1. Anasayfa
 2. Kısırlık tedavisi

Aileden Borç Alanına IVF Ödemesi

Aileden Borç Alanına IVF Ödemesi
0

Yüksek IVF maliyeti ile, çoğu çiftin faturayı ödemede yardıma ihtiyacı olacaktır. Akrabalarınızdan en azından bir miktar borç almak, düşünmek isteyebileceğiniz bir seçenektir…

Aileden borç almak, bazıları için harika çalışabilir, diğerleri için felaket olabilir. İşte Annem ve Baba Bankası’ndan kredi almadan önce göz önünde bulundurmanız gereken beş şey.

Makalede Neler Var?

Aileniz Ödünç Verme Dostu mı?

Bu hem ilişki açısından hem de finansal açıdan düşünülmelidir.

İlişki-bilge, bu zor bir bölge olabilir. Akrabanızın suçluluk, bitmeyen hatırlatmalar veya makul olmayan taleplerde duygusal “ödeme” yapmadan size nakit para ödeyecek tür olup olmadığı sorusu var.

Örneğin, IVF için ödeme yapmaya yardımcı olurlarsa, tedavi tercihlerinizi belirleme hakkına sahip olduklarını düşünüyorlar mı? Tedavileri ne zaman ve ne zaman durdurabilirsiniz? Hamilelik döneminde nasıl sağlıklı kalırsınız? Ve sonra, nasıl ebeveyn olunur?

Ailen sana para ödünç yoktur ve onlar, sana onların tavsiyelerini iterek deneyin yaparsanız (Bu arada, size tedavi, vücudun ve ailenizin seçimler kontrolünde halen hatırlıyorum. Para hiçbir şekilde ortadan kaldırmaz senin hakları saklıdır.)

Bir diğer ilişki sorunu, siz ve eşinizin sormak konusunda ne hissettiği. Örneğin, eğer HIS ebeveynleri maddi olarak maddi destek sağlayabiliyorsa ve SHE sormaları gerektiğini düşünüyor, ancak HE sormakta rahat değil… peki, bunun nasıl karmaşıklaşabileceğini görebilirsiniz.

Gurur duymak istemiyor musun? Yoksa ilişki gerginliği istememekle mi ilgili? Küçük bir gururdan vazgeçmek faydalı olabilir, ancak bir ilişkiye gerginlik eklemek maliyete değmez.

En önemlisi, bir çiftin kabul etmesi gerektiği gibi. Kabul edemiyorsan, takip etme. Kısırlık çiftler için streslidir ve bu ek strese ihtiyacınız yoktur.

Diğer büyük soru, ailenizin size yardım etmeyi göze alabileceğidır .

Nakitleri yoksa, teklif etmeyeceklerini, ancak borç alabilecekleri ebeveynlerine çocuklarına yardım edemeyeceklerini düşünebilirsiniz.

Bunu da istemiyorsun. Örneğin, size borç para vermek için bir ev kredisi alırlarsa, ve onları planladığınız gibi geri ödeyemezsiniz, ve sonra ebeveynleriniz borç ödemelerini karşılayamazsa, ebeveynleriniz evlerini kaybedebilir. Bu gerçekten riske değer mi?

Tedavinin Garantili olmadığını Anlıyorlar mı?

Doğurganlık tedavilerinin garanti edilmediğinden emin olduklarından emin olun. Onlara torun, yeğen veya yeğenine söz verme.

Umutlu olmamak demiyorum. Umutlu olmalısın. Fakat onların şansa sahip olmanın önemli olduğunu anlamalarını ve potansiyel bebeğe odaklanmamalarını istiyorsun.

Bunu sık sık vurgula. Size para ödünç verirlerse, size şans tanıdıkları için onlara teşekkür ettiğinizden emin olun. İnan bana, eğer tedaviler başarısız olursa, bu gelecekteki kederini ortadan kaldıracak veya en azından azaltacaktır.

Yükü Bölme Olasılığı Var mı?

Eğer sorulacak birden fazla ebeveyn veya kardeş varsa, hepsinin yükü bölmeyi düşünüp düşünmediklerini sorabilirsiniz.

Örneğin, ebeveynlerinizden her iki taraftakileri ve her iki taraftaki en az bir diğer akrabanızın yardım etmesini isteyebilirsiniz, o zaman katkınız da dahil olmak üzere, 25.000 ABD Doları bölünmüş beş yol, aile başına 5.000 ABD Dolarıdır. Ya da büyük bir aileniz varsa, ebeveynler en büyük katkıları yapabilir ve kuzenler ve kardeşler daha küçük olanları yapabilir.

Bu çok zekice bir ilişki, çünkü şu an sadece sizden mutsuz bir akrabayı elde etmekle kalmayacak, aynı zamanda bu konuda birlikte dedikoduya çıkabilen, sonradan tüm duyguları arttırabilen bir akraba grubu da göreceksiniz.

Bu fikirle dikkatlice devam edin.

Makul bir Geri Ödeme Planının Düzenlenmesi

Bir aile üyesinden veya birçoğundan borç alsanız bile, başlangıçtan itibaren makul bir geri ödeme planı almanız çok önemlidir.

Aile üyesi “Bunu daha sonra çözeceğiz, endişelenmeyin” gibi bir şey söylese bile, bunu çözmek için daha sonra beklemeyin. Bir planın ortaya çıkması yarım saatten fazla sürmemelidir. Bir planın olmaması daha sonra gerginliğe ve yanlış anlamalara neden olabilir.

Dikkate alınacak şeyler şunlardır:

 • Bu kredinin herhangi bir parçası hediye mi? “Hepsini geri ödemek zorunda değilsiniz” diyorlarsa, bir hediyenin ne kadar olduğunu ve bir kredinin ne kadar olduğunu netleştiriyorsunuz.
 • Onlara ne zaman geri ödeme yapmaya başlayacaksın? Sana borç para verir vermez mi? Belirli bir ayda? Bir tarihte karar verin.
 • Aylık ödemeler ne olacak? Bütçeniz için makul bir şey. Elbette, daha sonra ayarlamanız gerekiyorsa, ailenizle konuşabilirsiniz. Ancak, en düşük tedavi masraflarını geçinceye kadar, ayda 50 dolar gibi düşük bir başlangıç yapmanız gerekiyorsa, bir şeyle başlayın.
 • İlgi olacak mı? Eğer evet ise, hangi oranda ve nasıl belirlenecek?
 • Ya onlara bir ay ödeme yapamazsan? Ya da ödemeler üzerinde kararlaştırılan asıl ödemenin daha sonra masrafını karşılamanız durumunda mı?
 • Borç ödemeyi hangi tarihe kadar kabul ediyorsunuz? Diğer tüm harcama ve borçlarınızla taahhüt edebileceğiniz bir tarih olduğundan emin olun.
 • Birden fazla aile üyesinden borç para alınmışsa, önce kim geri ödeme alacak? Hangi sırayla geri ödeme yapılacak?
 • IVF geri ödeme programından para alırsanız ne olur? Ebeveynleriniz ilk önce borçlarının geri ödenmesini bekliyor mu yoksa önce diğer borçlarınızı ödeyebilir misiniz?

  Yukarıdaki soruların cevapları ne olursa olsun, hepsini yazın ve anlaşmaların bir kopyasını birbirine e-postayla gönderin.

  Ödünç Alınan ve Geri Ödenenlerin Takibi

  Ebeveynlerinize kredi ödemeleri için makbuz verilmesi, fazladan ödeme gibi görünebilir, ancak değildir. Her ödemeyle birlikte aşağıdakileri içeren bir yazılı fatura gönderdiğinizden emin olun:

  • Bu çek veya banka havalesi için ne kadar ödeme yapıyorsunuz
  • Şimdiye kadar ne kadar ödedin
  • Hala ne kadar borcun var

  Birden fazla aile üyesine para borçluysanız, geri ödemeleri takip etmek ve geri ödeme almak üzere sırada kim olacak güvenilir bir aile üyesi (kendiniz değil) atamak yardımcı olabilir.

  Arkadaşlarınız ve aileniz arasındaki kredileri izlemenize yardımcı olan bir web sitesi olan Lending Karma’yı da incelemek isteyebilirsiniz.

   İlginizi Çekebilir

   E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir