1. Anasayfa
  2. Seçenekleriniz

Doğal ve Tıbbi Düşük Seçenekleri

Doğal ve Tıbbi Düşük Seçenekleri
0

Hamileliğinizi kaybettiyseniz, doktorunuz size çeşitli düşük tedavileri önerebilir. Bu seçenekler arasında doğal bir düşüklüğü beklemek, D & C’ye sahip olmak veya kanamayı başlatmak için ilaç kullanmak yer alır.

Hamilelik kaybınız, yırtılmış ektopik hamilelik veya kanama gibi tıbbi bir acil durumla ilgiliyse, ameliyat olmaktan başka bir seçeneğiniz olmayabilir. Eğer tedavide bir seçim var yaparsanız, seçeneklerin her biri olası artıları ve durumunuza ve kişisel bakış bağlı olumsuz yönleri vardır.

Makalede Neler Var?

Doğal Düşük Bekliyorum

Hamileliğin erken döneminde, düşük, ağır, sıkışık bir adet dönemine çok benzer olacaktır. Bazen büyük kan pıhtıları ile ağır kanamaya değişen kahverengi lekelenme ile başlayabilir. Kanama iki hafta kadar sürebilir, ancak bu süre boyunca ağır olmamalıdır. Genel kural, bir adet pedinden bir saatten daha az bir sürede emmek durumunda acil servise gitmeniz gerektiğidir.

Doğal düşüklerde kramplar hafif ila çok güçlü arasında değişebilir. Doktorunuz krampla başa çıkmanıza yardımcı olmak için ağrı kesici önerebilir.

Bazı kadınlar cerrahi dışı düşük yaptırmayı tercih ediyor, çünkü hastaneyi kontrol etmek için çile çekmekten kaçınmak istiyorlar ya da genişleme ve kürtajın (D&C) çok invaziv olduğunu hissediyorlar. Kadınlar aynı zamanda D & C’den kaynaklanan küçük komplikasyon risklerinden kaçınmak isteyebilirler ya da mezar için doku toplamak isteyebilirler. (Bununla birlikte, hamileliğin erken evrelerinde bebek büyük olasılıkla tanınmayacaktır).

Bir doktor kanama başlamadan önce düşük yaparsa, düşük olması müdahale edilmeden günlerce hatta haftalarca sürebilir. Bu çizilmiş ve duygusal olarak zor bir bekleme süreci olabilir. Yüzde 80 ila 90’ındaki kadınların çoğu iki ila altı hafta içinde komplikasyon olmadan düşük yapar.

Kanama başladıysa ve kadın beklemeyi seçerse, uygulayıcısının tavsiyelerine uyduğundan emin olmalı ve muhtemelen her şeyin temizlendiğinden ve hCG seviyelerinin sıfıra döndüğünden emin olmak için bir takip randevusu için kontrol edilmelidir.

Kaçınılmaz Bir Düşüklüğü Hızlandırmak İçin İlaçlar

Düşük kanama başlamazsa ve bir D & C’den kaçınmayı tercih ederseniz, doktorunuz size süreci hızlandırmak için misoprostol gibi bir prostaglandin ilacı verebilir. Bu ilaçlarla, düşük, ilaçsız cerrahi bir kayıpla aynı şekilde gerçekleşir. Tek fark, ilacın süreci hızlandırmasıdır.

Bazen doktorlar, hemen yırtılma riski olmayan doğrulanmış veya muhtemel ektopik gebeliklerin tedavisinde ilaç kullanırlar. Ektopik bir hamilelik için standart tıbbi tedavi metotreksattır.

Bu ilaçlar çoğu kadın için güvenli olsa da, kanama ve ciddi kramp riski taşırlar. Bu seçeneği tercih ederseniz, doktorunuz tıbbi müdahale gerektiren herhangi bir uyarı işaretini gözden geçirir. İlaçları alırken evde ya da doktorunuzun bakımında kalmalısınız. Doktorunuza seyahat etmekten kaçının, düşük yaptığınızın tamamlandığından emin olmak için sizi tekrar değerlendirir.

Gebelik Kaybı için D & C

Çoğu zaman, düşük yapma cerrahi bir D & C yoluyla yapılacaktır. Eğer bir D&C yaptırıyorsanız, hastaneyi kontrol etmeniz ve cerrahi öncesi bir çalışma yaptırmanız gerekir. Bazı doktorlar D & C’leri ofisinde yaparlar, bu yüzden bu her zaman gerekli değildir. Siz ve doktorunuzun tercihine bağlı olarak, lokal veya genel anestezi yapılır. Doktorunuz daha sonra rahim ağzınızı genişletecek ve kazıyacak veya uterin astarınızı süpürecektir. Genellikle işlemle aynı gün taburcu edilirsiniz. Doktorunuz size ağrı kesici ilaç için bir reçete ve birkaç gün veya bir veya iki hafta sonra izlemeniz için bir tavsiye verecektir.

Eğer düşük, sağlığınız için acil bir tehdit oluşturuyorsa, bir D&C gerekli olabilir. Bu, hemorajiniz varsa ya da doğal düşükten sonra uterusunuzda doku kalırsa durum olabilir. Bazı ektopik gebeliklerde ve geç gebelik kayıplarında cerrahi tedavi önerilebilir.

D&C, özellikle kanamanın henüz başlamadığı kayıplarda en hızlı kapanmayı sağlar. Bazı kadınlar hamilelik kalıntılarının görsel bir görüntüsünden sakınmak isteyebilirler. D&C, tekrarlayan kayıpları olanların kromozomal anormalliklerini ekarte etmek için kromozom analizi için doku toplanmasını kolaylaştırabilir.

Bazı doktorlar D & C’yi tüm düşükler için varsayılan tıbbi tedavi olarak kullanırlar. Cerrahi olmayan tedaviyi tercih ediyorsanız ve doktorunuz herhangi bir açık tıbbi ihtiyaç duymadan D & C öneriyorsa, doktorunuza isteklerinizi yerine getirebileceklerini sorun.

Yönetim seçeneğinden bağımsız olarak, destek kaynakları aradığınızdan ve kederiniz sırasında ailenize ve arkadaşlarınıza yaslandığınızdan emin olun. Tekrarlayan düşükler yaşıyorsanız, tekrar denemeden önce takip etmek isteyebileceğiniz olası nedenleri ve testleri okuyun.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir