1. Anasayfa
 2. Kısırlık tedavisi

IVF veya Evlat Edinme için kitle fonlaması

IVF veya Evlat Edinme için kitle fonlaması
0

Kitle fonlaması, bir kalabalığın fon sağlama eylemidir. Bir çok insandan nispeten küçük miktarlarda toplama yapmak, çok az sayıda yatırım yapmaktan daha kolaydır.

Crowdfunding tipik olarak sanatçılar ve yeni başlayanlar tarafından projeler ve işletmeler için fon sağlamak amacıyla kullanılmıştır. Bununla birlikte, her gün insanlar para toplamak için kitle fonlaması kullanıyorlar, ancak tıbbi ihtiyaçlar, IVF ve evlat edinme gibi kişisel ihtiyaçlar için.

Muhtemelen geçmişte crowdfunding’e katılmıştınız, ancak böyle düşünmediniz. Bir bağış toplama fırına satışına hiç katıldıysanız, crowdfunded. Çerezler, bazen bazı kitlesel fonlama kampanyaları tarafından sunulan “perks” gibidir. Bir bağış tenekesine birkaç madeni para koyduysanız, crowdfunding’e katıldınız.

IVF veya evlat edinme için kitle fonlaması herkes için değildir ve başarılı bir kampanya için planlama ve çalışma gerektirir. Ancak, dikkate almak istediğiniz bir şey varsa, okumaya devam edin.

Makalede Neler Var?

İnsanlar Neden Aile Yapınızı Finanse Etmek İstiyor?

IVF için ihtiyacınız olan tüm parayı bağışladığınızı bilmeyen bir sürü yabancı olarak kitlesel fonlamayı hayal ediyorsanız, bunu unutun. Evet, bilmediğiniz birkaç bağışçı alabilirsiniz. Ancak, birincil bağışlar arkadaşlarınızdan ve ailenizden ve biraz da arkadaşlarınızın ve ailenizin sosyal bağlantılarından gelecek.

Arkadaşlarınızla, bu caddede iyi bir arkadaşınız, bir iş arkadaşınız veya hiç tanımadığınız ancak Twitter veya Facebook’ta her gün konuşabileceğiniz çevrimiçi bir arkadaşınız olabilir. Çok aktif bir blogunuz varsa, en özel okuyucularınız katkıda bulunmaya istekli olabilir.

Ailelerce bu, ebeveynleriniz ve kardeşleriniz, aynı zamanda teyzeleriniz ve amcalarınız, kuzenleriniz, ikinci kuzenleriniz ve belki de annenizin yemin ettiği “kuzenler” kuzenlerdir ama tam olarak nasıl olduğunu çözemediniz. Önemli olan, sizi “kuzen” olarak gördükleri ve gerçek hayatta veya çevrimiçi olarak bazı etkileşimleriniz olduğu.

Neyse ki, hepimiz için, insanlar genellikle başkalarına yardım etmekten zevk alırlar. Şimdi sizinle birincil bağlantısı olan teyze, birbirlerinin Facebook statülerinden hoşlanmaktır ve IVF fonunuza küçük bir bağışta bulunmaktan çok mutlu olabilir. Sorana kadar bilemezsin.

Tabii ki, sizinle bağlantısı olan herkes aynı miktarları vermeyecek veya vermeyecektir.

Birincil bağışçıların yanı sıra – sizinle doğrudan bağlantısı olan insanlar – umarım ikincil bağışçılar olacaktır. Bunlar tanıdığın insanları tanıyan insanlar. Örneğin annenizin örgü grubu arkadaşları.

Ve bu bağlantıların ötesinde, kampanya ve sosyal paylaşımınız aracılığıyla kitle fonlaması sayfanıza gelenler olacaktır. Bu, genellikle para toplama işleminizin en küçük bölümünü oluşturacaktır.

Crowdfunding Sizin İçin mi?

Yukarıda da belirtildiği gibi kısırlığa yönelik kitle fonlaması herkes için değildir. Sizin için olmayabilir:

 • Kısırlık mücadelelerinizi bilen herkesle rahat değilsiniz. Tüm arkadaşlarınız, aile üyeleriniz ve iş arkadaşlarınız bilecek (ve muhtemelen sizinle bu konuda konuşmak isteyecektir).
 • Siz veya eşiniz, tanıdığınız insanlardan (ve tanımadığınız insanlardan) para istemekten rahatsızlık duyuyorsunuz.
 • İhtiyacınız olan fonları toplamak için yeterli bağlantınız yok.

Indiegogo’nun sitesi, arttırmak için gereken para miktarını almanızı ve bu sayıyı 100’e bölmenizi öneriyor.

Örneğin, 15.000 ABD doları artırmanız gerekirse, kampanyanızı bağışlamak ve başkalarıyla paylaşmak isteyeceğini düşündüğünüz en az 150 iyi arkadaşa ve aile üyesine ihtiyacınız olacak.

Başlamak

Eğer kitlesel fonlamayı denemek istediğinizi düşünüyorsanız, işte başlamak için temel bilgiler:

İlk önce benzer kitle fonlaması kampanyalarına göz atın : 50 $ ayırın ve aile kurma kampanyalarıyla birlikte çeşitli kitle fonlaması sitelerine göz atın . Çeşitli siteler için en az 5 ila en az 10 farklı kampanya vermeyi düşünün. İnsanların kısırlık için nasıl kalabalıklaştığı hakkında bir fikir edinecek ve ayrıca bağışçıların bakış açısından farklı sitelerin nasıl çalıştığını göreceksiniz. Ayrıca insanlara yardım edeceksin.

Bir kitlesel fonlama sitesi seçin : Hangi sitenin kullanılacağına karar verirken, önce o sitenin tıbbi tedaviler veya evlat edinme için kitle fonlaması yapılmasına izin verin. Örneğin, en bilinen crowdfunding sitelerinden biri olan Kickstarter, yaratıcı olmayan projeler için kampanyalara izin vermiyor.

Siteleri değerlendirirken, ücretleri (sitenin kendisinden ve işlem ödemelerinden), bağışçıların kullanım kolaylığını, bağış toplayıcılar için sağlanan araçları ve desteği, bağışçıların ödeme seçeneklerini ve onay süreçlerini araştırın.

Dikkate alınacak bazı crowdfunding siteleri şunlardır:

 • AdoptTogether
 • GiveForward
 • YouCaring
 • Indiegogo
 • GoFundMe

Not: Bu, bu sitelerin hiçbiri için bir onay değildir. Seçim yapmadan önce her sitenin politikalarını, yararlarını ve sınırlamalarını kontrol ettiğinizden emin olun.

Kampanya materyallerinizi oluşturun : Bu, hikayenizi yazmanın çok süslü bir yoludur. Bir video mesajı ve daha iyi bir video mesajı eklediğinizden emin olun.

Sağlayabileceğiniz avantajları göz önünde bulundurun : Bağış yapmak zorunda değilsiniz – ki bu bağışçılar için küçük bir teşekkür hediyesi gibi – ama size yardımcı olabilirler. Perks’in uygun ve düşük maliyetli olduğundan emin ol.

Kampanyanız başlamadan önce buzz’lar oluşturmaya başlayın : Kampanyanıza başlamadan önce IVF için para toplamaya veya benimsemeye başlamayı planladığınızı söyleyin. Ahlaki destek isteyin ve umudunuzu yayınladıktan sonra kampanyanızı arkadaşlarınız ve sosyal bağlantılarınızla paylaşacaklarını umun.

Kısırlığınızı arkadaşlarınız ve ailenizle paylaşmadıysanız, kitle fonlaması hakkında konuşmaya başlamadan önce bunu paylaşın. Kısırlık hakkında bilgi edindikten sonra bir gün sonra para isteniyorsa, iyi geçmeyebilir. Zaman ver.

Bağış toplama hedeflerinizi dikkatlice göz önünde bulundurun : IVF harcamalarınızın her kuruşunu kitle fonlaması yoluyla artırmaya çalışmayın. Hedefinizin çok yüksek ya da ulaşılamaz olduğunu düşünürlerse, insanların bağış yapma olasılığı daha düşüktür.

Hikayenizde ne kadara mal olduğunu açıklayın. Harcamalarınızın dökümü, fon verenlerin aile bina projenizin ne kadar pahalı olduğunu anlamalarına yardımcı olacaktır. Ve sonra eğer onlarla tanışabiliyorsan, onlarla buluşmak için ne yaptığını anlat.

Ayrıca, insanlar hedefinize yaklaştığınızı gördüklerinde, oraya gitmenize yardımcı olmak için daha heyecanlı olabileceğini unutmayın. Hedefinizi aştıysanız bile insanlar genellikle bağışta bulunur.

Kampanya uzunluğunuzu dikkatlice değerlendirin : Daha uzun mutlaka daha iyi değil. Kampanyanız için uzun bir süre heyecan duymak zor. Indiegogo 30 ila 40 günlük bir kampanya öneriyor.

Crowdfunding sayfanızı ayarlayın : Seçtiğiniz crowdfunding sitesindeki talimatları ve öğreticileri izleyin. İlgili bir onay süreci varsa, bunu da dikkate alın.

Resmi olarak kampanyanıza başlayın : Tamamen hazır olduğunuzda – her şey tam istediğiniz gibi görünür ve tatile çıkmak üzere değilsiniz, böylece kampanyanızı tanıtmaya hazırsınız ve ihtiyaç duyduğunuz tüm onayları aldınız site — canlı yayın.

Bağış toplama konusunda iyi şanslar.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir