1. Anasayfa
 2. Spor Dalları

Gençlik Futbolunda Güvenlikle İlgili Konular

Gençlik Futbolunda Güvenlikle İlgili Konular
0

Zorlu fiziksel oyun, Amerikan futbolunun çekiciliğinin bir parçasıdır, ancak hem kafa hem de beyinde kısa ve uzun vadeli yaralanma riski yüksektir. Yani futbol çocuklar için oynamak için güvenli midir, değil mi?

Bu, kime sorduğunuza ve oyuna nezaret eden oyuncuya, koça ve lige bağlı. Koç daha güvenli mücadele teknikleri konusunda eğitim alıyor mu? Uygulamalar ve oyunlar sırasında temas, güvenlik ekipmanı kullanımı ve şüpheli beyin sarsıntılarına doğru cevap verme ile ilgili kurallar nelerdir? Oyuncunun, futbol oynamasını daha tehlikeli hale getiren önceden var olan sağlık durumları veya önceden beyin sarsıntısı var mı? (Bu soru hakkında bir doktor tavsiyesi alın.)

Futbolla mücadele için popüler bir gençlik ligi olan Pop Warner, rakip oyuncular arasındaki dengesiz eşleşmeleri azaltmak için oyuncuların yaşlarına ve ağırlıklarına göre takımlar oluşturuyor. Lig ayrıca 2012 yılında oyuncu güvenliğini arttırmaya çalışmak için değişiklikler yaptı. “Oyuncuların 3 metreden daha fazla sıraya girdiği tam kafa kafaya bloke etme veya mücadele etme tatbikatlarına izin vermedi” ve temas süresini uygulama süresinin maksimum üçte birine düşürdü (örneğin, en fazla 40 dakika 2 saatlik bir uygulama, oyuncu-oyuncu teması içeren ince kumaş veya matkap içerebilir). İlk araştırma, bu kural değişikliklerinin başarısını desteklemektedir.

Makalede Neler Var?

Modifiye Mücadele Futbolu

Bir başka yönetim derneği olan ABD Futbolu, “değiştirilmiş mücadele” olarak adlandırdığı bir programı araştırıyor. Temassız bayrak futbolu ile geleneksel mücadele futbolu arasında bir köprü görevi görmesi amaçlanmıştır. (ABD Futbolu, Ulusal Futbol Ligi’nden maddi destek alır). Değiştirilmiş mücadele ile geleneksel mücadele futbolu arasındaki farklar önemlidir. İçerirler:

 • Daha küçük bir oyun alanı (40 yarda 40 yarda), bu nedenle geleneksel bir futbol sahasında iki oyun yan yana oynanabilir – ve oyuncular mücadele ettiklerinde daha az hız ve ivme kazanırlar.
 • Küçük taraflı takımlar: 6-, 7- veya 8 kişilik – bu daha az temas noktası anlamına gelir
 • Merkez hariç, iki noktadan başlayan her oyuncu, ele geçirilmemesi gerekenler
 • Özel takım yok
 • Hiçbir yıldırım
 • 40 metre çizgisinde top ile tüm eşyalara başlamak, inişlerde kesişme, fumble, touchdown veya ciro olup olmadığına bakılmaksızın
 • Sahada ve bir araya geldiklerinde antrenörlere izin verilir
 • Çalışan saat

Modifiye takım, sadece birkaç alanda kullanılan pilot bir programdır. ABD Futbolu daha yaygın olup olmayacağını belirlemek için ne kadar işe yaradığını araştırmayı planlıyor.

USA Football ayrıca, yetişkinlerin çocukların daha güvenli bir şekilde oynamayı ve pratik öğrenmelerini sağlamak için yetişkinleri eğiten Heads Up Football adlı bir antrenörlük programı yürütmektedir. (Bazı Pop Warner programları da Heads Up Football’a katılmıştır.) Bu programlar hakkındaki ilk araştırmalar, ABD Futbolu’nun umduğu kadar etkili olamayacağını ve bazı yaralanmalarda önemsiz bir düşüş olduğunu gösteriyor.

Çocuğunuz Futbol Oynamak İstiyorsa

İdeal olarak, çocuklar en az 13 yaşına kadar bayrak (ya da temassız) futbolu yapmalıdırlar. Emekli NFL oyuncularının küçük bir çalışması bilişsel bozulma ile 12 yaşından önce futbol oynamaları arasında bir ilişki olduğunu göstermiştir.

Futbolda veya herhangi bir sporda, yaralanma riskini azaltmaya da çalışabilirsiniz:

 • Çocuğunuzun her zaman koruyucu ekipman kullanmasını sağlamak . Doğru boyutta ve iyi durumda olduğundan emin olun.
 • Oynamadan önce bir doktora danışma . Katılım öncesi yapılan bir fiziksel muayene, gizli tehlikeleri (tanı konmamış bir kalp rahatsızlığı gibi) ortaya çıkarmaya yardımcı olabilir. Çocuğunuzun doktoru, çocuğunuza özgü riskleri (astım, önceki bir yaralanma veya nörolojik bir durum gibi kronik bir durum anlamına gelir) tartışabilir.
 • Temel beyin sarsıntısı testi yaptırmak . Eğitimli bir profesyonel tarafından yapılması gereken bu test, bir beyin sarsıntısının ciddiyetinin teşhis edilmesine yardımcı olabilir ve eğer iyileşme sürecine rehberlik edebilir. Ne yazık ki, bu tür testlerin çoğu sadece 10 yaş ve üstü çocuklar için tasarlanmıştır.
 • Sporcunun fiziksel olarak hazır , güçlü, esnek kaslar ve eklemlerle hazır olmasını sağlamak .
 • Aşırı eğitmekten kaçının.

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir