1. Anasayfa
  2. Belirtileri ve Tanı

Düşüklüğü Teşhis Etmek İçin hCG Seviyelerini Kullanma

Düşüklüğü Teşhis Etmek İçin hCG Seviyelerini Kullanma
0

Doktorunuz, düşük yapıp yapmadığınızı teşhis etmek için kan hCG seviyelerinizi kullanabilir.

Fakat bu kan testinin sayıları tam olarak ne anlama geliyor ve seri ölçümler düşüyorsa veya iki katlanamıyorsa ne anlama geliyor? Başka ne yapılabilir?

Makalede Neler Var?

İnsan Koryonik Gonadotropin (hCG) Nedir?

İnsan koryonik gonadotropin (hCG) hamilelik sırasında plasenta tarafından üretilen bir hormondur ve bir hCG kan testi bu hormonun kan dolaşımındaki seviyesini ölçer. İki farklı hCG kan testi tipi vardır:

  • Kalitatif (kadının kanında hCG olup olmadığına dair evet / hayır cevabı)
  • Kantitatif (kandaki kesin hCG miktarının ölçümünün döndürülmesi)

Doktorlar Neden hCG Kan Testi Yapıyor?

Bazı doktorlar, tüm kadınlarda doğum öncesi bakımın rutin bir parçası olarak erken gebelikte hCG seviyelerini test eder. Bununla birlikte, çoğu zaman, idrar bazlı hCG testleri bir gebeliği onaylamak için kullanılır.

Doktorlar genellikle yalnızca belirli bir hastanın hamileliğinde olup bitenler hakkında daha fazla bilgiye ihtiyaç duyduklarında kantitatif bir hCG kan testi yaparlar. Bu, bir kadının vajinal kanaması, düşük belirtileri veya ektopik hamilelik anlamına gelebilecek tıbbi bir öyküsü veya ağrısı varsa oluşabilir.

Bir hCG kan testi özel bir hazırlık veya planlama gerektirmez ve kanınızı çekmeden önce oruç tutmanıza gerek yoktur. Ayrıca, sonuçlar kanın alındığı günün saatinden veya testten önce içtiğiniz su miktarından etkilenmemelidir. Bu, idrarınızın konsantrasyonundan etkilenen bir hCG idrar testi üzerinde bir hCG kan testi kullanmanın bir faydasıdır.

HCG seviyelerinizi izlemeye ek olarak, doktorunuzun hem düşük hem de düşük olup olmadığınızı belirlemeye yardımcı olmak ve ektopik hamileliğiniz olmadığından emin olmak için bir ultrason gerçekleştirebileceğini not etmek önemlidir.

Seri hCG Kan Testleri

HCG’nin iki katına çıkma sürelerine bakmak için seviyelerinizin gebelikte belirli bir nokta için normal hCG aralığında olup olmadığını görmek için tek bir hCG testi yapılabilir. Bu, doktorunuza hamileliğinizin olması gerektiği gibi ilerleyip ilerlememesi konusunda bir fikir verir.

Seri hCG ölçümleriyle, kantitatif hCG kan testleri iki ila üç gün arayla yapılır. Bunun nedeni normal olarak erken gebelikte kanınızdaki hCG seviyesinin her iki ila üç günde bir iki katına çıkmasıdır.

HCG iki katına çıkma süreniz beklenenden daha yavaşsa veya zaman içinde azalırsa, bu düşük veya ektopik bir hamilelik belirtisi olabilir.

Gebeliğin yaklaşık yüzde 15’inde hCG’nin iki katına çıkma süresinin beklenenden daha yavaş olduğunu ve anormal derecede yavaş bir artışın mutlaka hamileliğinizle ilgili bir sorun olduğu anlamına gelmediğini unutmayın.

HCG Seviyeleri Ne Zaman Doubling’i Durdurur?

HCG’nin iki katına çıkma süresinin erken gebelikte önemli bir araç olabileceğini not etmek önemlidir, ancak hamilelik ilerledikçe, ikiye katlanma süresi yavaşlar.

Altı ila yedi hafta arasında gebelik (veya seviyeniz 1.200 mIU / ml’yi geçtiğinde) iki katına çıkma süresi her üç günde bir kabaca azalır ve seviye yaklaşık 6.000 mIU / ml’ye ulaştığında, iki günde bir iki katına çıkma süresi oluşur.

Sekiz ila 11 haftaya ulaştığınızda, hCG seviyeniz zirveye ulaşmış olacak.

HCG iki katına çıkma süreleri, ilk trimesterde daha sonra daha az güvenilir hale gelirken, transvajinal ultrason gibi diğer araçlar gebeliğinizin durumunu belirlemede daha önemli hale gelir.

HCG Seviyeleri Düşük Yapmayı Önerdiğinde

Doktorunuz, hCG seviyelerinin ne anlama geldiğini size söyleyebilecek en iyi kişidir, çünkü normal hCG düzeyleri kişiden kişiye önemli ölçüde değişiklik gösterir ve tek hCG düzeyleri (tek düşük hCG seviyeleri bile) hamileliğin ilerleyişi hakkında fazla bilgi vermez.

Doktorunuz, hCG sonuçlarınızdaki bilgileri, tıbbi teşhisinizdeki, düşük yapma semptomları geçirip geçirmediğiniz ve erken bir ultrasonun sonuçları gibi bir tanı koymak için kullanabileceğiniz diğer bilgilerle karşılaştırabilir.

Bununla birlikte, genel olarak, hCG seviyeleri birinci trimesterde düşüyorsa, bu muhtemelen yaklaşmakta olan düşüklüğün bir işaretidir. Öte yandan, hamileliğin erken döneminde her iki veya üç günde iki katına çıkmayan yavaş yükselen hCG düzeyleri bir sorun belirtisi olabilir, ancak normal bir hamilelikte de ortaya çıkabilir.

Son olarak, hCG seviyelerinin düşüklüğün ardından birkaç haftaya kadar devam edebileceğini anlamak önemlidir. Başka bir deyişle, düşük meydana geldikten sonra bile pozitif idrar veya kantitatif hCG seviyesine sahip olmaya devam edebilirsiniz.

HCG Seviyeleri Ektopik Gebelik Önerdiğinde

Yavaş yükselen kantitatif hCG düzeyleri, en azından hamileliğin erken döneminde, ektopik hamileliğin bir işareti olabilir. Patlamış bir ektopik gebelik tehlikeli olabileceğinden, doktorunuz ektopik bir gebelik belirtileri aramak için transvajinal bir ultrason önerebilir.

HCG seviyeniz en az 1.500 ila 2.000 mIU / ml ise ve erken ultrasonda gestasyonel bir kese görünmüyorsa, ektopik bir gebelik olabilir.

Kadınlar rüptürden önce herhangi bir semptom göstermediklerinden, hCG seviyelerinin tekrarlanması ve ultrason muayenesi ile ilgili önerilerin dikkatlice izlenmesi önemlidir.

EniyiAile’de Bir Kelime

Kantitatif hCG seviyelerinin izlenmesi, düşük veya ektopik gebelik gibi başka gebelik komplikasyonları olup olmadığınızı değerlendirmek için yararlı bilgiler sağlayabilir.

HCG seviyeleri kişiden kişiye değiştiğinden, birkaç gün arayla seri seviyeleri hamileliğinizin durumu hakkında daha iyi bir fikir verir. HCG seviyelerinize ek olarak, doktorunuz herhangi bir fiziksel belirtinin ortaya çıkıp çıkmadığını belirlemek için karşılaştığınız fiziksel semptomlar ve erken ultrason sonuçları gibi diğer bilgileri kullanacaktır.

HCG seviyelerinin izlenmesini sağlarken endişeli hissediyor olabilirsiniz ve bu anlaşılabilir bir durumdur. Bu belirsizlikle başa çıkarken, pek çok kadın hamilelikten mi yoksa düşükten yasta kalmaktan mı heyecanlanmaları gerektiğini bilmiyor.

Bu belirsizliğin ne kadar zor olabileceğini bilerek, doktorunuza sorular sormanız ve sonraki adımları sormanız yararlı olabilir, bu nedenle hamileliğinizle ilgili neler olduğu konusunda bilgili ve proaktif bir rol oynarsınız.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir