1. Anasayfa
  2. Bebekler
Trendlerdeki Yazı

Bebeğin Ağzında Epstein İnciler


0

Bebeğinizin ağzında küçük, beyaz çarpmalarla karşılaşırsanız, onların ne olduğunu merak ediyor olabilirsiniz. Bebeklere gelince gizemli çarpmaların birçok nedeni olsa da, bunlar Epstein İncileri olabilir.

Neyse ki, Epstein Pearls endişelenecek bir şey değil, ama işte küçük çocuğunuzun ağzındaki beyaz küçük şişlikler hakkında bilmeniz gerekenler.

Makalede Neler Var?

Epstein İnciler Nedir?

Epstein İnciler bebeğin ağzında minik, beyaz yumrulara benzeyen çok küçük kistlerdir. İlk olarak 1880’de Alois Epstein tarafından tarif edildiler. Genellikle bir bebeğin diş etleri boyunca veya ağzın çatısının üstünde görünürler. Beş yenidoğandan dördünde görülürler.

British Medical Journal’a göre , Epstein Pearls’e damak gelişimi sırasında sıkışmış epitel neden olur. Başka bir deyişle, bebeğin ağız yapıları hala uteroda oluşurken sıkışan cilt. Bir bebeğin ağzı gelişimin son aşamalarına ulaştığında, çenenin ve damağın (ağzın çatısı) yanları birbirine yapışmaya başlar. Bu olduğunda, bazı cilt katmanları “sıkışıp kalabilir” ve Epstein Pearls’e neden olabilir.

Epstein İnciler, deride ve diğer mukoza zarlarında bulunan keratin içerir. Bebeğinizin ağzındaki küçük sivilcelere benzeyebilir. Genellikle ağrısızdırlar.

Epstein İncileri Tehlikeli midir?

Epstein İnciler iyi huylu kistlerdir, yani bebeğiniz için tehlikeli veya acı verici değillerdir. Tedaviye ihtiyaç duymazlar ve tamamen kendi başlarına veya birkaç hafta boyunca ortadan kalkarlar.

Bazen emzirmenin sürtünmesi, bir şişe içilmesi veya hatta bir emzik kullanılması, kistlerin de erimelerine yardımcı olmak için parçalanmasına yardımcı olabilir. Hatta bebeğinize incileri kırmayı denemek için oyuncaklara diş etlerini “sürtme” konusunda yardımcı olacak bir diş çıkarma aracı bile verebilirsiniz.

Asla Epstein incilerini sıkmamalı veya kistleri patlatmaya çalışmamalısın. Sadece hiçbir faydası olmaz, fakat diş etleri doğrudan kana bağlandığı için bebeğin kan dolaşımına zararlı bakteri bulaştırır.

Epstein İnciler Başka Bir Yerde Olabilir mi?

Epstein Pearls çoğu zaman sadece bebeğin ağzında belirir. Bununla birlikte, erkek bebekler bazen sünnetlerinde Eputup İncileri de bulabilirler – preputial Epstein İncileri.

Indian Pediatri Dergisi’nde yapılan bir çalışmada, preputial ve ağız Epstein Pearls’in birbirleriyle bir ilgisi olmadığını; Bir bebek hem ağız incisine hem de preputial inciye sahip olabilir, biri diğeri değil. Önemli olan, bebeğin tam olarak doğmuş olmasıydı. Preputial incili olan bebeklerin çoğunluğu tam zamanında doğmuş ve 3.000 gram veya daha fazla bir ağırlığa sahiptir.

Doktora Ne Zaman Gidilir?

Her ne kadar Epstein Pearls zararsız olsa da tedavi gerektirmese de, bebeğinizin Epstein Pearls veya başka bir durumu olup olmadığından emin değilseniz bir doktora görünmelisiniz. Bebeğinizin ağzında gördüklerinizin aslında Epstein İncileri olup olmadığını ayırt etmek zor olabilir.

Bebeğinizin ağzındaki darbelere pamukçuk (maya enfeksiyonu) gibi tıbbi tedaviye ihtiyaç duyan başka bir durum neden olabilir. Ve bazı çok nadir durumlarda diş etleri üzerindeki küçük beyaz yumrular biraz daha şaşırtıcı bir şey olabilir – doğumsal dişler. Çok nadir olmasına rağmen, bazı bebekler yenidoğan evrelerinde bile görülebilen diş gelişimi ile doğarlar.

Çarpmaların geçmemesi, daha kötüye gitmesi ve / veya kanaması varsa ve bebeğiniz acı çekiyorsa veya hemşire ya da bir şişe almayı reddediyorsa tıbbi yardım almalısınız.

En İyi Aile’den Bir Kelime

Bebeğiniz diş etlerinin çevresinde veya ağzının çatısında küçük, beyaz kistler varsa, Epstein İncileri olabilir. Epstein İnciler, bebeğin ağzı gelişirken oluşan küçük kistlerdir ve endişe verici görünmelerine rağmen, genellikle küçük çocuğunuz için ağrısızdırlar.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir