1. Anasayfa
 2. Şişmanlık
Trendlerdeki Yazı

Varis için Doğal Tedaviler

Varis için Doğal Tedaviler
0

“Varis” kelimesi, “bükülmüş” anlamına gelen Latince “variks” kelimesinden gelir. Varisli damarlar genellikle mavimsi mor olan genişlemiş, bükülmüş damarlardır. Damarlardaki küçük, tek yönlü valfler, kanın sadece kalbe doğru akmasını sağlar. Bazı insanlarda, bu kapakçıklar zayıflar ve damarlarda kan birikerek anormal şekilde genişlemelerine neden olur.

Varisli damarlar bacaklarda en yaygın olanıdır çünkü bacak damarları yer çekimine karşı çalışmak zorundadır. Ayakta durmak bacak damarları üzerindeki baskıyı arttırır. Varisli damarlar Amerika Birleşik Devletleri’nde yaygın bir durumdur. Kadınların yüzde 25’i kadar etkilenir ve erkeklerin en fazla 15 etkilenir.

Makalede Neler Var?

Doğal Tedaviler

Şimdiye kadar, herhangi bir çarenin varisli damarları tedavi edebileceği iddiası için bilimsel destek oldukça eksiktir.

1) At Kestanesi Ekstresi: Ot at kestanesi ( Aesculus hippocastanum ), varisli damarlar ve kronik venöz yetmezlik (ilgili bir durum) için en yaygın olarak kullanılan alternatif ilaç ilaçlarından biridir. At kestanesindeki aktif bileşen aescin adı verilen bir bileşiktir.

2006 yılında, Cochrane İşbirliği ile araştırmacılar, kronik venöz yetmezliği olan kişilerde oral at kestanesi ekstraktının kullanımını içeren çalışmaları gözden geçirmiş ve at kestanesi ekstresi ile kronik venöz yetmezlik belirtileri ve semptomlarında plaseboya kıyasla bir iyileşme bulmuşlardır. At kestanesi özü bacak ağrısı belirgin bir azalma ile sonuçlanmıştır ve plasebo ile karşılaştırıldığında şişme.

Araştırmacılar, kanıtlara dayanarak, at kestanesi ekstresinin kronik venöz yetmezlik için kısa süreli bir tedavi olarak potansiyele sahip olduğu sonucuna vardı. Bununla birlikte, çalışmaların hiçbiri, ekstraktın varis görünümünü azaltıp azaltamayacağını değerlendirmedi. Tüm at kestanesi FDA tarafından güvenli olmadığı kabul edilir ve mide bulantısı, kusma, ishal, baş ağrısı, kasılmalar, dolaşım ve solunum yetmezliği ve hatta ölüme yol açabilir. Çay, yapraklar, at kestanesi bitkinin fındık ve diğer ham formları gerektiği ayrıca kaçınılmalıdır.

2) Üzüm Çekirdeği ve Çam Kabuğu Ekstraktları: Üzüm çekirdeği ekstresi ( Vitis vinifera ) ve çam kabuğu ekstresi ( Pinus maritima ), kan damarlarının bağ dokusu yapısını güçlendiren ve iltihabı azaltan antioksidanlar içerir.

Hazırlık çalışmaları varisli damarlar ile bu OPC insanlara yardım önermek. Üzüm çekirdeği ekstresi greyfurt çekirdeği ekstresi ile karıştırılmamalıdır. En sık bildirilen yan etkiler mide bulantısı ve mide bulantısı gibi sindirim şikayetleridir.

Romatoid artrit, multipl skleroz ve Crohn hastalığı gibi otoimmün rahatsızlıkları olan kişiler, bağışıklık sistemi üzerindeki etkileri nedeniyle doktor gözetiminde değilse çamı geri almamalı veya üzüm çekirdeği ekstraktı almamalıdır. Çam kabuğu ve üzüm çekirdeği ekstraktlarının güvenliği hamile veya emziren kadınlarda veya çocuklarda belirlenmemiştir.

Çam kabuğu veya üzüm çekirdeği özleri, tıbbi gözetim altında değilse, bağışıklık sistemini baskılayan ilaçlarla veya kortikosteroidlerle birleştirilmemelidir.

3) Kasap Süpürgesi: Zambak ailesindeki bir bitki olan Kasap süpürgesi ( Ruscus aculeatus ) da kutu holly veya diz holly olarak bilinir. Ruscogeninler içerir, destekçilerin kan damarı duvarlarındaki kollajeni güçlendirdiğini ve dolaşımı iyileştirdiğini söyleyen bileşenler içerir.

Kasap süpürgesinin yan etkileri hazımsızlık veya mide bulantısı gibi sindirim şikayetlerini içerebilir. Yüksek tansiyon veya iyi huylu prostat hiperplazisi olan kişiler öncelikle bir doktora danışmadan. Kasap süpürge güvenliğini hamile veya emziren kadınlar ve çocuklarda kurulmamıştır olmadan kasap süpürge sürmez.

Kasap süpürgesi, tıbbi gözetim altında olmadığı sürece yüksek tansiyon, iyi huylu prostat hiperplazisi veya MAO inhibitörleri için ilaçla alınmamalıdır.

4) Refleksoloji: Refleksoloji, öncelikle ayaklara odaklanan bir üstyapı şeklidir. Küçük bir çalışmada refleksoloji 55 gebe kadında dinlenmeyle karşılaştırıldı. Refleksoloji bacak şişmesini önemli ölçüde azalttı.

Hamile kadınlar refleksoloji almadan önce doktorlarına danışmalıdır. Bazı kaynaklar, refleksolojinin ilk üç aylık dönemde yapılmaması gerektiğini söylüyor.

Nedenler

 • Hamilelik ve menopoz sırasında hormonal değişiklikler.
 • Fazla kilolu olmak damarlar üzerindeki baskıyı arttırır.
 • Uzun süreli oturma veya ayakta durma dolaşımı kısıtlar ve damarlara daha fazla baskı uygular.
 • Kronik kabızlık
 • Genetik
 • yaşlanma

Bazı insanlarda varisli damarlar kozmetik bir endişe olabilirken, diğer insanlarda şişme ve rahatsız edici ağrı, ağırlık veya ağrıya neden olabilir veya kalp hastalığı veya dolaşım bozukluklarının bir işareti olabilir. Tedavi edilmediği takdirde, varis, örneğin damar iltihabı (damarlarının enflamasyonu), deri ülseri ve kan pıhtılaşması gibi ciddi komplikasyonlara yol açabilir.

Herhangi bir zamanda, varisli damarlar şişmiş, kırmızı veya hassas ve dokunuşa ısınırsa veya varisli damarın yakınında yaralar, ülserler veya döküntüler varsa, doktorunuza danışın.

Doğal Çözümleri Kullanma

Takviyeler güvenlik açısından test edilmemiştir ve hamile kadınlar, emziren anneler, çocuklar ve tıbbi durumları olan veya ilaç alan takviyelerin güvenliğinin belirlenmediğini unutmayın. Takviyeler kullanma konusunda ipuçları alabilirsiniz, ancak varisli damarlar için herhangi bir ilaç veya alternatif ilaç kullanmayı düşünüyorsanız, önce birincil bakım sağlayıcınızla konuşun. Herhangi bir durumu kendi kendine tedavi etmek ve standart bakımı önlemek veya geciktirmek ciddi sonuçlara yol açabilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir