1. Anasayfa
 2. Doğum öncesi bakım

Hamilelikte Hemoroitleri Önleyin ve Tedavi Edin

Hamilelikte Hemoroitleri Önleyin ve Tedavi Edin
0

Hemoroitler, rektum ve anüsün iltihaplanmış ve şişmiş damarları, hamilelikte oldukça yaygındır. Sadece acı vermezler, aynı zamanda hamilelik ilerledikçe kalıcı olabilir ve sıklıkla kötüleşebilirler.

Kan hacminin artması ve uterusa pelvis duvarına doğru basılması nedeniyle hemoroitler daha sonraki gebeliklerde gelişir. Bu da anüs veya rektum damarlarının üzüm benzeri kümeler halinde şişmesine neden olabilir. Hemoroitler, üçüncü trimesterde baskın olarak meydana gelir, ancak doğumdan sonra hızla çözülür.

Makalede Neler Var?

Hemoroitler ve Kabızlık

Hamilelik sırasında ortaya çıkan hemoroitler kabızlık ile daha da kötüleşir. Sert taburenin geçmesi, sadece iltihaplı dokulara zarar vermez ve zarar vermez, aynı zamanda bağırsakların gerilmesi, daha da hemoroit oluşumuna neden olabilir.

Kabızlıktan kaçınmak, özellikle gebeliğin son dönemlerinde önemlidir. Bunu yapmanın birkaç yolu vardır:

 • Meyveler, sebzeler, tam tahıllı ekmek, kepek ve kahvaltı gevreklerinden günde 25 ila 30 gram diyet lifi içeren yüksek lifli bir diyet yiyin
 • Bol miktarda sıvı, özellikle de su için
 • Kahve, çay veya kola gibi kafeinli içecek kullanımınızı azaltın
 • Kızartılmış yiyeceklerden, çok yağlı süt ürünlerinden, cipslerden ve mağazadan satın alınan kurabiye ve hamur işlerinden kaçının
 • Kurutulmuş meyve yiyin veya kuru erik suyu iç

Zaten kabızlığınız varsa, bağırsakları tahliye etmek için ılık su lavmanı kullanmayı deneyin. Durumu kötüleştirebilecek gerilmeyi önlerken aşınmayı en aza indirmeye yardımcı olabilir.

Gerekirse, kısa süreli rahatlama için müshil ve dışkı yumuşatıcılara dönebilirsiniz. Hangi türde reçetesiz müshilin sizin için en iyisi olduğunu belirlemek için doktorunuzla konuşun.

Ek olarak, demir takviyeleri kabızlığa neden olabilir. Birçok kadın hamilelik sırasında demire destek olmak zorunda olduğundan, denemeniz gereken bağlayıcı olmayan alternatifler olup olmadığını görmek için doktorunuzla konuşun.

Diğer Önleyici Tedbirler

Kabızlığı önlemenin ve tedavi etmenin yanı sıra, hemoroitleri önlemek için yapabileceğiniz başka şeyler de vardır.

Uzun süre oturmak veya ayakta durmak, hamilelik sırasında pelvise baskı uygular ve hemoroitlerin gelişmesine veya kötüleşmesine neden olabilir. Aynı anda saatlerce masada oturmanız gerekiyorsa, germek ve dolaşmak için her 30 dakikada bir ayağa kalkmaya çalışın.

Öte yandan, uzun süre ayakta durmanız gerekiyorsa (örneğin, her ikisi de bir ödeme sayacında veya kongre ile), oturmak için bir bar yüksekliğinde dışkı isteyin.

Yatağın üzerinde veya modifiye edilmiş yatak istirahati olmadıkça, hemoroitleri önlemenin en iyi yollarından biri egzersiz yapmaktır. Egzersiz yapmak, atıkların sağlamlaşmasına ve sertleşmesine izin vermek yerine bağırsaklarda hareket etmesini sağlar.

Egzersizin sizin için doğru olduğundan emin olmak için doktorunuzla konuşun ve anüs ve rektum üzerinde aşırı baskı yaratabilecek halter ağız kavgası gibi şeylerden kaçının.

Hemoroit Rahatsızlığı Kolaylaştırın

Zaten hemoroitiniz varsa, kaşıntıyı ve ağrıyı hafifletmek için yapabileceğiniz bazı şeyler vardır:

 • Hemoroid preparat merhem kullanın (Hazırlık H veya Anusol gibi)
 • Sitz banyosunu, tuvaletinize uyan ve temizlik ve rahatlama için hemoroitlerin üzerinde ılık su akıtmanıza izin veren bir mini küvet deneyin. Ayrıca kaşıntıyı hafifletmek için kabartma tozu ile ılık su içinde bir küvete batırmayı deneyebilirsiniz.
 • Cadı ela veya cadı ela pedleri kullanın (Tucks gibi)
 • Tuvaleti zorlamaktan kaçının (sadece gitmeniz gerektiğinde gidin)

Hemoroitler doğumdan sonra iyileşme eğiliminde olduklarından, cerrahi özellikle şiddetli olmadıkça düşünmeye değer bir seçenek değildir. Bu durumda, sizin için uygun olabilecek cerrahi ve cerrahi olmayan prosedür tipleri hakkında bir uzmanla konuşun.

  İlginizi Çekebilir

  E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir