1. Anasayfa
 2. Kısırlık tedavisi

Sahte embriyo transfer prosedürü

Sahte embriyo transfer prosedürü
0

Sahte embriyo transferi çoğu doğurganlık kliniğinde yapılan yaygın bir işlemdir. Asıl embriyo transferi IVF siklusunuzun ortasında gerçekleşirken, sahte embriyo transferi IVF siklusunuzdan önce veya sırasında gerçekleşebilir. Zor bir embriyo transferi, düşük hamilelik başarı oranları ile ilişkilendirilmiştir. Doktorunuza gerçek transferinizi yapmanız için gereken tekniği mükemmelleştirme fırsatı veren sahte bir embriyo transferi hamile kalma şansınızı artırabilir.

Tüp bebek tedavisi süper kısa tükendi gibi gider:

 1. IVF öncesi döngüsü (genellikle doğum kontrol hapları, GnRH Agonistleri veya üreme döngüsünü “kapatmak” için başka bir ilaç kullanıyorsanız)
 2. yumurtlama uyarımı (folikül büyümesini ve üretimini artırmak için gonadotropin enjekte ettiğiniz ve bu büyümeyi izlemek için çok sayıda ultrason ve kan çalışması yaptığınız)
 3. Yumurta alımı (olgunlaşan yumurtaların iğne aspirasyonu ile yumurtalıklardan çıkarıldığı),
 4. ve sonra, nihayet, alımdan birkaç gün sonra, embriyo transferi (döllenmiş yumurtaların rahminize veya bir vekilin rahmine aktarıldığı yer)

“Sahte” embriyo transferi, gerçek embriyo transferinin deneme çalışmasıdır.

Doktorun rahiminizdeki ideal embriyo iniş yeri için en iyi “rotayı” belirlemesini, rahim ağzından o ideal yere kadar olan uzunluğu ölçmesini ve (beklenmedik bir fibroid gibi) beklenmedik yol çarpmalarının olmamasını sağlar servikste skar dokusu veya transferi zorlaştıran başka bir problem).

Embriyo transferi IVF döngüsündeki en basit prosedür gibi görünebilir, ancak yanlış yapılırsa tüm döngü kaybolabilir.

Doktorlar arasında sahte bir embriyo transferinin ne zaman ve ne zaman yapılacağına dair bazı anlaşmazlıklar var, ancak şimdilik, doğurganlık doktorlarının çoğunluğu bir tanesine sahip olmanın en iyisi olduğu konusunda hemfikir.

Aşağıda bu tartışma üzerine daha fazla. İlk olarak, işte işlem sırasında ne bekleneceği.

Makalede Neler Var?

Sahte Transfer Ne Zaman Yapılır?

Bu doktorunuzun tercihine bağlı olacaktır. Sahte embriyo transferi gerçekleşebilir:

 • Gerçek IVF döngüsünden bir aydan daha önce, bir HSG, salin histerografisi veya histeroskopi sırasında
 • Gerçek IVF döngünüzden önceki ay, genellikle üreme sistemi doğum kontrol hapları veya Lupron ile kapatılırken (Bu sahte embriyo transferi için en yaygın zaman gibi görünüyor).
 • Yumurta alımı sırasında. Bu durumda, anestezi altında olduğunuz için ne olduğunu bile bilmiyorsunuz.
 • Gerçek embriyo transferi ile aynı gün. İlk önce, doktor sahte transferi ve sonra hemen, gerçek transfer yapar.

Sahte Embriyo Transferi Sırasında Ne Olur?

Muhtemelen tam mesane ile prosedüre gelmeniz söylenecek. Bu iki nedenden dolayı:

 • Tam mesaneniz uterusu farklı bir hizaya iter ve bu da aktarımı kolaylaştırır
 • Tam mesane, ultrason görüntü kalitesine yardımcı olur

Sizden sırt üstü yatmanız istenecek, ayaklarınız kıpırdayarak, normal bir smear veya normal jinekolojik muayene gibi. Doktorunuzun kateteri rahim ağzına ve rahim ağzına yerleştirmesine yardımcı olmak için bir spekulum kullanılacaktır.

Doktorunuzun sahte embriyo transferi sırasındaki hedefleri arasında şunlar olabilir:

 • Özel anatominizle kullanılacak en iyi kateteri seçmek
 • Kateterin rahim ağzına sorunsuz bir şekilde girmesini önlemek için “hızlı çarpma” olmadığından emin olmak
 • Rahim ağzına göre uterusun transfer bölgesine kadar olan en iyi yolu bulmak
 • Rahim ağzı açıklığından uterustaki mükemmel transfer noktasına kadar olan mesafenin ölçülmesi

Sahte transfer sırasında kateterde herhangi bir embriyo olmayacak.

Doktorunuz ayrıca sahte transferi sırasında mavi bir boya enjekte edebilir. Kateter çıkarıldıktan sonra doktorunuz kateterin ucunda veya serviksinizin girişinde mavi boya kalmamasını sağlar.

Sahte Embriyo Transferi Acıtır mı?

Kateter yerleştirildiğinde, özellikle doktorunuzun doğru yerleşimi bulmak için çok fazla hareket etmesi gerekiyorsa veya doktorunuz kateterden servikal os içinden geçmekte zorlanıyorsa, kramp veya keskin ama tolere edilebilir bir ağrı hissedebilirsiniz.

Bazı kadınlar sadece pap smear sırasındaki gibi hafif bir rahatsızlık hisseder, daha fazlasını değil.

Doktorunuz yanlışlıkla uterusun temel kısmına basarsa (temelde arka duvar), güçlü bir kramp hissi yaşayabilirsiniz.

Bazı kadınlar idrara çıkma ihtiyacı yüzünden o kadar rahatsız oluyor ki – sahip olacağınız tam mesaneden – diğer rahatsızlıkların farkedilmediğini. Sadece çaresizce masaya işememeye çalışıyorlar!

Eğer sahte embriyo transferi yumurta alımı sırasında yapılırsa, anestezi altında olacak ve hiçbir şey hissetmeyeceksiniz. İşlem günü biraz kramp yaşayabilirsiniz, ancak normal gününüzde ilerlemenizi engelleyen hiçbir şey yoktur.

Sahte Embriyo Transferinde Risk Var mı?

Sahte bir embriyo transferi çok düşük riskli bir prosedürdür. Düzenli embriyo transferinde olduğu gibi, enfeksiyon gelişimi için çok nadir bir şans vardır. İşlemden birkaç gün sonra ateş ederseniz, şiddetli kramp veya sıra dışı kanama (sadece lekelenme değil) yaşarsanız, doktorunuza danışın.

Mock Embriyo Transfer Maliyeti Ne Kadardır?

Ücret bir “IVF paketi” içine sarılabilir veya gerçek embriyo transferi veya yumurta alımıyla birlikte paketlenebilir.

Ortalama olarak, tek başına alıntı yapıldığında sahte bir embriyo transferinin maliyeti 350 – 500 dolar arasındadır.

Neden Sahte Embriyo Transferi Yapılıyor?

Embriyo transferi, embriyoların bir kateter içine alınmasını ve daha sonra rahim ağzından uterusa aktarılmasını gerektirir. Basit bir prosedür gibi gözükebilir, özellikle onu geri çağırma veya hatta döngünün yumurtlama uyarılma süresiyle karşılaştırdığınızda. Ancak, işlem göründüğünden daha karmaşık olduğu ortaya çıkıyor.

Bu embriyoları rahim içinde herhangi bir yere bırakmak yeterli değildir. Yerleştirilmeleri gereken ideal bir alan var.

Ayrıca, transfer zorsa ve doktorunuzun kateteri doğru yere getirmesi için uterusu büyük miktarda manipüle etmesi gerekiyorsa veya kateter uterusun fundusuna dokunursa, rahim kasılmalarına neden olabilir.

Bu kasılmalar embriyoların atılmasına neden olabilir.

4.000’in üzerinde embriyo transferine sahip bir çalışmada embriyo transferi ile daha zor zaman geçirip geçirmediğinizin hamilelik oranlarını etkileyip etkilemediğini görmek için baktık. O yaptı. Zor transferlerle karşılaştırıldığında, kadınlarda “kolay” veya “orta” embriyo transferi olan kadınlarda 1.7 kat daha fazla gebelik vardı.

Ancak sahte bir embriyo transferi, gerçek transferin sorunsuz gitme ihtimalinizi artırabilir mi? Bu bir tartışma meselesi.

Sahte transferlere karşı çıkan argümanlardan biri, over stimülasyonu başlamadan önce, IVF döngüsü başlamadan önce sıklıkla yapıldığıdır. Uyarılmış yumurtalıklar uterusun pozisyonunu ve “mesafelerini” değiştirir. Bu nedenle doğurganlık ilaçları ile uyarılmadığınızda yapılan ölçümler farklı olabilir.

Gelecekteki araştırmalar, sahte embriyo transferlerinin gerçek embriyo transferinin sorunsuz bir şekilde sorunsuz bir şekilde ilerlemesine yardımcı olup olamayacağını ve bunları yapmak için en iyi zamanın ne zaman olacağını gerçekten umarsa bakacaktır. Şimdilik, doktorunuzun kişisel tercihi sahte bir embriyo transferinin ne zaman ve ne zaman yapılacağına karar verecektir.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir