1. Anasayfa
 2. Başa Çıkma ve İlerleme

Kısırlık sonrası sağlıklı bir hamilelik nasıl

Kısırlık sonrası sağlıklı bir hamilelik nasıl
0

Kısırlık yaşayan kadınların bazı gebelik komplikasyonları için daha yüksek riskleri vardır. Örneğin, hamile kalmaya çalışan kadınlar erken doğum için daha yüksek risk altındadır. İkiz taşmasalar bile bu doğrudur.

İkizlerin konuşması, doğurganlık ilaçları katlarla hamile kalma olasılığınızı arttırdığı için, kısırlıktan sonra bazı kadınlar ikizleri ve hatta üçüzleri bekliyorlar. Bu aynı zamanda sizin ve bebekleriniz için risklidir.

Sağlıklı bir hamilelik şansınızı artırmak için yapabileceğiniz herhangi bir şey var mı?

Evet.

Tüm riskleri ortadan kaldırmak mümkün olmasa da – en sağlıklı seçimleri yapan “mükemmel bir hasta” bile hamilelik sorunlarına karşı bağışıklık kazanmaz – bazı hamilelik komplikasyonlarının potansiyelini veya ciddiyetini azaltmak için atabileceğiniz adımlar vardır.

Hamile kalmak için çok çalıştın! Daha sağlıklı bir hamilelik almanıza yardımcı olacak 10 ipucu.

1

Makalede Neler Var?

Mükemmel Bir Doktor Seçin

Doctor and pregnant woman looking at digital tablet
İyi bir doktor kısırlıktan sonra sağlıklı bir hamilelik almanıza yardımcı olabilir. Kahraman Resimleri / Getty Images

Doğurganlık tedavisinden sonra, kadınlar gebelik için jinekolog / doğum uzmanlarına geri dönerler.

Bununla birlikte, ikizleri veya daha fazlasını düşünmüşseniz, eski doktorunuz sizin için en iyi seçenek olmayabilir.

Yüksek riskli bir doktora ihtiyacınız olmayabilir, ancak çoğul gebeliklerde deneyimli birisini seçmek hala en iyisidir.

Bir seçim yapmadan önce birkaç bakım sağlayıcı ile görüşün. Doğurganlık doktorunuzdan veya doğurganlık destek grubundan referanslar aldığınızdan emin olun.

Komplikasyonlar veya yüksek dereceli hamilelik için yüksek riskli bir doktora ihtiyacınız varsa, o zaman kendi özel komplikasyonunuzla veya yüksek dereceli katları olan deneyimli birini seçmek daha da önemlidir.

Sormak isteyeceğiniz sorular arasında …

 • Doğum öncesi bakım hakkındaki düşüncelerin neler?
 • Doğum seçeneklerim neler? (Vajinal doğum için denemenize izin verecekler mi yoksa bebeklerin pozisyonları ne olursa olsun doğrudan bir C bölümüne gitmekte ısrar edecekler mi?)
 • Benimki gibi bir hamilelikte ne gibi sonuçlar gördünüz?
2

Doğum Öncesi Sağlıklı Yaşam Randevularınızı Programlayın

Doktor muayene odasında hamile hastayla konuşurken dijital tablet ile
Doğum öncesi bakım randevuları basit ve hızlı görünebilir, ancak bu kontroller ciddileşmeden önce bir problemi yakalayabilir. Caiaimage / Agnieszka Wozniak / Getty Images

Doğum öncesi bakım gereksiz görünebilir – gerçekten bir bardağa işemek ve bir hemşirenin sizi haftalar boyunca ağırlaştırması gerekiyor mu? Bütün bu hızlı kontroller önemli mi?

Aslında, onlar.

Bazı gebelik komplikasyonları, işler şiddetleninceye veya kontrolden çıkıncaya kadar tanınabilir semptomlarla gelmez.

Örneğin, hamileliğe bağlı hipertansiyonunuz varsa (yüksek tansiyon), muhtemelen başka hiçbir günden farklı hissetmeyeceksiniz. İdrarınızda yüksek tansiyon ve protein varsa, bunlar preeklampsiye işaret eden ciddi belirtiler olabilir. Ani bir kilo alımı veya ciddi bir baş ağrısı gibi, durum ilerleyene kadar daha belirgin semptomlar geliştiremezsiniz.

Katları taşırken ultrason sesleri daha önemlidir.

İkiz hamilelik sırasında bazı ultrasonlar, belirli risk faktörlerini tespit etmek için belirli bir zaman diliminde gerçekleştirilmelidir. Bu zaman dilimini kaçırmak hamileliğinizi izlemenizi zorlaştırabilir.

Doğum öncesi kontrolleri aldığınızdan ve önemli ultrason ve testleri zamanında yaptığınızdan emin olun.

3

Sağlıksız Alışkanlıkları Bırakın

Yoga mat ayakkabı bağlama ile hamile kadın
Özel doğum öncesi egzersiz sınıfları, hamileyken, özellikle hamile kalmadan önce aktif değilseniz, hareket etmenin iyi bir yolu olabilir. Kahraman Resimleri / Getty Images

Sağlıksız alışkanlıklar iyi herhangi hamilelik dışında bırakılır. Kısırlık veya ikiz hamilelik sonrası hamilelik sırasında, daha da önemlidir.

Düşmek için bazı sağlıksız alışkanlıklar beyinsizdir. Eğer sigara içiyorsanız, bırakmanız gerekir. Eğer içiyorsan, durmalısın. Herhangi bir eğlence uyuşturucu kullanıyorsanız, bunu bırakma zamanı da.

Bu bağımlılıkları azaltmak için yardıma ihtiyacınız olursa, doktorunuzla veya destek için ücretsiz bir klinikle konuşun. Bunu yalnız yapmak zorunda değilsin.

Ne yaparsan yap, utanç verici bir sır olarak saklamayın. Bazı hamilelik komplikasyonları, ilaçlar, sigara veya içki yüzünden daha da kötüleşebilir veya kaynaklanabilir. Doktorunuzun bilmesi gerekiyor, böylece hamileliği daha yakından izleyebiliyor.

Bazı sağlıksız alışkanlıklar daha az açıktır, fakat aynı zamanda bırakılması da önemlidir.

Tatlıları ve ikramları tıkar mısın? Tatlılarınızı sınırlandırmaya ve fındık, meyve, sebzeler ve protein üzerine atıştırmalık olmaya çalışın.

Geç saatte kalır mısın? Daha erken gelmek ve yatakta daha fazla saat geçirmek için elinizden geleni yapın.

4

Dinlenmek için Zaman Yapın

Kanepede uyuyan hamile kadın
Şimdi iki kişilik uyudun! Devam et ve ihtiyacın olduğunda biraz kestir. Kahraman Resimleri / Getty Images

Yeterince uyuma, hamilelik sırasında ve hatta ikiz hamilelik sırasında daha da önemlidir.

Aslında, yeterince uyumayan kadınlar erken doğum için daha yüksek risk altındadır.

Bazen, hamilelik kötü uykunun nedenidir; rahatsızlık, bulantı veya endişe, geceleri atmaya ve dönmeye neden olabilir.

Destek için çok sayıda yastığa yatırım yapın. Bulantıya yardımcı olmak için yatmadan önce küçük bir aperatif yemeye çalışın.

Endişelenmek sizi geceleri ayakta tutarsa, terapiyi deneyin veya endişeleriniz hakkında yakın bir arkadaşınıza güvenmeyi deneyin.

Kestirmeyi unutma!

Kestirmeler sadece küçük çocuklar için değil yetişkinler için de geçerlidir – özellikle hamile olanlar! Bir ofiste çalışıyorsanız, biraz dinlenmek için öğle yemeği molasınızı kullanmayı deneyin.

Yapabileceğin tek şey yarım saat boyunca kafanı masaya yatırsa bile, hiç yoktan iyidir.

5

Beslenmeye Dikkat Edin

Hamile kadın elma ve cips arasında seçim yapma
Arada bir muamele iyi, sadece yemek seçiminizin çoğunun sağlıklı olduğundan emin olun. Jamie Grill / Getty Images

İyi beslenme, daha sağlıklı çoğul gebelikler dahil olmak üzere sağlıklı hamileliklerle ilişkilendirilmiştir.

Sadece doğru beslenmene gerek yok, aynı zamanda, yeterince yediğinden emin olmalısın.

İkiz ya da daha fazla taşıyorsanız, daha fazla protein ve kaloriye ihtiyacınız vardır. Her gün için ne kadar hedef alacağınız konusunda doktorunuzla konuşun.

Birden fazla hamilelik ve beslenme üzerine mükemmel bir kitap var: “İkiz, Üçüz veya Dörtlü Bekliyorken”, Dr. Barbra Luke ve Tamara Eberlein

Bebekler iterek ve tam bir mideye daha az yer bırakarak, ikizlere hamile kalan kadınlar bir öğünde çok yemek yemekte zorlanabilirler.

Bu bir sorunsa, öğünlerinizi ayırmayı veya üç büyük öğün yerine altı veya sekiz öğün yemek yemeyi deneyin. Kalorilere uymakta zorlanıyorsanız, doktorunuzla konuşun.

Ayrıca doğum öncesi vitaminlerinizi almanız gerekir.

Seni mide bulandırıyorlarsa, daha büyük öğünlerinizden birinin ortasına alın. Sizi hala hasta ederlerse doktorunuza, çiğnenebilir bir çocuk vitaminini alıp alamayacağınızı sorun, bu da midenizde daha kolay olacaktır.

6

Hidratlı Kal ve Yeterince Su iç

Limon, limon ve portakal ile içecekler stüdyo çekim
Suya meyve eklemek daha lezzetli hale getirebilir ve daha fazla içmenizi teşvik edebilir. Jamie Grill / Getty Images

Dehidrasyon erken doğum eylemine yol açabilecek kasılmalara neden olabilir.

Bu, bir bebeği olan hamile olanlar için geçerlidir, ancak erken doğum riskinin katları ile daha yüksek olması, bu katların anneleri için daha da büyük bir tehlikedir.

İki veya daha fazla bebek taşırken yeterince içmek her zaman kolay değildir.

İçmeyi hatırlamanın en iyi yollarından biri, evde ya da masanızdayken bile, gittiğiniz her yere yanınızda taşıyacağınız bir su şişesi bulundurmaktır.

Su şişesinin varlığı, diğer şeylerle meşgul olduğunuzda içmeyi hatırlamanıza yardımcı olacaktır.

Yaz aylarında bekliyorsanız, suyunuzu almak daha da önemlidir. Ne kadar su içmeniz gerektiği konusunda doktorunuzla konuşun.

7

Cinsel Aktivite Hakkında Doktorunuzla Konuşun

Hamile kadın yatakta döşeme, kocasının kafası karnının üzerinde el ile ona dayanıyor
Hamilelik tutkusu yenilemek için bir zaman olabilir, ancak aynı zamanda kısırlıktan sonra hamilelik sırasında seks korkusu olması da normaldir. Endişeliyseniz doktorunuzla konuşun. Fotoğraf: Tricia Shay Photography / Fotoğrafçının Seçimi RF

Aylarca ya da yıllarca gebe kalmaya çalışarak gebe kaldığınızda, seks yapmanıza gerek olmadığı söylenmedikçe, seks bir angarya ve daha eğlenceli bir etkinlik haline gelebilir.

Bazı çiftlerin seksten uzak durmaları söylenmez ancak bunu düşük yapma veya erken emeği tetiklemekten korktukları için yaparlar.

Bu, özellikle hamileliği kaybetmişseniz, anlaşılabilir bir endişedir.

Sebepsiz seks yapmaktan kaçındığınız için doktorunuzla bu endişeler hakkında konuşun.

Çoğu zaman, kısırlıktan sonra bile, cinsiyet hamilelik sırasında güvendedir.

Nadir durumlarda, cinsel aktivite kasılmaları veya kanamayı tetikleyebilir. Bu, cinsel ilişki, orgazm veya her ikisi nedeniyle olabilir.

Doktorunuz, endişe verici semptomlarınız varsa önlem olarak seksten kaçınmanızı veya tamamen uzak durmanızı isteyebilir.

Doktorunuz size cinsiyetin hayır amaçlı olduğunu söylerse, daha fazla bilgi isteyin. Sadece ilişkiye izin verilmiyor mu? Peki ya diğer seks formları? Penetrasyon olmadan orgazm olur mu?

Hamilelik ilerledikçe, tekrar seks hakkında soru sormayı unutmayın.

Doktorunuz tavsiyesini birkaç ay önce unutabilir. Özellikle ikinci trimesterinize başladığınızda veya bitiş tarihiniz yaklaşırken farklı önerileri olabilir.

8

Diş Hijyenistinizi Ziyaret Edin

Modern dişçi ofisi
X ışınlarından kaçının, ancak beklediğiniz zaman temizlik aldığınızdan emin olun. Silahşör / Getty Images

Hamileliğiniz sırasında fazladan bir diş temizliği planlamak isteyebilirsiniz. Tabii ki, X ışınlarından vazgeçmeniz gerekecek. Ancak düzenli temizlik yalnızca güvenli olmakla kalmaz, beklediğiniz zaman da teşvik edilir.

Bazı araştırmalar diş eti hastalığının erken doğum riskini ve düşük doğum ağırlıklı bebek riskini artırabildiğini bulmuşlardır.

Ayrıca, gebelik hormonlarının hassas diş etlerine ve kanamaya neden olduğu bilinmektedir. Sabah bulanmasından kaynaklanan kusma dişlerinize de sert gelebilir. Hamilelik sırasında dişçi koltuğuna oturmak için daha fazla neden!

Bütün çalışmalar bu korelasyonu bulamamıştır, bu nedenle ağız sağlığı ile erken doğum arasındaki bağlantı hala tartışma konusudur. Bununla birlikte, dişlerinizi temizlemenin hamilelik sırasında güvenli olduğu düşünülür ve yardımcı olabilir, denemeye değer.

9

Depresyon ve Anksiyete Desteği Alın

Hamile kadın yatakta yatan
Hamilelik sırasında ve sonrasında depresyon gebe kalmakta zorlanan kadınlarda daha yaygındır. Yardım istemekten korkma. Lane Oatey / Blue Jean Resimleri / Getty Images

Hamilelik sırasındaki depresyon erken doğum riskinizi artırabilir. Bazı araştırmalar, doğum öncesi depresyondan muzdarip kadınların (hamilelik sırasındaki depresyon) erken doğum yaşama ihtimalinin iki katı olduğunu bulmuşlardır.

Depresyon, hamilelikte oldukça yaygındır; kadınların yüzde 14 ila 23’ü bunu yaşar.

Gebelik sırasında depresyon yaşarsanız, doğum sonrası depresyon riski de artar. Kısırlığa sahip olmak, hamilelik ve doğum sonrası depresyon riskinizi de arttırır.

Depresyonda olabileceğinizi düşünüyorsanız, doktorunuzla olası kaynaklar hakkında konuşun. Terapi veya destek grupları birçok insan için faydalıdır, ancak depresyon şiddetliyse, danışmanlığa ek olarak ilaç almanız gerekebilir.

İlginç bir şekilde, endişe erken doğum ile ilişkili görünmemektedir. Bununla birlikte, huzur içinde daha fazla hissetmekten başka bir sebep yoksa, yine de danışmaya değer.

10

Erken İşçilik Belirtileri ve Belirtileri Tanımak

İşini ve iyiliğini dengelemek
Endişe verici semptomlarınız varsa, doktorunuzu arayın. Ciddi bir sorunu işaret edebilecek işaretleri görmezden gelmek, her şeyi aramak ve keşfetmek iyidir. pixdeluxe / Getty Images

Hızlı bir şekilde harekete geçerseniz erken emek bazen durdurulabilir. Erken emeğin belirti ve semptomlarını bilmek esastır.

Olası işaret ve belirtiler şunlardır:

 • Düzenli veya sık sık görülen kasılmalar – karın bölgesinde sıkılaştırma hissine neden olur
 • Sürekli donuk, düşük bel ağrısı
 • Pelvisinizde veya alt karnınızda basınç hissi
 • Sizin döneminizden önce alabileceğiniz kramplar
 • İshal
 • Vajinal lekelenme veya kanama
 • Sulu deşarjın bir acele (su kırma olabilir)

Bu semptomların çoğu normal gebelik şikayetleri ile karıştırılabilir. Eğer endişeleriniz varsa, bu belirtileri görmezden ve erken doğum karşılaştığınız keşfetmek daha doktorunuzu aramak daha olduğunu unutmayın.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir