1. Anasayfa
 2. Spor Dalları

Dövüş Sanatları Sınıflarının Gençler İçin Riskleri ve Yararları

Dövüş Sanatları Sınıflarının Gençler İçin Riskleri ve Yararları
0

Karate şiddeti arttırır mı? Çocuğum kendini savunma becerilerini öğrenecek mi? Gençlerimin dövüş sanatları yaparken yaralanması ne kadar muhtemeldir? Bunlar, çoğu velinin karate dersleri için çocuklarını kaydettirmeyi düşündükleri zaman, sorularından birkaçı.

Karate, diğer dövüş sanatlarının yaptığı gibi, gençler için gerçekten iyi olabilir. Ancak, çocuğunuzu sınıflara kayıt ettirmeden önce göz önünde bulundurmanız gereken birkaç şey var.

Makalede Neler Var?

Dövüş Sanatları Formları

Amerika Birleşik Devletleri’ndeki 6,5 milyondan fazla çocuk bazı dövüş sanatlarına katılıyor. İşte en popüler dövüş sanatları:

 • Karate Karate, grevleri engellemek için yumruklar, tekmeler ve elleri tutan stand-up dövüş sanatıdır.
 • Taekwondo – Taekwondo yüzde 80 vuruş ve yüzde 20 el tekniğini içeriyor. Eğitim blokları, yumrukları ve açık el grevlerini içerir.
 • Judo – Judo onlara karşı bir rakibin enerjisini kullanıyor. Toprağa devredilen ve teslim tutanları içerir.
 • Muay Thai Kick Boks – Muay Thai kickboks, tekmelemek, fikir tartışmak ve boks eldivenleriyle boks yapmaktan ibarettir. Farklı koruyucu ekipman seviyeleri ile gerçekleştirilir.
 • Kung fu – Kung fu, güçlü bloklarıyla bilinen stand-up dövüş sanatıdır.
 • Karışık Dövüş Sanatları – Karışık dövüş sanatları, boks ve güreşin çeşitli gönderim ve indirmelerle birleştirilmesini içerebilir.
 • Aikido Aikido, saldırgan olmayan bir kendini savunma şekli öğretir. Tekmeler ve yumruklar yerine eklem kilitleri, sınırlamalar ve fırlatmalar içerir. Bu rekabetçi bir spor değil.
 • Jujitsu Jujitsu, küçük savaşçıların daha büyük rakipleri yenmelerini sağlar. Karate, judo ve aikido içeren bir kapma tarzı dövüş sanatı.

  Çocuğunuzu herhangi bir sınıfa kaydettirmeden önce, sizin ve çocuğunuzun dövüş sanatı hakkında temel bir anlayışa sahip olduğundan emin olun. Farklı sınıf türleri hakkında bilgi edinin ve hangisinin onu en çok ilgilendirdiği hakkında konuşun. Neyi kazanmayı ve beklentilerini anlamaya çalışmayı umduğunu öğrenin.

  Ayrıca, çocuğunuzun rekabetin sınıfın bir parçası olabileceğini veya olmayabileceğini bildiğinden emin olun. Bir filmde Taekwondo yapan ya da Karışık Dövüş Sanatları savaşı izleyenleri görmüş olan gençler hemen rekabet etmeyi bekleyebilirler.

  Dövüş Sanatları Gençlere Nasıl Yararlanır?

  Çocuğunuzun temel bir öz savunma becerisi kazanmasını isteyip istemediğiniz ya da aynı hareketleri tekrar tekrar tekrarlayarak öz disiplini öğreneceğini umuyorsanız, dövüş sanatları harika bir öğretme aracı olabilir.

  İşte fiziksel ve zihinsel sağlık yararlarından birkaçı:

  • Geliştirilmiş kas gücü
  • Daha iyi denge
  • Gelişmiş esneklik
  • Geliştirilmiş bilişsel işlev
  • Daha yüksek özgüven
  • Daha fazla öz saygı
  • Daha iyi öz farkındalık

  Dövüş sanatları, beyzbol ya da futbol gibi geleneksel sporlarla ilgilenmeyen bir genç için harika bir fiziksel çıkış olabilir. Gençlerin bir takımdan kesilmeyecek ve dövüş sanatları önceden tecrübe veya özel bir beceri seti gerektirmiyor.

  Gençiniz, bir sonraki renk kemerini kazanmak veya yeni bir hamle yapmak gibi kendi hedeflerini belirleyebilir. Zamanla, çabalarının hedeflerine ulaşmasına nasıl yardımcı olabileceğini görmeyi öğrenir.

  Dövüş Sanatlarının En Sık Yaralanmaları

  Diğer fiziksel aktiviteler gibi, dövüş sanatları da yaralanma riskine neden olur. İşte gençlerin dövüş sanatlarına katılırken karşılaşabileceği en yaygın yaralanmalardan bazıları:

  • burkulma
  • Suşlar
  • kontüzyonlar
  • Kırıklar (düşmelerden)
  • Eklemlerin hiperekstansiyonu
  • burun kanamaları

  Daha az yaygın olmasına rağmen, baş veya boyun yaralanmaları gibi daha ciddi yaralanma riski vardır. Ancak bunların çoğu uygun önlemlerle önlenebilir.

  Yaralanma Riskini Azaltma

  Çocuğunuzu dövüş sanatlarına kaydetmeden önce, çocuk doktoru ile konuşun. Hangi özel dövüş sanat türlerini düşündüğünüzü tartışın ve doktora, çocuğunuzun katılabilecek kadar sağlıklı olup olmadığını sorun.

  Yaralanma riskini azaltmak için yapabileceğiniz diğer şeyler:

  • Önce eğitmenle konuş . Öğretim üyesini arayın ve çocuğunuzu derslere kaydettirmeden önce eğitim, deneyim ve felsefe hakkında sorular sorun. Yeterli becerilerin yanı sıra, yeterli duygusal ve fiziksel olgunluk sergileyen öğrenciler sadece rekabeti teşvik eden bir eğitmen arayın.
  • Daha düşük dövüş sanatlarının iletişim formlarıyla başlayın . Çok fazla temas içermeyen bir dövüş sanatları dersi arayın. O zaman, eğer çocuğunuz öz disiplin ve olgunluk gösteriyorsa, ilgileniyorsa daha rekabetçi bir ortama girmeyi düşünün.
  • Çocuğunuzun yalnızca güvenli bir ortamda rekabet etmesine izin verin . Müsabakalar kafaya yapılan darbeleri caydırmalı ve yasadışı ve tehlikeli hamleler için puan düşürmelidir. Çocuğunuza, bir yarışmaya girmesine izin vermeden önce, savunma amaçlı uygun engelleme hamleleri öğretildiğinden emin olun.
  • Güvenlik ekipmanı hakkında eğitmen ve doktorunuzla konuşun. Örneğin bir ağızlık, ağız yaralanmalarını azaltabilir. Yumuşak başlıklardan da bahsedin. Bazı çalışmalar başlığın beyin sarsıntısı riskini azaltabileceğini gösterse de, diğer araştırmalar sonuçsuz kalmaktadır.

   Vurgu Sanatta Olmalı, Şiddet Üzerine Değil

   Birçok anne-baba, şiddeti teşvik edeceğinden korktuğu için bir dövüş sanatları sınıfına bir genci almakta tereddüt ediyor. Bu önemli bir husus. Ne de olsa, oğlunun onun küçük kardeşi üzerine yaptığı kürek ve tekmeler yapmasını istemiyorsun.

   Ayrıca, bazı temel dövüş sanatlarının hareket ettiğini bildiği için çocuğunuzun kabadayı olmasını da istemiyorsunuz. Ve kesinlikle kazanabileceğini düşündüğü için kavga etmeye başlamasını istemiyorsun.

   Uygun bir şekilde öğretildiğinde dövüş sanatlarının şiddeti teşvik etmemesi gerektiğini aklınızda bulundurun. Bunun yerine, öz disiplini ve kendini savunmayı öğrenmekle ilgili olmalı.

   Gerçek bir dövüş sanatçısı gereksiz çatışmalardan kaçınmak ister. Ancak bu, dövüş sanatçılarının hiç kavga etmediğini söylemez – inandıkları sebeplerden dolayı mücadele eder.

   Araştırmalar, genel olarak, dövüş sanatlarına katılan gençlerin, takım sporlarına katılan gençlerden daha saldırgan hale gelmediğini ortaya koymuştur. Bununla birlikte, saldırganlık, zorbalık ve davranış gibi dışlayıcı davranışlar, yüzme veya golf gibi diğer bireysel sporlara katılan gençlerden daha fazla gösterebilirler.

   Gençlerin dövüş sanatlarında eğitimlerini harcadıkları zaman, saldırgan olma ihtimallerini de etkileyebilir. Çalışmalar, haftada bir saat dövüş sanatları için genç bir trenin ne kadar fazla olduğunu gösteriyor, saldırgan olma olasılığı daha yüksek.

   Çocuğunuzun Karışık Dövüş Sanatlarına Katılmasına İzin Verme

   Bazı dövüş sanatları gençler için diğerlerinden daha iyi seçimlerdir. Bazı çalışmalar, dövüş sanatları türleri ile dışsallaştırma davranışları arasında önemli farklılıklar olduğunu göstermektedir. Örneğin, karate dersi alan gençlerin, judo alan gençlerle karşılaştırıldığında saldırgan olma olasılıkları daha düşüktür.

   Amerikan Pediatri Akademisi, karma dövüş sanatlarına gençlerin katılımını engelliyor. Karışık dövüş sanatlarında yaralanma riski, kolej futbolu dahil olmak üzere diğer kontak sporlarındakinden çok daha fazladır.

   Karışık dövüş sanatlarına katılan gençler, boğulma ve kafaya sert darbelerden dolayı yüksek sarsıntı ve asfiksi riski altındadır. Yaralanmalar, üst ekstremite yaralanmaları ve kırıkları da yaygındır.

   Dövüş Sanatları Basında Medya Tasavvurlarına Dikkat Edin

   Profesyonel karma dövüş sanatları medyada sansasyonal hale geldi. Karma dövüş sanatçılarıyla ilgili gerçeklikler ve filmler, dövüşmenin zenginleşmenin kolay bir yolu gibi görünmesini sağlayabilir. Bu tür gösteriler, birini boğmak ya da bir rakibe tekme atmak gibi şiddetli hareketleri yüceltir.

   Video oyunları, dövüş sanatlarının şiddetini de yüceltebilir. Birçoğu rakipleri yaralama ve öldürme vurguluyor.

   Medya şiddetine maruz kalmanın çocuklardaki saldırgan davranışları arttırdığına dair kanıtlar var. Şiddet içeren eylemleri izlemek, gençleri şiddete duyarlı hale getirebilir.

   Gençlerinizin dövüş sanatlarını şiddetli biçimde yansıtan medyaya maruz kalmalarını sınırlayın. Çocuğunuzun şiddet içeren medyaya yoğun ilgi göstermesi durumunda – açıkça itirazınıza rağmen – dövüş sanatları derslerine katılmadan önce, doktorunuzla ya da zihinsel sağlık uzmanıyla konuşun.

   Çocuğunuzu doğru koşullar altında katılmaya teşvik edin

   Genel olarak, dövüş sanatları gençler için son derece olumlu bir aktivite olabilir. Eğer çocuğunuz karate sınıfına kaydolmakla ilgileniyorsa, teşvik etmeniz gereken bir şey var. Mükemmel bir eğitmen ile iyi bir sınıf bulduğunuzdan emin olun.

   Çocuğunuzun fiziksel saldırganlık öyküsü varsa veya zihinsel bir sağlık sorunu varsa, çocuğunuzu bir sınıfa kaydetmeden önce bir zihinsel sağlık uzmanıyla konuşun. Dövüş sanatlarının DEHB ve diğer davranış bozukluğu olan çocuklar için iyi olabileceğine dair bazı kanıtlar var, ancak çocuğunuzun durumunu bir zihinsel sağlık uzmanıyla görüşmek önemlidir.

   Karate dersleri veya Taekwondo dersleriyle ilgili en iyi şeylerden biri, her yaştan insan için uygun olmasıdır. Bir dövüş sanatları merkezi, tüm ailenin katılabileceği dersler sunabilir.

   Tabii ki, tüm gençler ebeveynleriyle beraber dövüş sanatları yapmak istemezler. Ancak, utangaç bir çocuğunuz veya fiziksel aktiviteye katılmakta isteksiz olan bir çocuğunuz varsa, birlikte katılmak fiziksel aktiviteye katılmayı teşvik etmenin bir yolu olabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir