1. Anasayfa
  2. Belirtileri ve Tanı

Azalan Fetal Hareket Hakkında Endişelenmeniz Gerekenler

Azalan Fetal Hareket Hakkında Endişelenmeniz Gerekenler
0

Hamile kadınların çoğu, hamileliğin 18 ila 25 haftaları arasında fetal hareketler hissetmeye başlar. İlk kez anneler, geçmişte doğum yapmış olan annelerden daha sonra hareket hissetme eğilimindedir. Fakat birçok anne, bebeklerinin hareket ettiğini hissedemediklerinde endişelenir.

Henüz 25 hafta hamile kalmadıysanız ve henüz hiç fetal hareket hissetmediyseniz, büyük olasılıkla bu bir sorunun işareti değildir – özellikle de ilk hamileliğiniz ise. Doğum öncesi tıbbi randevularınıza katılıyorsanız, doktorunuz hamileliğinizin gelişimini izliyordur ve bebeğinizin olması gerektiği gibi büyüdüğüne dair size güvence verebilir.

Eğer bebeğinizin hareket hissetti, ama hareketleri düzenli olmamıştır Eğer bebeğiniz daha büyük olana kadar sürekli olarak hareketleri hissetmez unutmayın. Hamileliğiniz ilerledikçe ve üçüncü trimestere ulaştığınızda bebeğinizin düzenli hareket ettiğini hissetmelisiniz. O zaman bebeğinizin hareketlerine daha fazla dikkat etmeye başlamalısınız, çünkü hamileliğiniz devam ettikçe, cenin hareketinin miktarındaki ani bir değişiklik, bir sorun olduğunu gösteren kırmızı bir bayrak olabilir.

Makalede Neler Var?

Bebeğinizin Hareketini İzleme

Yaklaşık 28 haftalık hamileyken, bebeğinizin hareketlerinin bir tür kalıbını tanıyabilmelisiniz. Örneğin, belki de bebeğiniz günün belirli zamanlarında, egzersiz yaptığınızda, tatlı bir şeyler yediğinizde veya soğuk bir şeyler içtiğinizde ya da uzandığınızda çok aktiftir. Bebeğinizin rutinine dikkat etmek iyi bir fikirdir, böylece fetal hareketlerde herhangi bir düşüş olduğunu fark edebilirsiniz. Bazı doktorlar, bebeğin rutinlerindeki değişiklikleri tespit etmek için bebeğin vuruş sayısının izlenmesini tavsiye eder.

Örneğin, Amerikan Kadın Doğum ve Jinekologlar Kongresi (ACOG), 10 cenin hareketini hissetmek için ne kadar zaman alacağınızı size bildirir. ACOG bunu her gün yaklaşık aynı saatte (bebeğinizin en aktif olduğu zamanlarda), 28 haftadan başlayarak (veya yüksek riskli bir hamilelik yaşıyorsanız 26 haftada) yapmanızı önerir. Tekme sayımı yapılırken ayaklarınızla oturmak veya sol tarafınıza yatmak en iyisidir. Bebeğinizin beklediğiniz kadar hareket etmediğini düşünüyorsanız, bir aperatif alın ve bebeğinizin hareket etmeye başlayıp başlamadığını görmek için tekrar oturun ya da uzanın.

Doktorunuzu ne zaman arayacaksınız

Amaç iki saat içinde en az 10 fetal hareket hissetmek olsa da, sadece 15 dakika veya daha az sürebilir. Farklı doktorlar ve ebeler tam olarak ne zaman arayacakları konusunda farklı kurallara sahiptir, ancak genel olarak konuşursak, iki saat içinde en az 10 fetal hareket hissetmiyorsanız, ölü doğum riski olmadığından emin olmak için doktorunuzu arayın. 28 haftadan fazla hamileyseniz, doktorunuz bebeğinizin sıkıntı içinde olmadığından emin olmak için stressiz bir test (NST) için gelmenizi isteyebilir.

Tekme sayınızdan emin değilseniz veya endişelenmekten vazgeçemiyorsanız doktorunuzu arayın. Bebeğinizin hareketleri azalırsa, hiçbir şey için endişeli hissetmemenizden korkarsanız, doktorunuzu aramakta tereddüt hissedebilirsiniz. Bebeğinizin bir fırtınayı tekmelemeye başlaması ihtimali olsa da, doktorun ofisine vardığınız anda, bu şansı evde kullanmak ve bebeğinizle ilgili bir şeylerin yanlış olduğundan korkmuş hissetmek tercih edilir. Sonuçta, bir şeyin yanlış olduğu ortaya çıkarsa, doktorunuz müdahale edebilir.

    İlginizi Çekebilir

    E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir