1. Anasayfa
 2. Doğurganlık Zorlukları
Trendlerdeki Yazı

Over ve Antral Foliküllerin Doğurganlıkla İlişkisi

Over ve Antral Foliküllerin Doğurganlıkla İlişkisi
Westend61 / Getty Images
0

Yumurtalıklarından olarak  dişi üreme sistemi , bir yumurtalık folikül olgunlaşmamış bir yumurta veya içeren bir sıvı-dolu bir kesedir oosit . Bu foliküller yumurtalıklarda bulunur. Yumurtlama sırasında , olgun bir yumurta bir folikülden salınır. Her bir döngüde birkaç folikül gelişmeye başlarken, normalde sadece bir tanesi yumurtayı yumurtlar. Yumurtlamadan sonra, folikül bir korpus luteuma dönüşür  .

Olgun bir yumurtayı serbest bırakmayan foliküller, foliküler gelişimin herhangi bir aşamasında meydana gelebilecek atrezi olarak bilinen bir işlem olan parçalanır. Yumurtalık foliküllerinin yaklaşık yüzde 99’u parçalanır ve bir yumurta bırakacak kadar olgunlaşmaz.

Folikül büyümesi ve gelişmesi doğurganlık tedavileri sırasında izlenir . Superovülasyon sırasında ( IVF tedavisi sırasında kullanılır ) amaç, yumurtalıkları bir kerede birkaç olgun folikül geliştirmeye teşvik etmektir. Ayrıca bir antral folikül sayımı (AFC) olarak da bilinen ultrason muayenesi fertilite testinin bir parçası olarak yapılabilir  . Bu test yumurtalık rezervlerini değerlendirmek için yapılır.

Antral foliküller nelerdir ve doğurganlığı nasıl tahmin ederler?

Teorik olarak, yumurtalıklarınızın içinde kaç tane folikül olduğunu bilseydiniz, kaç tane yumurta bıraktığınıza dair bir fikriniz olur. Yumurtalıklarda kaç tane folikül olduğunu saymak imkansızdır çünkü görselleştirilemeyecek kadar küçüktür. Bununla birlikte, bir folikül belli bir aşamaya ulaştığında, ultrason yoluyla görülebilir.

Foliküller çok küçük başlar. Yumurtalıktaki tüm foliküller, primerdiyal foliküller olarak başlar. İlkel bir folikül sadece 25  mikro metredir – bu 0,025 milimetredir. Çıplak gözle görmek mümkün değil, ultrasonda bile. Her gün ilkel foliküller hormonal sinyallerle “uyandırılır” ve olgunlaşmaya başlar. Hayatta kalmaya devam ettiklerinde ve bir sonraki aşamaya geçtiklerinde, büyüdükçe büyürler.

Bu aşamalardan biri üçüncül aşamadır. Bu süre zarfında, folikül, antrum olarak bilinen sıvı dolu bir boşluk kazanır. Antrumlu foliküller antral foliküller olarak adlandırılır. Çapları 2 ile 10 mm arasındadır. Bazı bakış açıları için, şimdi 5 mm olan bir antrum folikülü,   primordial folikülün 200 katıdır .

Antrum folikülleri nihayet ultrasonda görülebilir. Araştırmalar, yumurtalıklardaki aktif antrum foliküllerinin sayısının, kalan potansiyel yumurta sayısına bağlı olduğunu bulmuştur. Toplamda kaç tane folikül olduğunu hala bilemezsiniz, ancak bir kadın yumurtalıklar üzerinde çok az antral folikül geliştirdiğinde, yumurtalık rezervlerinin düşük olduğundan şüphelenirsiniz.

Antral foliküller, anti-müllerian hormonu (AMH) olarak bilinen daha yüksek düzeyde bir hormon üretir. Bu hormon kanında dolaşıyor. AMH seviyelerini kan çalışmasıyla ölçmek, yumurtalık rezervlerini değerlendirmenin başka bir yoludur.

Antral Folikül Sayımı (AFC) Testi Nedir?

Bir antral folikül sayısı doğurganlık testidir. Transvajinal ultrason yoluyla, bazen 2. ve 5. döngü günleri arasında yapılır. Ultrason teknolojisi her yumurtalıklara bakacak ve 2 ile 10 mm arasında değişen foliküllerin sayısını sayacaktır.

Doktorunuz bu testi isteyebilir

 • Yumurtalık rezervlerinizi değerlendirin
 • Primer over yetersizliği tanısı koymak
 • Polikistik over sendromu teşhis yardımcı
 • Doğurganlığınızın yaşınıza göre nerede durduğu hakkında bir fikir verin (yaşınıza göre daha fazla, daha az veya ortalama sayıda folikülünüz var mı)

Test, doğurganlık çalışmasının bir parçası olarak yapılabilir. Veya doğurganlık tedavisi döngüsünden önce sipariş edilebilir.

Kaç Antral Folikül Normaldir?

Yumurtalık rezervlerinin yaşlandıkça düşmesinin normal olduğunu unutmayın. Öyleyse, 25 yaşında biri için normal olan 38 yaşında biri için mutlaka normal değildir. Bununla birlikte, 3 ila 6 arasında bir antral folikül sayısının düşük olduğu kabul edilir.

Klasik bir çalışmada kanıtlanmış doğurganlığı olan kadınlarda antral folikül sayımı yapıldı (AFC ile ilgili yapılan çalışmaların çoğu infertil kadınlar üzerinde yapıldı). Bu çalışmaya dahil edilmek için kadınların

 • Uzunluğu 21 ila 35 gün arasında değişen düzenli adet döngüsü var
 • Bazal vücut ısısı çizelgesinde sıcaklık yükselmesi sağlayarak yumurtlama, kanıtlanma
 • Geçmişte en az bir çocuk, bir yıl içinde gebe kalmış
 • Bilinen hormonal veya endokrinolojik hastalık yok
 •  Çalışmadan en az iki ay önce doğum kontrolünü durdurdu

Burada görülen ortalama antral folikül sayımları (AFC) ve görülen aralık (en düşükten en yüksek AFC’ye kadar) vardı.

Yaş aralığıOrtalama AFCDüşük AFCEn yüksek AFC
25 – 3415330
35 – 409125
41-464117

Yumurtalık rezervinin düşük olması hamile kalamayacağınız anlamına gelmez. Ancak bu, yumurtalıklarınızın doğurganlık ilaçlarına ve daha iyi yumurtalık rezervleri olan bir kadına cevap veremeyeceği anlamına gelir. Ultrason teknisyeni ve ultrason ekipmanının kendisi sonuçları etkileyebilir. Eğer bir merkez kötü sonuç alırsa, ikinci bir görüş almayı düşünün.

40 yaşından önce çok düşük antral folikül sayımı olan kadınlara erken over yetmezliği olarak da bilinen primer over yetmezliği teşhisi konulabilir . Antral folikül , bir kadın yaşlandıkça doğal olarak daha düşük saymaktadır . Olağandışı derecede yüksek bir antral folikül sayısı polikistik over sendromunu (PKOS) gösterebilir .

Adet Döngüsündeki Rol Folikülleri

Adet döneminiz iki ana bölüme ayrılır: foliküler faz ve luteal faz .

Foliküler evrede, üçüncül gelişim evresindeki foliküller toplanır ve sonunda yumurtlamaya yol açacak bir işleme başlar. Bu yarışta birkaç folikül başlarken, sadece bir (veya iki) tam olgunluğa erişecek ve bir yumurta bırakacaktır. Eğer ediyorsanız doğurganlık ilaçlar , birkaç folikül yumurtlama aşamasına ulaşabilir.

Foliküllerin kendileri sorumludur:

 • Oositi beslediği ve koruduğu gibi , oogenezden geçerken
 • GnRH , FSH ve LH salınımını arttırmak veya azaltmak için hipofiz ve hipotalamus bezini işaret eden östradiol ve inhibitör B dahil temel üreme hormonları salgılanması
 • Yumurtlamadan sonra korpus luteuma dönüşerek progesteron ve östrojen hormonlarını serbest bırakır

Adet Döngüsünün Foliküler Aşamasında Ne Olur?

Döngünüzün foliküler fazı, dönemin ilk gününde başlar. Adet, vücudun hamilelik beklentisiyle oluşturulmuş üst tabaka endometrial dokuyu salıvermesidir. Sürenizin sonunda uterin astar ince olacaktır. Yumurtlamadan sonra astar büyüyecek ve kalınlaşacaktır.

Fakat bu gerçekleşmeden önce, sizin döneminizde olduğunuz gibi, yumurtalıklarınız bir sonraki yumurtayı yumurtlamaya hazırlıyor. Yumurtalıklarınızda beş ile altı arasında folikül büyümeye başlayacaktır. FSH hormonu – folikül stimüle edici hormon – hipofiz bezi tarafından üretilir ve serbest bırakılır. Bu, foliküllerin olgunlaşmasını tetikleyen hormon.

Foliküllerin boyutu arttıkça, daha fazla östrojen salgılarlar. Yüksek östrojen seviyeleri hipofiz bezinin FSH üretimini yavaşlattığını gösterir. Beş veya altı folikülle başlamanıza rağmen, sadece bir (bazen iki) olgunluğa ulaşır. Daha düşük FSH seviyeleri, daha küçük foliküllerin daha yavaş büyümesine veya hatta büyümesini durdurmasına neden olurken, daha büyük folikül sabit gelişimine devam eder.

Sonunda, bir folikül baskın folikül olur. Diğerleri büyümeyi keser ve ölür. Folikül maksimum boyutuna yaklaştığında, daha da östrojen salgılar. Daha önce, artan östrojen seviyeleri, FSH seviyelerinin düşmesine yol açarken, östrojen seviyeleri olağanüstü yüksek olduğunda, hipofiz bezinin hormona nasıl tepki gösterdiği konusunda bir anahtar vardır.

Çok yüksek östrojen seviyeleri hipofiz bezini LH veya luteinize edici hormon üretmek ve salgılamak için tetikler. Bu, folikülü son gelişim aşamalarını tamamlamaya zorlar ve nihayet folikül açılarak bir yumurta bırakacaktır. Bu yumurtlama anı.

Folikülojenez: Foliküler Gelişimin Aşamaları

Foliküler gelişimin adet döngüsünün foliküler safhasında başlayıp biteceğini düşünebilirsiniz, ancak bu konuda yanılmışsınızdır.

Tam foliküler yaşam döngüsü, yumurtalıklar ilk geliştirildiğinde bir kız doğmadan önce başlar. Bu zamanda, yumurtalıklar sadece ilkel foliküller içerir. Foliküller, “uyanmadan” ve gelişim aşamalarından geçmeden 50 yıl öncesine kadar bu “uyku” durumunda kalabilir. Primordiyal bir folikülden olgunlaşmış bir yumurtlamaya hazır foliküle gitmek altı ay ile bir yıl arasında sürer.

Foliküler gelişimin her aşamasında, foliküllerin çoğu gelişimi durduracak ve ölecektir. Her ilkel folikül her aşamadan geçmez. Yumurtlama Olimpiyatlarına ulaşmak için bir rekabet olarak düşünün. Bazı foliküller düşecek ve diğerleri devam edecek. Yüzde birden azı aslında bir oositi yumurtluyor.

Folikülojenezin aşamaları:

 • Primordial folikül (tüm foliküllerin yeni doğmuş bir bebeğin yumurtalıklarında olduğu aşama)
 • Primer foliküller (primer folikül evresine birkaç primorik folikülün alınması her gün ergenlik çağında başlar ve menopoza kadar devam eder)
 • İkincil foliküller (hormon salgılayacak olan on hücrelerin eklenmesini içerir)
 • Antral foliküller olarak da bilinen tersiyer foliküller (antrum adı verilen sıvı dolu bir boşluk içeren foliklerdir, bu aşamadaki foliküller transvajinal ultrason yoluyla görülebilir)
 • Graafian folikülü (yumurtlayacak kadar büyük bir folikül, her devredeki üçüncül foliküllerin sadece bir veya ikisi, yumurtlamaya olgunlaşır)
 • Corpus luteum (teknik olarak artık bir folikül değil, corpus luteum, bir yumurtayı serbest bırakan kırık açık folikülden gelişir.)

Foliküller Ne Kadar Büyük Olmalı?

Doğurganlık tedavisinden geçiyorsanız, doktorunuz foliküler gelişimi ultrason yoluyla izleyebilir. Bu ultrason sırasında, gelişen foliküllerin sayısı sayılacaktır. Onlar da ölçülecek.

Foliküller milimetre (mm) cinsinden ölçülür. Genellikle doktorunuz, folikülleriniz tam olgunluğa gelmek üzereyken tetikleme atışınızı (veya hCG / LH enjeksiyonunu) zamanlamak isteyecektir. Bu yaklaşık 18 mm’dir.

Yumurtlamak üzere olan olgun bir folikül, 18 ila 25 mm arasında herhangi bir yerde ölçüm yapar.

Clomid Döngüsü Sırasında Ne Kadar Folikül Olmalı?

İdeal olarak, bir Clomid döngüsü sırasında yalnızca bir veya iki iyi boyutta folikül istersiniz . Sadece bir veya iki folikülün yumurtlayacak kadar büyük olduğunu öğrendiğinizde hayal kırıklığına uğrayabilirsiniz. Ancak, daha fazlasının mutlaka iyi bir şey olmadığını unutmayın. Her olgun büyüklükteki folikül bir yumurtayı serbest bırakabilir ve o yumurta döllenebilir.

İki folikülünüz varsa, ikizleri düşünebilirsiniz . Ya da hiç gebe kalmayabilirsiniz. Ya da bir bebek gebe kalabilirsin. Yumurtlama hamileliği garanti etmez.

Bir IUI veya Gonadotropin Döngüsü İçin Ne Kadar Folikül Normaldir?

Clomid’de olduğu gibi, ideal olarak, sadece bir veya iki folikülün olgunluğa büyümesini istersiniz. Enjekte edilebilir doğurganlık ilaçları ( gonadotropinler ) çoğul gebelik riski daha yüksektir. Üç, dört veya daha fazla olgun folikül geliştirmek mümkündür.

Dört veya daha fazla folikül alırsanız, doktorunuz tedavi döngüsünü iptal edebilir. Bu, zamanlanmış bir IUI prosedürünü iptal etmek, tetikleyiciyi iptal etmek ve / veya cinsel ilişkiden kaçınmanızı söylemek anlamına gelebilir .

Doktorunuz size seks yapmamanızı söylerse, dinlemek zorunludur. Üçlü veya dörtlü gebe kalma riski, birçok olgun folikül ile yüksektir. Birden fazla hamilelik sizi ve bebeklerinizin hayatını tehlikeye atar . Beklemek ve başka bir döngüde tekrar denemek daha iyidir.

Tüp Bebek Döngüsü Sırasında Ne Kadar Folikül Olmalı?

Tüp bebek tedavisi sırasında doktorunuz yumurtalıklarınızı birkaç folikülü olgunlaştırmak için uyarmak ister. 8 ila 15 folikül arasında herhangi bir yer kabul edilebilir bir miktar olarak kabul edilir.

Yumurta alımı sırasında doktorunuz folikülleri ultrason kılavuzluğunda bir iğne ile aspire edecektir. Her folikül mutlaka kaliteli bir yumurta içermeyecektir. Bu nedenle, alınan yumurta sayısının size söylenilen sağlıklı büyüklükteki folikül sayısından az olması halinde şaşırmayın.

eniyi’den Bir Kelime

Folikül büyüklüğü ve sayıları bir stres kaynağı olabilir. Test sırasında, antral folikül sayınızın umduğu kadar yüksek olmadığını öğrenmek endişelenmenize neden olabilir. Düşük yumurtalık rezervlerinin teşhisi ile baş edilmesi özellikle zor olabilir. Doktorunuz IVF’yi bir yumurta bağışçısı ile önerebilir , bu da tüm çiftlerin yapamayacağı ya da istemediği bir yoldur.

Folikül sayımı ve doğurganlık tedavisi sırasındaki ölçümler, sizi roller coaster duygularına da gönderebilir. Yumurtalıklarınız çok az mı üretiyor? Çok fazla? Tüm bunların anlamı ne?

Folikül sayımları doğurganlığın önemli bir göstergesidir – ve tedaviler sırasında, folikül sayımları bir döngünün devam edip etmeyeceğini belirleyebilir – bir sayının sizi tanımlamadığını veya hatta doğurganlık geleceğinizi kesin olarak tahmin etmediğini unutmayın.

Antral folikül sayımı düşük kadınlar bazen kendi yumurtalarıyla gebe kalabilirler. Bir tedavi döngüsü sırasında bir ultrason iyi haber getirmeyebilir, ancak fertilite ilaçlarınızın ayarlanması bir sonraki ultrason sonuçlarını çok daha iyi hale getirebilir.

Folikülünüzün ne anlama geldiğinden emin değilseniz, doktorunuzla konuşun. Doğurganlık testi ve tanı sonuçları hakkında ikinci bir görüş almaktan korkmayın. Ve destek için uzandığınızdan emin olun . Doğurganlık testi ve tedavisi streslidir . Bunu yalnız yapmanız gerekmez.

 

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir