1. Anasayfa
  2. Kısırlık tedavisi

Tüp Bebek Sonrası Ekstra Dondurulmuş Embriyolar ile Ne Yapmalı

Tüp Bebek Sonrası Ekstra Dondurulmuş Embriyolar ile Ne Yapmalı
0

Tüp bebek tedavisine başladığınızda, sonunda ekstra embriyo bulundurma olasılığı aklınızı bile alamayabilir. Tüm endişeleriniz transfer etmek için yeterli (veya herhangi bir!) Embriyoya sahip olmaya odaklanmış olabilir.

Tüp bebek muamele ücretlerinizin bir kısmı, kullanılmamış ilave embriyoların dondurulmasını ve kısa süreli saklama ücretlerini içermelidir. Döngünüz başarılı olmazsa, bu embriyolar bir sonraki döngünüz boyunca çözülebilir ve aktarılabilir veya başka bir “taze” döngü tamamlamaya karar verebilir ve dondurulmuş embriyoları gelecek bir döngü için saklayabilirsiniz.

Diyelim ki başarılı bir döngü tamamladınız ve kullanılmayan embriyolarınız buz üstünde. Şimdi ne olacak?

Makalede Neler Var?

Kullanılmayan Cryopreserved Embryos Seçenekleri

Artık embriyolarla ne yapılacağına hemen karar vermenize gerek yoktur, ancak karar vermek için çok fazla beklemiyorsanız duygusal iyiliğiniz için daha iyidir.

Gelecek Döngüsü İçin Ekstra Embriyolar Tasarruf Edin

Aileni kurmayı tamamlamadığını biliyorsan, embriyoları gelecekteki bir transfer için saklamak muhtemelen zor bir karar olmayacak. Aslında, bu amaç için ek embriyolara sahip olmak büyük bir rahatlama olabilir.

Dondurulmuş embriyo transferi (bazen FET olarak kısaltılır), taze bir IVF döngüsünden önemli ölçüde daha ucuzdur. FET, ortalama IVF döngüsünden ortalama 2,500 dolar veya yaklaşık 10,000 dolar daha ucuzdur. Ayrıca, fiziksel ve duygusal stres, tekrar tam bir IVF döngüsünden geçmekten daha düşüktür.

Ya daha fazla çocuk sahibi olmayı planlamıyorsanız? Belki ikizleri ya da üçüzleri tasarladınız ve planlı aile büyüklüğü planınıza ulaştınız.

Bazı çiftler başlangıçta planladıklarından daha fazla çocuğa sahip olmaya karar verir ve bitene kadar sahip oldukları embriyoları kullanır.

Ancak, oluşturulan her embriyoyu kullanmak her aile için bir seçenek değildir. Daha fazla çocuk istemeyebilir veya tıbbi, finansal veya pratik nedenlerden dolayı daha fazlasına sahip olamayabilirsiniz.

Ekstra Embriyoları Başka Bir İnfertil Çifte Bağışlayın

Sahip olabileceğiniz bir başka seçenek, kullanılmayan embriyolarınızı başka bir infertil çifte bağışlamaktır. Bu bazen tartışmalı olarak “evlat edinme” teriminin uygun olup olmadığı sorgulanabilir olsa da “evlat edinme” olarak adlandırılır.

Embriyo bağışları bir ajans veya doğurganlık kliniğiniz aracılığıyla yapılabilir. Tipik olarak, ajanslar potansiyel alıcılardan önemli ölçüde daha fazla ücret almaktadır. Öte yandan, bir ajans, donöre embriyolarını kimin alacağı konusunda daha fazla bilgi verebilir.

Bağışlanan embriyolar için herhangi bir finansal ödeme almazsınız, ancak alıcılar bazı embriyo bağış işlem ücretlerini karşılamalıdır.

Embriyo bağışları açık veya kapalı bağışlar şeklinde yapılabilir.

Açık bir bağış, alıcıyı tanıyabileceğiniz anlamına gelir – bir arkadaş ya da aile üyesi olabilir – ya da daha önce tanımadığınız bir çifte bağışta bulunursanız, aralarında bir çeşit temas kurabilirsiniz.

Kapalı bir bağışta, embriyo alan aile ile temasa geçemezsiniz. Bazı doğurganlık klinikleri sadece kapalı bağışlar yapar. Detaylar için kliniğinize sorduğunuzdan emin olun.

Embriyo bağışı herkes için değildir ve kararınızın olası psikolojik ve yasal sonuçlarını tamamen anlamanız önemlidir.

Embriyolarınızı bağışlayabilmeniz için önce bir psikoloğa danışmanın yanı sıra birkaç aylık bekleme süresi gerekir. Bu sizin güvenliğiniz ve bilinçli bir karar verdiğinizden emin olmak içindir.

Ayrıca üreme yasalarına aşina bir avukatla konuştuğunuzdan da emin olmalısınız. Çıkar çatışmasından kaçınmak için, embriyolarınızı alacak olan aileyi bilseniz bile avukatınız kurum, klinik veya alıcı aile için aynı avukat olmamalıdır.

Ayrıca, embriyolarınızı bağışladığınızda, artık nasıl kullanıldığı konusunda karar veremeyeceğinizi de bilin. Embriyolar çocuk olursa, nasıl büyüdüklerini bilemezsiniz. Bağışlanan embriyolarınızın tümü kullanılmazsa, bağışçı alıcı onlarla ne yapılacağını seçemez.

Ekstra Embriyoların Bilime Bağışı

Diğer bir olası seçenek bilimsel araştırmalara fazladan embriyo bağışlamaktır.

Bilime bağışlanan embriyoların bebek veya çocuk olmayacağından emin olabilirsiniz. Embriyolar araştırma sürecinde imha edilecek, ancak edinilen bilgi başkasına bir şans daha verebilir.

Herkes embriyolarını bilime bağışlayamaz. Yerel yasalarınız bağış yapma becerinizi kısıtlayabilir, kliniğiniz bağışlamayı kolaylaştıramayabilir veya embriyolarınız mevcut araştırma ihtiyaçları için uygun olmayabilir.

Bağışlanan embriyolarınızın nasıl kullanılacağını sormaya hakkınız olduğunu bilmelisiniz.

Embriyoların Çözülmesi ve Bertaraf Edilmesi

Diğer bir seçenek ise, embriyoların çözdürülmesi ve klinik tarafından atılmasıdır. Bu genellikle doğurganlık kliniğinin embriyo laboratuvarında veya depolandıkları bir kriyobankta yapılır.

Klinik, çözülmüş embriyoları gömülmek üzere size verebilir, ancak biyolojik dokunun atılmasıyla ilgili yasal yasalar bunu zorlaştırabilir.

Kullanılmayan embriyoların kliniğe atılması veya gömülmek üzere size teslim edilmesi durumunda, embriyoların geçişini işaretlemek için bir tören veya kendi oluşturduğunuz bir tören yapabilirsiniz.

Bazı klinikler tarafından sunulan bir diğer seçenek, hamileliğin mümkün olmadığı dönemlerde embriyoların döngünüzdeki bir zamanda rahminize nakledilmesini içerir. Buna bazen “şefkatli transfer” denir.

Artık Embriyoları Dondurulmuş Tut

Fazladan embriyolarınızı ne yapacağınıza karar verene kadar veya süresiz olarak buz üzerinde de tutabilirsiniz.

Bu elbette ücretsiz değil. Doğurganlık klinikleri, yılda birkaç yüz dolardan birkaç bin dolara kadar değişebilen depolama ücretlerini talep eder.

Bazı klinikler embriyoların tesislerinde ne kadar süre depoda kalacaklarını sınırlar ve embriyolarınızın bir kriyobankaya aktarılmasını gerektirebilir. Bu ek ücrete tabi olacak.

Kliniğiniz bir dondurucuya transfer gerektiriyorsa, seçeneklerinizi araştırdığınızdan emin olun. Örneğin, cryobank’ın embriyoların başka bir çifte mi yoksa bilime bağışına mı izin vereceğini sorun. Gelecekte bu seçeneği tercih ederseniz, embriyoların elden çıkarılması ile nasıl başa çıkacaklarını sorun. Ailenizi daha da inşa etmek için onları bir kliniğe aktarmak için neler yapmalı?

Dondurulmuş embriyolarınızla ne yapılması gerektiğine dair bir kararı geciktirmenin daha sonra komplikasyonlara yol açabileceğini unutmayın.

Örneğin, çok beklerseniz, embriyolarla başka bir çocuğun olması pratik veya tıbbi olarak önerilmeyebilir. (Bildiğimiz kadarıyla, dondurulmuş embriyoların raf ömrü sınırı yoktur, bu nedenle başka bir çifte bağış yapmak mümkün olabilir.)

Ne yapılması gerektiğine karar vermeyi geciktirirseniz, yasal sorunlar da ortaya çıkabilir.

Örneğin, boşanma durumunda, embriyoların nasıl kullanıldığını kim söyleyebilir? Öldüğünde, embriyoları kim miras alacak? Ve mirasçılar embriyoların elden çıkarılmaları ya da kriyoprezervasyon maliyetlerini nasıl tutmalı?

Ölüm durumunda, iradesiniz embriyolara ne olması gerektiğini şart koşmalıdır. Talimat bırakılmazsa ve klinik embriyolarınızla ilgili bir başkasına ulaşamazsa, bir süre sonra muhtemelen çözülüp atılır.

Her doğurganlık kliniğinin her seçeneği sunmadığını unutmayın. İdeal olarak, tedaviye başlamadan önce gelecek embriyo seçeneklerinizi doğurganlık kliniğiyle görüşmek istersiniz. Bunu yapmadıysanız ve kliniğiniz size istediğiniz seçenekleri sunmuyorsa, embriyoların başka bir kliniğe aktarılmasını sağlayabilirsiniz. Bu pahalı olabilir.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir