1. Anasayfa
 2. Doğurganlık Zorlukları

Cerrahi Kısırlık Testi ve Tedavisinde Laparoskopi

Cerrahi Kısırlık Testi ve Tedavisinde Laparoskopi
0

Laparoskopi kısırlığı teşhis etmek veya doğurganlık problemini tedavi etmek için kullanılabilir. Laparoskopi, karın içine doktorun laparoskop ve özel cerrahi aletler yerleştirdiği çok küçük bir kesim yapmayı içeren cerrahi bir işlemdir. Bir laparoskop ışık ve kamerayla donatılmış ince, fiber optik bir tüptür.

Laparoskopi doktorunuzun karın organlarını görmesini ve bazen daha uzun bir iyileşme süresi ve hastanede kalması gerekebilecek daha büyük bir kesi yapmadan tamirat yapmasını sağlar.

İnfertiliteli kadınlarda tanısal laparoskopinin yapılması gerekip gerekmediği tartışmalıdır. Bir kadın pelvik ağrı yaşıyorsa, o zaman fikir birliği ameliyat önerilebilir.

Ancak, açıklanamayan kısırlık durumlarında veya pelvik ağrının bir faktör olmadığı durumlarda, ameliyatın yararlarının risklerden ağır basıp basmadığı tartışmalıdır.

Makalede Neler Var?

Laparoskopi Ne Zaman Önerilir?

Doktorunuz infertilite nedeni tanılamaya yardımcı olmak için laparoskopik cerrahi önerebilir. Genellikle, yalnızca diğer kısırlık testi tamamlandıktan sonra veya belirtiler testi gerektiriyorsa gerçekleştirilir.

Ancak, laparoskopi rutin olarak yapılmamalıdır.

Doktorunuzun tanı amaçlı laparoskopi önerebilmesi için olası nedenler arasında şunlar vardır:

 • Cinsel ilişki sırasında acı çekiyorsun
 • Döngünüzün diğer zamanlarında şiddetli adet krampları veya pelvik ağrınız var
 • Orta ila şiddetli endometriozis şüphesi
 • Pelvik inflamatuar hastalık veya ciddi pelvik adezyondan şüpheleniliyor
 • Doktorunuz ektopik bir hamilelikten şüpheleniyor (tedavi edilmezse hayati tehlike yaratabilir)

Genellikle (ancak her zaman değil), eğer bir teşhis laparoskopisi problem bulursa, üreme cerrahı konuyu derhal onaracak, ortadan kaldıracak veya başka şekilde tedavi edecektir.

Laparoskopik cerrahi, kadın kısırlığının bazı nedenlerini cerrahi olarak tedavi etmek için kullanılabilir. Doktorunuz aşağıdaki durumlarda ameliyat önerebilir:

 • Hydrosalpinx’ten şüpheleniliyor. Bu spesifik bir bloke fallop borusu türüdür. Etkilenen tüpün çıkarılması IVF başarı oranlarını artırabilir.
 • Endometrial birikintilerinde doğurganlığınızı düşürdüğünüzden şüpheleniliyor. Bazı doktorların çıkarılması sadece acı çekiyorsanız garantili olduğunu söyleyen bazı doktorlar ile tartışmalı, bazıları ise hamilelik başarı oranlarını artırabileceğini ve pelvik ağrı sorun olmasa bile yapmaya değer olduğunu söylüyor.
 • Cerrahi, fallop tüpünün blokajını kaldırabilir veya onarabilir. Tubal onarım konusunda başarı oranları oldukça değişkendir. Eğer ameliyattan sonra bile IVF gerekecekse, doğrudan IVF’ye gitmek daha iyi bir seçimdir. Eğer kadın genç ise ve tüm doğurganlık faktörleri iyi görünüyorsa, önce cerrahi tamir denenmeye değer olabilir.
 • Bir yumurtalık kistinin ağrıya neden olduğundan veya fallop tüplerini tıkadığından şüpheleniliyor. Bazen, ultrason rehberliğinde bir iğne ile kist drenajı daha iyidir. Büyük bir endometrial over kistinin çıkarılması over rezervlerinizi azaltabilir. Doktorunuz bunu sizinle görüşmelidir.
 • Bir fibroid ağrıya neden olur, rahim boşluğunu bozar veya fallop tüplerinizi tıkar.
 • PCOS’unuz var ve doktorunuz yumurtalık sondajını öneriyor. Laparoskopik over sondajı, overlere üç ila sekiz minik ponksiyon yapılmasını içerir. PCOS’lu fertilite ilaçları üzerinde yumurtlamayan kadınlarda, bu prosedür kendi başlarına yumurtlamalarını sağlayabilir. Bununla birlikte, riskler faydalardan ağır basmayabilir ve kullanımı tartışmalıdır.

Neden Önemli?

Bazı kısırlık nedenleri sadece laparoskopi ile teşhis edilebilir. (Endometriozis, örneğin.) Laparoskopi doktorunuzun yalnızca karnınızın içinde ne olduğunu değil aynı zamanda biyopsi şüpheli büyüme veya kistleri görmesini sağlar.

Ayrıca, laparoskopik cerrahi bazı kısırlık nedenlerini tedavi ederek doğal olarak veya doğurganlık tedavileriyle gebe kalmak için daha iyi bir şans sağlar.

Bununla birlikte, tanısal laparoskopinin en önemli nedeni, pelvik ağrı çekiyor olmanızdır.

Laparoskopi, skar dokusu, fibroid veya ağrıya neden olan endometrial birikintileri gidermek için kullanılabilir.

Nasıl oldu?

Genel anestezi altında bir hastanede laparoskopi yapılır. Doğurganlık kliniğinde tanı amaçlı laparoskopi yapmak bazen mümkün olsa da, bu önerilmez. Ofis ortamında, işlem sırasında bir şey bulunursa, onarım için bir hastane ortamında prosedürü tekrar yapmanız gerekecektir.

Doktorunuz önceden ameliyat için nasıl hazırlanacağınız konusunda size talimatlar verecektir. Muhtemelen, planlanan ameliyatınızdan önce 8 ya da daha fazla saat boyunca bir şeyler yemek ya da içmemeniz istenecek ve antibiyotik kullanmanız istenebilir.

Hastaneye gittiğinizde, size rahatlamanıza yardımcı olacak sıvılar ve ilaçların verileceği bir IV alacaksınız. Anestezi uzmanı yüzünüze bir maske yerleştirecek ve birkaç dakika boyunca hoş kokulu bir gaz soluduktan sonra uykuya dalacaksınız.

Anestezi yürürlüğe girdikten sonra, doktor göbek deliğinizin etrafında küçük bir kesim yapacaktır. Bu kesim sayesinde karnınızı karbondioksit gazı ile doldurmak için bir iğne kullanılacaktır. Bu, doktorunuzun organları görmesi ve cerrahi aletleri hareket ettirmesi için yer sağlar.

Karnınız gazla doldurulduktan sonra, cerrah pelvik organlarınıza bakmak için laparoskopu kesilerek yerleştirir. Cerrah ayrıca test için doku biyopsisi yapabilir.

Bazen iki ya da üç daha küçük kesimler yapılır, böylece diğer ince cerrahi aletler onarım yapmak veya organları daha iyi görebilmek için dolaştırmak için kullanılabilir.

Cerrah, pelvik organları ve çevresindeki karın organlarını görsel olarak değerlendirir. Kistlerin, fibroidlerin, skar dokusunun veya adezyonların ve endometrial büyümelerin varlığını arayacaktır. Ayrıca üreme organlarının şekline, rengine ve büyüklüğüne bakacaktır.

Serviks içerisine bir boya enjekte edilebilir, böylece cerrah fallop tüplerinin açık olup olmadığını değerlendirebilir.

Herhangi bir endometriozis belirtisi veya başka bir sorun bulunmasa bile, cerrah test edilecek bir doku örneği çıkarabilir. Bazen çok hafif endometriozis mikroskobiktir ve laparoskopik kamera ile çıplak gözle görülemez.

Ektopik gebelikten şüpheleniliyorsa, cerrah fallop tüplerini anormal bir hamilelik için değerlendirir.

Nasıl Hissedecek?

Laparoskopik cerrahi sırasında genel anestezinin etkisi altında olacaksınız, bu nedenle herhangi bir ağrı hissetmemelisiniz ya da işlemi hatırlamayın.

Uyandığınızda, boğaz ağrınız olabilir. Bu, ameliyat sırasında nefes almanıza yardımcı olmak için boğazınıza yerleştirilen tüpten kaynaklanır. (Bu tüp uyanmadan önce çıkarılır).

Kesiklerin etrafındaki bölgenin ağrı hissetmesi normaldir ve özellikle doktorunuz çok fazla skar dokusu çıkarırsa, karnınız hassaslaşabilir. Karbondioksit gazından şişmiş hissedebilir ve omzunuzda keskin ağrılar yaşayabilirsiniz. Bu birkaç gün içinde geçmeli.

Muhtemelen ameliyatınızla aynı gün eve gideceğinize rağmen, en az bir ya da iki gün daha rahat etmeyi planlamalısınız. Çok sayıda onarım yapıldıysa iyileşmesi için bir veya iki haftaya ihtiyacınız olabilir. Beklentileriniz hakkında doktorunuzla konuştuğunuzdan emin olun.

Doktorunuz ayrıca ağrı kesici ilaç ve antibiyotik de verebilir.

Derhal eğer doktorunuza başvurmalısınız.

 • Şiddetli ya da kötüleşen karın ağrısı çekiyorsunuz
 • 101 veya daha yüksek ateş
 • İnsizyon bölgesinde irin sızması veya önemli kanama var

Riskler

Tüm cerrahi işlemlerde olduğu gibi laparoskopi de risklidir.

Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’ne göre, her 100 kişiden bir veya iki kadın, genellikle küçük bir komplikasyon gelişebilir.

Bazı yaygın komplikasyonlar şunlardır:

 • ameliyat sonrası mesane enfeksiyonu
 • insizyon bölgelerinde cilt tahrişi

Diğer daha az yaygın, ancak potansiyel riskler şunlardır:

 • yapışmaların oluşumu
 • karın duvarının hematomları
 • enfeksiyon

Ciddi komplikasyonlar nadirdir, ancak şunları içerir:

 • karın bölgesinde bulunan organ veya kan damarlarının zarar görmesi (neden olduğu herhangi bir hasarı onarmak için daha fazla ameliyat gerekebilir.)
 • alerjik reaksiyon
 • sinir hasarı
 • idrar retansiyonu
 • kan pıhtıları
 • diğer genel anestezi komplikasyonları
 • ölüm (her 100.000’de 3 civarında)

Sonuçlar Anormal ise

Neyin yanlış olduğuna bağlı olarak, cerrah aynı ameliyat sırasında sorunu tedavi edebilir. Yapışıklıklar, endometrial büyümeler, kistler ve fibroidler bazı durumlarda çıkarılabilir.

Fallop tüpleri tıkanırsa, mümkünse açılabilirler. Ektopik bir hamilelik bulunursa, cerrah anormal hamileliği ortadan kaldıracak ve doku hasarını düzeltecektir. Fallop tüpünün tamamını çıkarması gerekebilir.

Ameliyattan sonra doktorunuz seçeneklerinizi gebe kalmak için neler olduğunu açıklayacaktır. Fibroidleri çıkardıysanız veya fallop tüpü onarıldıysa, yardım almadan hamile kalmayı deneyebilirsiniz.

Ayrıca, endometriozis veya PID durumunda, yara dokusunun çıkarılması, başka bir tedavi olmadan hamile kalmayı mümkün kılabilir.

Ameliyattan birkaç ay sonra kendi başınıza hamile kalmazsanız, doktorunuz doğurganlık tedavileri önerebilir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir