1. Anasayfa
  2. Fiziksel İyileşme

Düşükler Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey

Düşükler Hakkında Bilmediğiniz 10 Şey
0

Düşük, gebeliğin ilk 20 haftasında gerçekleşen bir hamilelik kaybıdır, büyük çoğunluğu ilk trimesterde (gebeliğin ilk 12 haftasında) meydana gelir. Düşük yapma oldukça yaygın olsa da, hem fiziksel hem de duygusal olarak anne için acı verici bir süreçtir.

Aşağıdaki, düşük yapma semptomları geçiriyorsanız veya yakın zamanda bir düşükleme tanısı almışsanız, bilmeniz gereken 10 önemli şey var.

1

Makalede Neler Var?

Hamilelik Kanaması Her Zaman Düşük Yapma Demektir

Sanitary pads
Stokbayt / Getty Images

Düşükler, nedene bakmaksızın veya hamilelik sırasında ortaya çıktıklarında yıkıcı olabilir. Karın kramplarının ve dokuların (plasenta ve gebelik kesesi) vajinadan geçmesinin ötesinde, en sık görülen düşük belirtilerden biri vajinal kanamadır. Bununla birlikte, erken gebelikte kanama her zaman düşük anlamına gelmez.

Kanamanızın düşük olup olmadığından emin olmanın tek yolu doktorunuzla yapılan değerlendirmedir. Doktorunuz sizi gerçekten düşük yaptığını tespit ederse, ne kadar kanamanızın kabaca ölçülmesi önemlidir. Kan ardışık iki saat boyunca saatte iki maxi pedinden emiyorsa, derhal doktorunuzu arayın. Bu, kanamanızın bir işareti olabilir ve kanamayı durdurmak için dilatasyon ve küretaj (D&C) adı verilen bir işleme ihtiyacınız olabilir.

Çok fazla kanama yapmıyorsanız ancak kanamanızın çok uzun süre devam ettiği kanısındaysanız – iki ya da üç günden fazla süredir ağır kanama geçiriyorsanız – doktorunuzun komplikasyonları ekarte etmesi iyi bir fikirdir.

2

Düşük Tanı Teşhisi Bir Haftaya Kalabilir

Bazen doktorlar semptomlar gerçekten başlamadan önce bir düşük tanı koyabilirler. Örneğin, hamileliğin erken döneminde bir doktor size hamilelik sırasında üretilen bir hormon olan insan koryonik gonadotropin (hCG) seviyenizi kontrol eden bir kan testi verecektir. Eğer bu seviye ilk üç aylık dönemde her iki ila üç günde bir iki katına çıkmıyorsa veya düşüyorsa, bu ne yazık ki yaklaşmakta olan bir düşüklüğün belirleyici bir işaretidir.

Düşük yapma semptomları olsa bile, doktorlar düşüklüğü bir günde onaylayamazlar. Doktorun hamileliğin düzgün gelişip gelişmediğini tespit etmek için yeterli bilgiyi alabilmesi için insan koryonik gonadotropin (hCG) ve / veya ultrason taramalarını günlerce ölçen en az iki kan testi yaptırmanız gerekebilir.

3

Acil serviste semptomlar varken gidilecek en iyi yer her zaman değil

İlk trimesterde, doktor devam etmekte olan düşükleri durduracak hiçbir şey yapamaz ve yukarıda belirtildiği gibi, tek bir ziyarette herhangi bir şekilde tanı konamayabilirsiniz.

Tabii ki, aşağıdaki durumlardan herhangi biri için endişeleniyorsanız acil tıbbi yardım isteyin:

  • Ektopik bir hamilelik hakkında endişeleniyorsunuz
  • Kanamanız çok ağır (adet pedinin bir saatten kısa sürede ıslanması)
  • Sağlığınızın başka bir risk altında olduğuna dair herhangi bir endişeniz var.

Ancak bu endişelerin olmaması durumunda, ER muhtemelen sizin için fazla bir şey yapamayacaktır, bu yüzden normal doktorunuzu aramak en iyisidir.

4

Ektopik Bir Gebelik Her Zaman Tıbbi Acil Durum Değildir

Ektopik bir gebeliğin bazen tıbbi bir acil durum olduğu kesinlikle doğrudur, çünkü yırtık bir ektopik gebelik ölümcül olabilir. Ancak doktorlar ektopik bir hamileliği yeterince erken teşhis ettiğinde, yırtılma riski altında görünmüyorsa, durum o kadar korkunç olmayabilir. Tedavi, hamileliği poliklinikte sonlandıracak veya ektopik gebeliğin doğal olarak sona erdiği görülüyorsa, hCG seviyelerini izleyen bir ilaç olabilir.

5

Semptomsuz Düşük Yapmak Mümkün

Bazen bebek büyümeyi ve gelişmeyi keser, ancak kramp, kanama veya doku geçişi gibi dışa dönük bir belirti yoktur. Buna cevapsız düşük denir.

Bu örnekte, hamilelik kaybı genellikle rutin ultrason sırasında veya kalp atışının ikinci trimesterin başlangıcında avuçiçi doppler üzerinde duyulamaması durumunda tesadüfen keşfedilir.

Kayıp bir düşüklük teşhisi konduktan sonra, bir kadın ve doktoru, düşüke nasıl devam edileceğine karar verecek. Örneğin, bir kadın doğal bir düşük olmasına karar verebilir, bu semptomların başlamasını ve cenin dokusunun kendi kendine geçmesini beklediği anlamına gelir. Diğer kadınlar, bir ilacı ya da D&C olan bir müdahaleyi tercih etmektedir.

6

Düşüklerin Fiziksel Süreci Birkaç Gün Alabilir

Medyada sıkça nasıl gösterildiğine rağmen, ilk üç aylık dönemdeki düşükler genellikle aynı anda olmaz. Bebek, genellikle, düşüklerin fiziksel semptomları, bazen bir haftadan daha önce ortaya çıktığı zaman vefat etti. Düşük kanama hafif lekelenme olarak başlayabilir ve birkaç gün sonra pıhtılarla daha ağır bir akışa ilerler. İki hafta boyunca bir miktar kanama olabilir, ancak bu süre boyunca ağır kalmamalı.

Sonuç olarak, düşüklüğün ne kadar sürdüğü kesin zamanlaması, her iki faktör için de birkaç faktöre bağlı olduğundan, her kadın için oldukça benzersizdir. Örneğin, bir senaryoda, bir kadın tanı konulduktan birkaç saat sonra kanamaya başlayabilir ve başka bir senaryoda, düşük gebelik işlemi gebelik uygun olmasa bile birkaç hafta başlamayabilir.

Bununla birlikte, araştırma, teşhisten sonraki iki hafta içinde kanamayı başlatmanız ve bitirmenizin muhtemel olduğunu gösteriyor.

Bir düşük tanıdan sonra, bir kadının düşük durumunu tıbbi olarak veya cerrahi olarak (örneğin bir D&C) yönetmeyi tercih edebileceğini ve bunun da semptomların süresini etkilediğini belirtmek önemlidir. Örneğin, düşük ve düştüğü bir D & C’den sonra, bir kadın hafif kanama veya hafif bir rahatsızlık hissedebilir, ancak ağır kanama veya karın ağrısı hissedebilir. Bu durumda, bir kadın derhal doktora başvurmalıdır.

7

Doğal Bir Düşük, Ağır Kramp Oluşmasına Neden Olabilir

Birçok insan erken düşük yaptırmayı ağır bir adet dönemi gibi tanımlamaktadır. Bazı kadınlar için gerçek şu ki, süreç sadece küçük kramplardan daha fazlasını içeriyor. Normal günlük aktivitelere devam etme yeteneğinizi engelleyen şiddetli alt karın / sırt ağrısı olabilir.

Ektopik gebeliğin dışlandığından emin olmak ve belki de ağrı kesici için bir öneri almak için ciddi kramplarınız varsa doktorunuza danışın. Ancak düşük ile şiddetli ağrı mutlaka anormal bir şey oluyor anlamına gelmez.

8

Doğurganlığınız Hemen Geri Dönebilir – Ya da Olmayabilir

Bazı kadınlar, düşükten iki hafta sonra yumurtlamaya devam edecek, bazıları ise normal adet döngüsünün devam etmesinden üç ay kadar önce kendilerini bulabilir. Çok fazla bireysel çeşitlilik var ve ne zaman doğurgan olacağınızı tahmin etmek mümkün değil. Bu yüzden, tekrar hamile kalmaya çalışmadığınız sürece, seks yaptığınız her an korunma kullanmak iyi bir fikirdir.

9

Gerçekten Tekrar Denemek için Beklemeniz Gerekmeyebilir

Doktorlar bazen düşük yaptıktan sonra tekrar gebe kalmadan önce çeşitli miktarlarda beklemenizi önerir, ancak tıbbi durumları engellediğinizde, hemen tekrar hamile kalırsanız yüksek risk bulunduğuna dair güçlü bir kanıt yoktur.

10

Düşük Yapmanın Sebepleri İyi Anlaşılmıyor

Modern tıbbın tüm cevapları aldığını varsaymak kolaydır, ancak maalesef, durum böyle değil. Bazen saygın kaynaklar bile, neyin düşük olup neyin sebep olmadığı konusunda çelişkili bilgilere sahip olabilir. Sinir bozucu sıklıkta, cevaplardan çok daha fazla soru var – ve kabul etmesi zor olabilir.

Verywell’den Bir Kelime

Vajinal kanama gibi düşüklerin fiziksel semptomlarına ek olarak, duygusal sıkıntı yaşamanın yaygın olduğunu belirtmek önemlidir. Meseleleri karmaşık hale getiren şey, başkalarının genellikle bir kayıp olarak görmemesi ve “en iyisi için olduğunu” söylemesi veya tekrar deneyebileceğinizdir.

Düşme yaşıyorsanız, düşüncelerinizi ve hislerinizi şişirmek yerine, kasabanızda veya görebileceğiniz bir terapistin destek grubu olup olmadığını sorun.

Aynı deneyime sahip diğer kadınlarla özel olarak konuşmak ya da düşük yapan kadınlarla çalışmayı deneyimleyen bir sağlık uzmanından yardım istemek, kalp kırıcı kaybıyla başa çıkmanıza ve kendinizi daha az yalnız hissetmenize yardımcı olabilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir