1. Anasayfa
  2. Hamilelik Kaybı Başa Çıkma ve İlerleme

Bir Düşükten Sonra Suçlulukla Baş Etmenin Yolları

Bir Düşükten Sonra Suçlulukla Baş Etmenin Yolları
0

Suçluluk, hemen hemen tüm kadınların bir düşükten sonra yaşadığı yaygın tepkilerden biridir. Kaybınız çok erken olsa bile hamile olduğunuzu bile bilmiyordunuz ya da vade tarihinden sadece günlerdeydiniz, yanlış bir şey yapıp yapmadığınızı ve bunu önlemek için neler yapabileceğinizi merak etmek zor. Gerçek olan şu ki yapabileceğiniz hiçbir şey yoktu. Çoğu durumda, hamilelik kaybınızı önlemek için kimsenin yapabileceği bir şey yoktu.

Makalede Neler Var?

Düşükten Sonra Suçlulukla Baş Etmenin Yolları

Düşük veya ölü doğum durumunuzu önlemede büyük olasılıkla güçsüz olduğunuzu kabul etmek, suçluluğunuzun giderilmesinde zor ancak önemli bir adımdır. “Ya eğer…” ve “eğer sadece…” gibi sinsi duygularını hiçbir zaman tamamen ortadan kaldıramazsın.

Suçluluk duygusundan kurtulmanın ya da kendini suçlamayı bırakmanın basit bir yolu yoktur, ancak bu duyguları hafifletmek için deneyebileceğiniz bazı teknikler vardır.

Suçlamayı Anla

Psikolojide suçluluk, doğru şeyi yapma şansımız olduğunda yanlış bir şey yaptığımıza inanmaktan ya da inanmaktan kaynaklanan bir duygu olarak görülür. Düşük yapma durumunda, suçluluk büyük olasılıkla çaresizlik duygularından kaynaklanır. Neler olacağına dair bir uyarı olmasını ve müdahale etme şansını diliyoruz. İnsanların kaçınılmaz bir şey görmesi çok zor, özellikle de elimizdeki modern tıp ile. Sonuç olarak, farklı şekilde yapabileceğimiz bir şey aramaya meyilliyiz ve yapmadığımız için kendimizi suçlu hissediyoruz. Sizin veya doktorunuzun sonucu değiştirmek için yapabileceği bir şey olmadığını bilmek bile, daha fazlasını yapmalısınız.

Bir değişiklik yap

Yaşam tarzı seçimlerinizin kaybınızda bir rol oynadığı konusunda endişeleriniz varsa, yaşamınızda değişiklik yapma fırsatına ve gücüne sahip olursunuz. Daha fazla çocuk sahibi olmaya karar vermişseniz, bu kendiniz için daha sağlıklı seçimler yapmak için iyi bir fırsattır. Sigarayı bırakmak, alkolü ortadan kaldırmak, stres azaltma teknikleri kullanmak, düzenli tıbbi bakım almak ve özellikle yüksek tansiyon veya diyabet gibi kronik bir tıbbi durumunuz varsa doktorunuzun talimatlarını takip edin.

Duygularını Kabul Et

Hamilelik kaybınızı etkileyip etkilemediğinizi, kendi kendini suçlama duygularınızı fark edebilirsiniz. Duygularınızı duygular olarak görmek – ve gerçek suçluluğunuzun bir göstergesi değil – yararsız duyguları bırakmanızın ilk adımı olabilir. Pişmanlığınızı bebeğinize ifade ederseniz, belki de yardımı olur. Yüksek sesle veya kendinizle konuşulan özel, odaklanmış bir konuşma ya da bebeğinize yönelik bir özür mektubu bazı duygularınızı rahatlatmaya yardımcı olabilir.

Af dile

Her ihtimalde, kimse hamilelik kaybınız için sizi suçlamıyor. Bu, yaşamınızdaki birine karşı suçluluk duygunuzu ifade edemeyeceğiniz ve affedilme isteyebileceğiniz anlamına gelmez. Eşinize veya eşinize kendinizi suçladığınızı ve affetmelerini istediğinizi söylerseniz, kendinizi ne kadar rahatladığınızı görünce şaşırabilirsiniz. Eğer dindarsanız, dini liderinizle konuşun. İnancınızın resmi bir itirafı olsun ya da olmasın, dini lideriniz büyük olasılıkla düşüncelerinizi memnuniyetle karşılayacak ve affetmeniz için size yardımcı olacaktır.

Başka Birine Yardım Edin

Kendi hamilelik sonucunuzu değiştirmek için çok geç, ancak başkalarının aynı kederi deneyimlemelerine yardımcı olmak, suçluluk duygusunu hafifletmeye yardımcı olabilir. Düşük yapmayı azaltmaya adanmış bir araştırma kuruluşuna bağış yapın. Bir destek grubundaki deneyimleriniz hakkında konuşmaya gönüllü olun. Hastanenizin yenidoğan yoğun bakım ünitesinde çalışın. Düşük gelirli bir doğum öncesi klinikte yardım alın, böylece daha fazla kadın sağlıklı bir hamilelik için ihtiyaç duydukları doğum öncesi bakım hizmetlerine erişebilir.

    İlginizi Çekebilir
    Gebelik testi

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir