1. Anasayfa
  2. Başa Çıkma ve İlerleme

Hamile kalmaya çalışırken başa çıkmaya zorluyorsun

Hamile kalmaya çalışırken başa çıkmaya zorluyorsun
0

Hamile kalmaya çalışmak, özellikle de ilk beklenenden daha uzun sürdüğünde, hayatınızı hızlı bir şekilde ele geçirebilir. Kısırlık duygusal olarak oldukça zordur. Zorlanan doğurganlık, bir hüzün ve takıntı girdabı içine çekilebilir ve gebe kalmaya çalışanların (TTC) depresyona girmeleri bile nadirdir.

Ne yazık ki, şartlarımızı her zaman değiştiremeyiz. Ancak kontrol edebileceğimiz şey, karşılaştığımız zorluklarla nasıl başa çıkacağımızdır. Gebe kalmaya çalışmak kadar yürek gibi bir şeyle bu kesinlikle kolay değil ve zorluğa ışık tutmayacağız. Yine de kederinizi açığa çıkarmanız ve hayal kırıklığınızı ifade etmeniz gerekecektir. Bununla birlikte, burada başa çıkmanıza ve kısırlığı hayatınızı ele geçirmekten alıkoymanıza yardımcı olacak 12 fikir bulunmaktadır.

Makalede Neler Var?

1. iki hafta beklemek izin vermeyin

İki haftalık bekleme, çoğu kadın için gebe kalmaya çalışan yüksek stresli bir zamandır. Yumurtlama ile gelecek periyodunuz arasında geçen her gün bir yıl gibi hissedebilir ve sürekli endişeli hissedebilirsiniz.

İki haftalık bekleyişin yaşamınızı devralmasına izin vermek istemiyorsanız, bu süre zarfında diğer şeylere ve insanlara odaklanmanıza yardımcı olabilir.

Şimdi tam zamanı …

  • Eşinizle bir tarih planlayın
  • Arkadaşlarınla kızlar gecesine git
  • Her zaman görmek istediğin filmi izle
  • Bazı ev veya sanat projelerine başlayın

İki haftalık bekleme takıntıların hala aklınızın arkasında kalabilir, ancak bu onların ön koltukta oturmasına izin vermekten çok daha iyidir. Bu iki haftayı neredeyse dayanılmaz buluyorsanız, iki haftalık beklemede nasıl hayatta kalacağınıza dair daha fazla fikir edinebilirsiniz.

2. Hamilelik Testlerini Azaltın

Gebe kalmaya çalıştığınızda, gebelik testi yaptırmak bir bilim haline gelir … bu da testlerin arkasındaki tüm gerçek bilimi yok sayar. Ancak, bir bilim!

Bir laboratuar bilimcisi gibi, malzemelerinizi aldınız. (Bu ucuz hamilelik testlerinin banyo dolabınızda saklanmasıdır.) Testleri erken ve erken alarak deneyebilirsiniz. Testlerinizi güneş ışığına, karanlık dolaba, el fenerinin altında, her neyse, ortaya çıkmayan ikinci pembe çizgiyi arayarak alabilirsiniz.

Bu öneriden hoşlanmayacaksın, ama … hamilelik testlerini koyman gerek.

Paranı at. (Ya da en azından onları tutması için bir arkadaşına ver.) Süreniz en az bir gün geçinceye kadar teste direnç gösterin. Bunu yapamayacağınızı düşünüyorsanız, erken bir hamilelik testi yapmamak için birkaç neden daha bilmek isteyebilirsiniz. Yaşamınız hamilelik testi etrafında yoğunlaştığı sürece mücadele edeceksiniz.

3. Döneminizin Gelişinin Günlerce Sizi Çekmesine İzin Vermeyi Durdurun

Kadınların çoğu, aylık dönemleri gelince heyecanlanmaz. Fakat gebe kalmaya çalıştığınızda, muhtemelen kendinizi üzgün hissedeceksiniz. Sürenizi almak, bu ayın başka bir başarısızlık olduğuna dair kesin bir işaret. Bu sefer işe yarayacağına dair umudun ne olursa olsun işe yaramazdı.

Eğer düşükler yaşadıysanız, sürenizi almak sadece başka bir başarısız döngüyü işaret etmekle kalmaz, aynı zamanda önceki kayıpları da size hatırlatır. Onlar şifa ve çok zaman geçmesi kadar bazı kadınlar için, dönemleri kendi yetersizlik yoğun hatırlatmalar hamile değil sadece olabilir ama hamile kalmak.

Hiç kimse, döngünüzün ilk gününde neşelenmenizi beklemiyor; ancak sizi günler veya haftalar boyunca aşağı çekmesine izin vermeyin. Döngünüzün ilk haftasında depresif hissederek bitiyorsunuz, gelecek hafta veya öbürünü yumurtlamaya kararsız veya takıntılısınız ve ardından döngünün son iki haftasında endişeli oluyorsunuz. Yaşamanın yolu yok! Kendinize özen gösterme davranışı vermeye, bir andan başlayıp güvendiğiniz bir arkadaşla konuşmaya kadar, dönemin gelişiyle başa çıkmanıza yardımcı olabilecek birçok şey vardır.

4. Eskiden Sevdiklerinizi Hatırlayın ve Onarın

İnfertilite stresi, eğlenmek için ne yaptığımızı unutacağımızdan, hamile kalırken zihinlerimizi sardırabilir.

Biraz kağıt ve kalem alın ve bir liste yapmaya başlayın. Bir kez yapmaktan zevk aldığınızı düşünebileceğiniz her şeyi yazın. Çocukken sizi neyin güldürdüğünü yazmaktan çekinmeyin; neden olmasın?

Eğer sorun yaşıyorsanız, bir arkadaşınızı arayın veya eşinizin size yardım etmesini sağlayın. Onlara, sizi gülümseten sizinle birlikte ne yaptıklarını hatırlamalarını sorun. Listeye kaç öğe ekleyebileceğinizi görün. 50’ye nişan al!

Ardından, listenizi her gün göreceğiniz yere gönderin. İnşallah, kendinizi gerçekten üzdüğünüz günlerde, listeyi göreceksiniz ve yazdığınız bir şey üzerinde harekete geçeceksiniz.

Hala mücadele ediyorsanız, bağımsızlığınızı infertiliteden ilan etmenin diğer yollarını beyin fırtınası yapın. Bu, “infertil arkadaş” olarak bilinmeyi reddetmek anlamına gelebilir, bebekle ilgili olmayan uzun vadeli planlar yapmak, hatta başarılarınızı listelemek.

5. Eşinizle Daha Romantik Zaman Harcayın

Kısırlık, seks işini bir angarya dönüştürmekle ün kazanır. Hayal kırıklığından utanmaya ve daha düşük libidoya kadar hamile kalmaya çalışmak cinsel yaşamınızı etkileyebilir.

Eşinizle yakından bağlantı kurmak için tutkulu bir zaman olan şey artık görünüşte erişilemez bir amacı olan bir görev gibi hissediyor olabilir. Cinsel ilişki koptuğunda, ilişkinizin her gün bölümleri yakında takip edebilir.

Eşinizle olan ilişkinize dikkat etmek önemlidir. Birbirinizle kısırlığın ilişkinizi nasıl etkilediğini ve ikinizin de daha çok bağlantıda hissetmek için neye ihtiyacı olduğunu konuşmaya zaman ayırın.

Yapmanızı istediğimiz eğlenceli şeyler listesini hatırlıyor musunuz? Birçoğunun diğerleriyle yaptığınız aktiviteler olması muhtemeldir. Çift olarak yapmak istediğiniz etkinlikleri içeren birlikte yeni bir liste yapmak isteyebilirsiniz.

Seks, bir gebe kalmaktan daha fazlasıdır. Bu alanda gerçekten mücadele ediyorsanız, hamile kalmaya çalışırken cinsel yaşamınızı nasıl iyileştireceğiniz konusunda bazı fikirler okuyabilirsiniz.

6. Gevşeme ve Kişisel Bakım İçin Zaman Yaratın

Kendinize bakmak sadece doğru yemek yemek ve doktorunuzu muayene için görmek demek değildir. Aynı zamanda rahatlamak için zaman ayırmak demektir.

Gevşeme uzun bir köpük banyosu yapmak anlamına gelebilir veya müziği açmak ve oturma odanızda aptalca dans etmek anlamına gelebilir. Gevşeme meditasyon, yoga veya bir sanat dersi olabilir. Bu uygulamaların birçoğu sizi şu anda tutarak kısırlığınızla ilgili iç diyaloglarınızı değiştirmenize yardımcı olabilir. Şu anda olduğunuzda, önceki doğurganlık başarısızlıklarında veya gelecekteki doğurganlık korkularında iltihaplanmak zordur.

İnfertilite için rahatlamanıza yardımcı olabilecek birkaç zihinsel terapi vardır ve bazılarının gebelik oranlarını arttırdığı gösterilmiştir. Denemeye değer!

7. Zor Duyguları Tanımak İçin Zaman ayırın

Hayatınızı kısırlıktan geri almak, kısırlığı taklit etmek demek duygularınız üzerinde güçlü bir etkiye sahip değildir. Aslında, zor duyguları kabul etmek için zaman ayırmak, daha özgür ve rahat hissetmenize yardımcı olabilir. İnfertilite gözyaşlarınızı dökmek için güvenli bir yer ve zaman bulmak önemlidir.

Kendinizi ifade etmenin bir yolu yazı yazmaktır. Yazma şifa olabilir ve doğurganlık topluluğu harika bir blog topluluğuna sahiptir.

Henüz bir blogunuz yoksa, kendi fertilite blogunuzu başlatmayı düşünün. Eğer bir tane varsa, doğurganlık blogcularına daha fazla dahil olun. Stirrup Queens’teki Melissa ve Sperm Palace Jesters blogunuzu ilan edebilir, sizi diğer bloglara yönlendirebilir ve benzer sorunlarla karşı karşıya kalmanıza yardımcı olabilir.

8. Bir Destek Grubuna Katılın

İnfertiliteye sahip birçok çift izole edilmiş hissediyor. Tüm arkadaşları ve aileleri hamile kalıyor, çocukları büyütüyor ve yaşamlarının bir sonraki aşamasına geçiyor gibi görünüyor.

Bu arada, yalnız kalıyorsun, hamile kalmaya çalışıyorsun ve kalan tek çocuksuz çift (veya sadece daha fazla çocuğu olmayan bir çift) gibi hissediyorsun.

Bir destek grubu bu şekilde yardımcı olabilir. Gerçekten onu alan diğer çiftlerle olacaksın.

Size en yakın destek grubunu bulmak için, doğurganlık kliniğinizle konuşun ya da bölgenizde bir RESOLVE kısırlık destek grubu olup olmadığını görmek için haritayı kontrol edin.

9. Profesyonel Yardım Almaktan Utanmayın

Destek grupları, başkalarıyla bağlantı kurmak için iyi bir yerdir, ancak bazen daha fazla kişisel ilgiye ihtiyaç duyarsınız.

İnfertilite hastalarında depresyon, anksiyete ve panik atak sık görülür. Kısırlığın yaşamınızı kaçırdığına dair herhangi bir işaret görüyorsanız, şimdi tam zamanı. Yine de yeterince başa çıkabildiğini hissediyor olsan bile, doğurganlık terapisti bulmak paha biçilemez olabilir. Danışmanlık, kısırlığın getirdiği zor duygular üzerinde çalışmanıza yardımcı olabilir.

Bazı terapistler kısırlık konusunda özel bir eğitime veya deneyime sahiptir ve ayrıca tedavi ve ilerlemeyle ilgili bilinçli kararlar vermenize yardımcı olabilirler. Terapi ayrıca, ilişkisi zorlaşan bir çifte yardımcı olabilir. Veya, bir terapist daha sonra ne yapacağına karar veremeyen bir çifte yardım edebilir. Bazen erkekler bir danışman görmek konusunda isteksizdir, ancak kadınlardan daha az konuşma eğiliminde oldukları için kısırlık mücadelesi hakkında açıkça konuşma fırsatından en fazla yararlanan erkekler olabilir.

10. Arkadaşlarınızın Sizi Desteklemesine İzin Verin

Bazen kendimizi aile odaklı arkadaşlarımızdan korumakla o kadar meşguldük ki, çok uzun zaman önce çocuksuz en iyi arkadaşlarımız olanların aynı insanlar olduklarını unutuyoruz.

Arkadaşlarınız ve aileniz çoğu zaman sizi desteklemek ister, ancak nasıl yapacaklarını bilmiyorlar. Yanlış şeyi söylemekten korkuyorlar … ya da doğru şeyi söylemekten korkuyorlar. Aklını okumalarını beklemeyin.

Kız kardeşiniz sabah rahatsızlığından çok sık şikayet ediyor mu? Ona hamileliği hakkında fazla konuşamayacağını sorun. Ona sadece yeni filmler veya her ikisini de okuduğunuz bir kitap hakkında sohbet etmekten hoşlanacağınızı söyleyin.

Ağlamak için bir omuza ihtiyaç duyduğunuzda arkadaşlarınıza ve ailenize haber verin.

Bazen arkadaşlar ve aile size destek olamaz çünkü onlara bir şans vermediniz, onlara hiç söylemediniz! Kısırlığınızı paylaşmanın hem yararları hem de tuzakları vardır ve sıkıntılarınızı dünyaya yayınlamanıza gerek yoktur. Bu alanda tüm insanlar eşit derecede gösterişli değildir. Ancak, büyük destek olacak en azından birkaç arkadaşınız ve aileniz var.

Kısırlık ile başa çıkacak arkadaşınızsa, kısır bir arkadaşı desteklerken ne yapılması gerektiğini öğrenmek için bir dakikanızı ayırın.

Kısırlıkla başa çıkıyorsanız, bu soruyu nasıl cevaplayacağınızı düşünmek için bir dakikanızı ayırın: “Ne zaman çocuk sahibi olmayı düşünüyorsunuz?”

11. Mola Vermekten Korkmayın

Hamile kalmaya çalışmak hayatınızı gerçekten ele geçirdiyse ve bazı şeyleri geri alma çabalarınız işe yaramazsa, bir süre uzaklaşmanız zaman alabilir.

Gebe kalmaya ara vermekten vazgeçmek, düzenli hayatınızı ele almanıza yardımcı olabilir.

Bununla birlikte, ara verdiğiniz sürenin uzunluğu hakkında doktorunuzla konuşmalısınız. 35 yaşından büyükseniz, zaman bir faktör olabilir. Ancak birçok insan yeniden birleşmek için en az birkaç ay izin alabilmelidir.

12. Yeniden Bir Arada Uygulama

Basit bir stres yönetimi tekniği sadece şu anki zorluklarınızla başa çıkmanıza yardımcı olmakla kalmayabilir, aynı zamanda yaşamınız boyunca paha biçilemez olabilir. Bu yeniden çerçeveleme sanatı. Durumunuzu yeniden çerçevelemek değişmez. Bunun yerine, ona bakış şeklinizi değiştirirsiniz (yeniden düzenleyin). Yeniden canlandırmanın bir örneği, meme kanseri için kemoterapiden geçen bir kadının kafasındaki saçları kaybetmeye değil, bunun yerine birkaç ay boyunca bacaklarını traş etmemesinin “yararına” verilmesi olabilir. Bu örneği bazen yeniden çerçevelendirmenin kolay olmadığını vurgulamak için kullanıyoruz. Biraz daha pratik yapmanız ve pratik yapmanız gerekebilir; atasözü “yapana kadar sahte” gibi bir şey.

Belki de zamanınızı aldığınızda kutlama bardaklarından bir şarabınız olabilir (hamileyseniz yapamayacağınız bir şey.) Bu biraz beyin fırtınası alabilir, ama aklımızda kalpli. Küçük bir “alıştırma” ile, küçük bir yeniden çerçeveleme genellikle bakış açımız için harikalar yaratabilir.

Gebe Kalmaya Çalışırken Baş Etmenin Alt Çizgisi

Hamile kalmaya çalışmak muazzam bir duygusal etkiye sahip olabilir ve hayatınızın her yönünü etkileyebilir. Bununla birlikte, stresin bastığında stres bulduğunuzda yapabileceğiniz birkaç şey var. En önemlisi kendini suçlamayı bırakmak. Doğurganlığa meydan okursanız, kendinize yapmayı kesmek için başka şeylere göz atmak için bir dakikanızı ayırın.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir