1. Anasayfa
  2. Spor Dalları

Spor Üst Tükenmişliği ile Başa Çıkmanın 6 Yolu

Spor Üst Tükenmişliği ile Başa Çıkmanın 6 Yolu
0

Evet, ebeveynlerin spor tükenmişliği birinci dünya sorunudur. Bir çocuğun gerçekten bir faaliyete katılma arzusunu yerine getirebilmek bir ayrıcalıktır. Ancak bunu bilmek stres düzeyinizi bir ebeveyn olarak günden güne daha düşük yapmaz. Öyleyse bunun şanslı bir sorun olduğunu, ancak yine de bir sorun olduğunu kabul edelim.

Makalede Neler Var?

Spor Veli Tükenmişliği Nereden Gelir?

Spor ebeveynleri, tüm ebeveynler gibi çoğu zaman birçok yönde yırtılmış hissedebilir. Ailene, işine ve evine karşı sorumlulukların var. Ve eşini ve çocuklarını da öyle yap. Bazen iki çocuğun aynı gün önemli bir oyun oynamış olduğu gibi bazen çatışma içindedirler. Bu stres için bir reçetedir. Akşam yemeği menüsünden ekibin büyük bağış topluluğuna, ev ödevlerine ve nakliyeye kadar her şey omuzlarında gibi hissediyor. (Ah, sürüş!)

Günde sadece 24 saat var ve bunları rollerimizden sadece biriyle (ebeveyn, çocuk, çalışan, temizlikçi, spor takımı gönüllüsü) ilgili görevlerle kolayca doldurabiliriz. Ama bu sürdürülebilir değil elbette. Yorgun veya motive olmuyorsanız veya herhangi bir işinizde çok iyi değilseniz sanki tükeniyor olabilirsiniz. Peki bu aşırı yoğun duygularla nasıl başa çıkıyorsun?

6 Yollu Spor Ebeveynleri Tükenmişliğe Göçebilir

Annem ve babam boğulmuşken, ailedeki hiç kimse için eğlenceli değil. Öyleyse, bu stratejilerden bazılarının baskının hafifletilmesine yardımcı olup olmadığına bakın – en azından sizi daha büyük bir nefes alabileceğiniz sezonun sonuna ya da okul yılının sonuna götürecek kadar.

Kendini bankla. Evet, bir şeyler otur. Her zaman çocuğunuzun uygulamalarında veya derslerinde mi kalırsınız (bir şeye ihtiyacı olursa veya incinirse)? Bir ara vermeye ihtiyacınız varsa, bu uygulamalardan bazılarını atlamak için kendinize izin verin. Eşiniz, büyükbaba veya büyükanne veya başka bir takım ebeveyni sizin için sıkıştırabilir. Aynı şey oyunlar ve hatta seyahat turnuvası hafta sonları için de geçerli. Suçluluktan vazgeç ve biraz zaman ayır. Çocuğunuz bir etkinliği kaçırdığınızı hatırlamayacak (aslında, en sevdiği teyzesiyle veya bir arkadaşınızın ailesiyle gönderirseniz, muhtemelen onu sevecektir). Sürekli olarak huzursuz ve küstah olduğunuzu hatırlayacak, çünkü yanmışsınızdır.

Çocuğunuzun sporunda gönüllü olarak büyük bir rolünüz varsa, herkesi bir sezonun ortasında dökerek asmaya devam edemezsiniz. Ama gruptaki diğer kişilere görevler daha devredebilir. Yardım isteyin; Verebilecek hiç kimsenin olmadığını varsaymayın! Gelecek sezon sözünü verebilirsiniz, bağlılığınızdan biraz geri çekilmeniz gerekecek.

Sempatik bir kulak bul. Eşiniz, bir arkadaşınız, bir akrabanız, hatta bir terapistiniz, nasıl hissettiğinizi hakkında konuşabileceğiniz birisine gerçekten yardımcı olur. Mesele onların çözümlerini beyin fırtınası yapmanıza yardımcı olmaları (sizin için yararlı olmazsa) değil, aynı zamanda nasıl hissettiğiniz konusundaki endişelerinizi sadece yargılamadan dinlemeleridir. Bazen bunu ortaya çıkarmak, zamanlamanız veya sorumluluklarınızla ilgili hiçbir şey değişmese bile, kendinizi daha iyi hissetmek için tek ihtiyacınız olan şeydir.

Klimaya ayak uydurun. Tıpkı sporcunuzun sağlıklı beslenmesi, formda kalması ve yeterli dinlenmeye ihtiyacı olması gibi, siz de öyle. Ne de olsa, temelde her hafta atlamak için bir maraton koşuyorsun! Öyleyse birbirinizin liderliğini takip edin. Fiziksel aktiviteye uymanın yollarını arayın (çocuğunuzun antrenmanı sırasında yürüyüş yapmak gibi). Boş zamanlarını uyku lehine bırakmak acı verse de buna değer. Sezon dışı zamanlarda TV izleyebilirsiniz. Sağlıklı yiyecekler yemek bütün aileye fayda sağlar. Bir süredir arabanıza çarptığınızda kendinizi biraz susturun, ama besleyici yiyeceklere odaklanmanın daha iyi hissetmenize yardımcı olacağını ve çocuklarınız için iyi bir örnek olacağını bilin.

Hayatınızdaki diğer stresleri azaltın. Çocuğunuzun spor aktiviteleri en çok strese neden oluyorsa ve bunları azaltmak için çok şey yapamıyorsanız (en azından şu anda), bakabileceğiniz diğer stresli şeyler olup olmadığını görün. Belki de bir süre sonra bile olsa, tabağınızdan ev bakım işleri yapmak için bir temizlik veya çim servisi alabilirsiniz. Belki de işte yeniden düzenleyebileceğiniz, ölçeklendireceğiniz veya erteleyebileceğiniz bir proje var. Belki de daha kolay hale getirmek için yaklaşmakta olan bir sosyal zorunluluğu yeniden çerçeveleyebilirsiniz: Örneğin bir akşam yemeği partisini veya tatil yemeğini bir çömlek haline getirin. Belki şimdilik okul gönüllü işlerinden geri dönebilir ya da geri dönebilirsin. Kendine biraz zaman ayır – sadece şarj olmak için harcayacak kadar.

Takımınla bağla. Bir sporcu olarak, çocuğunuzun takım arkadaşları ile güçlü bir bağlantı kurması gerekir. Siz de iyi sosyal bağlantılarınız varsa, kendinizi daha iyi ve daha az tükenmiş hissedeceksiniz. Bu, diğer spor ebeveynleriyle ilişkinizi derinleştirmek anlamına gelebilir (bu birbirinize yardım etmenizi kolaylaştırır). Ya da spor dünyası dünyasından ayrı sosyal mekanlara sahip olduğunuzdan emin olmak anlamına gelebilir. (Hala orada bir yerde!)

İyi için bak. Tüm bunların ne zaman biteceğini hayal etmek yerine, şu an ebeveynlikten ne aldığınızı not alın. Ondan uzak durmak pişmanlık ve kızgınlık için bir reçetedir. Sıkıcı şeylerin ve gereksiz dramaların tadını çıkarmak zorunda değilsiniz, ama gözden kaçırmaya ve iyi şeylere odaklanmaya çalışabilirsiniz.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir