1. Anasayfa
 2. Doğurganlık Zorlukları
Trendlerdeki Yazı

15 Kısırlık, Tüp Bebek ve Doğurganlık Tedavisi Mitleri

Doğurganlık Tedavisi ve Kısırlık Hakkında Gerçekleri Alın

15 Kısırlık, Tüp Bebek ve Doğurganlık Tedavisi Mitleri
0

Genel olarak doğurganlık , IVF ve doğurganlık tedavileri ile ilgili birçok yanılgı vardır . Kısırlık mitleri daha çok doğurganlık topluluğunun dışına inanılıyor , ancak bunların bir kısmının gebe kalmaya çalışanlar arasında bile inanılıyor.

İşte 15 popüler kısırlık ve doğurganlık tedavisi mitinin arkasındaki gerçek.

 1. Kısırlık Kadın Sorunu mu

Kısırlık bir kadın problemi değil, insan problemidir.

Kısırlık kadınlarda ve erkeklerde görülür.

Heteroseksüel çiftlerde kısırlık yaşıyor:

 • Yaklaşık üçte biri erkek kısırlığı ile mücadele edecek
 • Başka bir üçüncü kadın kısırlığı ile mücadele edecek
 • Kalan üçüncüsü, hem erkek hem de kadın doğurganlığı sorunlarıyla karşı karşıya kalacak veya bir neden asla bulunmayacak (açıklanamayan kısırlık)

Kısırlık aynı zamanda sadece heteroseksüel bir mesele değildir. LGBTQ çiftleri doğurganlıkla mücadele edebilir. Çoğu durumda, durumsal infertilitedir : başka bir deyişle, sperm donörü ile tohumlama veya bir surroglu IVF tohumlama gibi – doğurganlık tedavileri gerektirir – çünkü biyolojik olarak birlikte çocuk sahibi olamazlar. Diğer durumlarda, durumsal kısırlığa bağlı olarak tıbbi kısırlığa maruz kalabilirler.

Örneğin, lezbiyen bir çifte, doğurganlık problemi olduğu için bir veya iki kadın partnerin hamile kalamadığı olabilir. Sperm donörüne ihtiyaç duymanın yanı sıra fertilite ilaçları veya başka tedaviler de gerektirebilirler.

 1. Eğer Bir Erkek Boşalırsa, Doğurganlığı İyidir

Erkek kısırlığına sahip erkeklerin büyük çoğunluğu için, hiçbir şeyin yanlış olduğuna dair gözle görülür veya bariz bir işaret yoktur. Sağlıklı erektil fonksiyon ve normal boşalma, sperminizin uç şeklinde olduğunu garanti etmez.

Yaygın (ve talihsiz) bir efsane, bir erkeğin doğurganlığının tehlikeye atılması durumunda, bu onun cinsel performansının sorun olduğu anlamına gelir.

Bu doğru değil.

Sorunları sperm sayısı, şekil ve hareket erkek kısırlığı birincil nedenleridir. Sperminizde semen’e bakarak bir problem olduğunu söyleyemezsiniz. Spermin sadece yüzde 2 ila 5’i spermden oluşur. Semen çoğunlukla, hepsi sperm hücrelerini destekleme ve onları insan vücudunun dışında canlı tutmaya yardımcı olan, şeker, amino asit, hormon ve mineral bakımından zengin sıvılar ve mukustan oluşur.

Bununla birlikte, erektil disfonksiyon , doğurganlık probleminin olası bir belirtisi olabilir. Düşük testosteron seviyelerini gösterebilir veya fiziksel bir yaralanma nedeniyle oluşabilir. Boşalma konusundaki zorluk, bazı erkek fertilite problemlerinin bir işareti olabilir. Örneğin, retrograd boşalma ile (boşalmanın çoğu üretradan çıkmak yerine mesanenin içine geri gittiğinde), boşalma sırasındaki semen hacmi gözle görülür şekilde anormal olabilir. Ancak bunlar erkek kısırlığının ortak belirtileri değildir.

 1. öksürük ilacı hamile kalmanıza yardımcı olabilir

Öksürük şurubunun doğurganlığı artırabildiği veya hatta reçetesiz satılan bir doğurganlık ilacı gibi davranabileceği fikri sonsuza dek olmuştur. Bunun arkasındaki teori şudur: Guaifenesin gibi öksürük sağlayıcılar, mukus salgılarını inceleyerek çalışırlar. Servikal mukus dişi doğurganlığın önemli bir parçasıdır ve bazı kadınlarda normalden daha kalın veya çok miktarda olmayabilir.

Guaifenesin alarak (en azından efsaneye göre) servikal mukus salgılarınızı artırabilir ve doğurganlığı artırabilirsiniz.

Tek sorun gerçekten işe yaramamasıdır. Öksürük şuruplarının servikal mukusunuzu gebe kalmayı kolaylaştırmak için yeterince geliştirdiğine dair bir kanıt yoktur.

Ayrıca, kısırlık genellikle sadece servikal mukus probleminden daha karmaşıktır . Servikal sıvılarla ilgili sorunlar varsa, çözülmesi daha karmaşık olacak altta yatan doğurganlık sorunlarının bir belirtisi olabilir.

Öksürük şurubu içmeyi denemek acı verebilir mi? Muhtemelen hayır, ama belki. Öksürük şurubundaki tüm bileşenlerin iyi huylu olmadığını unutmayın.

Aslında, bazı soğuk ilaçlar hamile kalırken veya hamile kalmaya çalışırken alınmaması gereken ilaçlar içerir .

 1. Clomid Herkesin Daha Hızlı Hamile Olmasına Yardımcı Olabilir

Clomid , kimsenin daha hızlı hamile kalmasına yardımcı olan sihirli bir doğurganlık iksiri değildir. Hamile kalmakta zorluk çekiyorsanız – ya da gebe kalmaya çalıştığınız zaman, ama daha hızlı bir şekilde büyük bir yağ pozitif görmek istiyorsanız – ihtiyacınız olan tek şey Clomid için bir reçetedir. Bu sadece doğru değil.

Clomid, kullanım amacı için iyi bir doğurganlık ilacıdır: düzensiz veya düz olmayan yumurtlama olan kadınlarda yumurtlamayı teşvik etmek . Ancak doğurganlık sorunlarınız yoksa, Clomid daha hızlı hamile kalmanıza yardımcı olmaz.

Aslında, Clomid doğurganlığın bazı yönlerini azaltabilir . Clomid servikal mukusun verim kalitesini düşürür. Servikal sıvıları daha sert ve daha az bol yapar. Servikal mukus, spermin hayatta kalmasına ve serviksten üreme sistemine kadar yüzmesine yardımcı olur. Clomid gerektiren problemleriniz olmasaydı ve alırsanız doğurganlığınızı artırmadınız. Bir engel eklediniz.

Ayrıca, Clomid’in erkek kısırlığının olması durumunda veya engelli fallop tüpleri gibi yapısal kadın doğurganlığı sorunları olması durumunda yardımcı olamayacağını akılda tutmak önemlidir . Bu nedenle Clomid’i denemeden önce doğurganlık değerlendirmesi önemlidir. Vaktinizi boşa harcamak veya işe yaramayan doğurgan bir ilaca maruz kalmak istemezsiniz çünkü işin içinde başka sorunlar var.

 1. Kısırlık, Kendi Kendine Gebe Kalmanın İmkansız Olduğunu Demektir

Kısırlık ve kısırlık arasında ayrım yapmak önemlidir. Kısırlık, bir yıl korunmasız cinsel ilişkiden sonra hamile kalmama olarak tanımlanmaktadır. Bir çift bir yıl sonra hamile kalmazsa, istatistiksel olarak normların dışına düştüğünü söyleyebiliriz. Bir şeylerin yanlış olabileceğinden şüphelenmek için nedenlerimiz var, “yanlış” şeyin ne olduğunu bilmesek bile.

Bununla birlikte, kısırlık tanısı konan kişiler fertilite tedavileri olmadan hamile kalabilirler. Bunun olma olasılığı doğurganlık oranlarının azalmasına, yaşlarına ve ne kadar süredir çalıştıklarına bağlı olacaktır. Olasılıklar çok küçük olabilir (bazı durumlarda yüzde 1’den az) – ancak sıfır olmaları gerekmez.

Bazı kısırlık nedenlerinin spontan bir gebeliğe yol açma olasılığı daha düşüktür. Örneğin, primer over yetmezliği tanısı alan bir kadının açıklanamayan infertilite tanısı konan bir çifte göre kendi başına gebe kalma olasılığı daha düşüktür . Ayrıca, bir çift daha uzun süre başarısız bir şekilde çalışıyorsa, kendi başlarına hamile kalma olasılıkları o kadar düşüktür. Ancak tüm bu durumlarda hala mümkün.

Sterilite farklı bir konudur. Bir erkeğin veya kadının kısır olduğunu söylesek, doğurganlık yardımı olmadan hamile kalamaz. Bunun örnekleri, azoospermi olarak da bilinen, sperm sayısı sıfır olan bir adam olabilir. Yapısal bir sorun azospermiye neden olduğunda ve sperm hücreleri spermin içine giremediğinde, adam sterildir.

Her iki kadının fallop tüpleri tamamen tıkalıysa dişi kısırlık örneği oluşabilir. Yumurta uterusa ulaşamazsa (ve sperm yumurtaya ulaşamazsa), teknoloji yardımı olmadan hamilelik mümkün değildir.

Bu, eğer kısırsanız (ancak steril değilseniz), hamile kalmak için bu çok küçük olasılıklara güvenmeniz gerektiği anlamına gelmez. Gebe kalmak istiyorsanız, tedavi aramalısınız. Bununla birlikte, doğum kontrolü olarak kısırlığınıza güvenmeniz gerektiği anlamına gelir. Eğer varsa yok sen bile, hamile kalmak istiyorum geçmişte hamile bir yumurta donörü ve IVF gerekli, doğum kontrolü yöntemi . Gebelikler olmuş ve gerçekleşmiştir.

 1. Eğer Evlat Edinirseniz, Nihayet Rahatlayacaksınız ve Hamile Olacaksınız

Evlat edinme doğurganlık ilacı değildir. Kısırlığa maruz kalan çiftlerin evlat edindikten sonra hamile kalabilecekleri doğrudur. Bununla birlikte, ne evlat edinme ne de rahatlama, hamileliğin oluşma nedenidir. Çiftler ayrıca önceden IVF’ye ihtiyaç duyduktan sonra kendiliğinden gebe kalıyorlar. Olur ama bu bir fenomen değildir.

Yukarıda bahsedildiği gibi, kısırlığa sahip olmak, hamile kalmanın imkansız olduğu anlamına gelmez. Sadece çok düşük bir ihtimal. Ne kadar düşük olasılıkla, ilk başta neden hamile kalamadığınıza bağlı.

 1. çoğu insan tüp bebek tedavisi gerekir

Tüp Bebek’ün sahip olduğu tüm basınla, gerçekte olduğundan daha yaygın olduğunu düşünebilirsiniz. Gerçek şu ki , Amerika Birleşik Devletleri’nde kullanılan kısırlık tedavilerinin yüzde 5’inden daha azı IVF’yi içeriyor.

IVF’ye ihtiyacınız olacak mı? Neden hamile kalamadığına bağlı. Bloke edilmiş fallop tüpleri ve şiddetli erkek kısırlığı IVF tedavisi gerektirir, ancak doktorunuzun bu gelişmiş üreme teknolojisine geçmesini önerebileceği başka nedenler de var.

 1. Genç Erkekler ve Kadınlar Kısır Olmaz

Siz yaşlandıkça, kısırlıkla karşılaşma olasılığınız artar. Bununla birlikte, genç erkekler ve kadınlar da kısırlıkla karşı karşıyadır. Yaşa bağlı kısırlık, doğurganlığın azalmasının yalnızca bir olası nedenidir.

Hastalık Kontrol Merkezi (CDC) tarafından toplanan istatistiklere göre, 15-29 yaş arası kadınların yüzde 9’u hamile kalmanın ya da hamile kalmanın zorluğunu bildirmektedir. 30 ila 34 yaş arasındaki kadınlar için bu yüzde yüzde 14’e yükseliyor. 40-44 yaş arası kadınlar için, yüzde 16’sı hamile kalmanın ya da hamile kalmanın zorluğunu bildirmektedir.

35 yaşından sonra doğurganlıkla mücadele eden daha fazla kadın var , ancak görebildiğiniz gibi, neredeyse 10’da biri 30 yaşına gelmeden bile kısırlıkla karşı karşıya.

 1. Yaşınız için Endişelenmenize Gerek Yok; Her zaman IVF var

İnsanlar çeşitli nedenlerden dolayı çocuk sahibi olmaya başladılar. Hazır olmadıklarında hiç kimse çocuğa sahip olmak için acele etmemelidir, ancak yaş dikkate alınması gereken önemli bir faktördür.

Yaşa bağlı kısırlık grev yaparsa, her zaman IVF yapabileceğinizi yaygın bir yanılgı vardır. İşler o kadar basit değil. Doğal doğurganlığınızın yaşla birlikte azalması gibi, IVF tedavisindeki başarı şansınız da yaşla birlikte azalır.

CDC tarafından toplanan istatistiklere göre , 35 yaşın altındaki kadınlar için IVF döngüsünün yüzde 33’ü bir bebeğin doğumuna yol açtı. 38-40 yaş arası kadınlar için, başarı oranı neredeyse yüzde 17 ile neredeyse yarıya düşer. 43-44 yaş arası kadınlar için, her bir döngü için canlı doğum oranları (kendi yumurtalarını kullanarak) sadece yüzde 3 idi.

Kadınlar, yaşa bağlı kısırlık ebeveynlik biçimindeyse, donör yumurtası IVF kullanmayı tercih edebilir . Ancak donör yumurtaları pahalı bir seçenektir ve her çiftin almakla ilgilendiği bir yol değildir.

 1. IVF Sıklıkla Katlara Gidiyor

Aslında, mevcut tüm doğurganlık tedavilerinde, IVF’nin yüksek dereceli bir gebeliğe (üçüzler, dörtlüler) yol açma olasılığı en düşüktür. Tüp bebek tedavisi ile embriyolar uterusa geri aktarılmalıdır. Özel durumlar dışında, üreme endokrinologları bir seferde ikiden fazla embriyo transfer edemezler.

Aslında, seçmeli tek embriyo transferi (eSET) daha popüler hale geliyor. Bu, sağlıklı, tekil hamileliğe sahip olmak için (hastaya uyduğunda) ideal yoldur. Hala ikiz olma riski var . (Tek yumurta ikizleri) ama önemli ölçüde azalır.

Döllenme olan veya döllenmeyen fertilite ilaçları ile uterusa ulaşan döllenmiş yumurtaların sayısı üzerinde kontrol yoktur. Bir ultrason yumurtalıklarda sadece iki folikül gelişse bile , ikiden fazla yumurtanın yumurtlanması ve döllenmesi mümkündür.

Yüksek dereceli gebelikler doğurganlık ilacı veya tohumlama döngülerinde IVF’lerden daha yaygındır.

 1. Asla pes etmezseniz, sonunda hamile kalacaksınız

Bu belki de kısırlık ve doğurganlık tedavisi konusunda en acı veren, en fazla zarar veren mitlerden biridir. Denemeyi bırakmaya karar veren çiftler bazen doğurganlık topluluğunun içindeki ve dışındaki kişiler tarafından çok kısa sürede vazgeçtiği için utanır. Onlar anlattı olabilir “Sadece çalışıyordum, sonunda hamile olur.”

Bu sadece doğru değil. Doğurganlık tedavisi garanti edilmez. Teknik olarak, evet, bir çift bir vekil, bir yumurta bağışçısı ve bir sperm bağışçısı (eğer hepsi başarısız oluyorsa) kullanmaya devam edebilir ve sonunda bir hamilelik alabilir, bu işlemin basitleştirilmesidir. Çok fazla zaman, duygu ve maliyet var.

Devam etmek , her bir çiftin bir sonraki döngünün olabileceği suçluluk duygusuyla karşı karşıya kalması gereken bir seçenek. Evet, belki olabilirdi. Ama aynı zamanda olmayabilirdi.

 1. Doğurganlık Yağları Doğurganlık Tedavisi Olmadan Gebe Kalmanıza Yardımcı Olabilir

Doğurganlığınızı optimize etmek için sperm dostu bir kayganlaştırıcı kullandığınızdan emin olmalısınız . Tipik kişisel kayganlaştırıcıların çoğu, spermlere zarar verebilir .

Bununla birlikte, sadece doğurganlık dostu yağlayıcılar, doğurganlık tedavilerine ihtiyaç duyduğunuzda hamile kalmanıza yardımcı olmaz. İnceleme bölümlerinde çevrimiçi olarak başarı hikayeleri var, insanlar uzun süredir çalıştıklarını ve belirli bir ürünü kullandıklarını  ve o ay hamile kaldıklarını iddia ediyorlar . Olasılıklar dışında, doğurganlık dostu yağlayıcı kullanmasalar bile, muhtemelen o ayı düşünmüş olacaklardı. Yağlayıcı, varsa, doğurganlık problemini çözmedi.

 1. Zaten Çocuğunuz Olursa, Doğurganlıktan Endişelenmenize Gerek Yok

İkincil kısırlık , bir çiftin geçmişte çocuk sahibi olduktan sonra hamile kalmakta zorlandığı zamandır. Ne yazık ki, önceki gebelik başarısı devam eden doğurganlık başarısını garanti etmez.

İşler zamana ve yaşa göre değişir. Bazen, yeni bir temel tıbbi durum gelişir. Bazen, her zaman var olan bir doğurganlık durumu daha da kötüleşir. Yani daha önce hamileliği önlemedi, şimdi ise sorun oldu.

Bazen önceki bir hamilelik yeni doğurganlık problemine neden olur. Örneğin, cerrahi komplikasyonlar veya doğumdan sonra enfeksiyon skarlaşmaya neden olabilir. Bu yara izi kısırlığa yol açabilir.

Daha önce kendi başınıza hamile kalsanız bile, başka bir çocuğa hamile kalmakta zorlanıyorsanız, doktorunuzla konuşun. Yanlış bir şeyler olabilir.

 1. Kısırlığı tedavi etmek için diyet ve yaşam tarzınızı kolayca değiştirebilirsiniz

Diyet ve yaşam tarzı seçimlerinin kısırlığı önemli ölçüde azaltabileceği bazı durumlar vardır. Örneğin, yeme bozuklukları kısırlığa neden olabilir. Yeme bozukluğunu tedavi etmek çoğu zaman kısırlığı tersine çevirebilir. Ancak, bu ortak bir durum değil.

Bazen yaşam tarzı sorunları da kısırlığı önemli ölçüde azaltır. Örneğin, sigara içmek kadınlarda ve erkeklerde doğurganlığı azaltır . Sıcak küvet kullanmak erkeklerde sperm sayısını önemli ölçüde azaltabilir. Sigarayı bırakmak ve sağlık havuzu alışkanlığını bırakmak, gebe kalma olasılığını artırabilir.

Bununla birlikte, çoğu kısırlık durumu bir yaşam tarzı ya da diyet değişikliği ile kolayca çözülemez.

Diyet ve doğurganlığın rolünü tam olarak anlamıyoruz. “Doğurganlık diyetleri” ni savunan birçok kitap ve web sitesi var, programlarını izlerseniz daha hızlı hamile kalacağınızı vaat ediyor. Ancak bu iddiaların arkasında çok az bilim var.

Sağlıklı bir diyet yemek için elinizden geleni yapmalısınız? Tabii ki! Bir Could sağlıklı diyet yardım gebe ? Mümkün. Ama kısırlığı tedavi etmeyecek. Diyet, fallop tüplerini engellemeyecek; sıfır sperm sayısını tersine çeviremez.

 1. Otlar ve Takviyeler, Verimliliği Artırmanın Zararsız Yollarıdır

Özel diyetlerin hamile kalmanıza yardımcı olacağını iddia eden çeşitli kitaplar ve web siteleri olduğu gibi, özel şifalı bitkiler, natüropatik ilaçlar veya takviyelerin doğurganlığınızı artıracağını iddia eden bilgi kaynakları da vardır.

Bu iddiaların herhangi bir gerçeği var mı? Orada bazı doğurganlığı artırmak olabilir takviyeleri kimsenin gerçek doğurganlık sorunu tedavi için yeterli değil. Ama bir şey denemek istersen, zararsız mı? Burası işlerin zorlaştığı yer.

Doğal, zararsız demek değildir. Bazı durumlarda, doğal bir ilaç zararsızdır. Diğer durumlarda, diğer ilaçlarla etkileşime girebilirler. Doğru dozlarda bizim için iyi olan vitaminler ve mineraller çok fazla aldığınızda zararlı ve hatta ölümcül olabilir. Bitkisel ilaçlar reçeteli ilaçlar kadar güçlü olabilir.

Hükümet ayrıca doğal takviyeleri düzenlemiyor. Bu, şişenin bir şey içerdiğini söyleyebileceği anlamına gelir, ancak aslında başka bir şey içerdiği anlamına gelir.

“Doğal” olsalar ve zararsız olduklarından emin olsanız bile, aldığınız herhangi bir şifalı bitki veya takviyeler hakkında daima doktorunuzla konuşun.

eniyi’de Bir Kelime

Kısırlık ve doğurganlık tedavileri dünyası çok zor olabilir. Orada birçok yanlış bilgi var ve bazı bilgi kaynakları diğerleriyle çelişiyor. Neyin doğru olduğunu nasıl bilebilirsin? Doktorunuzla konuşun. Kişisel tanı, durum ve tedavi seçeneklerinizle ilgili açıklamalar için en iyi kaynaklardır.

Ancak, doktorların bile yanlış anladığı zamanlar olabilir. Ayrıca, bazen belirli bir konunun nasıl ele alınacağına dair çeşitli görüşler vardır. İkinci bir görüş almaktan korkmayın. Kendinizi savunun ve ihtiyacınız olan en iyi ve en iyi bilgiyi aldığınızdan emin olun.

 

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir