1. Anasayfa
  2. Fiziksel İyileşme

Bir Düşükten Sonra Seks Yapmak Ne Zaman Güvenlidir?


0

Düşük yaptıysanız, doktorunuz tekrar seks yapmadan önce kısa bir süre beklemenizi önerecektir. Çoğu durumda, düşükle ilişkili kanamanız durduktan sonra seks yapmaya devam etmek güvenlidir. Bu genellikle iki hafta içinde olur.

Makalede Neler Var?

Düşükten Sonra Yakında Seksin Riskleri

Doktorunuzun beklemenizi önermesinin nedeni, düşük yapmanın fiziksel sürecinin bir parçası olarak serviks dilatasyonunuzdur. Rahim ağzı genişlediğinden rahiminizde bir enfeksiyon gelişmesine daha yatkındır. Kanama durduğunda rahim ağzınız tekrar kapatılmalıdır.

Cinsel ilişkiden kaçınmaya ek olarak, doktorunuz muhtemelen en az bir ila iki hafta boyunca tampon ve duştan kaçınmanızı önerecektir. Vücudunuz iyileşirken vajinanıza hiç bir şey sokmamanız en iyisidir. Kanamanız sırasında, serviksiniz kapanana kadar pedlerle yapışmak en iyisidir.

Bununla birlikte, hemen hamile kalmak istemediğiniz sürece, cinsel ilişkiye başladığınızda bir çeşit kontrasepsiyon kullanmanız gerektiğini unutmayın.

Düşükten iki hafta sonra tekrar hamile kalmak mümkündür, bu nedenle tekrar hamile kalmadan önce beklemeniz önerilirse veya henüz duygusal olarak hazır hissetmiyorsanız önlem aldığınızdan emin olun.

Samimi Olmaya Hazır Değilseniz

Düşük, özellikle de ilki ise, dengesizleştirici olabilir. Bir düşük yaşadıktan sonra samimi olmak istememek tamamen normaldir. Hiç kimse pozitif hamilelik testi aldığında düşük yaptırmayı beklemiyor. Hamileliği kaybetmek, özellikle bilerek hamile kalmaya çalışıyorsanız, travmatik olabilir. Denememiş olsanız bile, cenine zaten duygusal bir bağ geliştirdiğinizi fark edebilirsiniz.

Düşük yapmanıza üzülmek için kendinize izin ve yer vermeniz gerekir. Hatta ilişkiye girmek yerine, yakından veya başka bir şekilde dokunulmak bile istemeyebilirsiniz. Bu yaslanma sürecinin ne kadar süreceği herkes için büyük ölçüde değişir. İhtiyacınız kadar zaman ayırmanız önemlidir.

Duygusal Olarak İyileşme ve Kayıpla Başa Çıkma

Hamileliğinizin kaybı ile baş etmekte zorlanıyorsanız, destek için ailenize ve arkadaşlarınıza ulaşın. Ayrıca bir terapist veya zihinsel sağlık uzmanı görebilir ve nasıl hissettiğinizi tartışabilirsiniz. Terapi, hissettiğiniz duyguları işlemenize yardımcı olabilir ve özellikle belirli bir zaman diliminde hamile kalmak isteyenler için tekrar denemek için hazırlanmanıza yardımcı olabilir.

Eşiniz samimi olmaya hazırsa ve istemiyorsanız, eşinizle konuşun ve nasıl hissettiğinizi açıklamaya çalışın. Eşinizle deneyiminiz ve yaşayabileceğiniz herhangi bir zorluk hakkında açık olmak, samimiyetinize devam etmeyi kolaylaştırabilir ve onların da karşı karşıya kalabilecekleri herhangi bir duygu hakkında kendilerini açmalarına yardımcı olabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir