun

Bütün bunlar birlikte uyumayı kötü bir fikir haline getiriyor. Beşik kullanımıyla ilgili güvenlik kuralları olduğu gibi, uyumaya yönelik güvenlik kuralları da vardır.

Uyuyan Aileler için Daha Fazla Kural

İşte birlikte uyurken güvenli bir şekilde yapmak için hatırlamanız gereken bazı ek noktalar:

 • Bebeğiniz uyku için sırtlarında olmalı
 • Yatak sağlam ve temiz olmalı
 • Bir yetişkin her zaman bebeği görebilmelidir
 • Kabarık battaniyeler, doldurulmuş hayvanlar, yorganlar, yastıklar yok
 • Aşırı ısınmayı önlemek için bebeğinizi tek parça halinde giyin

Sonuç olarak, bebeğinizle yatağınızda bir süre uyumayı tercih ediyorsanız, güvenli yatak uygulamalarını izlemeniz gerekir. İlk şey nerede uyuduğun. Bebeğinizle asla kanepede ya da su yatağında uyumamalısınız. Yatağınızın yatağı sağlam, düz ve temiz olmalıdır. Bebeğiniz için aşırı ısınmadan kaçınmalı, sizinle yattıklarında hafifçe giyinmeli ve üzerini örtmek için büyük battaniyeler kullanmamalısınız. Çarşaflar ve hafif battaniyeler genellikle sizi ve bebeğinizi sıcak tutmak için yeterlidir. Bebeğinizle yattığınız zaman onunla yüzleşmek en iyisidir, bu bebeğinizin yataktan düşmesini veya yatak ile duvar arasında düşmesini önler. Eşinizin bebeğin yatağınızda olduğunu bildiğinden emin olun. Yatağınızı paylaşan evcil hayvanlara sahip olmamak muhtemelen daha iyidir.

Bebeğinizle yatmak kişisel bir seçimdir. Ailenizin ihtiyaçları göz önünde bulundurularak başkalarının görüşlerine göre yapılmalıdır. Aileniz için neyin işe yaradığını deneyin ve herkesin en çok uyuyacağı yeri bulana kadar düzenlemeleri güvenli bir şekilde değiştirin. Ayrıca bebeğinizin gecenin bir bölümünde yatmayı da tercih edebileceğinizi unutmayın – güvenlik kuralları yine de geçerlidir.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir