1. Anasayfa
 2. Doğurganlık Zorlukları

Erkekler ve Kadınlar İçin Doğurganlık Testleri

Erkekler ve Kadınlar İçin Doğurganlık Testleri
0

Doğurganlık testleri doğurganlık değerlendirmesi ve tedavisinin önemli bir parçasıdır. Testler yoluyla doktorunuz muhtemelen sizin ve eşinizin hamileliğe ulaşmasını engelleyen şeyi keşfedebilir.

Düzenli jinekoloğunuz bazı temel testler yapabilir. Veya, daha ayrıntılı doğurganlık testi için üreme endokrinolojistine (doğurganlık konusunda uzmanlaşmış bir doktor) veya üroloğa (erkek kısırlığı için) yönlendirilebilir.

Doğurganlık testi her iki ortağı da içerir. Hamileliği kadının vücudunda olduğunu düşünebiliriz, ancak anlayış iki tane alır!

Amerikan Üreme Tıbbı Derneği’ne göre, kısırlık vakalarının üçte biri dişi faktörü kısırlığından, üçte biri erkek faktörü kısırlığından, kalan üçüncüsü de her iki taraftaki sorunlardan veya açıklanamayan kısırlıktan kaynaklanmaktadır.

Makalede Neler Var?

Kadın Verimliliği Testleri

Her durumda her doğurganlık testi yapılmayacaktır. Tanısal laparoskopi gibi daha invaziv doğurganlık testleri, yalnızca belirtiler veya diğer testler bu yöne işaret ettiğinde veya infertilite nedeni bulunamadığı zaman yapılır.

Kadınlar için doğurganlık testi şunları içerebilir:

 • Temel bir jinekolojik muayene
 • Cinsel yolla bulaşan hastalık testi (bazı STD’ler kısırlığa neden olabilir)
 • Trombofili ve antifosfolipid sendromu (tekrarlayan düşüklerde) yanı sıra LH, FSH, tiroid hormonları, androjen hormonları, prolaktin, estradiol (E2) ve progesteron dahil çeşitli hormonları kontrol edebilen kan çalışması. AMH veya anti-müllerian hormonu da test edilebilir.
  • Bu kan işlerinin bir kısmı adet döngüsünün belirli bir gününde yapılmalıdır. Örneğin, FSH genellikle döngünüzün 3. gününde kontrol edilir. Progesteron, genellikle döngünüzün 21. gününde kontrol edilir.
 • Ultrason, polikistik yumurtalıklar, daha büyük yumurtalık kistleri, fibroidler aramak ve bazen de yumurtlamanın gerçekleştiğini doğrulamak için yapılır.
  • Ultrason ayrıca uterusun şeklini ve uterusun kalınlığını kontrol etmek için kullanılır. Bir kadının yumurtalıklarında bulunan yumurta miktarını öngören bir antral folikül sayısı da ultrason yoluyla yapılabilir.
 • Fallop tüplerinin açık ve tıkalı olmadıklarını kontrol etmek ve ayrıca uterusun şeklini değerlendirmek için HSG veya histerosalpingogram.
 • Endometrial biyopsi, rahim zarından (veya endometriyumdan) az miktarda doku almayı içerir. Bu test yaygın olarak yapılmaz.
 • Uterusun içine daha yakından bakmak için rahim içine bir teleskop benzeri kameranın rahim içine yerleştirilmesini içeren Histeroskopi. Bir HSG muayenesinde potansiyel anormallikler görülmesi veya yetersiz olması durumunda bu yapılır. Doktorunuz bu muayene sırasında bir endometrial biyopsi de yapabilir.
 • Rahim içine steril bir sıvı yerleştirilmesini (kateter yoluyla) ve daha sonra uterus ve uterus duvarlarının ultrason yoluyla değerlendirilmesini içeren Sonohisterogram.
 • Doğurganlık testlerinin en istilacı olabilecek tanısal laparoskopi. Bu test sadece, semptomların olası endometriozise işaret etmesi durumunda, bloke edilmiş fallop tüplerinin tedavisinin bir parçası olarak veya bazı açıklanamayan kısırlık vakalarında yapılır.

Erkek Doğurganlık Testleri

Semen analizi erkeklerde ana doğurganlık testidir. Bir laboratuvarı değerlendirmek için semen örneği sağlayan adamı içerir.

İdeal olarak, sonuçları onaylamak için test ayrı günlerde iki kez yapılmalıdır.

Genellikle, erkek kısırlığını teşhis etmek için sadece bir semen analizi gerekir.

Bununla birlikte, aşağıdakileri içeren başka testler de yapılabilir:

 • Bir ürolog tarafından yapılan genel bir fizik muayene
 • Spermin genetik olarak test edilmesi (antikorların varlığının araştırılması) ve immobil spermlerin değerlendirilmesi (ölü veya canlı olup olmadıklarını görmek için) dahil olmak üzere özel semen analizi
 • Genellikle FSH ve testosteron hormon seviyelerini kontrol etmek için kan çalışması, bazen de LH, estradiol veya prolaktin
 • STD testi
 • Ultrason, seminal veziküllerin ve skrotumun değerlendirilmesi
 • Boşalma sonrası idrar tahlili (idrar testi), retrograd boşalma kontrolü için
 • Küçük bir cerrahi işlem ile testis dokusunun uzaklaştırılmasını içeren testiküler biyopsi
 • Erkek üreme organlarının tıkanmasına bakmak için kullanılan özel bir röntgen filmi olan vazografi

Çift Verimlilik Testleri

Bazı doğurganlık testleri her iki ortağı da içerir.

Tekrarlayan düşük yapma bir sorunsa, düşüklüğe neden olabilecek genetik hastalıkların araştırılması için genetik karyotipleme yapılabilir. Bu basit bir kan testi ile yapılır.

Artık nadiren yapılmasına rağmen, koital sonrası test (PCT), çiftin cinsel ilişkiye girmesinden birkaç saat sonra, bir pelvik muayene yoluyla kadından bir servikal mukus örneği almayı içerir. Kadının servikal mukusu ile erkeğin spermi arasındaki etkileşimi değerlendirir.

Evde Doğurganlık Testleri

Doğurganlık testinden geçmek duygusal olarak zor olabilir. Bazen insanlar kendilerini utandırıyorlar. Rahatsızlıktan kurtulmamayı tercih ediyorlardı.

Bir “evde” doğurganlık testi satın almak için cazip hissedebilirsiniz. Örneğin, evde alabileceğiniz FSH testleri var. Erkekler için mail order sperm count test kitleri var.

Lütfen bu rotaya gitme.

Birincisi, bu testler doğurganlığınızı tam olarak değerlendiremez. Doğurganlığın çok özel bir yönüne bakarlar.

Evde bir FSH testi, örneğin fallop tüplerinizin tıkalı olup olmadığını söyleyemez.

Ayrıca, bu testler bile doğru değil. Söylediklerini yapmıyorlar bile.

Evde sperm sayısı testleri sadece bir şey yapabilir – kaç tane sperm olduğunu sayın. Ama bütün spermlerin ölmüş olabilir ve kit sana bunu söyleyemez.

Sperm şekli ve spermin nasıl yüzdüğü de dahil olmak üzere başka sperm sağlığı yönleri de vardır. Mail order erkek fertilite testleri bunlara bakmıyor.

Evde yapılan FSH testleri yalnızca aşırı yüksek FSH seviyelerini tespit eder. Seviyen anormal olabilir ve bu testler sana söyleyemez.

Yapılacak en iyi şey doktorunuzu görmek. Unutmayın, yardımınız ne kadar erken olursa, şansınız hamilelik başarısı için o kadar iyi olur.

Doğurganlık Testi Sigortamla Karşılanacak mı?

Doğurganlık testi sigortanız tarafından karşılanacak mı? Değişir.

Bazen, sigorta şirketleri sadece doğurganlık amaçlı olduğu belirtilen testleri kapsamaz. Fakat aynı testi farklı bir nedenden ötürü kapsayacaklar.

Bu nedenle, örneğin, ciddi adet krampları yaşıyorsanız, tanısal bir laparoskopiyi kapsayabilir. Ancak, sadece doğurganlık değerlendirmesi için kodlanmış olması durumunda kapsamazlar.

Herhangi bir doğurganlık testi yapmadan önce doğurganlık kliniğinin finans departmanıyla konuşmanız çok önemlidir. Nelerin örtülü olacağı ve nelerin örtülmeyeceği konusunda net olun.

Büyük bir banknotla sürpriz yapmak istemezsin.

Doğurganlık Testinden Sonra

Doğurganlık testi tamamlandığında, görüşmek üzere jinekologunuz veya üreme endokrinolojistinizle görüşeceksiniz

 • Sonuçların anlamı
 • Varsa, başka hangi testler önerilebilir?
 • Hangi tedavi uygun olurdu
 • Atılacak sonraki adımları karar verin

Doğurganlık testinden önce ve sonra doktorunuza sorular sormaktan korkmayın. Doktorunuz bu konuların ne kadar hassas olduğunu anlamalıdır.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir