1. Ana Sayfa
 2. Bebekler

Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi

Bebeğinizin İlk Yılı Rehberi
0

Bebeğinizin hayatının ilk yılı heyecan verici ve bazen çok zor bir zamandır. Günden güne, haftada hafta ve aydan güne yeni gelişmelerle birlikte, yetişmek zor olabilir! Yeni bir ebeveyn olarak, bebeğinize bakım yapmayı öğrenmek ve bebek evresinin tüm harikalarına batırmak için çok meşgul olacaksınız ve her bebeğin gelişimi biraz değişse de, rehberimiz tipik olarak ne bekleyeceğinizi bilmenize yardımcı olmak için tasarlanmıştır ve bu ilk yıl boyunca sizde ve bebeğinizin yaşamındaki tüm değişikliklerin nasıl yönlendirileceğini.

Her aşamada, ilk 8 haftanın haftadan haftaya, ilk yılın ilk ayına kadar olan aya kadar, rehberimiz size aşağıdaki önemli bilgileri sağlayacaktır:

 • Bebeğinizin büyümesi
 • Fiziksel ve gelişim kilometre taşları
 • Sağlık doktorunuzun ofisinde ne beklemelisiniz?
 • Dikkat edilmesi gereken özel kaygılar ve düşünceler
 • Bebeğinizle hayatta bir gün
 • Beslenme ve beslenme ipuçları
 • Uyku endişeleri
 • Bebek bakım ipuçları
 • Her aşama için “bilmeli”

Bebeğinizin gelişimini gecenin ortasında cevaplamanız gereken sorular, yanınızda doktorunuza başvurmanız gerekip gerekmediğinden emin olamadığınız garip kızarıklığın yanı sıra bizimle birlikte tüm ilk yıl boyunca takip edebilirsiniz Dünyada neyin içine girdiğini merak ettiğin tüm o anlar (evet, bu duygular tamamen normal).

Bebeğinizin ilk yılında size rehberlik etmek, kafa karıştırıcı bilgilerin tümünü sıralamak ve sizin ve bebeğiniz için en iyi kararları vermenize yardımcı olmak için buradayız. başlamaya hazır mısın? Hadi gidelim!

 

Makalede Neler Var?

1. hafta

Yenidoğan ile hayata yaklaşmaya nereden başlayabiliriz? Bir gecede, tüm hayatın değişti! Bu hafta, uyum sağlamak, hayatta kalmak ve birbirinizi tanımaya karar verdiğiniz kadar dinlenmekle ilgili. Bu haftadan bahsetmek için çok fazla bebek programı olmasa da, bunun için daha sonra çok zaman olacaktır.

İlk hafta, doğum yaptıysanız iyileşmeniz için küçük vaktinizden bir sürü uyku bekleyebilirsiniz. Bebeğinizin ilk başta sizi şaşırtabilecekleri normal refleksleri hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz, özellikle de uyurken yenidoğan bebeğinizin alacağı düzensiz solunum düzenleri ve bebeğiniz için güvenli uyku yönergeleri izleyerek başlayabilirsiniz.

Bu hafta küçük çocuğunuzun beslenmesi ana odak noktanız olacak, böylece bebeğinize anne sütü sağlama konusunda bilmeniz gerekenler için hazırlık yapabilirsiniz, zayıf mandal , kıskançlık , göğüs uçları ve / veya bebek seçimi gibi genel emzirme konularında yardım alabilirsiniz formül

Ayrıca bebeğinizin sarılığı varsa, beslenmeleri için kendi başlarına uyanmadıklarında ve temizlemesi zor olan meconium çocuk bezlerinin ne kadar süre bekleyeceğini, ne yapmanız gerektiğini de bulabilirsiniz.

 

Hafta 2

İkinci haftada, bebeğinizin açlık belirtilerini , farklı ağlama türlerinin ne anlama geldiğini ve neden ilk haftada birkaç ons kaybettikten sonra bebeğinizin doğum ağırlığına geri dönmesi gerektiğini öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin göbek kordonu düştükten sonra bebek küvetini kırmanın zamanı gelebilir ve küçük çocuğunuzun ilk büyüme hamlesi sayesinde kümelenme ya da demet besleme eğlencesini yaşayabilirsiniz. Hafta iki de uğraşan biraz şey yerleşti ilk haftanın ilk en yüksek sonra kadar kırpılmış olabilecek fiziksel endişelerini gidermek için önemli bir dönemdir mastitis “için Bebek mavisinden sizin eğer başa nasıl” Bebeğin mandalı yanlış .

 

3. hafta

Colic bu hafta bebeğinizle temasa geçebilir, bu yüzden nasıl baş edeceğinizi, ne bekleyeceğinizi ve küçük çocuğunuzun ağladığında daha fazla bir şey olabileceğini öğrenin. 3 haftalıkken, bebeğinizin sonunda boynunu yukarı kaldırması için ihtiyaç duyduğu kasları geliştirmesi için düzenli karın süresi vermeye başlayabilirsiniz.

D vitamini takviyelerinin ne olduğunu merak ediyorsanız, doktorunuz bebeğiniz için size verdi? Özellikle bebeğiniz emziriyorsa önemlidir, bu nedenle günlük rutininizin bir parçası olarak günlük olarak verin. Bebeğinizin beşik kapağı veya bebek sivilce gibi herhangi bir cilt sorunu varsa, banyolar arasındaki süreyi uzatma, yumuşak, bebek için güvenli bir deterjan kullanma ve yenidoğan cildiniz için ağır krem ve losyonlardan kaçınma gibi stratejileri deneyebilirsiniz.

 

4. hafta

Bebek bezi döküntü ile başa çıkmak? Şimdi, bebeğiniz için hangi bebek bezi döküntü kremini satın alacağınızı ve nasıl düzgün kullanacağınızı öğrenmek için harika bir zaman. Bir dondurucu temini oluşturmak için çalışıyorsanız veya yalnızca emzirmeden bir gece geçirmek istiyorsanız, anne sütünü nasıl depolayacağınızı da öğrenebilirsiniz.

Bebeğinizin 4 haftalık veya 1 aylık iyi kontrol ziyareti sırasında, hepatit B aşısının ikinci dozu da dahil olmak üzere rutin aşılar alabilir. Doktorunuzla olabilecek endişeleriniz hakkında konuşun ve bebeğinizin SIDS riskini nasıl azaltacağınızı öğrenin .

 

5. hafta

Küçük çocuğunuz bebek oyuncaklarının hepsini oyun zamanı için deneyemeyebilir, ancak yaklaşıyorlar! Bebeğiniz bu hafta bir çıngırak yakalamaya ve diğer önemli büyüme kilometre taşlarına çarpmaya başlayabilecektir. Gelecek haftalarda işe dönmeyi planlıyorsanız , aynı durumda olan diğer annelerden birçok ipucu, tavsiye ve ilham alabilirsiniz. Ayrıca küme beslemesinden bahsedelim: bunlar nelerdir ve bebeğinizin onlara ne sıklıkla ihtiyacı olacak?

 

6. hafta

Birçok anne bu hafta ya da gelecek haftalarda işe dönüyor olabilir. Sen işe iade hakkında bazı farklı duygular olabilir, ama nasıl hissettiğinizi olursa olsun, sen ortaya çıkarabilir annelik izninden sonra işe geri dönen hakkında mitler , hatta işe geri döndürmek için bir geçiş yapmaya evden çalışıyorsanız , ve emziriyorsanız, işte anne sütünü pompalamayı ve saklamayı öğrenin. Bebeğinize eşiniz dışında bir başkası olacaksa, bebeğinizle zaman geçirecek herkesin bir bebek CPR dersine kaydolduğundan emin olun.

 

7. hafta

Bir eşle ebeveynlik yapıyorsanız, bu hafta birlikte ebeveynlik ayarını yaparken birbirinizi kontrol ettiğinizden emin olun. Fiziksel yakınlığı sürdürüyorsanız, doğum kontrolü hakkında bir tartışma yapmak isteyeceksiniz ve doğum sonrası depresyonun belirti ve semptomları hakkında açık ve dürüst konuşmalar yapmaya devam edeceğinizden emin olun. Semptomlar gelişmeden önce yardım aramak için bir plan yapmak önemlidir ve herhangi bir tıbbi durumda olduğu gibi erken müdahale anahtarıdır.

Küçük çocuğunuz için, bu önemli kasları güçlendirmek ve pozisyonel plajiyokefali önlemek için onlara bolca karın zamanı ayırdığınızdan emin olun. Bebeğiniz büyüdükçe, günlük bakım seçiminde veya bebek taşıyıcınızı kullanmayı bırakmada yardıma ihtiyaç duyabilirsiniz (endişelenmeyin, ilk başta herkes için zordur).

 

2. ay

Bebeğinizin 2 aylık kontrolünde, önemli aşılar alacaklar. Şu anda ne tür havalar yaşıyorsanız yaşayın, küçük çocuğunuz büyüdükçe ve siz ve eşiniz bebeği iş, aktiviteler ve kreşe bakışı arasında evden daha fazla dışarı çıkarmaya başlayabileceğinizden, araç güvenliği sorunlarının farkında olmalısınız. Özellikle bebeğinizi arabada bırakma riski. Bunun asla senin başına gelmeyeceğini düşünebilirsin, ama arabada bırakılmasının sonucu olarak yılda 40 kadar bebek ölüyor. Bebeğinizi yanlışlıkla Çocuk Minder sistemi gibi sıcak bir arabada bırakma riskini azaltmanıza yardımcı olacak stratejiler vardır.

 

3. ay

İyi haber — bebeğinizin akşamki telaşlılığının bu ay azalmasını bekleyebilirsiniz ve küçük çocuğunuz bile gece uyumaya başlayabilir. Evet gerçekten! Bebeğiniz büyüdükçe bebeğinizin taburesinin renginin değişebileceğini fark edeceksiniz, bu nedenle çeşitli renklerin hepsini nasıl çözeceğinizi öğrenin.

Hala emziriyorsanız, süt arzı düşmeniz , pompalama kaynaklarının yetersizliği veya emzirmeyle uyumlu ilaçlar gerektirebilecek tıbbi koşullar ile karşılaştığınızda size yardımcı olması için yardıma ihtiyacınız olabilir.

 

4. ay

Bebeğiniz bebek oyuncaklarının tadını daha fazla çıkaracak, bu yüzden pratik bir ebeveyn olarak mümkün olduğu kadar oyun oynamayı teşvik edin. Yere yat, gün içindeki aktivitelerinizi söyleyin ve oyuncaklarda bolca çeşitlilik sunun. Ayrıca kullanabilirsiniz emzirme yastığı küçük bir güvenle, sen farkına varmadan geliyor bir aşama kendi başına oturup gerekir kasları geliştirmeye yardımcı olmak.

 

5. ay

Bebeğinizi ne zaman günlük bakımdan uzak tutmanız gerektiğini merak mı ediyorsunuz? Ateş , sürekli bir öksürük veya nefes almada zorluk, kusma , ishal veya boğmaca gibi bulaşıcı durumlar gibi durumlar, dikkat edilmesi gereken geçerli nedenlerdir. Bebeklerde hastalıklar ile başa çıkmak zor olabilir, bu yüzden ateşini doğal olarak düşürme stratejileri öğrenebilirsiniz. Ayrıca, Reye sendromu riski nedeniyle bebeğinize asla aspirin vermediğinizden emin olun.

 

6. ay

Bebeğinizin ilk yılına yarı noktaya ulaştınız, şu ana kadar muhtemelen kaç uykusuz geceye dayandığınıza göre küçük bir başarı değil. Bebeğinizin bu ay yiyecek için hazır olup olmadığını öğrenerek kutlayın ya da kendi bebek yemeğinizi hazırlamaya çalışın.

Bebeğiniz daha katı yiyecekler yemeye başladığında, emziren anneler adet döngüsünün geri döndüğünü veya çok erken döndüğünü bulabilirler. Eğer yakın zamanda başka bir hamilelik yapmayı planlamıyorsanız, sandığınızdan daha erken hamile kalabileceğiniz için doğum kontrol sürecini eşinizle görüşmek isteyeceksiniz.

 

7. ay

Bebeğinizi ekran büyüsüyle tanıştırmak için doğru zaman ne zamandır? Bir eğitim şovu yapmak, film gecesi kucaklamak ya da bir karikatürde ebeveynlik rutininden bir mola almak isteyebilirsiniz, ancak bebeğinizin her gün yaşlanmasına rağmen Amerikan Akademisi’nin farkında olmalısınız. Pediatri Kliniği, 2 yaşın altındaki tüm çocuklar için ekran önermemektedir .

Şimdiye dek bebeğiniz diş çıkarmaya başlamıştır, bu nedenle bebek diş kaşıma kılavuzuna göz atmak isteyeceksiniz ve bebeğinizin diş hijyenini mümkün olan en kısa sürede uyguladığınızdan emin olun. Ayın 7’si ayrıca sağlık hizmeti sağlayıcınızla konuşarak ve hayatınızdaki arkadaşlarınız ve ailenizle açık bir iletişim hattını tutarak doğum sonrası depresyonu taramak için önemli bir zamandır. Çoğu zaman, doğum sonrası depresyon belirtilerini kendinizde tanımak zor olabilir, bu nedenle bebeğiniz doğmadan önce belirtileri ve semptomların bir partnerle nasıl görünebileceğini veya sevilen birini tartışmak yararlı olabilir.

 

Ay 8

Bebeğiniz yaş ve evresi için ortalama kilo mu? Bebeğinizin ortalama uzunluğunu ve ağırlığını öğrenebilirsiniz, ancak tüm bebeklerin farklı oranlarda geliştiğini ve bebeğinizin nasıl büyüdüğünü etkileyen birçok faktör olduğunu unutmayın. Bu ay, bebeğiniz büyüdükçe sevecekleri ve oynamaya daha fazla dahil olacakları etkileşimli oyuncaklara odaklanın. Ve yere inmeyi ve küçük çocuğunuzla da oynamayı unutmayın!

8. aya göre, bebeğiniz muhtemelen çok daha fazla katı ve sofra yemeği yiyor, bu nedenle bebeğinizin bazı değişikliklerini fark edebilirsiniz. bağırsak hareketleri . Yol boyunca katılarla yapılan sürprizlerle birlikte, eğer küçük çocuğunuz çiğneme ve yiyecek yutma konusunda ayarlama yapmakta zorlanıyorsa, doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun. tıkanmaya neden olabilecek tıbbi komplikasyonlar . Ayrıca nasıl başa çıkılacağını da öğrenebilirsiniz. ayrılma kaygısı , tazelemek evinizi bebek koruma ve sofra takımı ve sofra takımı gibi sofra takımı tanıtımı hakkında daha fazla bilgi edinin. küçük bardak . Oh, ve belki de bebeğinizin yeni sandalyesiyle yemeğini sandalyesinden çıkarmak için kullanabileceği bir boşluk. Sadece bir öneri.

 

9. ay

Emzik kullanımı hala güçlü mü? Emzikler, bebeğiniz için erken günlerde, kendini rahatlatmanın ve SIDS riskini azaltmanın bir yolu olarak yardımcı olmuş olsa da , bebeğinizi bir emzikten kesmeyi ya da en azından kullanımını azaltmayı düşünmenin zamanı gelmiştir. gün boyunca.

Bebeğiniz büyüdükçe daha fazla yiyecek verirseniz, kızarıklık, ishal , gazlanma, tükürme ve kusma gibi gıda alerjisi belirtileri izlediğinizden emin olun.

Bu ay uyku, diş çıkarma veya büyüme spurts tarafından kesilmiş olabilir, ancak cesaretiniz kırılmaz: normal yatma rutinlerinize sadık kalın ve bebeğinizi beyaz bir gürültü makinesi gibi sakinleştirmek için yeni teknikleri deneyin.

 

10. ay

10 aylık bebekler küçük arılarla meşgul. Aktiviteleri arttıkça, her şeyi ağızlarına koymak gibi, başlarını belaya sokma riski de artar. 1 yaşın altındaki çocuklar için sık görülen boğulma tehlikelerini tazeleyin ve patlamış mısır, kuru üzüm, fındık, sert şeker, üzüm ve sosisli sandviç gibi yiyeceklerden kaçındığınızdan emin olun. Henüz yapmadıysanız, yerel bir CPR sertifika sınıfına kaydolun ve çocuğunuza önem veren herkesin , bebeğinizin boğması durumunda ne yapacağını bildiğinden emin olun.

Bebeğinizin ilk doğum gününe yaklaştığınızda (bu nasıl mümkün olabilir!?), Muhtemelen bir iki öğleden sonra kestirmek için günde iki kez kestirmek ve sütten kesmek gibi bir geçiş gibi düşünmeye başlayabilirsiniz.

 

11 ay

Bunu planlama zamanı ilk doğum günü ! Pinterest’e yakışır bir prodüksiyon için her şeyi bitirmeyi veya evde aldatıcı bir kutlamaya katılmayı düşünüyorsanız, ilk yılınız birlikte kesinlikle pastayı hak eden bir kilometre taşıdır.

Bebeğiniz ilk adımlarını atıyor olabileceği için, sıkça sorulan bazı soruların cevaplarını alabilirsiniz, örneğin parmak ucunda normal yürüyüş ve bebeklerin ayakkabı giymesi gerekir mi? Küçük çocuğunuzun damak, köşeyi yürümeye başlayan çocuklara döndükçe genişleyecektir, böylece vegan protein kaynakları gibi farklı yiyecekleri keşfedebilirsiniz, ancak meyve suyu vermekten kaçınmaya devam edin. Su her zaman hidrasyon için en iyisidir (yetişkinliğe de uzanan bir kural).

Hepsinden önemlisi, bu ay, bu ilk ebeveynlik yılını geçirdiğiniz için kendinizi tebrik edin! Ebeveynlik yolculuğunuza devam ederken olabilecek tüm soruları yanıtlamak için her zaman burada olduğumuzu bilin.

  Yazar Hakkında

  Yorum Yap