1. Anasayfa
  2. Doğum öncesi bakım
Trendlerdeki Yazı

Hamilelik Stres Testi Nasıl Çalışır?

Hamilelik Stres Testi Nasıl Çalışır?
0

Hamilelik stresi testi, birçok anne tarafından adlandırıldığı gibi, oksitosin zorluk testi (OKT) dahil olmak üzere birçok isimle devam eden bir testtir ve daha sonra kontraksiyon stres testi (CST) olarak yeniden adlandırılmıştır. Bu, hamilelikte bebeğinizin sağlığını ve iyiliğini kontrol etmek için yapılabilecek birçok potansiyel testten biridir.#eniyiaile.com

Makalede Neler Var?

Test Neden Yapılıyor?

Bu test, bebeğinizin doğum sırasında kasılma stresine ne kadar iyi yanıt vereceğini görmek için yapılır. Bu, hamileliğin geç dönemlerinde ve hatta erken doğumda çeşitli nedenlerle yapılabilir.

Test Nasıl Yapılır?

Müdahalenin gerekli olması durumunda IV sıvı ve fetal izlemin olabileceği hastaneye götürüleceksiniz. Genellikle, IV yoluyla size az miktarda Pitosin verilecek ve bebeğinizin kasılmalara elektronik fetal monitör aracılığıyla nasıl tepki verdiğini görmek için izleneceksiniz. Bebeğinizin kalp atış hızının fetal monitörde nasıl tepki verdiğine bakıyorlar.

Test Bittiğinde

Bu test genellikle hamileliğin sonunda, doğum eyleminin başlamasından önce yapılır.

Sonuçlar Nasıl Verilir?

Sonuçlar başarılı veya başarısız olarak verilmiştir.

İlgili Riskler

İlgili riskler vardır, bu yüzden hastanede yapılır. Bu bir güvenlik önlemidir. Bu test aslında başlangıç emeğini atlayabilir. Erken doğumun önüne geçmek için hamileliğin sonunda yapılır. Pitosin kullanımı fetal sıkıntıya neden olabilir. Bu nedenle bebeğinizin izlenebileceği ve müdahalenin kullanılabileceği hastanede yapılır. Bu, annem için oksijenden, kasılmaları durduracak ilaçlara, hatta zor koşullarda hemen yapılan bir sezaryene kadar olabilir.

Alternatifler

Bu testin alternatifleri var. Hangisinin kullanılabileceği, hamileliğinizde neler olup bittiğine, ne kadar zamana ve diğer faktörlere bağlı olacaktır. Alternatifler arasında stressiz test (NST) veya biyofiziksel profil (BPP) bulunur. Bunlar genellikle ebe veya doktorunuzun ofisinde yapılabilecek testlerdir.

Buradan Nereye Gidilir?

Bebek hamilelik stres testini geçerse, sizden başka bir test yapmanız istenebilir veya doğal doğum başlayana kadar beklemenize izin verilebilir. Gerekirse bu daha sonra tekrarlanabilir. Ayrıca, doğum eyleminizi tetikleyebilir veya bebeğinizin kasılmalarla iyi başa çıkmadığı durumlarda sezaryen doğumuna karar verilebilir. Testin sonucu ve herhangi bir karar verilmeden önceki adımlar hakkında doktorunuzla veya ebe ile konuşmak için genellikle zamanınız olur. Bu aynı zamanda, destek kişilerinizi yanınızda bulundurmanın yararlı olacağı randevulardan biridir. Doktorunuzla veya ebenizle konuşun ve bu testin ne zaman gerekli olabileceğini ve seçenek olarak hangi alternatiflerinizin olabileceğini sorun. İyi iletişim, sizin ve bebeğinizin sağlığının anahtarıdır.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir