1. Anasayfa
 2. Kısırlık tedavisi

IVF Geri Ödeme (veya Paylaşılan Risk) Programları Nedir?

IVF Geri Ödeme (veya Paylaşılan Risk) Programları Nedir?
0

IVF geri ödeme programları, IVF tedavisi başarılı olmazsa tam veya kısmi geri ödeme imkanı sunar. Bu programlara bazen IVF’ye paylaşılan risk denir, çünkü klinik aynı zamanda paranın bir kısmını veya tamamını geri getirmeleri gerekme riskini de alır. Tüp bebek çok pahalıdır ve çoğu zaman, bir çift tüp bebek tedavisi riskini göze alamaz ve eğer işler başarılı olmazsa hala evlat edinme ücreti alabilir. Bu, iade paketlerinin temyiz işleminin bir parçasıdır.

Genellikle, bir IVF geri ödeme paketi, yalnızca bir döngüden sonra kısmi bir geri ödeme sunan programlar olsa da, üç ila altı döngü IVF için sabit bir ücret talep eder. Her bir döngü için ayrı ayrı ödeme yapıyorsanız. Bununla birlikte, yalnızca bir veya iki döngüden sonra gebe kalırsanız, bir seferde bir döngü için ödediğinizden daha fazla ödeme yapabilirsiniz.

Geri ödeme programları bazen klinikler tarafından yürütülür ve diğer zamanlarda dışarıdan bir finans kurumu tarafından idare edilir, bu da ilgili doğurganlık klinikleriyle finansmanı sağlar.

Makalede Neler Var?

IVF İade Programı Kalifikasyonu

IVF geri ödeme programına yalnızca herkes kaydolamaz. Her programın farklı nitelikleri vardır ve başarı şansınız düşükse başvurunuzu kabul etmeleri pek mümkün değildir.

Örneğin, çoğu program 40 yaş üstü kadınların katılmasına izin vermiyor. Diğerleri ise 38 yaşın altında daha düşük bir kesime sahipler. Ayrıca, birkaç başarısız IVF döngüsünden geçtiyseniz, bir geri ödeme programına katılamayabilirsiniz.

Bazı programlar, 40 yaş ve üstü kadınlar için bir seçenek olabilecek donör yumurta iade programları sunmaktadır. Ancak bu programlar için bile katılmak için niteliklere uygun olmanız gerekir.

Catch nedir?

IVF geri ödeme programları çok iyi geliyor. Eğer başaramazsan, paranı geri alırsın! Peki… yakalamak nedir? IVF klinikleri veya finansal programları neden böyle bir anlaşma önerdi?

Meselenin gerçeği, teklifin yalnızca başarı için iyi şansı olan çiftlere verildiği için, çoğu zaten üç ya da altı önceden ödenmiş çevrimlerini kullanmadan önce düşünecek. Çabuk gebe kalanlar için, döngüleri bireysel olarak ödediklerinden çok daha fazla ödeyecekler.

Ayrıca, “tam para iadesi” programları ile bile paranın tamamını geri alamayacağınızı fark etmeniz önemlidir. Bir IVF geri ödeme programı için verilen ücrete bakarken akılda tutulması önemlidir. Gerçekten bu fiyattan daha fazla paraya ihtiyacınız var ve bu ek ücretler iade edilmeyecek.

Tüp Bebek geri ödeme programının kendisinin üstüne geçen ve karşılanabilecek veya karşılanamayan ücretler şunları içerir:

 • Kan çalışması, semen analizi ve uterus değerlendirmesi de dahil olmak üzere ön tarama prosedürleri
 • Ofis ziyaretleri, kan çalışması ve ultrason dahil masrafları izleme
 • Birkaç bin dolarlık olabilen doğurganlık ilaçlarının maliyeti
 • Yumurta alımı için anestezi
 • Yardımcı tarama, ICSI, preimplantasyon genetik tanı (PGD), blastosist kültürü, kriyoprezervasyon gibi temellerin dışında IVF prosedürleri için ücretler
 • Bir yumurta bağışçısı veya vekili kullanıyorsanız, acente ve yasal ücretler
 • Embriyo depolama ücretleri

Bazı IVF para iadesi programları, yukarıdaki ücretlerin bir kısmını kapsıyor, ancak kaydolmadan önce neyin kapsadığı ve neyin karşılanmadığına dair ayrıntılı bir açıklama isteyin.

Önemli not : IVF iade programının başarıyı eve götüren bir bebek olarak tanımladığından emin olun. Bazı programlar başarıyı pozitif bir gebelik testi veya belirli bir haftaya ulaşan bir hamilelik olarak kabul eder. Bunun anlamı düşük yaparsanız, geri ödeme yapmamaktır. İlk döngünüzü yaparsanız, bu muazzam bir maddi kayıptır. Bu risk neredeyse asla almaya değmez.

Neden Üye Olmalı?

Tüm bu olumsuzluklara rağmen, IVF geri ödeme programına kaydolmak için hala iyi nedenler var.

Birincisi, eğer başaramazsanız, en azından paranızın bir kısmını geri alacaksınız. Bu, evlat edinmeye devam etmenize veya en azından hamile kalmaya çalışırken edindiğiniz borçların bir kısmını ödemenize izin verebilir.

Çiftlerin kaydolmasının bir başka nedeni de iç huzurudur. Her seferinde bir döngü geçirmiş olduklarından daha fazla döngü başına ödeme yapabileceklerini fark ederler, ancak başarılı olmazlarsa tamamen kırılmayacaklarını bilerek daha iyi hissederler.

Ayrıca, geri ödeme programları genellikle geri ödemeyi almak için belirli sayıda döngüye katılmanızı gerektirdiğinden, programdan vazgeçme veya uygulamadan çıkma olasılığınız düşüktür.

Örneğin, iki numaralı başarısız döngüden sonra vazgeçmek istemeniz durumunda bile, üçüncü kez iadenizi alma şansınızı kaybetmek istemediğiniz için devam edebilirsiniz. Ve bu üçüncü döngü sizin için çalışan olan olabilir.

Kayıt Olmadan Önce Neler Dikkat Edilmeli?

Noktalı çizgiyi imzalamadan önce, program hakkında tam olarak bilgilendirildiğinizden ve sizin için uygun olup olmadığından emin olun.

İade programı IVF paket anlaşmasıyla nasıl karşılaştırılır? Birçok klinikte aynı anda üç veya daha fazla IVF döngüsünden oluşan bir “paket” satın alabileceğiniz IVF paket teklifleri de sunulmaktadır. Bunlar döngü başına daha düşük maliyetlidir, devam ettikçe döngü başına ödersiniz.

IVF çoklu döngüsü tedavi paketleri geri ödeme programlarıyla aynı değildir ve daha iyi bir teklif sunabilir. Birincisi, döngü başına, IVF çoklu paket ücretleri genellikle döngü başına ödediğinizden daha düşüktür. IVF geri ödeme paketleri, her bir döngü için ödeme yaptığınızdan daha fazla döngü başına daha pahalıdır . Bunun nedeni, iade paketlerinin, başarılı olan hastalara para kazanmaları gerektiği, bu yüzden almayanlara para iadesi yapabilmeleri için yeterlidir.

Bir paket anlaşmasının ikinci olası avantajı, ilk ya da ikinci denemede hamile kalmanız durumunda, gelecekte aynı kliniğe geri dönüp, paketinizden başka bir bebeğe sahip olmak için başka bir döngü yapmak için gelebilirsiniz. (Yine de sözleşmeyi dikkatlice okuyun. Döngüleri belirli bir tarihe kadar gerekebilir.)

Öte yandan, bir IVF paket anlaşmasıyla, işler başarılı olmazsa para iadesi yapılmaz.

İlk veya ikinci denemede başarı şansınız nedir? Çoğu klinik, başarı oranı iyi olan bir çift için yalnızca para iadesi paketi sunacaktır. Bu, geri ödeme garantisini, gerçekten ihtiyaç duymayabilecek çiftlere satmaları anlamına gelir.

Tabii ki, IVF asla garanti edilmez. Yani, oranların ortalamadan daha iyi olması durumunda, iade paketi para israfı olabilir. Bir geri ödeme paketiyle, geri ödeme avantajı karşılığında döngü başına daha yüksek bir fiyat ödeyeceğinizi unutmayın.

Başarı nedir? Geri ödeme programı, pozitif gebelik testinin başarılı olduğunu düşünüyor mu? Kalp atışını görmek veya 16 haftaya ulaşmak gibi hamilelikte belirli bir dönüm noktasına ulaşmaya mı dayanıyor? İdeal olarak, canlı bir bebeğin doğumunun başarılı olduğunu düşünen bir iade paketi istiyorsunuz.

Tam olarak ne dahil ve geri ödeme paketinde ne yok? Yüzde 100 geri ödeme IVF paket anlaşması bulunmuyor. Doğurganlık testinden uyuşturucunun kendilerine kadar (çok pahalı olabilir), tedavi kapsamına girmeyen yönler her zaman vardır.

Kayıt olmadan önce, iade paketi anlaşmasına nelerin dahil olduğunu ve bunun ötesinde ne ödeyeceğinizi tam olarak anladığınızdan emin olun. Ayrıca ne kadar geri ödeme alacağınızı da doğrulayın. Yüzdeler klinikten kliniğe geniş ölçüde değişmektedir.

Tedavi ne kadar agresif davranacak? Geri ödeme programlarının doktorları bir hastayı diğerlerinden daha agresif bir şekilde tedavi etmelerini etkileyebileceği, tedavi başarısını arttırma ihtimalini artıracak – daha agresif tedavi hastayı riske soksa bile etik endişeler vardır.

Örneğin, doktor daha fazla yumurta uyarma ve alma umutlarında daha yüksek dozlarda doğurganlık ilacı kullanabilir. Veya, doktor tavsiye edilenden daha fazla embriyo aktarmak isteyebilir.

Bu rahatsız edici bir konudur, ancak bir geri ödeme programını kabul etmeden önce doktorunuzla tartışmanız gereken önemli bir konudur. Doktorların çoğu etik olarak hareket edeceklerdir. Ancak, doktorlar insandır ve diğerleri gibi yargıda hata yapabilirler.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir