1. Anasayfa
 2. Hamile misin?

Seks Sonrası Gebelik Belirtilerini Hissedebiliyor musunuz?

Seks Sonrası Gebelik Belirtilerini Hissedebiliyor musunuz?
0

Bazı hamilelik belirtileri çok erken başlarken, çoğu zaman, hiçbir şeyi hemen fark etmeyeceksiniz. Seks yaptıktan hemen sonra ortaya çıkan herhangi bir şey, lekelenme veya artmış akıntı gibi, genellikle hamilelikle ilgili değildir.

Kaçırılan bir dönem dışında, hamilelik belirtileri hamileliğin beş veya altı haftasında gerçekten tekme eğilimindedir. Bu, son döneminizi kaçırdığınızdan yaklaşık iki hafta veya gerçekten bir dönem geçirdiğinizden bu yana altı hafta. Nadiren, ilk özlenen periyodunda semptomları olan birini duyacaksınız. İster hamilelik umudunda olsun, ister korkuyor olsun, hamilelik belirtilerine duyduğunuz herhangi bir hissi atfetmek kolay olabilir.

Seks yaptıktan bir veya iki gün sonra semptomların olması genellikle hamilelik belirtisi değildir.

Makalede Neler Var?

Mide bulantısı

Bulantı seksten hemen sonra kadınların hamilelik belirtisi olarak sorguladığı bir şeydir. Bununla birlikte, vücudunuzun bu cinsiyetten kaynaklanan hamilelik nedeniyle bu belirtiyi ortaya çıkarmak için tepki vermesi için yeterli zamanı yoktur. Kadınların çoğu gebeliğin beş veya altı haftalarına kadar gebelikle ilgili mide bulantısı yaşamazlar. Hamilelikle ilgili bulantı yaşıyorsanız, haftalar öncesinden hamile kaldınız.

Hamilelik testi

Hamilelik testi hamile olup olmadığınızı söylemenin en iyi yoludur, ancak en doğru sonuçları almak için sürenizi kaçırana kadar beklemeniz gerekir. Bu evde hamilelik testi veya doktorunuzdan, ebe veya sağlık bölümünden gelen hamilelik testi olabilir.

Bazal Vücut Sıcaklığı Çizelgesi

Hamileliği onaylayamasa da, bazal vücut ısınızı (BBT) ölçtüyorsanız, çok erken hamileliğiniz olduğuna dair ipuçları alabilirsiniz. Bu, yalnızca yumurtlamadan önceki günlerde sıcaklığınızı alıyorsanız çalışır. Bu verileri ne kadar uzun süre toplarsanız, modelinizin nasıl göründüğünü ve ne zaman hamilelik önerebileceğini söylemek kolaylaşır. Bununla birlikte, bir periyodu kaçırdığınız zamanla ilgili en doğru şeydir ve evde bir hamilelik testi yaptırmanız gerekir.

Neden hamile hissediyorum

İki haftalık bekleme olarak adlandırılan birçok kişiye, yumurtladığınız zaman ile ne zaman beklediğiniz arasındaki süreye girerken, bazı fiziksel belirtilerle karşılaşmanız oldukça yaygın olabilir. Bu semptomlar şunları içerebilir:

 • Şişmiş hissediyorum
 • Ruh hali değişiklikleri yaşama
 • Artan baş ağrısı sayısı
 • İştahta değişiklikler
 • Meme değişiklikleri
 • Karında ağır bir his

Tüm belirtiler hamilelik belirtileri olabilirken, menstrüel siklusunuz nedeniyle hormonlarınızdaki dalgalanmalar veya yaşamınızdaki diğer olaylar tarafından daha olasıdır. Bu olaylar, hastalık, stres veya hatta yeterince uyku veya çok fazla egzersiz yapmak kadar basit bir şeyi içerebilir.

Bazı kadınlar gebelik öncesi semptomlar olarak premenstrüel sendrom (PMS) semptomları yaşar, diğer kadınların tipik olarak her semptomda bu semptomları yoktur. Döngünüz için yaygın olmayan bir semptomla karşılaştığınızda, potansiyel bir hamilelikle kolayca karışabilir.

Bu belirtilere odaklanmayı hafifletmek için fiziksel ve duygusal sağlığınız için olumlu adımlar atabilirsiniz. Besleyici yiyecekler yemek, sigara içmemek ve alkolü sınırlandırmak veya önlemek, gebe kaldığınızdan emin olsanız da sağlık ve zindeliğinizi arttırır.

Hamile kalmak niyetinde değilseniz

Korunmasız seks veya doğum kontrol yetmezliği yaşadıysanız ve hamile kalmanızdan korkuyorsanız, acil kontrasepsiyon bir seçenektir. Genellikle “ertesi gün hapı” olarak adlandırılan ilaçlar, korunmasız cinsel ilişkiden birkaç gün sonra alındığında hamileliği önleyebilecek olan reçetesiz satılan ilaçlardır. Bu ilaçları ne kadar erken alırsanız, istenmeyen bir hamileliği önlemede o kadar etkili olurlar. Bu ilaçlar kürtaj yapmaz, hamileliğin kurulmasını önler.

EniyiAile’de Bir Kelime

Hamile kalmanın korkuları veya umutları duygusal bir roller coaster olabilir. Gebeliğinden bu yana birkaç hafta geçinceye kadar hamile olup olmadığınızdan emin olmayacaksınız. Bu bekleme süresi boyunca, kendinize iyi bakın ve hamileliğin belirtilerini aramaya aşırı duyarlı olmamaya çalışın.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir