1. Anasayfa
  2. Seçenekleriniz

Düşük Yapmayı Önlemek İçin Gebelikte Progesteron Tedavisi

Düşük Yapmayı Önlemek İçin Gebelikte Progesteron Tedavisi
0

Progesteron, insan vücudunda doğal olarak oluşan bir hormondur. Adet döngüsü sırasında, rahim içinde bir astar oluşturmak ve sürdürmek için yumurtlamadan sonra progesteron seviyeleri yükselir. Bu astar döllenmiş yumurtanın yerleştirileceği yerdir. Astar daha sonra büyümekte olan bebeği gebeliğin erken dönemlerinde besler. Yumurtalıklar, plasenta hamileliğin dokuzuncu veya onuncu haftasında bu işlevi üstlenene kadar ilk trimesterde progesteron üretecektir.

Düşüklüğe bakarken, bazı kadınların progesteron seviyesinin düşük olduğunu ve sonra düşük olduğunu biliyoruz. Sorun şu ki, düşük progesteron seviyeleri düşük veya düşük progesteron seviyelerine neden oldu mu düşük veya düşük progesteron seviyesine neden oldu mu? Bu, cevaplanması her zaman kolay olmayan bir sorudur. Yine de bunu çözmeye çalışıyoruz. Düşükleri önlemeye yardımcı olmaya çalışırken, bazı doktorlar düşüklüğünü önlemek için birçok hastaya gebelikte progesteron takviyesi vermeye başladı. Bu sert yaklaşım, muhtemelen en iyi yaklaşım değildir.

Makalede Neler Var?

Progesteron, Düşük Yapmayı Önlemeye Yardımcı Olur mu?

Çalışmalar, progesteron takviyelerinin, ortalama olarak gebelikte düşük yapma riskini azaltma riskini azaltma ihtimaline karşı gerçekten yardımcı olmadığını göstermektedir. İn vitro fertilizasyon (IVF) gibi bazı yardımcı üreme teknolojilerinden (ART) kaynaklanan gebeliklerde progesteron takviyesinin zorunlu olduğuna dair kanıtlar vardır. Üç veya daha fazla düşükten muzdarip bir kadının yararı da olabilir.

Tamamlayıcı progesteron verme konusundaki tereddüt, bir risk olduğunun kanıtına sahip olmaktan değil, ortalama bir kadın için bir fayda kanıtı ve güvenlik kanıtı olmamasından kaynaklanmaktadır.

Progesteron takviyesi kullanmayı seçen doktorlar ve kadınlar, bunun vücuda zaten ürettiği bir hormonla yardımcı olduğunu söylüyor. Progesteron takviyesi kullanmanın çok az risk ve sadece potansiyel yarar olduğuna inanıyorlar. Endişeli ve takviyeleri kullanmamaya karar verenler, işe yaradıklarına dair kanıt bulunmadığına işaret ediyor. Bazı doktorlar progesteron kullanmanın, yine de gerçekleşecek olan düşükleri geciktirebileceğinden endişe duyuyorlar.

Carol, “Progesteronum, kan çalışmalarım bittiğinde düşüktü. Önceden bir düşük düşürdüğüm için, doktor progesteron fitillerini denememizi önerdi” dedi. “On haftada lekelenmeye başladım, ancak serviksim kapandı. Kalp atışını bulamadık ve fitilleri almayı bıraktıktan sonra doğru kanamaya başladım. Fitilleri sonraki gebeliklerimde yapmadım, çünkü “sadece sahte bir umuttu.”

Progesteron Nasıl Verilir?

Progesteron tedavisinin en sık görülen şekli, vajinal fitillerdir. Bunlar genellikle günde bir kez tedavisidir. Sen sadece ellerini yıka ve fitili aç. Sonra fitili vajinaya yerleştirin. Bazı uygulayıcılar otuz ila altmış dakika kadar uzanmanızı önerir, bazıları ise yatmadan hemen önce koymasını söylüyor. Uygulayıcınız tarafından verilen talimatları izleyin. Pratik bir seviyede, ilaç yüzünden aldığınız herhangi bir deşarjı yakalamak için bir ped veya külotlu bir astar kullanın.

Bazen, bu ilaç bozulmasını önlemek için özel depolama gerektirebilir. Eczacıdan, ilacın etkinliğini korumasını sağlamak için ilacı en iyi şekilde nasıl saklayacağını sorduğunuzdan emin olun. Bazı sağlayıcılar onları soğutmayı önerir, bazıları ise sıcaktan uzakta karanlık ve kuru bir ortamın iyi olduğunu söylüyor. (Bunu bir sobanın yanında ya da çekmecede olmayan bir dolap olarak düşünün.)

Progesteron Araştırmasının Geleceği

Hem kadınlar hem de onlarla ilgilenenler hamilelikte düşüklerin oluşmasını önlemeye yardımcı olmaya çalıştıkları için daha fazla araştırma yapılması çağrısında bulunuyor. Sonunda, hamileliğiniz için neyin doğru olduğu konusunda doktorunuzla veya ebenizle açık bir tartışma yapmanız gerekir. Birlikte, kendinize ve bakımınıza uygun bir karar verebilirsiniz.

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir